Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Organizer elektronika, pierwszy taki na elektrodzie

kamil1959 16 Sty 2012 15:29 31125 33
  • Organizer elektronika, pierwszy taki na elektrodzie
    Witam
    Przedstawiam organizer dla elektronika, nad którym pracowałem prawie pół roku, oczywiście z przerwami. Jest on wykonany ze sklejki 4 mm, szufladki zaś to po prostu paczki po papierosach. Jego wymiary to 79 cm x 35 cm x 9,5cm, które dają łącznie 182 szufladki. Wszystkie drewniane części skleiłem wikolem, a tylną ściankę wykonaną z kolorowej tektury, przykleiłem silikonem do konstrukcji. Na szufladki na kleiłem nalepki z literą kolumny i numerem wiersza, dzięki temu mogę zmieniać zawartość pudełek bez większych komplikacji. Zawartość szufladek mam opisaną w Excelu, ale w przyszłości kiedy będę miał już w większości zapełniony organizer wydrukuję opis, żebym nie musiał za każdym razem włączać komputera.

KOSZTORYS:
    -pudełka na szufladki (1820zł-oczywiście z papierosami) :D
    - sklejka 60zł
    - tektura ok. 5zł
    -papier kolorowy na nalepki 6zł
    Razem: 1891zł ( ja paczki miałem za darmo od wuja, więc wydałem ok. 71 zł)
    Organizer elektronika, pierwszy taki na elektrodzieOrganizer elektronika, pierwszy taki na elektrodzieOrganizer elektronika, pierwszy taki na elektrodzie

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 16 Sty 2012 15:35
    dammirus
    Poziom 14  

No,no rewelacja! Gratuluję pomysłu, pamiętam jak był szał na pudełka po zapałkach. Trochę drogo wyszło hehe. I na szufladkach mogły by być kurde jak to powiedzieć takie kawałki folii żeby można było karteczki wkładać dzięki czemu zbędny by było opis na kartce czy komputerze.

• #3 16 Sty 2012 16:36
    N o X
    Poziom 10  

Gratuluję pozmysłu!
    Co odziela szufladki w poziomie? w połowie wysokości widać sklejkę,ale na czym "leżą" szufladki? ...bo, jeśli na sobie, to ciężko będzie wyciągnąć coś z rzędu 7 i 14, ;P

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

• #4 16 Sty 2012 17:17
    kamil1959
    Poziom 11  

Szufladki nie są oddzielone niczym w poziomie, ponieważ zwiększyło by to koszty, a nie przyniosło większego pożytku. Wyciąganie ich z rzędu 7 i 14 nie sprawia problemu ponieważ w większości szufladki powyżej klinują się o ścianki, a po za tym pudełka są bardzo śliskie, więc wychodzą bez problemu. :D

• #5 16 Sty 2012 17:53
    stepawel
    Poziom 14  

Nieźle to wyszło :)
    Tylko szufladki po jakimś czasie się poluzują i nie będą się już tak dobrze trzymać w swoich miejscach, zwłaszcza przy obciążeniu cięższymi elementami. A może tak do ich poziomego przytrzymania zastosować żyłkę (a właściwie dwie w odstępie kilku cm)? Koszty praktycznie nie wzrosną, a będzie pewność, że wyższa szufladka nie spadnie przy wysunięciu niższej :)
    Pozdrawiam

• #6 16 Sty 2012 18:06
    lampowiec
    Poziom 14  

Witam Kolegów,
    Słuszna racja, bardzo udana, prosta konstrukcja, choć nie elektroniczna...:D Gdybyś wykonywał na zamówienie, to poproszę...:) Przydatne bardzo na "Nasze pierdółki".
    Pozdrawiam, Damian

PS. Ciekawe kto tyle fajek wypalił...:)

• #7 16 Sty 2012 18:06
    leonow32

Poziom 30  

Takie konstrukcje są świetne - to jest bardziej przydatne od lutownicy i zasilacza :) Pomysł z pudełkami po papierosach jest dość... ryzykowny ;) Mam podobną szafkę, ale z pudełek od zapałek i wymyśliłem inną organizację elementów, ale tak czy inaczej bardzo polecam takie szafki, bo czas zaoszczędzony przy szukaniu elementów jest bezcenny. Obecnie trzymam u siebie ponad 10000 elementów, a 99% z nich mogę znaleźć w ciągu kilku sekund.

