Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szybkie pytanie przed pilnym zakupem... ładowarka do aku wkrętarki

17 Sty 2012 15:57 2139 2
 • Poziom 2  
  Witam

  Padła mi ładowarka do akumulatorka od wkrętarki B&D 18V (poleciało coś prawdopodobnie w układzie przełączania ładowanie/naładowane - po włożeniu aku ładowarka informowała po chwili że aku jest naładowany tymczasem pracowało to 10 min i klapa).Dodatkowo zaczęło palić zeden z rezystorów (39ohm 5W).
  Ponieważ jestem w trakcie prac w domu próbowałem zrobić co mogę, ostatecznie podłączyłem na krótko wyjście za prostownikiem bezpośrednio do aku i .... po ok godzinie ładowania spaliło się trafo (uzwojenie pierwotne pokazuje przerwę - nieskończoną oporność).

  Ponieważ jadę do sklepu kupić coś zamiennego i ekonomicznego zastanawiam się nad kupnem zasilacza impulsowego lub stabilizowanego który miałby spełnić rolę ładowarki.

  Podam parametry aku i ładowarki dla lepszej oceny sytuacji:

  AKU: 18V 1,75Ah NiCd
  ŁAD: Pri: 230/50Hz 40W Sec: 23V-1A

  Widziałem ładowarki do wkrętarek aku które były wielkości wtyczki i zastanawia mnie fakt czy taki wtyczkowy zasilacz nie spali się po podłączeniu do mojego akumulatorka.
  znalazłem przykładowo taki zasilacz: impulsowy 24V 1A 24W ( tu mnie zastanawia ta moc bo na oryginalnym zasilaczu jest 40W).
  Co do stanu akumulatora to wiem że jest padający i zamierzam się zabrać za jego regenerację (wymianę zużytych ogniw). Jak do tej pory po naładowaniu dawało się nim trochę popracować.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  bzdet7 - dzięki za odpowiedź, właśnie miałem napisać...
  Pobawiłem się wczoraj jeszcze trochę w wielkiego elektronika i ...
  coś nie pasowało mi że w trafo (uzw. pierwotne jak pisałem miało przerwę) ma jedno zakończenie z cienkiego miedzianego drucika a drugą końcówkę z grubszego.
  rozdłubałem izolację i .... znalazłem schowany między uzwojeniami a rdzeniem termik - oczywiście przepalony.
  Wymienię, sprawdzę wszystkie elementy zasilacza i powinno działać.
  Zamówiłem z Allezło zestaw ogniw, bo obadałem wczoraj jeszcze całość aku i .... 10 z 15 cel ma ZWARCIE. Stąd pewnie zaczął się palić ten rezystor w zasilaczu. Szło 23V z ładowarki na sprawne 5 cel (5*1,2=6V).

  Dziękuję forum że jest :-)
  Teraz biegnę do sklepu elektronicznego - też dziękuję że (jeszcze) jest :-) ( kupić kilka części po 40gr + zestaw nowych ogniw do aku za ok75zł i wkrętarka zamiast do kosza będzie jak nowa LOL :-)

  Jakby ktoś pytał po co w Aku B&D jest trzeci pin to wyjaśniam że to także + tylko puszczony przez termik :-)
  czyli kostka wygląda tak: + do odbioru energii / - masa / + do ładowania z ładowarki (zabezpieczony termikiem).