Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piramidy - piramidki z Altusów75

kotuniunia 16 Sty 2012 21:40 14180 35
  • Piramidy - piramidki z Altusów75Piramidy - piramidki z Altusów75

Witam. Przedstawiam projekt, który zajął mi ok. 3 miesiące, oczywiście wykonywałem go w wolnych chwilach.[z poprawkami parę lat] Do pracy zmotywowała mnie żona, bo stare kolumny, chociaż z drewna dębowego, już się nie podobały. Pozostały mi płyty wiórowe obustronnie oklejone 22mm po starej szafie. Następnie było tak:

Piramidy - piramidki z Altusów75Piramidy - piramidki z Altusów75Piramidy - piramidki z Altusów75Piramidy - piramidki z Altusów75

Piramidy - piramidki z Altusów75Piramidy - piramidki z Altusów75Piramidy - piramidki z Altusów75Piramidy - piramidki z Altusów75

Piramidy - piramidki z Altusów75Piramidy - piramidki z Altusów75Piramidy - piramidki z Altusów75

Jak widać - bryłę stanowi ostrosłup o podstawie trójkąta równobocznego o boku 0,5m, wysokość konstrukcji zaś ok 0,86m. V netto to ok. 22,4l, co po zamontowaniu głośników daje ok. 19l. Nie ma więc rewelacji i tych 30l (jest, ale brutto) wymaganych do głośników 25 cm nie ma. W związku z tym męczyłem się z tunelami z Midltonów, co dało efekt, jak myślę, poprawny. Co mnie zadziwiło, to "scena". Miałem okazję słuchać kiedyś zestawu składającego się z infinity i jakiegoś porządnego wzmacniacza, a także kappy na tymże samym wzmacniaczu.
    Kolega audiofil, zestaw rozłożony i podłączony prawidłowo, więc mam porównanie. Tutaj, jeżeli mi brakuje, to tylko troszeczkę częstotliwości w okolicach 40Hz, bo na generatorze różnica między 60 a 40 jest zauważalna (przy 60 luźne powierzchniowo elementy wprawiało w wibracje, a przy 40 nie; być może inny rezonans tych elementów). Mimo wszystko przerabiać nie będę. Jeżeli już - to wymyślę jakiegoś suba aktywnego i wmontuję w fotel wypoczynkowy tak, by chodził coś koło 30Hz.

Zestaw napędzam niczym potężnym, bo to tylko Panasonic SA-AK20, a jednak jestem zadowolony, bo niektóre utwory brzmią na nowo, tj. instrumenty (nie będę się rozpisywał, bo to odczucie subiektywne), a miałem już parę zestawów kolumn na tym Panasonicu.

Fajne!
  • #2 16 Sty 2012 21:57
    DelphiX
    Poziom 12  

Bardzo ciekawy i oryginalny pomysł . I za to plus :) Rzuć foto jak prezentują się w salonie przy np telewizorze .

Mam jednak wątpliwości co do parametrów i litrażu tych ostrosłupów. Prowadziłeś jakieś symulacje czy też robiłeś je na oko ?

• #3 16 Sty 2012 21:58
    shadow0013
    Poziom 34  

Napisz chociaż jaki ta profanacja ma dźwięk (chyba porównałeś dźwięk przed i po przeróbce).

• #4 16 Sty 2012 23:12
    Areek2
    Poziom 21  

shadow0013 napisał:
    Napisz chociaż jaki ta profanacja ma dźwięk (chyba porównałeś dźwięk przed i po przeróbce).

A dlaczego profanacja? Przecież stare skrzynki (mam nadzieję) nie zostały zniszczone. Teoretycznie piramidki powinny mieć pozytywny wpływ na dźwięk ponieważ nie ma równoległych ścianek więc nie powinno być fal stojących. Z drugiej strony kształt frontu także ma wpływ na dźwięk a tutaj skutki mogą być nieprzewidywalne.
    Tylko czy właściciel kolumn usłyszał jakąkolwiek różnicę... czekamy na opinię.

Bawiłeś się strojeniem oraz objętością komory dla GDN`a czy dałeś tak jak było w oryginale?

Pochylone fronty powinny pozytywnie wpłynąć na odsłuch jeżeli głośniki wysokotonowe są poniżej poziomu uszu.

