Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RAM 32kB? Pamięć zewnętrzna z podtrzymaniem bateryjnym.

RABA 19 Dec 2004 20:31 2623 11
Altium Designer Computer Controls
    RABA
    Level 12  
    Witam! Potrzebuję dobrać pamięć danych zewnętrzną ale z podtrzymaniem bateryjnym, 32kB. Ma być podłączona do intel 80C51GB. Czy może to być RAM? Czy jest ktoś w posiadaniu jakichkolwiek wiadomości na temat tego mikrokontrolera bądź też schematów np w PROTELU? Prosze o pomoc!
  • Altium Designer Computer Controls
    myrcioch
    Level 18  
    Konkretnie - pamięć SRAM z podtrzymaniem. Kiedyś Dallas produkował nawet takie od razu z baterią. Jest jakiś konkretny powód, dla którego musi to być RAM, a nie np. eeprom lub flash?
    RABA
    Level 12  
    nie,nie ma powodu, to tylko moja propozycja,ważne tylko by była 32k z podtrzymaniem.A "lepsza' będzie inna?
  • Altium Designer Computer Controls
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pamięć ma być jednokrotnie zapisana, a potem odczytywana ? Jakieś szczegóły konstrukcyjne ?
    Jaka magistrala do odczytu, jak często czytane, ew. zapisywane itd...
    LightI
    Tomasz.W
    Level 35  
    Ram z podtrzymaniem ma sens wtedy , gdy chodzi o szybkość odzczytu i zapisu . A jeżeli szybkośc nie jest decydującym czynnikiem , to ja wybrał bym coś z bardzo bogatej oferty pamięci typu np. EEprom , FLASH .
    Pi-Vo
    Level 37  
    Lepsza chyba nie będzie inna niż statyczna np. 6232 albo 6264.Znam fabryczne urządzenia (przepływomierze ,liczniki) które mają właśnie taki kontroler i pamięć podtrzymywaną akumulatorkiem.Pamięci SRAM CMOS-owe mają tą cechę że na podtrzymaniu prawie nie pobierają prądu i bateria wystarcza na lata.
    RABA
    Level 12  
    konkretnie chodzi o zaprojektowanie układu nadrzędnego sterownika wielkości fizycznych jak ciśnienie czy woda.
    Projekt zakłada program w pamięci zewnętrzenej EPROM, pam danych zewnętrzna 32kB z podtrzymaniem bateryjnym, zegar RTC, wyświetlacz LCD (np toshiba tlx-1013 lub podobny), 8klawiszy,8diod LED, 3 wyjścia analogowe PWM 4...20mA, 8wyjść cyfrowych przez przekaźniki 12V, 4 wejścia cyfrowe separowane transoptorami. Pomiar wartości zadanej z potencjometru oraz 4 kanałów prądowych 4...20mA, 2 tory wejściowe sygnałów z czujników typu PT100, RS485, zasilanie +5,+12, -12, WDT kontrolujący 5V.To jest cała treść projektu. Niestety nie mam więcej danych,też się właśnie zastanawiałem, czy nie brakuje jakichś danych. jest tego trochę...ale musze sobie z tym poradzić.liczę na Waszą pomoc.
    Tomasz.W
    Level 35  
    Piszesz że projekt " zakłada " . Czyli ktoś narzuca jakieś wymogi . Jeżeli ten ktoś " zakłada " pamięć danych z podtrzmaniem bateryjnym , to albo są po temu jakieś konkretne powody , albo tak tylko sobie wymyślił . Na początek to powinieneś ustalić na jaką dowolność możesz sobie pozwolić przy projekcie . Bez takich ustaleń to będzie kłopot .
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    RABA wrote:
    konkretnie chodzi o zaprojektowanie układu nadrzędnego sterownika wielkości fizycznych jak ciśnienie czy woda.
    Projekt zakłada program w pamięci zewnętrzenej EPROM, pam danych zewnętrzna 32kB z podtrzymaniem bateryjnym, zegar RTC, wyświetlacz LCD (np toshiba tlx-1013 lub podobny), 8klawiszy,8diod LED, 3 wyjścia analogowe PWM 4...20mA, 8wyjść cyfrowych przez przekaźniki 12V, 4 wejścia cyfrowe separowane transoptorami. Pomiar wartości zadanej z potencjometru oraz 4 kanałów prądowych 4...20mA, 2 tory wejściowe sygnałów z czujników typu PT100, RS485, zasilanie +5,+12, -12, WDT kontrolujący 5V.To jest cała treść projektu. Niestety nie mam więcej danych,też się właśnie zastanawiałem, czy nie brakuje jakichś danych. jest tego trochę...ale musze sobie z tym poradzić.liczę na Waszą pomoc.

A rozumiem, test komandosa... Do czego jednak miałaby służyć ta "pamięć zewnętrzna" ? Oczywiście standardowo stosuje się SRAM na tym samym latchu, co EEPROM. Podtrzymanie bateryjne to po prostu coś podobnego jak na załączonym obrazku ;) . Bateryjka mogłaby być np. zwykła pastylka litowa 3V CR2032. Dioda od bateryjki najlepiej Shotky (niski spadek napięcia na złączu - ok. 0.3V, co przy zdrowej baterii daje 2,7V i taką trzeba dobrać kostkę, aby przy tym napięciu jeszcze coś trzymała). Ewentualnie na podtrzymanie można jakąś inną baterię/akumulatorek.
    LightI
    RABA
    Level 12  
    ...no niestety dowlność nie jest zbyt wielka, musze trzymać się danych projektu, a jeśli chodzi o to podtrzymanie, to głównie chodzi o to, by po zaniku zasilania (z sieci) dane utrzymywały się jeszcze przez jakiś czas w pamięci, która właśnie zasilana byłaby z tej bateryjki. Co do wyboru SRAM czy EEPROM, to tu jest dowolność, ale jako że muszę wykonać ten projekt w PROTELU to szukam takiej kości, która jest w bibliotekach PROTELA...mam też inny problem co do znalezienia schematu wyświetlacza graficznego LCD do podłączenia do procesora Intela, tu nie mam wielkiego wyboru, ma to być Toshiba TLX-1013 lub podobny...co Wy na to?
    BoskiDialer
    Level 34  
    wybór między ram a eeprom powinien być oparty o ilość zapisów: ram można zapisywać dowoli, ale przy zaniku prądu jego zawartość sie kasuje. eeprom ma ograniczoną żywotność ale jego dane nieskasują sie nawet przy zaniku prądu. ram można wykorzystać jako pamięć operacyjną - wykonywać jakieś obliczenia które wymagają sporej ilości pamięci. eeprom można zastosować do przechowywania danych (coś jak hdd w komputerze). najlepiej jest wykorzystać oba elementy naraz: ram powinno sie dać podczepić do magistrali danych/adresowej z zewnętrznej kości eprom z programem... eeprom w wersji prawie najmniejszej (i2c. mniejsze jest 1-wire) wymaga 2 pinów od strony procesora więc to niepowinno być spore obciążenie...

p.s. ewentualnie można podłączyć FRAM.. gdzieś ta nazwa na forum mi sie przewiła przez ucho.. pamięć ram na i2c której zawartość niekasuje sie przy zaniku prądu. bez ograniczeń zapisu...