Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny rozruch silnika

15 Sty 2012 21:49 5473 11
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich.
  Zaznaczam że jestem troszkę w sprawach elektroniki cienki bolek.

  Mam pytanie do wszystkich.

  W samochodzie marki Cadillac, Mercedes spotkałem się z czymś takim jak automatyczne odpalanie silnika, no może prawie automatycznie.
  Włączamy zapłon, następnie w pozycję rozruchu wystarczy przekręcić na chwilę a rozrusznik kręci póki silnik nie odpali, nie trzeba klucza trzymać w tej pozycji czały czas.

  Chciałbym coś takiego wykombinować i tutaj pytanie.

  Generalnie wystarczy jeden przekaźnik np. 561.
  Gdzie:
  Przewód od rozrusznika przeciąć,

  PIN 30 - podłączyć ze stacyjki do pozycji zapłon.
  PIN 87 - podłączyć do wychodzącego ze stacyjki przewodu pozycji rozruchu
  PIN 87a - zostawić pusty.

  PIN 86 (jako 12V) podłączyć do kontrolki ładowania akumulatora (z tablicy lub bezpośrednio z alternatora)

  PIN 85 - podłączyć do układu podtrzymania impulsu masy np.4-5 sekund.
  Styk stacyjki pozycja rozruch podłączyć do układu aby uruchomić podtrzymanie czasowe impulsu masy.

  czemu 4 czy 5 sekund. silnik nie zawsze odpali z pierwszego tzw. dotyku, zatem żeby układ nie kręcił nim cały czas jak nie odpala silnik tylko z przerwami, jak po 4 czy 5 sekundach nie odpali zeby rozłączył przekaźnik..

  a pod kontolkę ładowania akumulatora po to że jak wcześniej silnik odpali, zgaśnie lampka ładowania akumulatora tym samym odetnie wcześniej przekaźnik celem rozłączenia rozrusznika.

  I tutaj właśnie pytanie dość dla Was proste, jak wykonać najprościej jak się da taki układ podtrzymania impulsu masy.


  Pozdrawiam serdecznie.  Automatyczny rozruch silnika
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 26  
  Nie wziąłeś pod uwagę sytuacji gdzie elektromagnes wciągnie zworę a wirnik się nie obraca. Albo jeszcze dodatkowy układ do monitorowania takiego stanu krytycznego , albo pozostać przy wyłączaniu kluczykiem, po kilkusekundowej bezskutecznej próbie rozruchu
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 9  
  Dlatego ten moduł podłączony pod zapłon aby można było jakoś inaczej przerwać rozruch a nie podłączony na stałe 12V bo wtedy byłby problem. Rozrusznik mam nowy więc dodatki są zbędne. Poza tym jak na 4 sekundy cewka załapie bez kręcenia to nie powinno się nic stać a powyższym schematem na odpalonym silniku nie ma opcji uruchomienia rozruchu to rozrusznika nikt nie uwali.
 • Poziom 43  
  Takie rzeczy to jescze w paru innych samochodach. Realizuje to ECU czujnik liczy impulsy obrotu wału i wie momentalnie kiedy silnik odpalił. W twoim układze zwłoka będzie stała i zależna od kaprysów alternatora.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Można dać czasówkę, która odliczy te 4-5 sekund za każdym razem. Bendiksowi to nie przeszkadza, bo i tak jego prędkość obrotowa podczas rozruchu jest niższa niż wolne obroty silnika zaraz po rozruchu.
  Tak jak napisał kolega kkknc detekcji uruchomienia silnika dokonuje ECU.
  W projektowanym dopiero układzie detekcji można wykorzystać mierząc wartość prądu zasilającego rozrusznik. W chwili rozruchu silnika jego wartość osiąga kilkadziesiąt-kilkaset amperów w zależności od silnika (benzynowy/diesel) oraz temperatury.
  Po uruchomieniu się silnika wartość ta spada wielokrotnie, ponieważ rozrusznik już pracuje na tzw. biegu jałowym (bez obciążenia mechanicznego silnikiem).
  Jako detektora prądu można użyć przekaźnika prądowego. Przekaźnik taki zbudowany jest dokładnie tak samo jak każdy inny przekaźnik, ale cewkę ma nawiniętą grubym przewodem - kilka-kilkanaście zwojów. W tym przypadku musiałby być to przewód o takiej samej średnicy jak przewód zasilający rozrusznik, a połączenia muszą być bardzo solidne.
  Zamiast tego przekaźnika można użyć hallotronu.

  Tylko po co tak kombinować?
  Pamiętaj, że nietypowe instalacje w samochodzie są powodem do niewypłacenia odszkodowań przez firmy ubezpieczeniowe w razie spalenia się samochodu.
 • Poziom 9  
  Zdaje sobie z tego sprawę, aczkolwiek prosiłbym o pomoc w wykonaniu takowego urządzenia aby czasowo podtrzymać masę, ewentualnie można by coś wykombinować z czujnika od prędkości obrotowej silnika, jeżeli przekroczy jakiś poziom to będzie odcinać, aczkolwiek wolałbym zostać przy pierwszym poście jak wykonać..
 • Poziom 43  
  Kolego ogólnie układowi, który narysowałeś niczego nie brakuje pod względem funkcjonalności, której oczekujesz.
 • Poziom 9  
  tak kolego tylko ten moduł trzeba zrobić tylko nie wiem z jakich elementów elektronicznych i jak je połączyć, trzeba skonstuować czego nie umiem dlatego pytam Was jako elektroników,fachowców
 • Poziom 43  
  Kolego poszukaj na forum jest wiele różnorakich układów opóźniających. Nie chcesz konstruować kup gotowca. CRM91/93 firmy elko to urządzenie ma sporo innych nie potrzebnych ci funkcji. Ale ma jedna zaletę jest gotowe i można je regulować w szerokim zakresie.
 • Poziom 9  
  Może jestem troszkę marudny, ale wykonanie samemu byłoby zdecydowanie lepszym pomysłem, bo można to zminiaturyzować, a nie taki wielki element chować gdzieś po dziurach w samochodzie.


  **************************************************************

  Widzę jednak nie ma żadnego specjalisty aby mógł pomóc...
 • Poziom 9  
  Zmiana koncepcji.. kontrolka ładowania aku gaśnie wcześniej niż odpala silkik.. jak to można załatwić alternatywnie??
 • Poziom 2  
  Taki rozruch automatyczny jest w np.R Scenic 2002