Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diagnozowanie i serwis laptopów

15 Sty 2012 23:03 6787 14
  • Poziom 11  
    Witam. Na początku chciałbym zaznaczyć iż nie jestem po żadnej szkole elektronicznej ale komputery oraz elektronika mnie fascynuję i zamierzam się rozwijać w tym kierunku. Nie jestem po żadnej szkole ponieważ mam 16 lat i dopiero kończę gimnazjum ale po gimnazjum idę do szkoły o profilu elektronicznym. Tego co chciałbym tutaj powiedzieć i o co się zapytać jest ogrom, na początek jednak postaram się wybrać podstawowe rzeczy i jakoś sensownie ubrać to w słowa. Więc zacznijmy od tego, iż jak w tytule chciałbym się zająć serwisem i diagnostyką komputerów przenośnych. Co do sprzętu serwisowego to wiem, że potrzebna będzie stacja HOT AIR, stacja lutownicza BGA, (którą właśnie konstruuję na sterowniku kolegi z forum kmkm2), HOT AIR'em zajmę się potem, sita, kulki, pęsety, chemia typu topniki i inne takie, multimetry (tutaj odniesienie do późniejszej diagnostyki, umiem wykonywać różne pomiary napięcia, natężenia prądu i inne ale nie wiem jak to wykorzystać przy diagnostyce laptopów), oscyloskop cyfrowy (ale to drogi sprzęt i raczej sobie na to teraz nie mogę pozwolić) i jeśli jeszcze o jakimś sprzęcie zapomniałem to proszę pisać. Kolejną sprawą jak już wspominałem, będzie diagnostyka, bo ażeby coś naprawić trzeba wiedzieć najpierw co jest zepsute i jak coś działa (jak działa płyta i co w jej skład wchodzi dokładnie dowiedziałem się z tego poradnika http://www.elvikom.pl/forum/viewtopic.php?f=138&t=986) jest w tym poradniku opisane jak diagnozować i na podstawowe usterki, są jakieś schematy przetwornic i jak co posprawdzać, no ale odnosząc się do tego poradnika znalazłbym układ KBC, to skąd mam wiedzieć która nóżka jaki sygnał wysyła, jest mnóstwo układów i dokumentacja jest trudna do znalezienia i do tego jeśli już to w obcych językach. są dostępne w handlu karty diagnostyczne ale, z tego co wyczytałem nie są zbyt pomocne (powiedźcie coś na ich temat). Można coś zdiagnozować metodą na podmiankę, na przykład jeżeli się komputer nie włącza (znaczy włącza ale nie wyświetla obrazy na matrycy) to można podpiąć go pod monitor zewnętrzny, jeżeli wszystko działa to znaczy że matryca jest padnięta, jej podświetlenie, czy inne składowe potrzebne do wyświetlenia obrazu na matrycy laptopa, jeżeli jednak dalej nie działa to można podmienić ram, dysk, procesor (jeżeli nie jest zintegrowany z płytą) ale jeśli i to nie pomoże, to trzeba jakoś sprawdzić w czym tkwi problem, czy na przykład procesor graficzny lub inne układy bga nie wymagają rebalingu lub wymiany. Chciałbym wiedzieć jak wygląda profesjonalna procedura diagnostyczna jaką wykonują w serwisach, od czego się zaczyna, jakim sprzętem co się sprawdza itd. Jak już mówiłem pytań jest dużo i zapewne przez to iż było dużo takich tematów, mój temat wyląduje w koszu, no ale można spróbować :). Nie jestem w stanie teraz tutaj zamieścić wszystkich moich pytań bo jest ich dużo ale jeżeli temat będzie się cieszył zainteresowaniem starszych doświadczonych i łaskawych kolegów, którzy będą skłonni odpowiedzieć na moje dotychczasowe pytania, będę pisał inne rzeczy które mnie trapią i na które poszukuje odpowiedzi. Na zakończenie chciałbym dodać żeby nie pisał tu nikt złośliwie że jestem za młody czy takie tam, bo nie chcę przecież robić tego (przynajmniej teraz o kto wie może w przyszłości ) zarobkowo, tylko edukacyjnie, chciałbym się nauczyć czegoś przed szkołą. Chciałbym również aby pisali tu ludzie którzy mieli lub mają takie pytania i problemy jak ja ponieważ sądzę że to też może wnieść coś ciekawego do tematu. Jak na dzisiaj to sądzę że dość moich wypocin, czekam na odpowiedzi i pozdrawiam. Łukasz.
  • Testo
  • Poziom 35  
    Kolega chciałby łyknąć pigułkę wiedzy i tu najlepszym jest poradnik z cytowanej strony. Zacznij zabawę od wtyczki zasilania - czyli pierwsza przetwornica i przetwornica ładowania akumulatora. Poznaj zasadę działania, przeanalizuj sygnały sterujące jak one działają i skąd się biorą i jak już będziesz co nieco wiedział to poczyń kolejny krok czyli np. poprawność wykrywania urządzeń i co z czym jest połączone na płycie. O ile nie masz schematu to można podejrzeć na cytowanym forum schemat blokowy - ten do ogarnięcia co z czym jest dobry.
    Do popularnych modeli HP itp jest kilkanaście schematów na elektrodzie do pobrania. Żeby zrozumieć coś więcej to przydał by się odpowiedni pacjent do analiz.

Multimetr z częstościomierzem przydał by ci się w badaniu przetwornic i choćby prosty analogowy oscyloskop.
    - zasilanie, ładowanie
    - podjęcie pracy przez bios- post
    - grafika
    - detekcja urządzeń
    Tyle na początek, dodam że kolega nie łyknie tematu jak się nie zabierze w praktyce za temat.
  • Poziom 11  
    Właśnie jednego pacjenta mam. jest to Fudita smart tm1000, laptop włącza się od czasu do czasu, więc sądzę że mogą być mikro pęknięcia na płycie lub naderwany któryś z układów BGA. Ale do nauki konstrukcji płyty głównej powinien być dobry. To zacznę od rzeczy które kolega wymieniał i następnie będę zadawał kolejne pytania.
  • Testo
  • Poziom 11  
    No i przytłoczyło mnie to. Chciałem zacząć od pierwszej rzeczy w poradniku który wymieniłem ale poradnik jest zrobiony na konkretnym przykładzie a każda płyta ma inne schematy i inaczej rozmieszczone elementy składowe. Nie wiem ja zacząć sprawdzać płytę na przykład fudity.:(

Dodano po 2 [minuty]:

Nie zauważyłem wypowiedzi kolegi. Widziałem ten temat, zworki są ustawione poprawnie, a bateryjkę jak sprawdzić?? zmierzyć jej napięcie i jakie powinno być prawidłowe??

Dodano po 6 [minuty]:

Szybki pomiar i napięcie na bateryjce wynosi 2,95V

Dodano po 26 [minuty]:

Sprawdziłem i bateria powinna mieć 3v jest to cr2032 ale te 0,05V za dużo nie zmienia??
  • Poziom 16  
    Łukasz965 napisał:
    Szybki pomiar i napięcie na bateryjce wynosi 2,95V

W normie.
  • Poziom 11  
    Może zadaje podstawowe pytania ale od czego zacząć diagnozę układu zasilania, w wyżej wymienionym przeze mnie poradniku jest wszystko opisane ale jest to opisana na jakimś przykładzie i są tam schematy ale każdy laptop inaczej jest skonstruowany. Jak zlokalizować odpowiednie przetwornice, i dowiedzieć się która za co jest odpowiedzialna. Nie wiem jak zacząć badanie tej Fudity, a co jeśli kiedyś bym dostał do naprawy jakiś inny model??? muszę poszukać najpierw jakiś schematów czy jak to wygląda??