Jedno jest pewne. Kolumny wyglądają oryginalnie. Podobają mi się ;)

• #5 17 Sty 2012 11:26
    flubber.trip
    Poziom 27  

Wykonanie w porządku, ale od strony technicznej już gorzej. Po pierwsze głośnik basowy, na nieoryginalnych częściach, wyszła jakaś chińszczyzna, o której nic nie wiadomo, a bez tego nie można przeprowadzić obliczeń i symulacji. Jedynie można dobierać BR na oko. Sprawdzałeś jak to brzmi w obudowie zamkniętej?

• #6 17 Sty 2012 12:25
    Areek2
    Poziom 21  

Tak sobie patrzę na wytłumienie... tam jest jakaś kołderka czy co? Watolina chyba powinna być luźno?

• #7 17 Sty 2012 14:46
    Rafał Stanik
    Poziom 2  

Obudowa w kształcie ostrosłupa wygląda nieco dziwacznie. Jeśli chodzi o mnie to bym ściął ten ostrosłup od 5 do 10cm powyżej głośnika wysokotonowego i wstawił głośniki z papierową kopułką. Wiadomo jednak, że każdy ma inny gust. W każdym bądź razie pogratulować pomysłu na obudowę w takim kształcie.Chyba to pierwsza taka konstrukcja przedstawiona na elektrodzie.

• #8 17 Sty 2012 17:13
    Areek2
    Poziom 21  

Rafał Stanik napisał:
    wstawiłbym głośniki z papierową kopułką..

Nie każdy potrafi projektować zwrotnice! Nie sztuką jest wymienić głośnik tak o, bo mi się podoba...

• #9 17 Sty 2012 21:23
    kotuniunia
    Poziom 28  

shadow0013 napisał:

Może nie będę obiektywny,ale oryginalne altusy 75 w porównaniu z tymi mają mniej, niskich tonów,sceny i ekspozycji.Reszta taka sama,a zwrotnic nie ruszałem, pomierzyłem tylko kondki i obejrzałem cewki czy przypadkiem nie przypalone.
    flubber.trip napisał:
    głośnik basowy, na nieoryginalnych częściach, wyszła jakaś chińszczyzna
    .Tego nie wiem .Wiem jedno gra lepiej niż podobne "no name" 80W/8Ω,czy też podobny 250W!?/8Ω.Koszyki ,które są na zdjęciach to tonsile,a głośnikami zajmuję się ze 30 lat to wiedziałem co regenerować.Tak robiłem próby na obudowie zamkniętej, bez br. i było gorzej,Tunele dobierałem pojedyńczo tak by najniższe dżwięki były najbardziej eksponowane.

Tak sobie patrzę na wytłumienie... tam jest jakaś kołderka czy co? Watolina chyba powinna być luźno?

Wytłumienie jest w porządku, żadnych dudnień,w przypadku poprzednich kolumn ,w tym altonów i tych co na emeryturę,niskie dudniły po całym mieszkaniu a tu ok .

• #10 17 Sty 2012 22:50
    ElectroTom
    Poziom 24  

W końcu coś innego. Dobrze, że słuchasz się żony. To ona szyła chyba wytłumienia. Jak uzyskałeś fortepianowy kolor?
    Pozdrawiam.

• #11 19 Sty 2012 13:45
    kotuniunia
    Poziom 28  

Areek2 napisał:
    Przecież stare skrzynki (mam nadzieję) nie zostały zniszczone.

Poszły do klienta,za śmieszną kasę,któremu ich param. odpowiadały i był z nich zadowolony, z innymi głośnikami tymi od starych "emerytów".
    ElectroTom napisał:
    Jak uzyskałeś fortepianowy kolor?

I tu muszę się przyznać,nienawidzę malowania i innych robót budowlanych,a to one mi zajełły większość czasu(zresztą to widać na zdjęciach). Żałuję tylko że kupiłem farbę podkładową(za radą sprzedawcy) i nakładałem ją pędzlem,mogłem położyć byle jak silikon akrylowy,nast.wyszlifować go i już malować jak w innych kolumienkach przeznaczonych do sypialni,tam nic mi się nie chrzaniło. W sumie to warstwę kończącą nakładałem chyba ze cztery razy i szlif, a ostatnią szlifowałem gąbką na wkrętarce plus pasta i woda. Szlifowanie ,bo nie mam komory do malowania i siadał kurz podczas tego zabiegu. Malowane wałeczkiem farbą olejną. Na koniec woskowanie i polerowanie. Ale tak to jest jak codziennie ma się do czynienia z innymi pracami.

