Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr dolnoprzepustowy - sumowanie kanałów, wzmocnienie i regulacje

marlowson 16 Sty 2012 16:36 1816 0
 • #1
  marlowson
  Poziom 9  
  Witam

  Zabrałem się ostatnio za budowę prostego filtra dolnoprzepustowego aktywnego (6 rzędu, na TL074, Butterwortha), wygenerowanego przez program FilterLab (program ten wylicza wartości na rezystorach i kondensatorach w zależności od zadanych parametrów tłumienia - rodzaju, rzędu, układu itd.) Ale niestety to tyle. W efekcie uzyskałem filtr na jeden kanał. Czy zadziała, okaże się za parę dni :)

  Pojawiło mi się kilka pytań:
  1. Na niektórych schematach, np https://obrazki.elektroda.pl/15_1287157150.jpg widzę, że dwa kanały są zsumowane, ale zanim nastąpiło zsumowanie pojawiają się rezystory 20k na każdym kanale. Domyślam się, że nie zawsze będzie akurat 20k. Pytanie skąd wartość 20k i jak to obliczyć?

  2. Można zaprojektować regulację potencjometrami jak np w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic429449.html. Rozumiem, że można regulować zakres odcięcia. Ale regulowaną wartością może być np wzmocnienie. Pytanie co to znaczy regulować wzmocnienie? Czym jest wzmocnienie? Domyślam się, że to ma coś wspólnego ze wzmacniaczem operacyjnym ale nie umiem jakoś tego powiązać.

  3. Zauważyłem w FilterLabie, że zmiana wartości na kondensatorach wpływa na zmianę na rezystorach. Gdyby natomiast chcieć użyć innych wartości na rezystorach to należałoby również przewidzieć inne wartości na kondensatorach. Jak to zatem jest, że regulacja potencjometrem jest możliwa do zrealizowania bez zmiany wartości na pozostałych kondenstorach i rezystorach?