Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie led ze ściemniaczem 1-10V

17 Jan 2012 00:04 4940 4
  • Level 10  
    Przeglądałem forum i nie znalazłem takiego samego tematu z wyczerpującą odpowiedzią.

Mianowicie będę w łazience instalował oświetlenie LED w suficie podwieszanym. Żona uparła się na ściemniacz. Po długich poszukiwaniach znalazłem rozwiązanie, tylko pytanie czy to zadziała:

Oprawy: Paulmann
    Źródło światła: Lumenmax 5W (5 sztuk - równolegle)
    Zasilanie: Zasilacz Mean Well LPF-40D-12 ze ściemnianiem 1-10V
    Ściemniacz: Legrand 067080 lub 775901 (oba z funkcją ściemniania 1-10V)

Wszystko jakby się zgadzało ale proszę o potwierdzenie, żebym kasy w błoto nie wywalił.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • LegrandLegrand
  • Level 10  
    Ok, ale powiedzmy, że nie do końca rozumiem. W sklepie podają, że są to ledy na 12V, co jeśli te mi się uszkodzą a ja będę miał zasilacz 15V. Zrobiło się to dla mnie trochę skomplikowane. Czy to nie jest zakres napięcia w którym pracuje dana żarówka?

Czy regulacja mocy oświetlenia odbywa się napięciowo, czy prądowo bo tego też nie kumam (chodzi oczywiście w tym konkretnym przypadku)
  • Level 30  
    Ledy na 12V to zasilacz na 12V.
    Ty podałeś link do leda na 15V.
    Mniejsze napięcie na diodzie oznacza, że mniejszy prąd płynie przez diodę. Dioda słabiej świeci.
    Regulacja mocy odbywa się P=U*I, lub P=(U^2)/R, lub P=(I^2)*R
    R - rezystancja diody w stanie przewodzenia.
  • Level 10  
    Dostałem jeszcze odpowiedź od Lumenmax:

Quote:
    Niestety nasze źródła światła nie współpracują ze ściemniaczami MEANWELL.
    Każdy ściemniacz posiada inną charakterystykę prądową, żaróki led są wyposażone w zasilacze stałoprądowe niekompatybilne z dimmerami. W przypadku stosowania ich w instalacji ze ściemniaczem uszkodzenia przetwornicy są charakterystyczne i nie podlegają reklamacjom. Informujemy, że w ofercie jest model EL-SMB09 D kompatybilny ze ściemniaczem prądowym TRIAC LUMENMAX, w lutym wprowadzamy ściemniacz PWM z dedykowaną serią EL-CER10 5630 GU10/MR16

Także wynika z tego, że to nie taka prosta sprawa i chyba sobie podaruje to ściemnianie.

Koniec ze ściemnianiem, trzeba wyłożyć kawę na ławę :)
    Temat uważam za zamknięty