Dodano po 31 [minuty]:

domyślam się że napraw muszę zacząć od znalezienia schematu układu zasilania lub innego schematu do laptopa który mam do naprawy i potem iśc po objawach. Jeżeli laptop się nie włącza to sprawdzić układ zasilania według tamtego poradnika, jeżeli są inne objawy to sprawdzić sygnały z KBC (muszę mieć też schemat tego układu prawda?) i po sygnałach tych dojść do tego co nie działa. Sprawdzanie KBC mogę wykonać zwykłym multimetrem ??
  • Poziom 43  
    Dobrze wydedukowałeś.Najlepiej jest wpisać w wyszukiwarkę oznaczenia danego układu.
    Po znalezieniu tak zwanego: (Datasheet) będziesz wiedział z jakim układem na płycie głównej masz do czynienia np: przetwornice, KBC itd.
  • Poziom 11  
    No tak ale kiedy już wiem za co element dany jest odpowiedzialny to muszę jeszcze znać jakiś schemat układu zasilania w danym modelu laptopa aby cokolwiek zrobić. Aby móc sprawdzić co na przykład powoduje spięcie lub inne takie, a schematu do fudity nie mogę znaleźć (jeżeli takie schematy w ogóle istnieją) co mam zrobić w tej sprawie??
  • Poziom 36  
    Na początek polecam lekturę literatury w zakresie układów cyfrowych, rzucasz się kolego na głęboką wodę. Lepiej jest zacząć od prostych układów analogowych, zrozumieć podstawowe zjawiska występujące w elektronice, a dopiero później siadać do elektroniki cyfrowej i to jeszcze w tak zaawansowanym wydaniu.
    Łukasz965 napisał:
    tacja lutownicza BGA, (którą właśnie konstruuję na sterowniku kolegi z forum kmkm2), HOT AIR'em zajmę się potem

Do zabawy OK, do pracy z płytami laptopów i reballingu na przykład możesz zapomnieć.
    Łukasz965 napisał:
    i jeśli jeszcze o jakimś sprzęcie zapomniałem to proszę pisać.

Podgrzewacz kwarcowy, analizator logiczny (szczególnie to drugie urządzenia na tym etapie Ci się jeszcze długo nie przyda).

Chociaż może się tak nie wydawać, ale serwis laptopów który wykracza poza zwykłą wymianę całej płyty głównej to droga zabawa, sam sprzęt na początek to wydatek rzędu 30 tys. zł (a jeśli ktoś ma ambicje to suma ta może ulec spokojnie zwielokrotnieniu).
  • Poziom 11  
    Nie zgodzę się sterownik według schematu kolegi kmkm2 można sterować dowolnymi grzałkami i wgrać dowolne profile grzania i nie jest to jakaś zabawka. Według użytkowników tego sterownika z innego forum doskonale się nadaje do reballingu tylko trzeba zakupić odpowiednie promienniki podczerwieni. Zjawiska fizyczne, zachodzące w elektronice, prostych układach i prostych układach logicznych, mikro-kontrolerach są mi znane i uważam że nie rzucam się na aż tak głęboką wodę, chcę się uczyć nowych rzeczy to więc dla czego mam wracać do czegoś co mam już za sobą aby się nauczyć czegoś o wyjaśnienie czego proszę. Chce po prostu wiedzieć od czego zacząć badanie układu zasilania w laptopie kiedy nie posiadam takiego schematu jak w poradniku wymienionym powyżej przeze mnie. To samo pytanie zadałem w poprzednim poście ale oczywiście najlepiej powiedzieć żebym zaczął od początku i oszczędzić sobie tłumaczenia, no ale cóż.

Dodano po 6 [minuty]:

Narazie sprzęt mnie nie obchodzi w takim stopniu lecz sposób lokalizowana usterki a samo lokalizowanie usterki zaczynam od układu zasilania (mimo że w fuditie nie jest uszkodzony ponieważ laptop się włącza i przechodzi przez wszystkie fazy włączania płyty głównej ale nie zawsze, więc drogą dedukcji trzeba by było sprawdzić sygnały z kbc i tą drogą dojść na czym płyta zatrzymuje się płyta i wymienić wadliwy element) Ale kontrola startu płyty narazie mnie nie interesuje w takim stopniu jak sprawdzanie układu zasilania i ładowania baterii bo to jest podstawa. Może zacznijmy od czego mam zacząć jeśli nie mam schematu takiego jak w poradniku

Dodano po 2 [minuty]:

Zapomniałbym. Schemat jakiś tej fudity jest w linku który zamieścił przedmówca kilka postów wyżej ale nie mam odpowiedniej ilości punktów aby pobrać ten plik z tamtego forum.

