Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N

16 Sty 2012 17:36 20548 18
 • Poziom 25  
  Witam
  Muszę wykonać uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N, planowałem wbijać swoje uziomy, jednak podczas wykopów przed blokiem wykonywanych na inne potrzeby zostały odsłonięte kable dochodzące do złącza i znalazłem tam kilka bednarek połączonych razem wchodzących na szynę PEN złącza, jedna bednarka idzie nawet po kablu YAKY 4*240 jakieś 4 metry - tyle odkopano (możliwe że dochodzi do stacji trafo - jest jakieś 40 m dalej i jest prawdopodobnie pierwsze złącze na linii). Układ sieci TN-C, przechodzę w tablicy w lokalu na TN-C-S. Czy wbijać swoje uziomy w lokalu, czy lepiej dopinać się do uziomów w ziemi pod złączem (ok 20 m od tablicy lokalu)?

  Rysunek poglądowy:
  Uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Specjalista elektryk
  Jeżeli coś tam w ziemi zostało zakopane, to już nikt tego nie usunie i grzechem by było, aby w razie potrzeby tego żelastwa nie wykorzystać.
  Tym bardziej, że w tej sytuacji trudno mówić o wykonaniu uziemienia niezależnego.
  Wcześniej należy upewnić się, czy w budynku zostały wykonane główne połączenia wyrównawcze.
 • Poziom 27  
  hubiwit napisał:
  Witam
  Muszę wykonać uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N, ...

  Mógłbyś wyjaśnić,opisać ten przymus ? . Ten lokal, to jeden z wielu ?.
 • Poziom 19  
  Najlepiej wykonać swój uziom i jeżeli jest możliwość podłączyć się dodatkowo do napotkanych uziomów.
 • Poziom 25  
  Tak, lokal to jeden z wielu, od tablicy na klatce schodowej wychodzą wlz na 3 klatki do mieszkań i 2 linie do lokali w tym jedna do omawianego tutaj.
 • Poziom 25  
  Jeżeli chodzi o połączenia wod., kan., c.o., gaz to nie wiem jak jest w bloku, ale do mnie wchodzi wszystko plastikiem, gazu nie mam. Wypatrzyłem jeszcze, że jedna bednarka wchodzi w ścianę bloku, najprawdopodobniej połączenia wyrównawcze, albo dochodzi do szyny PEN w tablicy na klatce, postaram się to sprawdzić
 • Moderator
  hubiwit napisał:
  Wypatrzyłem jeszcze, że jedna bednarka wchodzi w ścianę bloku, najprawdopodobniej połączenia wyrównawcze, albo dochodzi do szyny PEN w tablicy na klatce, postaram się to sprawdzić


  Prawdopodobnie to drugie. Nie należy sądzić, że kiedyś to już nie wykonywano uziemień. I przeważnie były one doprowadzane właśnie do tablicy głównej.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 19  
  Bronek22 napisał:
  W ogóle nie ma potrzeby robić uziomu punktu rozdziału.


  Tylko niestety niektóre rejony w dalszym ciągu tego wymagają!!!
 • Poziom 25  
  A jeżeli instaluje ochronniki, to też mam sobie je pod PEN podłączyć?

  Energa też mi zawsze w warunkach kazała punkt rozdziału uziemić..
 • Poziom 19  
  Nie! rozdziel przewód PEN na PE i N uziem przewód PE. Uziemianie przewodów PE jak i PEN jest obowiązkowe.
 • Poziom 25  
  Czyli tak jak myślałem, a dla tego piszę, że punkt rozdziału, bo z szyny na której ma rozdział wychodzi mi bednarka ze zrobionej już tablicy.
 • Poziom 27  
  hubiwit napisał:
  A jeżeli instaluje ochronniki, to też mam sobie je pod PEN podłączyć?

  Energa też mi zawsze w warunkach kazała punkt rozdziału uziemić..

  Przenosisz słowo "muszę" do każdej sytuacji. Prawdopodobnie kierujesz się histerią braku ziemi(uziemienia).
  W tym lokalu możesz stosować tylko ochronniki C i D. Albo chcesz chronić cały blok.
  Czy instalacja jest remontowana lub budowana ?.
 • Moderator
  Wirnick napisał:

  Przenosisz słowo "muszę" do każdej sytuacji.


  Właśnie. I to ma zastąpić wszystko. Jest taki punkt regulaminu:
  3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
  To, co podałeś dotychczas nie stanowi nawet "minimalnego minimum", które pozwoliłoby zorientować się o co Tobie chodzi.
  A podpowiedź Kol. Bronka22 jakoś omijasz...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 25  
  Reasumując:
  Początkowo planowałem przejście z TN-C na TN-C-S ze względu na brak możliwości doprowadzenia przewodu PE do złącza kablowego zasilającego budynek. O konieczności uziemienia punktu rozdziału zmyliło mnie opracowanie:
  KURS PRZYGOTOWAWCZY
  EGZAMIN KWALIFIKACYJNY
  grupa1
  URZĄDZENIA, INSTALACJE i SIECI ELEKTROENERGETYCZNE
  Stowarzyszenie Polskich Energetyków
  Dom wydawniczy Medium
  Wydanie VI uaktualnione
  Stan prawny - grudzień 2009
  Radosław Lenartowicz
  Witold Zdunek
  Uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N

  jednak w czasie prac pojawiła się możliwość dopięcia się do uziomów złącza, do którego prawdopodobnie również dochodzi GSW. Z racji wykonanej już tablicy nie chciałem zmieniać puntu rozdziału. Analizując ponownie sytuacje i zadanie pytanie doszedłem do wniosku, że lepiej będzie przewód PEN podłączyć w tablicy jako N, a przewód PE doprowadzić do uziomów złącza zasilającego budynek, nie łącząc go w tablicy z PEN. W ten sposób otrzymam w lokalu układ sieci TN-S i przewód PE nie będzie przewodził prądów roboczych ( nie będzie zdublowanym PEN), w ten sposób zabezpieczę się od przerwania przewodu PEN w rozdzielnicy na klatce schodowej i w razie takiego przerwania, moje połączenie z uziomem nie będzie PENem dla reszty instalacji budynku.

  Jeżeli moje rozumowanie jest błędne proszę uwagi.

  Jednocześnie chciałem prosić o nie unoszenie się emocjami związanymi z użyciem przez mnie słowa "muszę". Chciałem również zapewnić kolegów, że umiem czytać i rysować schematy, a "rysunek poglądowy" miał za zadanie pokazać umiejscowienie elementów sieci. Również nie kieruje się "histerią braku ziemi(uziemienia)" - tylko chcę zabezpieczyć użytkowników instalacji przed skutkami przerwania przewodu PEN w tablicy na klatce schodowej. Zanim coś zrobię, czego nie jestem pewien, wolę spytać, wydaje mi się, że po to jest to forum i dział "Elektryka Początkujący"
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 25  
  Czyli mam zrobić tak jak jest teraz na rysunku, tylko bez uziemiania punktu rozdziału w tablicy lokalu, czy mam doprowadzić 5 przewodową linię zasilającą od tablicy na klatce schodowej?

  Skoro mam doprowadzić żyłę PE od tablicy na klatce schodowej (tam zrobić rozdział), to czy nie lepiej doprowadzić ją od złącza kablowego budynku i rozdział zrobić na szynie PEN w złączu, która jest porządnie uziemiona? - jeśli nie to dla czego?

  Z tego co wiem, to układ sieciowy "zaczyna się" w złączu kablowym (nie spotkałem się jeszcze z 5 torową linią kablową zasilającą złącze budynku). To czy nie lepiej zrobić układ lokalu TN-S a nie TN-C-S?

  Uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N

  Złącze kablowe zasilające blok:
  Uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N
  Uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N

  Uziomy są razem pospawane a spawy zakonserwowane, niebieska rura (kable teleinformatyczne) wchodzi do mojego lokalu, wprowadziłem sobie uziom wraz z tą rurą i ten wprowadzony uziom chciałem podłączyć pod PE w lokalu, a N pod PEN w WLZ lokalu. Złącze jest na mojej ścianie, natomiast tablica na klatce schodowej o jakieś 15 m oddalona od mojego lokalu.