Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szum w monitorach studyjnych TANNOY REVEAL 501A

17 Sty 2012 11:11 4158 9
  • Poziom 9  
    Witam

Niedawno sprawiłem sobie do domowego mini-studia monitory TANNOY REVEAL 501A.
    W porównaniu do poprzednich głośników GENIUS grają bardzo ładnie - no ale wiadomo, trudno opisywać o jakość dźwięku.

Problem jednak w tym, że jeżeli skręcę gałkę w interfejsie to z monitorów wydobywa się szum, słyszalny już z ok 20cm. Szum wydobywa się bez względu na to, czy do monitorów jest podłączone źródło dźwięku. Jeżeli podłączę sam monitor do sieci (monitor posiada kabel zasilający 2-żyłowy) to szumi on tak samo, jak z podłączonym źródłem dźwięku. Natężenie szumu zmienia się w zależności od głośności ustawianej pokrętłem głośności z tyłu monitora.

Mieszkam w bloku ze starej płyty i instalacja elektryczna jest stara i składa się wszędzie z 2 kabli w gniazdku (mówiąc potocznie). 3 lata temu elektrycy dociągnęli do pionu 3 kabel (prawdziwe uziemienie - proszę wybaczyć, ja to tak nazywam), ale póki co nie miałem czasu ani środków, żeby pociągnąć ten 3 kabel do gniazdka i podłączyć pod bolec uziemiający. W tej chwili bolec uziemiający podłączony jest do masy......

Nagrałem ten szum mikrofonem pojemnościowym z odległości ok 3cm od głośnika wysokotonowego.

Plik WAV umieściłem do pobrania, gdyby ktoś mógł się temu przyjrzeć:
    http://www.sendspace.com/file/pv25ux

Zrobiłem też analizę widma w programie Audacity i wygląda to tak:

Szum w monitorach studyjnych TANNOY REVEAL 501A

Po namowie sprzedawcy ze sklepu muzycznego kupiłem listwę zasilającą z filtrem EMI/RFI firmy LESTAR z tłumieniem 70dB, jednak po podłączeniu laptopa, monitorów i procesora gitarowego nie ma żadnych zmian.

Zadam głupio brzmiące pytanie, bo nie jestem elektrykiem: czy mam zły prąd? Co można w mojej sytuacji jeszcze zrobić, żeby pozbyć się tych szumów?

Dodam, że podejrzewam "zły prąd" o to, że moja gitara na symulacjach wzmacniaczy hi-gain brzmi "....źle....."

Pomocy,
    Dzięki
  • HELUPOWER
  • HELUPOWER
  • Poziom 18  
    Brzmi to jak różowy szum. Winą może być zasilacz od laptopa, może niech kolega spróbuje podłączyć laptopa przed listwą a do listwy podpiąć same monitorki.
  • Poziom 9  
    walus555

dzięki za odpowiedź, ale jak wyłączę zasilacz (wyciągnę z listwy) i laptop chodzi na baterii to jest to samo - żadnej różnicy

dodam, że w gniazdku nie mam prawdziwego uziemienia opartego o 3 kabel, tylko bolec uziemiający jest podłączony do masy
  • Poziom 18  
    Czy to bolec do masy czy do uziemienia, nie ma znaczenia i tak oba przewody (zerówka i uziemienie) łączą się w głównej rozdzielnicy. Więc to ani potencjometr ani też zasilanie, hmm a więc coś wewnątrz jest nie tak, może trafił się wadliwy egzemplarz, (szczerze nie jestem zachwycony dyrektywą UE o lutach bezołowiowych, bo urządzenia po pewnym czasie wysiadają) Skoro jest na gwarancji to najlepiej było by oddać niech coś z tym zrobią.Czasem też bywa że np urządzenia AGD wprowadzają zakłócenia, ale skoro listwa nie pomogła to oddać na gwarancję to jedyne sensowne rozwiązanie.
  • Poziom 9  
    Spróbuję jeszcze odłączyć od prądu telewizory, wyciągnąć anteny z TV, lodówkę, wszystkie lampki, pralkę, modem kablowy, router.... nie dam rady tylko odłączyć mikrofali i piekarnika, aczkolwiek one nie działają (w sensie nie pracują).

Listwa to LESTAR - Filtr przeciwzakłóceniowy LF 2005 G-A, tłumienie 70dB. Z opisu produktu wynika, ze posiada:

Bezpieczniki termiczne zabezpieczające warystory Filtr EMI/RFI rdzeń uzwojenia kondensatory przeciwzakłóceniowe eliminują zakłócenia szerokopasmowe i przemysłowe

Jednak jak wspomniałem, po podłączeniu monitorów do tej listwy nie ma żadnej różnicy.
  • Poziom 18  
    A jak by spróbować monitorki podłączyć w innym lokalu, np. u znajomego. Odłączanie wszystkiego może nie mieć większego sensu(no chyba że zadziała :) ).
    W ostateczności pozostaje serwis.
  • Poziom 9  
    Chyba przejadę się ewentualnie do znajomego, który mieszka w innym budynku (nowszym) - być może instalacja elektryczna u niego nie sieje.
  • Poziom 21  
    Jeśli jest to szum , który słychać bez podłączonego źródła dźwięku , to jest to szum własny
    wzmacniacza . Widocznie przy projektowaniu zapomniano o doborze elementów pod kątem
    niskich szumów ( tranzystory , diody , układy scalone ... )
    Jeśli inny egzemplarz tego samego modelu też tak szumi , to "ten typ tak ma" i nic z nim nie zrobisz
  • Poziom 1  
    Spróbuj podłączyć monitory kablem XLR, będziesz potrzebował jakiś interfejs audio z takimi wyjściami. (XLR/TRS)