• #12 20 Sty 2012 09:01
    hoktaur
    Poziom 11  

Napisz czym dokładnie szpachlowałeś te kolumny przed malowaniem ?

• #13 21 Sty 2012 21:17
    kotuniunia
    Poziom 28  

Szpachlą do drewna ,a na koniec zwykłą szpachla akrylową, podkład to dekorala grunt do drewna "grundmal" biały,który musiałem zmieszać z czarną farbą by mi ewentualnie za bardzo nie przenikał.

• #14 30 Sty 2012 13:15
    Wojcio1998
    Poziom 9  

Wyszły bardzo dobrze... Jednak mi się nie podobają, wolę klasyczny wygląd Altusów... Czym to napędzasz?

• #15 30 Sty 2012 14:32
    kotuniunia
    Poziom 28  

Wojcio1998 napisał:
    Czym to napędzasz?
    kotuniunia napisał:
    Zestaw napędzam niczym potężnym, bo to tylko Panasonic SA-AK20

• #16 01 Lut 2012 10:56
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na jakiej wysokości jest "półka", na której stoi zestaw?

• #17 01 Lut 2012 11:34
    kotuniunia
    Poziom 28  

Na wysokości 120cm od podłogi.

• #18 01 Lut 2012 14:42
    przemo-lukas

kotuniunia napisał:
    Na wysokości 120cm od podłogi.

Wysokość konstrukcji to 86cm, "półeczka" dodatkowe 120cm, do tego kierunkowość głośników wysoko-tonowych (pomijam budowę tych użytych). Tak zapytam z ciekawości. "Wysokich" nie brakuje? Czy takie ustawienie (w samym narożniku), nie podbija zbyt mocno niskich częstotliwości? Pomijam fakt, że dźwięk zestawu "oryginalnego" mi nie odpowiada, ale uprzedzę naśladowców. Tak duża ingerencja we front (n.p. pochylenie) wymaga przeprojektowania zwrotnicy.

Jeśli chodzi o "tuningowanie" starych zestawów bez dokonywania pomiarów, to raczej skupił bym się na renowacji dotychczasowych obudów (na przykład szpachlowanie i fornirowanie), budowa podstaw/"standów", aby głośnik wysoko-tonowy był w osi odsłuchu i była możliwość przestawiania tak, aby uzyskać najbardziej zadowalający efekt. Sprawdzenie kondensatorów w zwrotnicy.
    Czasem "zabawa" z samym wytłumieniem też daje zadowalające efekty.

P.s.
    Do szpachlowania o wiele lepiej nadaje się szpachla samochodowa (dwu składnikowa z włóknem).

• #19 01 Lut 2012 15:17
    kotuniunia
    Poziom 28  

przemo-lukas napisał:
    Tak zapytam z ciekawości. "Wysokich" nie brakuje?

Czemu by miało brakować,wysokie i średnie są tak jak w oryginale. Wysokie,trochę ponad linią ucha. Bas jest tylko inny mniej huczący, ale dynamiczny niż na tych starych,nie powal jednak.Muszę zbudować generator, bo akustuczny materiał ,który posiadam mnie nie zadowala,jeżeli chodzi o test częstotliwości .

• #20 01 Lut 2012 15:43
    przemo-lukas

kotuniunia napisał:
    ...Wysokie,trochę ponad linią ucha...

Już tak oceniając z proporcji. GDWT jest na wysokości najmniej 160cm nad ziemią. Ja mam 195cm i w pozycji siedzącej na krześle obrotowym uszy mam na wysokości 110cm. Dodam jeszcze, że oś głośników nie jest pozioma. Dodając kierunkowość przetworników wysoko-tonowych... No cóż, znając charakter brzmienia GDWT może to i lepiej dla konstrukcji (dla słuchu).

• #21 01 Lut 2012 17:45
    kotuniunia
    Poziom 28  

Nie siedzę na tyle w audiotechnice by posiadać choćby 1% wiedzy,ale wrażenia odsłuchowe na tym to dziwadle czy profanacji,nie mówię powaliły mnie ,ale jednak jestem mile tym zaskoczony. Wyobrażenie sceny i poszczególnych instrumentów są ponad moje oczekiwania,czy siedzę przodem tyłem czy jestem na linii bazy stojąco czy siedząc,czy gdziekolwiek w pomieszczeniu to dżwieki są realne.Widocznie kształt tu może mieć znaczenie ,ale jak?.Może to ważne może nie,ale mówiąc nieskromnie udało mi się.

• #22 02 Lut 2012 14:11
    marian133
    Poziom 37  

+ za to że Tobie się chciało,ale:

kotuniunia napisał:
    ...wrażenia odsłuchowe na tym to dziwadle czy profanacji,nie mówię powaliły mnie ,ale jednak jestem mile tym zaskoczony. Wyobrażenie sceny i poszczególnych instrumentów są ponad moje oczekiwania...

...z takim wychwalaniem to ja bym uważał,jeszcze długa droga przed Tobą zanim usłyszysz coś dobrego,i nie mówię tu o jakichkolwiek głośnikach Tonsila itp. Wszystko z czasem,sam kiedyś zaczynałem.

kotuniunia napisał:
    Widocznie kształt tu może mieć znaczenie ,ale jak?

Nie sądzę,żaden "wybajerowany" kształt obudowy nie zrobi z kiepskich głośników lepszych (co innego rodzaj obudowy,ale to już inny temat).

• #23 11 Lis 2016 11:58
    kotuniunia
    Poziom 28  

No i nie dały mi spokoju te "profanacje" jak to któryś nazwał. Szczególnie najniższe częstotliwości tak jak pisałem(w międzyczasie robiłem znajomemu subbas ns 25cm głośniku i przypomniało mi się że z moimi że z dołami jest coś nie tak.)nie chodzą jak trzeba.Zastanawiałem się czy nie zmajstrować dodatkowej skrzynki . No ładnie ,ale kolejny grat w domu i naszło mnie -a może spróbować? Zrobiłem objętość 35l ,zobaczę co mi szkodzi ,podobną pojemnaść mają i altusy 75 z których części pochodzą. A wyglądało to tak:
    Piramidy - piramidki z Altusów75
    Piramidy - piramidki z Altusów75 Piramidy - piramidki z Altusów75 Piramidy - piramidki z Altusów75 Piramidy - piramidki z Altusów75 Piramidy - piramidki z Altusów75
    To czynności wstępne ,związane z prehistorycznym działaniem ,teraz to robi się automatami ,ale trzeba mieć zakład stolarski ,lub znajomości,najgorsze jednak jest lakierowanie ,nie jest to perfekcja ,na razie może być i w związku z tym obrazki finalne:
    Piramidy - piramidki z Altusów75 Piramidy - piramidki z Altusów75
    Jak zwykle coś się musi "udać" Piramidy - piramidki z Altusów75
    No i jak zwykle podróbka jak za czasów starożytnych,czyli metalizowanie bambusa: Piramidy - piramidki z Altusów75
    No i montaż: Teraz z "dolów" jestem zadowolony, nawet ciho przyjemnie się tego słucha,reszta wszystko bez zmian.

• #24 11 Lis 2016 16:59
    operator321
    Poziom 6  

Rafał Stanik napisał:
    Obudowa w kształcie ostrosłupa wygląda nieco dziwacznie. Jeśli chodzi o mnie to bym ściął ten ostrosłup od 5 do 10cm powyżej głośnika wysokotonowego .

Fakt,teraz kolumienka ma zachwiane proporcje i wygląda dziwacznie,a wygląd powinien być jedną z zalet tej konstrukcji-bo nie oszukujmy się z tych głośniczków wiele się nie wydobędzie.
    Natomiast lakier "fortepianowy"=perełka

• #25 23 Lis 2016 15:43
    kotuniunia
    Poziom 28  

operator321 napisał:
    bo nie oszukujmy się z tych głośniczków wiele się nie wydobędzie.

No nie wiem, przecież głuchy to nie jestem. W torze wysoko i średniotonowym nic się nie zmieniło, a niskie od samego początku niedomagały w związku z litrażem. Czy tonsile to już takie bee -jakaś fobia, albo coś gra albo udaje, no ale ja pewno głuchy jestem i nic nie słyszę i nie wiem po co to wszystko robiłem ,a koledzy lepiej słyszą przez internet ,życzę więc jeszcze lepiej wyostrzonych instrumentów słuchowych.

• #26 23 Lis 2016 15:58
    marian133
    Poziom 37  

kotuniunia napisał:
    No nie wiem, przecież głuchy to nie jestem. W torze wysoko i średniotonowym nic się nie zmieniło, a niskie od samego początku niedomagały w związku z litrażem. Czy tonsile to już takie bee -jakaś fobia, albo coś gra albo udaje, no ale ja pewno głuchy jestem i nic nie słyszę i nie wiem po co to wszystko robiłem ,a koledzy lepiej słyszą przez internet

Proponuję posłuchać dobrych kolumn (od 5tyś. zł.), na dobrym wzmacniaczu (od 3tyś. zł.) podłączonym do niego dobrym DAC-iem który potrafi obsłużyć gęste pliki, w dobrym pomieszczeniu pod względem akustyki, to zmienisz zdanie.

Ale na siłę nie będę nikogo przekonywał, bo jak widać w tym, jak i w innych tematach, niektórych się nie da.

• #27 23 Lis 2016 18:47
    kotuniunia
    Poziom 28  

marian133 napisał:
    dobrym DAC-iem który potrafi obsłużyć gęste pliki,

Byłem na takich sesjach z dobrym sprzętem kilkukrotnie jakoś mnie nie zaskoczyły.
    Mi wystarczy format CD ,a w audiowoodoo sie nie bawię ,jak mam wydać 8k kasy to mam fajne wakacje z nurkowaniem w ciepłych krajach, a kolumny w chałupie ,no ale każdy chwali swoje.
    Ciekawe jak wytłumaczysz fakt że cenowo Tonsil wyżej stoi niż promowana przez np Ciebie (bez złosliwości)marka STX,wystarczy popatrzeć na all....

• #28 23 Lis 2016 19:22
    marian133
    Poziom 37  

kotuniunia napisał:
    Ciekawe jak wytłumaczysz fakt że cenowo Tonsil wyżej stoi niż promowana przez np Ciebie (bez złosliwości)marka STX,wystarczy popatrzeć na all....

Ja nie promuję żadnej marki, nie wiem skąd Tobie przyszło to do głowy.

Jeśli chodzi o Tonsila, to powód jest prosty i dla większości ogarniętych w akustyce znany. Chodzi o markę (nazwę)... i tylko o nią.

• #29 23 Lis 2016 20:47
    kotuniunia
    Poziom 28  

marian133 napisał:
    a nie promuję żadnej marki, nie wiem skąd Tobie przyszło to do głowy.

Twój podpis: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3163593.html i inne, nie mam za złe bo fajna konstrukcja, dalej nie szukam, -swoją drogą dyskusja przypomina grę w ping ponga. Nie wiem czy byłbym zadowolony z zestawów średniej półki gdybym ich nie "dotknął" w jakiś sposób(wiadomo o co chodzi) ,każdy ma swój sposób na zabawę, ja w tym wypadku bawiłem się i dalej mam uciechę, gdyby mi to nie odpowiadało pewnie pytałbym jak i co poprawić. W tym wypadku konstrukcję uważam za skończoną, trochę to trwało. A jeszcze jedno właśnie spytam. W wypadku innych zestawów ,które były posadowione identycznie na tych samych podstawkach(półkach) niskie częstotliwości powodowały "rozłażenie się dżwięku po sąsiednich pomieszczeniach(charakterystyczne dudnienie w przedziale 50-80Hz,wiem umieszczone w rogu) i sprzęganie z gramofonem przy głośniejszym słuchaniu muzyki, ten zestaw tego nie robi, pomieszczenie(ok 25m2) nagłaśniane jest fajnie ,niskie dżwięki czyste .etc. a jednak dobitne,bałem się ze jak dołożę V to znowu będę miał ten efekt. Wzmacniacz ten sam. Jak to jest z tym kształtem obudowy. Tam u góry(z przed 4 lat z zielonym podpisem) Widać konstrukcję drewnianą,jej całkowicie nie wytłumiłem,ale już było lepiej niż w wypadku altusów i altonów i się jako tako spisywała,ale dżwięk mi nie odpowiadał był jakiś rozlazły przeciągły ,choć też nisko schodził(te same głośniki i zwrotnica),nawet scena była niewyrażna . Inaczej jest teraz ,litraż niby taki sam a różnica wielka,dlaczego?

• #30 23 Lis 2016 21:42
    marian133
    Poziom 37  

kotuniunia napisał:
    Twój podpis: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3163593.html i inne, nie mam za złe bo fajna konstrukcja, dalej nie szukam

To nie promocja STX-a tylko mojej ostatniej konstrukcji.
    Jak wejdziesz w mój profil to znajdziesz kolumna ny Usherach, Fountekach, Visatonie, Seasie.
    Mogę zmienić tą stopkę, nie ma problemu :)

kotuniunia napisał:
    swoją drogą dyskusja przypomina grę w ping ponga

Dlatego proponuję ją zakończyć.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME