Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec C.O. dzwine zachowania ...

norbio2 16 Jan 2012 17:23 9999 24
    norbio2
    Level 9  
    Witam, posiadam w swoim domku jednorodzinnym C.O. otwarte z piecem samo robionym i przez 3 lata nie było z nim żadnego problemu, lecz w tym sezonie piec zaczął dziwnie się zachowywać mianowicie przy temp. 60s. piec zaczyna jakby walić jest to takie głuche stukanie, czasem także towarzyszy temu piszczenie jakby woda się gotowała, woda jest dopuszczona powietrza raczej też nie ma, dodam że ostatni grzejnik jest prawie zimny. Pompka jest założona na zasilaniu, 3 biegowa i jest włączona na 3 biegu. Filtr przed pompką wyczyściłem był bardzo brudny ale to nic nie dało.Dodam, że piec i cała instalacja jest na jednym poziomie. W najwyższym punkcie na strychu jest założone naczynie wyrównawcze. Nie wiem co się dzieje mam już tego dość bo nie można spokojnie palić :( . Proszę o jaką kol wiek pomoc będę bardzo wdzięczny.
    User removed account
    User removed account  
    stanislaw1954
    Level 43  
    A na pewno jest woda w naczyniu wyrównawczym?A ten ostatni grzejnik,czy jest najdalej od pieca,czy może wyżej ,niż inne?
    norbio2
    Level 9  
    Piec jest ocieplany watą szklaną. Rury od pieca do pompki idą stalowe potem jeszcze jest kawałek stalowej w górę i dalej wszystko rurką pex. Ostatni grzejnik jest najdalej. Najwyżej podłączony jest bojler. Woda w naczynku raczej jest bo wczoraj dopuszczałem wody aż się przelało.
    stanislaw1954
    Level 43  
    norbio2 wrote:
    Ostatni grzejnik jest najdalej.
    Jeśli przekrój rury pex,jest zbyt mały,to może ten grzejnik nie działać prawidłowo.
    norbio2
    Level 9  
    Czyli co pozostaje mi zmiana rurek na większe?
    A te dziwne stuki w piecu ? To też przez te rurki ?
    User removed account
    User removed account  
    norbio2
    Level 9  
    123henio wrote:
    Odkręć grzejnik i spróbuj go pod ciśnieniem przepłukać prawdopodobnie może być zamulony.

Ok, będę musiał spróbować.
    stanislaw1954
    Level 43  
    norbio2 wrote:
    A te dziwne stuki w piecu ? To też przez te rurki ?
    Nie wiem na pewno,bo za mało można z samego opisu wywnioskować. Na razie można się domyślać, że woda u ciebie przy temp 60*(jeśli termometr jest dobry)zaczyna gazować w piecu i nie znajduje odprowadzenia.
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    norbio2 wrote:
    ... przy temp. 60s. piec zaczyna jakby walić jest to takie głuche stukanie, czasem także towarzyszy temu piszczenie jakby woda się gotowała,

To normalne stuki z kotła podczas pracy. Żadna pompa. Naprężenia + kamień :)
    norbio2
    Level 9  
    Pompka na pewno pracuje bo ją słychać i grzejniki oprócz tego ostatniego grzeją, a bez pompki by nie ruszyły.

Dodano po 1 [minuty]:

mirrzo wrote:
    norbio2 wrote:
    ... przy temp. 60s. piec zaczyna jakby walić jest to takie głuche stukanie, czasem także towarzyszy temu piszczenie jakby woda się gotowała,

To normalne stuki z kotła podczas pracy. Żadna pompa. Naprężenia + kamień :)

Czyli co nie przejmować się tym i palić normalnie ??
    A czy te stuki i piszczenie nie spowodują jakiejś większej awarii ?
    mirrzo

norbio2 wrote:
    Czyli co nie przejmować się tym i palić normalnie ??
    A czy te stuki i piszczenie nie spowodują jakiejś większej awarii ?

Zapomnij o tym i bądź spokojny, ale nic złego się nie dzieje.
    saskia
    Level 39  
    Moim zdaniem stawial bym na zakamienienie kotla , a stuki to po prostu odpryskujacy kamien pod ktorym powstalo cisnienie pary. oczywiscie to wplynie na filtry ale tez moze byc ze kociol ma tak duzo kamienia ze jest zamulony w dolnej czesci i bedzie zawsze strzelal dopuki ktos go nie przepluka.
    norbio2
    Level 9  
    Ok, dzięki wielkie za wszystkie komentarze.
    Na wiosnę gdy już nie będzie trzeba palić od razu się za to biorę wyczyszczę ten grzejnik i przepłukam tan kocioł w miarę możliwości.
    mirrzo

norbio2 wrote:
    ...i przepłukam tan kocioł w miarę możliwości.