Zaś co do konstrukcji - nie pierwsza i nie ostatnia :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1256931
    http://leon-instruments.blogspot.com/2009/02/szafka-na-elementy.html

Zrób sobie jeszcze eleganckie etui na układy scalone
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1903768.html

• #8 16 Sty 2012 19:10
    bobo
    Poziom 29  

kamil1959 napisał:

-pudełka na szufladki (1820zł-oczywiście z papierosami) :D

Razem: 1891zł ( ja paczki miałem za darmo od wuja, więc wydałem ok. 71 zł)

Sam jestem palaczem i namawiam innych do rzucenia tego świństwa. Jaki organizer mógłbyś kupić za te pieniądze ! Kiedyś robiłem podobny "zestaw", polecam te pudełka polakierować lakierem bezbarwnym lub na wikolu okleić warstwą papieru. Pozdrówka
    PS. ciekaw jestem jak wygląda ta baza w excelu?

• #9 16 Sty 2012 19:42
    Pokrentz
    Poziom 21  

71 zł? Hmmm, czy za podobne pieniądze nie da się kupic gotowego organizera z szufladkami?
    Mi tez cos takiego chodzi po głowie, ale obawiam sie o trwałośc papierowych pudełek.

• #10 16 Sty 2012 20:07
    Dj_Pele
    Poziom 16  

Witam
    Fajna konstrukcja, pomysłowa i ekologiczna. Starannie wykonana choć dla mnie mało praktyczna. Wynika z zdjęcia ze żeby wyjąć element z szufladki trzeba ją wyjąć i trochę potrząchać. Ja wolę mieć kilka otwartych na swoim miejscu ale z dostępem. Choć pomysł mi się podoba i konstrukcja jest fajna najbardziej cenię używanie orzecha.

• #11 16 Sty 2012 20:15
    kamil1959
    Poziom 11  

Pomysł z żyłką przemyślę bo jest dobry. Co do "bazy w excelu" to nie jest ono jak na razie rozbudowana, ale jest dlatego ją przedstawiam na moim palmtopie. Zrobiłem ją w excelu ponieważ jest to bardzo funkcjonalny program, a dzięki opcji ZNAJDŹ mogę w szybki sposób dowiedzieć sie gdzie znajduje sie szukana część.

Pokrentz napisał:
    71 zł? Hmmm, czy za podobne pieniądze nie da się kupic gotowego organizera z szufladkami?
    Mi tez cos takiego chodzi po głowie, ale obawiam sie o trwałośc papierowych pudełek.

Pewnie da się kupić coś podobnego w tej cenie, chodź ręki za to nie dał bym sobie uciąć, a co do papierowych pudełek to prawda wieczne nie są, ale w każdej chwili mogę popsute wymienić bo papierosy były i będą :D

• #12 16 Sty 2012 20:58
    konel83
    Poziom 15  

Super pomysł, bardzo spodobał mi się kosztorys, autor nie zaniżył ceny przynajmniej tylko wszystko skrupulatnie podał. A co do półeczek to zamiast żyłki itp, mógłbyś powycinać paski z kartki technicznej i poprzyklejać je...

• #13 16 Sty 2012 21:06
    misiupan
    Poziom 35  

Jestem za, zamiast wywalać pustą paczkę po fajkach to można z niej zrobić coś pożytecznego zatrudniając ją do przechowywania innych przedmiotów.
    Popieram projekt wszystkimi kończynami, ochrona środowiska przede wszystkim.
    Wygodniej użyć pisaka i opisać co w danej paczce się znajduje.

• #14 16 Sty 2012 21:58
    tplewa
    Poziom 38  

tuptek napisał:
    Czy ja wiem czy to takie "opłacalne"? Takie szufladki nie są wieczne.

