Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka BEKO WMD 75105 volumax 5 bęben się nie kręci

17 Sty 2012 11:17 11134 8
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam problem z prawie czteroletnią pralką BEKO WMD 75105 volumax5, mianowicie po włączeniu zasilania, wybraniu programu oraz wciśnięciu przycisku START wszystko jest OK tzn na wyświetlaczu pojawia się czas do zakończenia programu a w bębnie pojawia się woda, ale po nalaniu wody następuje charakterystyczne pstryknięcie i NIC. Czas na wyświetlaczu stoi w miejscu a bęben się nie obraca. Po wciśnięciu resetu pompa bez problemu wypompuje wodę z bębna.
    Awaria ta nastąpiła w trakcie prania dosyć ciężkiego koca(wcześniej ten sam koc był w niej prany dwa razy).
    Proszę o pomoc i podpowiedzi odnośnie usterki mojej pralki.
    Z góry dzięki.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Witam,

Może warto sprawdzić czy pasek jest cały, jak cały to zdjąć zobaczyć czy silnik pracuje, zobaczyć czy sam bęben się kręci czy go coś nie blokuje.

P.S.
    Ja też brałem bardzo duży i ciężki pokrowiec od materaca i zaczęły się kłopoty z łożyskami najpierw huczało a potem ślizgał się pasek i śmierdziało, więc praleczkę odstawiono na bok a po jakimś czasie ten bęben już niestety nie chciał się zakręcić.
    Po wymianie łożysk śmiga dalej ale pokrowca już nie będziemy prać bo znowu wymieniać łożyska to lekka przesada bo musiałem regenerować cały zespół piorący (zbiornik klejony).

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Pasek jest cały, podczas ostatniego prania nie było czuć smrodu wiec silnik chyba się nie spalił. Bębnem można kręcić w obie strony, nic go nie blokuje.
    Pozdro
  • Poziom 2  
    Witam,

Jest to bardzo możliwe że zepsuł się moduł sterujący pralki.

Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Okazało się że spalił się styk w silniku a potem swobodnie wiszący przewód dotkną masy i spalił się triak w module.
  • Poziom 12  
    Podobny problem... Zalewa wodę, klik tak jak na kręcenie bębna, ale stoi. Rozebrałem szczotki widać że na wykończeniu, rozebrałem panel sterujący, włączyłem pralka zaczęła kręcić 1 sek, czasami 2 sek. jak miernikiem napięcia dotykałem niektórych styków przekaźników. Przy różnych reagowała - bardziej losowa reakcja. Przy 4-5 próbie zaczęła pracować. po tyg.przestała, wymieniłem szczotki nadal cisza. Któryś przekaźnik skończył żywot? Czy bardziej zaawansowana sprawa jeśli na szczotki nie dochodzi prąd? To jeszcze jutro mam do sprawdzenia.
  • Poziom 39  
    Skoro dotykanie pomogło to pewnie po prostu zimne luty - dość częste w pralkach.
  • Poziom 12  
    Naprawione - szczotki za mało starłem i przy zakładaniu podwiesiły się. Przytarłem jeszcze 2mm, złożyłem - pralka śmiga.