Nic to nie da, a zrobisz więcej złego, niż dobrego. Napełnisz układ świeżą woda, co będzie skutkowało dostarczeniem nowej porcji pierwiastków kamieniotwórczych.
    ŁukaszBadowski
    Level 11  
    Kolego nic się nie martw. Ja tez mam PEX i daje rade. z ostatnim grzejnikiem tez miałem problem ale zakręciłem wszystkie pozostałe grzejniki a w ostatnim odkrecilem odpowietrznik,zakręciłem powrót i dałem większa temp. na kotle i ciśnienie zaraz zrobił się gorący. zakręciłem odpowietrznik odkręciłem powrót i kolejno od ostatnich grzejników zacząłem odkręcać zasilania i do teraz mam spokój:)

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo
    Bogdanbenek
    Level 19  
    Może bańka powietrza się zebrała w piecu u samej góry i ten hałas jest od tego ze powietrze jest w piecu ? i nie może się wydostać do zbiornika wyrównawczego a wodę do pieca napuszcza się pomału nie na cały otwarty zawór .
    kgs245
    Level 16  
    jeżeli filtr przy pompie był bardzo zanieczyszczony to również pompka może być w podobnym stanie to że ją słychać o niczym nie świadczy, będzie ją słychać również wtedy gdy wcale nie będzie się obracać , będzie gorąca ale rzadko zdarza się spalenie uzwojenia nie spali również bezpiecznika gdyż na ogół jest podłączana do gniazdka o zdecydowanie za dużym zabezpieczeniu również pompka z uszkodzonym kondensatorem będzie słyszalna choć wcale nie będzie pompować wody z należną wydajnością . być może woda w piecu się zagotowuje a pompka nie powoduje jej przepływu , niższe grzejniki mogą być ciepłe na skutek przepływu grawitacyjnego , należy również sprawdzić ustawienie zaworu trój lub czterodrożnego jeżeli taki jest zabudowany

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo
    kamaro111
    Level 7  
    Witam wiem ze to stary temat ale mam podobny problem (kocioł pleszew 20kw bez dmuchawy i pompki , grawitacja ) Pale w nim węglem kamiennym od góry nie było nigdy żadnych problemów lecz od tygodnia zaczeły sie problemy , kiedy temperatura osiągnie 55 stopni, (tak pokazuje termometr , nie wiem czy dobrze ) z pieca wydbywają sie rózne stuki puki i strzelanie , i kiedy przykładam ucho do termometra słychać syczenie wody . ale dopuszczałem wode 3 tdni temu i jest w naczyniu przelewowym .
    Xantix
    Level 40  
    kamaro111 wrote:
    Witam wiem ze to stary temat ale mam podobny problem (kocioł pleszew 20kw bez dmuchawy i pompki , grawitacja ) Pale w nim węglem kamiennym od góry nie było nigdy żadnych problemów lecz od tygodnia zaczeły sie problemy , kiedy temperatura osiągnie 55 stopni, (tak pokazuje termometr , nie wiem czy dobrze ) z pieca wydbywają sie rózne stuki puki i strzelanie , i kiedy przykładam ucho do termometra słychać syczenie wody

Witaj kolego, ja również palę od góry tylko w Zębcu KWK 25 kW. I mam podobne objawy co Ty ale tylko w przypadku, gdy ustawię za dużą dawkę powietrza paląc węglem, lub gdy spalam odpady tartaczne, które palą się bardzo gwałtownie. Sądze, że u mnie jest to spowodowane tym, że piec osiąga raptownie bardzo dużą moc i woda lokalnie zaczyna wrzeć. Dlaczego tak sądze? Bo gdy zmniejszę dawkę powietrza, albo palę "spokojniejszym" paliwem to stuki nie występują. Może u Ciebie jest podobnie.
    kamaro111
    Level 7  
    Własnie , bo gdy ja pale samym drewnem to nic sie nie dzieje , co do węgla zaczyna sie takie stukanie kiedy węgiel rozżarzy sie na całości od góry do rusztu . dodam ze mam ruszt wodny . Dolną klapke uchylam zawsze tak na 0,5cm , górną też .