Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona przeciwporażeniowa - biblioteka

16 Sty 2012 12:13 1143 3
  • Poziom 14  
    Hej!

Tak z czystej ciekawości zacząłem się zastanawiać...

Czy w budynku takim jak biblioteka (duża, jedna z większych w Krakowie) wymagana jest ochrona przeciwporażeniowa (w gniazdach do których dostęp mają użytkownicy z zewnątrz)?

Znalazłem normę w której mówi się że dla budynków z grup ZL I ZL II oraz ZL III badania ochrony przeciwporażeniowej powinny być wykonywane nie rzadziej niż raz na 5 lat. Skoro badania są obowiązkowe to chyba sama ochrona też jest obowiązkowa? Chyba, że się mylę :)
  • Moderator
    sledzik1984 napisał:
    Hej!
    Czy w budynku takim jak biblioteka (duża, jedna z większych w Krakowie) wymagana jest ochrona przeciwporażeniowa (w gniazdach do których dostęp mają użytkownicy z zewnątrz)?

A gdzie nie jest wymagana?
  • Poziom 14  
    Może inaczej :) Bardziej chodzi mi tu o to czy wymagana jest zaawansowana ochrona przeciwporażeniowa, czyli np. wyłączniki RCD.. Generalnie styk prawo - prąd jest dla mnie czarną magią :)

Czy gniazdo bez bolca PE zabezpieczone zwykłym wyłącznikiem nadprądowym B16 spełnia już znamiona ochrony przeciwporażeniowej czy nie?
  • Pomocny post
    Moderator
    sledzik1984 napisał:
    Może inaczej :) Bardziej chodzi mi tu o to czy wymagana jest zaawansowana ochrona przeciwporażeniowa, czyli np. wyłączniki RCD.. Generalnie styk prawo - prąd jest dla mnie czarną magią :)

Czy gniazdo bez bolca PE zabezpieczone zwykłym wyłącznikiem nadprądowym B16 spełnia już znamiona ochrony przeciwporażeniowej czy nie?

To nie takie proste.
    Generalnie - dzisiejszych wymagań nie spełnia, ale - być może - spełniało takie wymagania w momencie jego instalowania. I wtedy zostało prawidłowo odebrane. A nie ma (niestety) przepisów, które nakazują dostosowanie dawnych instalacji do wymogów obecnych. I tu leży pies pogrzebany.

Bez dokładnej analizy istniejącej dokumentacji niemożliwa jest poprawna odpowiedź na tak postawione pytanie.