Dodano po 3 [minuty]:

Wiem że dopisuję jak jakiś nienormalny ale prześledziłem temat od początku i aż zal mi siebie zrobiło bo nie przeczytałem tego postu w którym jest schemat :!: Więc przepraszam nie czekam na gotowca. Ale nie mogę go pobrać.
  • Moderator Samochody
    Łukasz965 napisał:
    Chce po prostu wiedzieć od czego zacząć badanie układu zasilania w laptopie kiedy nie posiadam takiego schematu jak w poradniku wymienionym powyżej przeze mnie.
    Odpowiedź padła - od znalezienia układu przetwornicy, pozyskaniu jego karty katalogowej i porównaniu tego co jest na płycie z tym co jest w karcie katalogowej jako typowa aplikacja. Ale na wstępie od opanowania języka angielskiego w stopniu wystarczającym do swobodnego czytania kart katalogowych układów scalonych.

W warunkach amatorskich rzadko kiedy będziesz miał do dyspozycji schematy laptopów, one są praktycznie niedostępne, a te które są, zazwyczaj są do poprania odpłatnie.

Wydaje mi się, że mając już podstawy teoretyczne najlepsza jest po prostu praktyka w tego typu serwisie i nauka pod okiem bardziej doświadczonego pracownika serwisu.

Nie jestem też zdania, że to przyszłościowy kierunek... w coraz to nowszym sprzęcie takie naprawy stają się nieopłacalne. Cykl życia komputerów jest coraz krótszy i łatwo można dostać sprawne podzespoły z rozbiórki stosunkowo nowego sprzętu.

Coś o reballingu (amatorskim i półprofesjonalnym)- https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1286094.html
  • Poziom 35  
    Badanie zasilania>
    - sprawdzić na zasilaczu serwisowym jak zachowuje się płyta po podłączeniu zasilania i jaki prąd pobiera w st-by
    Jeżeli pomiar nie wykaże nadmiernego poboru prądu to można uznać że nie ma zwarcia w głównej gałęzi zasilania lub przynajmniej od bezpiecznika do pierwszych kluczy.
    -Następnie należy sprawdzić czy napięcie zasilania dociera za pierwsze klucze i czy jest obecne na górnych kluczach przetwornic- w niektórych laptopach w st-by pracuje główna przetwornica 3,3-5v w innych dopiero po włączeniu power on.
    - Kolejnym krokiem jest ustalenie czy KBC jest zasilany i co za tym idzie czy jest obecne napięcie na włączniku- w przypadku braku reakcji na włączenie do zbadania oscylacje na kwarcu obok KBC, przeprogramowanie bios.
    - W przypadku dalszego braku reakcji wypada sprawdzić sygnały załączające przetwornice za pomocą KBC- najwygodniej dokonać pomiaru na KBC lub ewentualnie na odpowiednich nogach układu przetwornicy- większość pdf tych układów do odnalezienia w sieci.

W poszczególnych krokach może zajść potrzeba wymiany elementów, niektóre płyty nie posiadają KBC jako osobnego układu- tu realizuje funkcje hybrydowy most.
    Materiały zawarte na forum czy w sieci są też pomocne- w wielu przypadkach ktoś z danym problemem już walczył. Jeżeli działa ładowanie i podstawowe zasilanie to już pierwszy krok za tobą.
  • Poziom 11  
    Dobrze dziękuję za odpowiedzi, teraz zajmę się badaniem tej płyty i może innych płyt i nauką- praktyką. Kolejne pytania będę pisał, dziękuję za dotychczasową pomoc.