A tam :) kiedys nie bylo gotowych szufladek i cos takiego mialem z pudelek od zapalek. Zrobilem to majac jakies 12latek - teraz mam prawie 40 :) a ten organizer dalej sobie lezy w domu i sa w nim jakies stare UL1111 z CEMI itp. :)

Gratulacje fajnego pomyslu :) hmmm moze zaczne zbierac moje paczki po fajkach :)

• #16 17 Sty 2012 12:17
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 17 Sty 2012 15:37
    kamil1959
    Poziom 11  

Robiąc ten organizer nie myślałem o tym czy to się opłaca czy też nie. Wykonałem go ponieważ po pierwsze był mi potrzebny, po drugie zauważyłem że u wuja leży sterta pudełek po papierosach no i po trzecie bo lubię majsterkować, a później cieszyć się z tego co mi wyszło. Oczywiście mogłem kupić nowe plastikowe szufladki, tak samo jak ludzie z elektrody mogliby kupić zasilacze, ale mimo wszystko wolą zrobić je sami żeby mieć satysfakcję i nie patrzą wtedy na to że koszt części wychodzi drożej niż gotowy zasilacz 150 watowy, w metalowej obudowie za 300zł. Podsumowując wszystko w życiu można kupić, ale czy wtedy istniał by dział pod tytułem "DIY Konstrukcje" :?:

• #18 17 Sty 2012 15:45
    tplewa
    Poziom 38  

@kamil1959

I tak trzymaj liczy sie pomyslowosc :) bardziej to cenie niz kolejna migajaca dioda, lutownica na AVR czy kolejny wzmacniacz na TDA :) Pomysl nietypowy i przez to fajny :) Ot zrobic cos z niczego :)

Powiem jedno projekt nadaje sie do DIY uzasdnienie wyzej :) A organizacja danch czy to Excel czy cos innego to juz inna sprawa. Czasami to jest wygodne - a czesto stosowane w duzych hurtowniach, gdzie wydajacy dostaje kody "szufladek" - a nie liste elementow :)

Natomiast co do estetyki, komfortu itp. moje miejsce pracy:

jak widac i bez sterty szufladek mozna sie obejsc. Jak pisalem w usunietym poscie trzymam calosc wlasnie w kartonikach - a konkretnie torebki strunowe umieszczne w tych kartonach. Inaczej scian by mi braklo na elementy. Sprawdza mi sie ta metoda od lat, wiec nie wiem dlaczego karton niby gorszy...

• #19 17 Sty 2012 22:47
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 18 Sty 2012 16:19
    kaytec
    Poziom 20  

Generalnie nie przepadam za zapachem papierosów, akurat sam tytoń nie jest tragiczny, ale spalony po prostu śmierdzi. Jak u ciebie z zapachem? Czy elementy nie mają potem tytoniowego zapachu? Czasem naprawiam jakąś elektronikę osób które palą - smród niemiłosierny w środku i do tego specyficzna warstwa kurzosmrodu.

Pozdrawiam.

• #21 18 Sty 2012 16:24
    kamil1959
    Poziom 11  

Elementy elektroniczne nie smierdzą ponieważ w pudełku po papierosach znajduje się folia aluminiowa, którą ja wyrzucam.

• #22 19 Sty 2012 08:09
    djkomprez
    Poziom 21  

A czy nie lepiej było by Ci podpisać szufladki ? Trochę kicha z grzebaniem na
    palmie za konkretną częścią bo trzeba go włączać- ładować :) Ja mam podobną szufladkę ale tylko na rezystory po pudełkach z zapałek
    a części trzymam w osobnych przeźroczystych obudowach ... trochę to
    wygodne bo widać gdzie co jest :) No i pamiętam co gdzie mam :D

• #23 19 Sty 2012 08:28
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Witam :)

Naprawdę bardzo ładne szufladki.
    Pomysł ciekawy, wykonanie staranne, koszt pustych opakowań znikomy, a możliwość rozbudowy zawsze możliwa ... o ile zdrowie pozwoli.

No cóż Kolego, prawdziwe DIY, a nie jak ostatnio bywa kup i pokaż.
    Gratuluję pomysłu i życzę dużo zdrowia :)
    Pozdraiwam

• #24 19 Sty 2012 09:19
    Szarry
    Poziom 8  

Do opisywania swoich szufladek używam markerów tzw. suchościeralnych. Pierwotnie chciałem oklejać etykietami, ale nie mogłem się zmobilizować do ich napisania; zirytował mnie kiedyś bałagan, złapałem pisaka... i tak już zostało.
    Napisy wbrew pozorom nie ścierają się "same", są dość trwałe, a ich zmiana jest prosta i przyjemna. Różne kolory markerów dodatkowo ułatwiają szukanie.
    W Twoim organizerze możesz nakleić na front folię (ot choćby z kopert na płyty) i pisać po tej foli.

