Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po zmianie biosu - płyta jest martwa

thug10 16 Sty 2012 21:50 1970 18
  • #1 16 Sty 2012 21:50
    thug10
    Poziom 13  

Witam.
    Jest awaria.
    Do swojej płyty Asus M2N-MX SE PLUS dokładałem drugą kość ramu 1gb.
    Coś szwankowało z tą nową kością ( używana z allegro) komp wieszał się w trakcie startu albo resetował przed logiem windows (7).
    Zostawiłem tylko starą kość w kompie i nagle przy włączaniu bios wywalił mi komunikat:
    "Bios upgrade version 1.0."
    i poniżej floopy- not found , CD-R not found.

Długo się nie zastanawiając, podłączyłem CD-rom, ściągnąłem aktualny plik z biosem ze strony Asusa ( na laptopie), wrzuciłem na CD i do napędu.

Od razu mi go znalazł i zaczął wgrywać, wyskoczył komunikat o wczytywaniu i programowaniu.
    Na końcu chwile pomyślał i zresetował kompa.
    Od tego momentu co bym nie rozbił to wiatrak włącza się na 2 sec i wyłącza i reszta martwa. Nie podaje sygnału na monitor.
    Nie wiem jak system-speaker bo go nie mam. :/
    Odłączyłem wszystko i odpaliłem samą płytę z Prockiem i to samo, 2 ces i koniec
    Nie mam pomysłów, może ktoś coś podpowiedzieć?

• #2 16 Sty 2012 22:07
    kiki11
    Uczeń

Niestety bez serwisu sie nie obejdzie, u mnie po aktualizacji biosu tez się nie obudził komputer i identyczne objawy co u ciebie.

• #3 16 Sty 2012 22:09
    Kasek21
    Poziom 43  

Clear CMOS zrobiony?

• #4 17 Sty 2012 06:34
    thug10
    Poziom 13  

Clear CMOS zrobiony oczywiście :)

• #5 17 Sty 2012 07:07
    munenori
    Poziom 27  

Witam
    Nie wygląda to raczej na usterkę software,spróbuj podpiąć drugi zasilacz i na nim odpal kompa,może nawet z minimalnym zestawem elementów.
    Pozdrawiam

• #6 17 Sty 2012 07:25
    klorko
    Poziom 14  

Przy okazji przeczyść sloty pamięci i inne gniazda miękkim pędzlem. Czasem kurz nagromadzony na płycie powoduje różne problemy.

• #9 17 Sty 2012 16:09
    phoe
    Poziom 29  

Asus z uwalonym biosem, wlasnie bedzie chcial zeby mu podac nowy bios na dyskietce lub plycie CD, jezeli zasilacz, pamieci, procesor i grafika sa OK, to raczej plyta padla na dobre.

Mozesz sprobowac bios przywrocic do ustawien domyslnych, lub programatorem wgrac na na nowo.(z tego co widze masz wyciagalnego eproma) serwisy sprzetu RTV, czesto maja takie programatory i jak im przyniesiesz na plycie wsad, to co ci go wgraja za drobna oplata.

Wyjmij poki co kosc eprom, moze plyta wstanie i poprosi o bios na FDD czy CD, wtedy bedzie pewne ze wgrales zly bios, lub cos poszlo nie tak podczas wgrywania biosu.

Mozesz tez kupic czysta kosc eprom o takiej samej pojemniosci, jak wsadzisz pusta, to plyta powinna bios na nia wrzucic sama sobie z FDD czy CD.

• #10 17 Sty 2012 21:04
    thug10
    Poziom 13  

dzięki koledzy za sugestie. Jutro będę miał chwilę i sprawdzę. dam znać jak poszło

• #12 18 Sty 2012 18:15
    thug10
    Poziom 13  

Witam Kolegów

pobawiłem się dzisiaj trochę. Wziąłem także stary zasilacz i cały czas to samo.

Goła płyta podłączony tylko zasilacz i monitor do karty graficznej zintegrowanej ( próbowałem też z tą na PCIE ) wiatraki startują na 2 sec i wszystko się wyłącza.

Ekran bez reakcji.

Zauważyłem, że wiatraki kręcą cały czas ( nie wyłącza po 2sec) gdy nie podłączę tej kostki z zasilacza nad procesorem ( czerwone koło na zadęciu ) ale ekran nadal czarny.

Szukałem na necie i ciężko znaleźć taką pustą kostkę biosu. Mogę nawet kupić całą płytę, używana na allegro 50zl tylko muszę mieć pewność, że to płyta jest problemem.

Macie jakieś pomysły ???

• #13 18 Sty 2012 18:50
    adamadi33
    Poziom 43  

Kość bios w podstawce czy wlutowana?
    Clear CMOS dokonane według instrukcji producenta?

• #14 18 Sty 2012 19:12
    thug10
    Poziom 13  

kość jest wyjmowana, wyjąłem ją na chwilę i wsadziłem powrotem. Clear zgodnie z instr.

• #15 18 Sty 2012 19:37
    adamadi33
    Poziom 43  

Odłącz komputer z sieci.Wyjmij baterię do podtrzymywania pamięci CMOS.Potem wyjmij kość bios.
    Spisz model i markę płyty głównej i zanieś kość do serwisu, zaprogramują ją na miejscu.
    Koszt nie powinien przekroczyć 30 zł.

• #16 18 Sty 2012 20:24
    thug10
    Poziom 13  

dzięki za radę, wiecie gdzie mogę to wykonać na dolnym śląsku, chodzi mi o taki niedrogi godny polecenia serwis co się w to bawi.

• #17 18 Sty 2012 20:30
    adamadi33
    Poziom 43  

Każdy serwis komputerowy powinien mieć na stanie programator, nawet zwykły sklep komputerowy lub serwis RTV itd.
    Zapamiętaj lub zapisz sobie jak kość była włożona w podstawce.

• #18 18 Sty 2012 21:17
    thug10
    Poziom 13  

ok dzięki udam się do serwisu i będę próbował dalej. Zdam relację z dalszych prób :)

• #19 22 Sty 2012 09:45
    thug10
    Poziom 13  

Temat do zamknięcia :) płyta z uwalonym biosem poszła do allegro jako uszkodzona. W serwisie koleś miał m2n-mx sprawną i oddał mi za dobre piwo, komp działa jak się patrzy.

Dzięki wszystkim za pomoc pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME