Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satelite Pro P300, PSPC1E - 008005EN BRAK ZASILANIA

16 Sty 2012 19:04 4241 5
  • Poziom 11  
    Witam!
    Posiadam problem z laptopem jak w temacie (płyta główna DABL5SMB6E0 rev: E).
    W dniu wczorajszym padł na płycie system zasilania. Laptop chodził około 2 godziny, około 1 na zasilaniu, następnie 20minut na baterii (odłączony by sprawdzić zasięg WiFi), następnie ponownie podłączony (15 minut na pewno pracował po podłączeniu).
    Po około 3 godzinach podszedłem ponownie do laptopa - był już wyłączony. Brak sygnalizacji zasilania, pracy na baterii czy ładowania. Nie uruchomił się przy próbie.
    Sprawdziłem okolice baterii - gorąca. Odłączyłem zasilanie, odczekałem około pół godziny i ponownie podłączyłem zasilanie (brak sygnalizacji diodami) - okolica baterii znów nabrała temperatury. Więc wyciągnąłem baterię - gorące okolice złącza (na baterii i na złączu w laptopie) - sprawdziłem ponownie ten sam efekt.
    Podłączyłem ponownie zasilanie zewnętrzne i odczekałem 2 minuty - usłyszałem syk i poczułem smród spalenizny. Rozkręciłem laptopa i na płycie widoczny był ślad spalonego kondensatora (oznaczenie na płycie PC100 -oznaczony na zdjęciu).
    Dodatkowo zauważyłem straszne grzanie się oznaczonego na czerwono układu - przy złączu baterii. Ślady wysokiej temperatury na tym elemencie i z drugiej strony płyty tuż przy złączu (również oznaczone). Sprawdziłem baterie - maksymalne napięcie jakie znalazłem to 2.5V (??? sprawdziłem każdy ze styków).
    Sprawdzałem multimetrem nie widać zwarcia na PQ28. A elementy PC100 i PC101 chyba odpowiadają za zasilanie procesora.
    Napięć nie mam jak sprawdzić bo boję się że jeszcze coś uszkodzę jak się zagotuje tranzystor (PQ28).

Stan element
    PQ28 --> f1J12FJ FDD6685 - grzeje się
    PQ33 --> TPCA 8019-H - nosi ślady działania temperatury
    PC100 --> zniszczony - wypalony
    PC101 --> uszkodzony
    Akumulator --> brak napięcia znamionowego

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Będę wdzięczny za każdą podpowiedz
  • RenexRenex
  • Poziom 11  
    Zamówiłem już część, ale potrzebna mi pomoc czy może ktoś podać zamienniki dla elementów TPCA 8019-H ; TPCA 8023; FDD6685; FDS8878 (tu chyba powinien wystarczyć FDS8884) i FDS6690AS.
    Mam tu na myśli zamienniki bardziej dostępne na rynku polskim.
    Dostawa większości części będzie trwała 2-3 tygodnie...
    Będę wdzięczny
  • RenexRenex
  • Poziom 11  
    Dzisiejsze spostrzeżenia:
    FDD6685 - jest uszkodzony, wygrzała się jeden z pinów. Nie wiem czy montaż nowego będzie miał sens - sprawdzimy :). Przy okazji trzeba będzie wlutować kondensator...
    Czekam na możliwość założenia nowego może rozwiąże problem...

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem tej zagadki jeśli nie ruszy może być uszkodzony układ WPCE775C. Nie mogę dorwać opisu tego układu - ktoś pomoże?
    Jest on połączony -steruje układem IMD2AT108 (zamiennik --> BCR 22PNE6327) który wysteruje FDD6685.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Widzę, że działasz aktywnie w swojej sprawie. Mam jednak wrażenie, czytając Twoje treści, że działasz bez schematu. Część informacji którymi jesteś zainteresowany jest dostępne w sieci. Ba, nawet pogląd schematu da Ci pewne wskazówki np. co do tranzystorów.
  • Poziom 11  
    Działam tylko na podstawie schematów elementów jakie znajdę na sieci (typu FDD6685, IMD2AT108 itp). Jak na razie znalazłem tylko instrukcje serwisową do tego laptopa - ale jak go rozkręcić i wymienić całą płytę główną czy procesor to wiem:).
    Nie mam100% pewności czy model A300 to nie jest to samo. Prawdopodobnie będę miał te schematy (A300) jeszcze dziś.
    Tranzystor to nie mam pewności czy się nie uszkodził (choć pod wpływem ciepła to na pewno - podczas demontażu odpadła jedna nóżka) i nie mogę go pomierzyć.
    Jest dość dziwnie wysterowany: przepuszcza napięcie ok 19 V, a sterowany jest z dzielnika około 9 V (przy załączonym zasilaniu zewnętrznym) a z IMD2AT108 chyba nic nie idzie.
    IMD2... potrzebuje sygnału z WPCE775C.
    Nie mogę tylko dojść czemu FDD pracował jak na zwarciu - tak jakby między bramką a którąś z końcówek płynął spory prąd. Sprawdziłem otoczenie FDD i nie widać zwarć czy uszkodzeń elementów.
    Poczytałem troszkę na forum i znalazłem podobny problem z A300 (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1768193-0.html)
    Ale jedyne co się zgadza to opis WPCE - i zaistniały z nim problem.

No nic jak jutro dostanę tranzystor to go zainstaluje i sprawdzę czy się grzeje. Już WPCE nie dam rady sam zdemontować (lutownicą oporową :) ) - zostanie chyba tylko serwis...
  • Poziom 11  
    Sprawa awarii rozwiązana.
    Wymiana FDD6685 (od strony zasilania) i obu uszkodzonych kondensatorów pomogła.
    Laptop śmiga, ładuje i pracuje normalnie.