• #25 19 Sty 2012 09:22
    kamil1959
    Poziom 11  

Na razie zapełniam szufladki częściami, dlatego mam to wszystko na komputerze, ale kiedy będę miał już w większości zapełnione to wydrukuje sobie screen z excela i nie będę musiał za każdym razem włączać komputera.

• #26 22 Sty 2012 21:35
    StasiuS
    Poziom 12  

Witam.
    Podoba mi się Twój organizer :)
    Tak się składa, że niedawno również poczułem potrzebę "zorganizowania" swoich zapasów domowych i stworzyłem szafkę z paneli podłogowych, aluminiowych ceowników, suwnic szufladowych i plastikowych pudełek, których miałem pod dostatkiem. Pozwólcie, że przedstawię moje dzieło na zdjęciach :)

Organizer elektronika, pierwszy taki na elektrodzie Organizer elektronika, pierwszy taki na elektrodzie

• #27 22 Sty 2012 22:51
    michal-michalik
    Poziom 23  

>>StasiuS
    Jeśli nie był, by to problem to uzupełnij kilkoma słowami swoją konstrukcję. Chodzi mi o jakieś uwagi praktyczne jeśli chodzi o wymiary i odstępy pomiędzy szufladkami. Z czego zrobiłeś podstawę pod te pudełka? I czy są one na stałe zamocowane?

Pozdrawiam

• #28 22 Sty 2012 23:23
    Michalo_007
    Poziom 14  

@ StasiuS
    Gdzie można dostać takie pudełka plastikowe i ile kosztują ?

Ciekawie to wygląda :)

• #29 23 Sty 2012 16:42
    StasiuS
    Poziom 12  

Witam
    >>michal-michalik
    Wymiary obudowy dostosowałem do wcześniej przygotowanych "szufladek". Jeśli chodzi o jej wykończenie - praktycznie nie używałem żadnych wkrętów i pochodnych; wszystko łączyłem za pomocą ceowników i dwuceowników do których idealnie pasowały na grubość panele podłogowe. Początkowo miałem inny pomysł na wykonanie samych szufladek, jednak podczas zakupów w Praktikerze rzuciły mi się w oczy prowadnice rolkowe do szafek, bardzo tanie - jak się okazało później, na znanej platformie handlowej jeszcze tańsze, ale cóż... Jest kilka długości do wyboru, najmniejsza jaką widziałem to 25cm, a największa - 60cm. Przy montażu szyn starałem się, aby odległość pomiędzy nimi była jak najmniejsza - zależało mi na dość małym "magazynku", ale nie mogły być one zbyt blisko siebie, gdyż wyciągnięcie szufladki byłoby niemożliwe...

>>Michalo_007
    Pudełka raczej niedostępne na rynku - ja miałem do nich dostęp w pracy - są to pudełka od elektronik;

Nie lubię rozwiązań "klejowych", ale w tym przypadku innego nie widziałem - pudełeczka połączone klejem cyjano - akrylowym, bez żadnej podstawki - myślałem nad podstawą z plexi, ale i tak bez kleju by się nie obeszło, więc postanowiłem połączyć kilka z nich bezpośrednio, na próbę i wyszła całkiem wytrzymała konstrukcja - tego pomysłu już się trzymałem do końca.

Wszystkie potrzebne części kupiłem w Praktikerze i wyniosły mnie ~70zł, jednak pudełka nic mnie nie kosztowały. Około 8 godzin pracy. Jakby ktoś znalazł jakiś ciekawy zamiennik na te pudełeczka, to spokojnie mogę polecić takie rozwiązanie - z szafy korzystam już od ponad miesiąca i dostęp do części jest na prawdę wygodny. Każda z ośmiu szufladek liczy sobie 20 pudełeczek. Na chwilę obecną przychodzą mi na myśl pudełka od kaset magnetofonowych jak zastępstwo, ale to raczej mało praktyczne rozwiązanie.
    Pozdrawiam.

• #30 23 Sty 2012 17:34
    michal-michalik
    Poziom 23  

>>StasiuS
    Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że pudełka same w sobie stanowią o nośności danej szuflady? A co do samych wymiarów to są odpowiednie? Czy jak byś robił kolejną to byś coś zmienił?
    Jeśli kiedyś sobie przypomnisz to wrzuć zdjęcie samej szuflady.