Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

strojenie anteny - SWR a rezonans

15 Sty 2012 21:20 2281 2
  • Poziom 22  
    Witam

Mam takie pytanie do znawców radiotechniki o strojenie anteny.

Zakładam dwie sytuacje podczas strojenia, pierwsza gdzie mam ustawiony SWR równy 1 i druga gdzie mam zestrojoną antenę i jest w rezonansie, lecz SWR jest większy niż jeden.

Która sytuacja jest korzystniejsza ?
  • Poziom 35  
    SWR równy jedności to najlepszy możliwy do uzyskania. W tej sytuacji cała energia generowana przez źródło w.cz. jest praktycznie bez strat odbiciowych przekazywana do obciążenia (anteny). Jeżeli przy dopasowaniu impedancyjnym źródła sygnału w.cz., fidera i obciążenia (anteny) uzyskujemy na jakiejś częstotliwości minimum SWR (niekoniecznie 1), to uznajemy, że ze względu na rezonans anteny na danej częstotliwości ten SWR jest najkorzystniejszy. Przy wskazaniach skalibrowanego SWR metra poniżej 1,5 uznaje się, że układ jest zestrojony poprawnie. Przy SWR=1,5 straty wynoszą tylko 3%, czyli przy mocy urządzenia równej 5W aż 4,85W zostaje wypromieniowane, a 0,15W zamieni się w ciepło.
  • Moderator
    Tutaj masz wszystko wytłumaczone:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10376447#10376447
    Nie powielaj tematów. Użyj opcji "szukaj". Pamiętaj o regulaminie forum:
    "3.1.16. (14) Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany."