Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Clarion nie wyszukuje dobrze stacji - czy radio jest zepsute ?

Wini 230 16 Jan 2012 22:09 5491 10
 • #1
  Wini 230
  Level 23  
  Posiadam radio samochodowe Clarion, które od nowości z trudem łapało jakąkolwiek stację radiową. Po włączeniu automatycznego wyszukiwania najczęściej nie znajdowało żadnej stacji. Było ono wykorzystywane tylko w jednym samochodzie. Na miejsce Clariona zamontowałem inne radio, które beż żadnego problemu odbiera w czasie postoju kilkanaście rozgłośni. W czasie jazdy natomiast niektóre stacje zanikają inne są zakłócone, ale niektóre grają też dobrze.
  Mam pytanie czy radio Clarion jest uszkodzone ? Chciałem go sprzedać i nie wiem, czy wymaga ono lepszej anteny, czy jest zepsute. Nie chciałbym komuś sprzedać niesprawnego radia.
 • Helpful post
  #2
  xarak0
  Level 14  
  Trudno jednoznacznie wydać werdykt nie mogąc radia przetestować. Dosyć często problemy z odbiorem występują z powodu złamanej przykręcanej antenki (bata). Drut w tej antenie pęka w środku i w czasie jazdy antena skraca się drastycznie, bo pęknięcie zazwyczaj jest blisko mocowania. Najprościej to sprawdzić zamieniając się anteną z sąsiadem na jeden dzień.
 • Helpful post
  #3
  LWD11
  Level 31  
  Jakie to auto? Co do radia to podłącz do gniazda anteny ze dwa metry kabla, i zobacz czy zbiera fale.
 • Helpful post
  #4
  alltech2
  Level 21  
  Zobacz czy na płycie głównej nie jest przypadkiem zwarta szklana dioda zaraz przy głowicy między anteną a głowicą fm-am,jeżeli w am też nie odbiera stacji to jest jednak uszkodzona należy tylko ją wylutowac i stacje się znajdą i będzie ok.
 • #5
  Wini 230
  Level 23  
  Samochód to Ford Escort z 1998 roku. Radio "Clarion DB288RUSB"Na falach AM odbierało Program 1. W tym samochodzie inny odbiornik odbiera bez problemu kilkanaście stacji radiowych. Clarion nie łapał żadnej, oprócz Jedynki na falach średnich. Nie wiem, czy w tym radiu jest możliwość ręcznego szukania stacji, bo nie mogłem znaleźć takiej funkcji. Automatycznie na FM nie znajdowało nic.
 • Helpful post
  #6
  SauerMauser
  Level 21  
  Wini 230 wrote:
  Nie wiem, czy w tym radiu jest możliwość ręcznego szukania stacji [...]


  Przytrzymaj dłużej przycisk wyszukiwania stacji, a radio powinno przejść w tryb wyszukiwania ręcznego (powrót do automatu w taki sam sposób).
 • Helpful post
  #8
  SauerMauser
  Level 21  
  A próbowałeś dwa razy szybko nacisnąć przycisk wyszukiwania?
 • #9
  Wini 230
  Level 23  
  Próbowałem, ale radio nie przełącza się w tryb ręczny. Dłuższe przytrzymanie przycisku wyszukiwania powoduje jedynie przełączanie się radia między trybem DX Seek, a Lo Seek. W obydwu trybach radio nie odnajduje żadnej stacji. Czasem tylko udaje mu się znaleźć jedną, lub dwie. Czy jest ono uszkodzone, czy też może wymaga lepszej anteny ? Czy sprzedając takie radio należy wpisać: "Uszkodzone" ?
 • Helpful post
  #10
  SauerMauser
  Level 21  
  Do trzech razy sztuka: spróbuj kolego przytrzymać przycisk BAND (BND). Jeżeli to nie pomoże, to więcej pomysłów już nie mam.

  A co do wpisywania stanu, opisz, że nie łapie wszystkich stacji, może to przez radio, może antenę, czyli tak jak pisze każdy. ;-)
 • #11
  Wini 230
  Level 23  
  Przytrzymałem przycisk BND tak jak Kolega radził i radio przeszło w tryb ręczny. Wcześniej też wciskałem ten guzik, ale nie pomyślałem, żeby potem wcisnąć wyszukiwanie. :oops:
  Jeżeli chodzi o słaby odbiór stacji radiowych najprawdopodobniej wtyczka anteny samochodowej nie stykała dobrze z gniazdem antenowym w radiu. Otworzyłem radio, do punktu lutowniczego gniazda antenowego przylutowałem przewód i okazało się, że odbiornik zaczął wyszukiwać automatycznie stacje prawidłowo. Komunikaty RDS wyświetlały się poprawnie. Na wszelki wypadek poprawiłem kilka podejrzanych punktów lutowniczych, dogiąłem trochę blaszki gniazda antenowego i zamknąłem obudowę. Nie mam teraz możliwości sprawdzenia radia w samochodzie, ale myślę, że powinno już odbierać normalnie. Dziękuję Kolegom za pomoc.