Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

atzb 24 a2 układ z czujnikiem

15 Sty 2012 19:24 1994 8
  • Poziom 8  
    Witam,
    Chciałbym stworzyć układ opierający się na dwóch modułach ZigBee, z których jeden będzie koordynatorem podłączonym do komputera przez RS232, a drugi urządzeniem końcowym połączonym przez I2C z czujnikiem temperatury i wilgotności sht71.

Stworzyłem schemat podłączenia modułu do komputera wraz z zasilaniem, który umieszczam w załączniku. Moduł jest umieszczony na przejściówce na goldpinach, tak aby można było wpinać i wypinać różne moduły.

Teraz mam kilka pytań :
    Czy jest możliwe zaprogramowanie modułów poprzez RS232 ? wiem, że można wgrać SerialNeta i dzieki temu komunikować się za pomocą komend AT, ale czy można zaprogramować I2C? jeśli tak to poprosze o wskazówki.
    czy aby to zrobić potrzebuje specjalnej płytki...

Dodam, że układ złożyłem i zasilanie działa poprawnie...daje 3,31V do modułu, na liniach RxD, TxD, RxD_ZB, TxD_ZB zmierzyłem następujące napięcia:

RxD:-7,29 V,
    TxD:-6,42 V,
    TxD_ZB:4,07 V,
    RxD_ZB:3,15 V.

Podczas próby wgrania SerialNet'a:
    uruchamiam Bootloader'a, który trochę się zacina. Prosi mnie o HD reset i tak też robie (zwarcie RESET do masy).
    Jednak po pewnym czasie wyskakuje komunikat "node can't be uploaded".

Nie mogę znaleźć przyczyny..
    atzb 24 a2 układ z czujnikiem

Proszę o wyrozumiałość i pomoc, nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiłem.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 8  
    czy ktoś ma jakiekolwiek pomysły co może być nie tak podczas próby wgrania SerialNet'a ?
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 21  
    yoyki napisał:
    czy ktoś ma jakiekolwiek pomysły co może być nie tak podczas próby wgrania SerialNet'a ?

Tez z tym walcze. Srednio co 1sek na wyjsciu TX modulu pojawia sie ok. 3V (pomiar multimetrem, wiec malo wiarygodny). Podpialem sie do komputera poprzez MAX3232 (zasilany z portu COM), zas zigbee zasilam z 2x AAA (ok. 3.1VDC).
    Nie dziala zgodnie z intuicja, wiec zaczalem czytac - nota AVR2054_Serial_Bootlader_User_Guide.pdf z SDK,

Cytat:
    Serial Bootloader is a stand-alone utility included in BitCloud™ SDK for ZigBit, ZigBit Amp and ZigBit 900 modules [1]. The utility consists of two parts: embedded bootstrap code that should be loaded to the flash memory of ATmega1281 (or similar) MCU of the ZigBit module and PC based application that sends data to the embedded bootstrap over serial link. Embedded bootstrap code uses the received data to program the internal flash memory and/or EEPROM of the MCU. A simple communication protocol is used to ensure proper programming. Motorola S-record (SREC) format files are supported as source images for the serial bootloader PC part.
    Rev

A to by sugerowalo, ze najpierw trzeba wgrac bootloder-ka jedna z mozliwych drog programowania ATmega.

Z drugiej strony tu i tu napisali, ze bootloader to strasznie chimeryczny soft, ktory zazwyczaj nie dziala.. i że ogolnie modulu przychodza preprogramowane bootloaderem (?). Czy ktos to moze potwierdzic ?
    Chetnie wymienie spostrzezenia.
  • Poziom 8  
    złożyłem układ jeszcze raz, tym razem nie na płytce PCB a na stykówce i się udało. Układ działa poprawnie i SerialNet został wgrany, dzięki czemu mogę się komunikowac przez komendy AT. To jednak do końca nie było moim celem bo chciałbym odpowiednio zaprogramować ZigBita, ale nie wiem za bardzo jak sie do tego zabrać. W BitCloud jest mnóstwo bibliotek, których nie ogarniam. Zainstalowałem AVR studio i WinAVR. Chciałbym napisać program, który będzie się komunikował poprzez TWI (I2C) z czujnikiem temperatury i odsyłał dane do koordynatora. Wiem jak działa TWI i jakie bity powinny być ustawiane aby uruchomić TWI. Nie wiem jednak, z których bibliotek korzystać i jak po napisaniu programu stworzyć srec, który jest niezbędny jeśli chcę wykorzystać bootloadera do programowania. Czy ktoś mógłby mi dać jakieś wskazówki ?

migod jeśli chodzi o aplikację, która jest dostępna na podanej przez Ciebie stronie to u mnie ona nie działa :P

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Hej, gratulacje ! :) w takim razie czym programowales - bootloader'em Atmela ? tym w wersji z GUI czy z linii komend ?
  • Poziom 8  
    Bootloader'em Atmela w wersji GUI - trochę się zacinał ale dało rade. Co do schematu to jedyną rzecz jaką dodałem to było podłączenie RESET'u przez puul-up'a.

Wiesz może, albo znasz jakieś tutoriale, które pomogłyby mi w napisaniu programu dla TWI ?
    I takie pytanie jeszcze, czy jeśli wgram jakiś swój program to nie będzie on przeszkadzał w pozostałych funkcjach całego modułu i komunikacji 1281 z transceiverem i tworzeniu sieci ?
  • Poziom 21  
    Hej,

sprobuje jutro zaprogramowac. Co do pisania softu na TWI widzialem w API specyfikacje tego, (plik .chm w archiwum z SDK). Rozumiem, ze tam mozna znalezc wszystko o tym jak skonfigurowac i obsluzyc ten interface (i2cPacket.h File Reference)
  • Poziom 21  
    Hej,

niestety, bez powodzenia. Dorobilem pull-up 100k do VCC dla RESET, VCC z 2x AAA, napiecie 3,1VDC. Na module ZB pin UART_RXD mam tetnienie 0..VCC z f ~= 1Hz.

Calosc zapieta do COM1 poprzez przelotke bazujaca na MAX3232. Podlaczylem GND z MAX3232 do modulu. Sama przelotke sprawdzalem zwierajac na krotko RX/TX. Dlugosc przewodu od MAX3232 do modulu ZB ok. 30cm.

Probuje z bootloaderGUI, bootloader i z tym softem z linka kilka postow wyzej - bez powodzenia. Parametry 38400 8N1, bez kontroli przeplywu.

Modul mam zlutowany na "kanapke" do plytki, wyprowadzenia goldpin. Polaczenia sprawdzilem multimetrem - nie ma bledow.

Czy jeszcze o czyms zapomnialem?
  • Poziom 21  
    Witam ponownie, tym razem wzialem na warsztat starsze moduly Meshneticsa, z kitu ewaluacyjnego. 2 z 3 urządzeń działają OK, udało mi się do nich wgrać np. WSNDemo i współpracują one z komputerem pokazując stan sieci i pomiary z czujników.

Natomiast z trzecim mam problem - po uruchomieniu zapalają się ledy R i Y, po kilku sekundach gaśnie R i do końca już pali się Y. Układ nie odpowiada na bootloader meshneticsa ani na JTAG z avrdude.

Podejrzewam, ze moze miec nadgrany bootloader lub błędne fusy. Czy i jak można go probowac reanimowac ?