Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w garażu (blaszak)

17 Sty 2012 00:01 3615 11
  • Poziom 9  
    Witam.
    Zakupiłem garaż (blaszak).
    Chcę wykonać instalację elektryczną w owym garażu.
    Sieć 3 fazowa Rodzaj sieci TN-S. Prąd chcę przeprowadzić z domu, z którego został już wcześniej przydzielony przewód na ten garaż. W tablicy rozdzielczej mam zabezpieczenie S303 B25, które jest podpięte pod RCD 40A 30mA. Chciałbym podpiąć tą S-kę przed RCD, lub całkowicie usunąć zabezpieczenie od garażu w rozdzielnicy w domu.
    Miałbym tylko zabezpieczenie przedlicznikowe oraz zabezpieczenia w garażu.
    Z domu do garażu jest jakieś 20m kabel przeprowadzę ziemią, kabel 5x6mm² bo tak jest od rozdzielni do wyprowadzenia.
    W garażu będą 2 lampy 40W. Przewody do nich 1,5mm² przeprowadzę w peszlach i zabezpieczę S301 B10A. Gniazda mam zamiar zainstalować 4. Oczywiście kabel 2,5mm² oraz zabezpieczenie S301 B16A. 2 Gniazda siłowe jedno zabezpieczone S303 B25, drugie gniazdo zabezpieczone S303 C16. Oczywiście wszystko zabezpieczone RCD 40A.
    Mam zamiar przy wkopywaniu kabla od domu do garażu wrzucić przy okazji bednarkę i w dodatku przymocować ją jeszcze do blaszaka (dodatkowe uziemienie).
    Czy wszystko jest w porządku?
    Jeśli nie to proszę o poprawienie ewentualnych błędów.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam wszystko ok ja bym zwrócił uwagę na tej bednarce , ja robię jeszcze pilony na początku i końcu budynku czyli przy garażu , wyciągam bednarkę i do garażu podpinam , od tego złącza podpinam linką dwie bramy które są na zawiasach , słabe połączenie elektryczne więc wole się zabezpieczyć , dużo moich zleceniodawców mówi mi że po co jak na bramie nic nie wisi pod napięciem ale ale , miałem zgłoszenie że brama przy otwieraniu kopie , pojechałem okazało się że robił sam instalacje i garaż blaszaka podłączył na przewodzie 2x1,5mm2 ,zerowanie na konstrukcje , próbował podłączyć halogen i przy podłączeniu nie sprawdzając pojechał do pracy , żona poszła do blaszaka i ją leciutko poraziło a w puszcze ukruszył mu się przewód zerowy i szmerało na obudowie więc ja wole się zabezpieczyć dodatkowo bednarką i linką na bramie pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    A jeśli chodzi o te zabezpieczenia to mogę przewód w rozdzielni w domu podpiąć bez zabezpieczeń? Cały dom mam pod różnicówką i ten garaż też by był. I musiał bym dobierać inną czułość zabezpieczeń. A jak podepnę przed różnicówką to powinno być dobrze? Chcę usunąć zabezpieczenia ze względu iż w garażu też będzie rozdzielnia na której nie mam zamiaru oszczędzać więc zastosuję wszystko z moellera. A do domu nie chcę biegać za każdym razem gdy coś wybije.
  • Poziom 14  
    Witam, podaj jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe i jak daleko masz od tego zabezpieczenia, do tablicy rozdzielczej jaki przekrój przewodu jest położony, to coś poradzę, podpowiem.

Na tym forum obowiązują zasady poprawnej pisowni właściwe dla języka polskiego. Znaki przestankowe stawia się bezpośrednio po wyrazie, potem spacja. Zdanie zaczyna się wielką literą. Popraw swoje posty, zwracając szczególną uwagę właśnie na znaki przestankowe!
    [Akrzy]
  • Moderator Energetycy
    Witam.

Kolego rafik@, zlituj się, nie można tego czytać.
  • Poziom 36  
    Lepiej wydać trochę więcej i nie kopać drugi raz.
    Oświetlenie musi działać (chociaż przez krótki czas) także gdy zabezpieczenie wyłączy zasilanie jakiejś maszyny np. spawarki, piły - aby nie doszło do niebezpiecznej sytuacji. Oddzielny obwód oświetlenia zasilany z przed zabezpieczeń gniazd i/lub oświetlenie awaryjne.
    http://forumsep.pl/viewtopic.php?p=13274#13274
    http://forumsep.pl/viewtopic.php?p=10895#10895
  • Poziom 9  
    No w pewnym sensie to kolega kondensator ma rację z tym oświetleniem awaryjnym ale wyprowadzony mam przewód 5-o żyłowy a pod oświetlenie domu nie chcę się podpinać. Jedynym rozwiązaniem było by podmienienie w rozdzielni kabla PE na kabel pod awaryjne. Wtedy miałbym sieć TN-C. Czy dobrze mówię? Lepiej zostawić jak jest
  • Poziom 21  
    Nie może żonglować sobie kolega układami sieciowymi jak się podoba. Trzeba się na coś zdecydować i ta decyzja powinna być przemyślana i dostosowana do układu sieci zasilającej.

krzywytofik napisał:
    Jedynym rozwiązaniem było by podmienienie w rozdzielni kabla PE na kabel pod awaryjne.
    Nawet nie wypada tego komentować.
  • Moderator
    Przyglądam się temu już dłuższy czas i zastanawiam się kiedy ktoś zacznie wreszcie od początku. Czyli od zasilania. Bo Kolega Autor ma pomysły nieziemskie.
  • Poziom 9  
    retrofood napisał:
    Przyglądam się temu już dłuższy czas i zastanawiam się kiedy ktoś zacznie wreszcie od początku. Czyli od zasilania. Bo Kolega Autor ma pomysły nieziemskie.

Co mam rozumieć pod określeniem nieziemskie? Co jest źle? Proszę o pomoc.
  • Moderator
    krzywytofik napisał:
    Chciałbym podpiąć tą S-kę przed RCD, lub całkowicie usunąć zabezpieczenie od garażu w rozdzielnicy w domu. Miałbym tylko zabezpieczenie przedlicznikowe oraz zabezpieczenia w garażu.

Gdzie jest przekrój przewodów zasilających? Co z zasadą, że przy zmianie przekroju przewodów dajemy zabezpieczenie? Jak sobie wyobrażasz brak możliwości chociażby rozłączenia zasilania kabla do garażu?
    Masz mgliste pojęcie o instalacjach.
  • Poziom 9  
    Przekrój kabla od rozdzielni do garażu jest taki sam. Przekrój kabla zmienię dopiero w rozdzielni przy rozdziale obwodów na gniazda i oświetlenie. Jak już pisałem przewód mam 5x6mm. A w rozdzielni w domu zamiast wyłącznika mogę zastosować rozłącznik i wszystko będzie w pożądku moim zdaniem.

Dodano po 42 [minuty]:

Ale jeśli mówię o tym zasilaniu awaryjnym to nie powiedziałem że tak zrobię czy że mam zamiar tylko podałem propozycję. I chciałem uzyskania pomocy. Jeśli tak nie powinno się robić to w jaki sposób mam wykonać to oświetlenie awaryjne jeśli mam tylko 3 przewody fazowe a z instalacji w domu nie zamierzam podpinać. Oraz sądzę że cały ten system awaryjnego oświetlenia nie jest aż taki potrzebny.