Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

URSUS c-330M - schemat instalacji elektrycznej

marcindmg4 17 Jan 2012 17:11 45795 29
Wago
 • #1
  marcindmg4
  Level 11  
  Witam. Poszukuje pilnie schematu instalacji elektrycznej do ursusa c 330M. przeszukałem już chyba wszystkie strony odnośnie instalacji elektrycznych w URSUSACH c-330 ale na żadnej nie ma schematu do nowszej wersji tego traktorka czyli do c-330M. schemat od zwykłej "trzydziechy" jest inny i jego nie potrzebuję. ROZnice są dosyć duże, a mianowicie "emka posiada czujnik luzo-rozruchu,czujnik ciśnienia w układzie pneumatycznym,światła awaryjne.Jeżeli ktoś mógłby pomóc to z góry dziękuje mój mail to: marcindmg1(malpa)gmail.com a numer GG 7290409 :?:
 • Wago
 • #3
  marcindmg4
  Level 11  
  Dzięki kolego ale nie wiem dalej jak podłączyć czujnik luzo-rozruchu tzn. jakie zasilanie tam idzie + czy - . Jeżeli dochodzi do niego + to rzeczywiście sprawa prosta gdyż na moje rozumowanie to doprowadzam + ze stacyjki np z pinu nr 15 . Przewód wychodzący z czujnika podpinam do sterowania starterem i jak traktor jest na luzie wtedy do startera dostarczany jest + i odpala. To jest moje rozumowanie możę się mylę ale jeżeli tam dochodzi - to nie mam pojęcia jak to podpiąć. Zostaje jeszcze kwestia czujnika ciśnienia tego to już nie mam pojęcia jak podpiąć tą kontrolkę od niego czy do kontrolki dać przewód z + a drugi styk do czujnika na_ i od czujnika styk drugi do masy podłączyć czy do czujnika doprowadzić zasilanie (+) a na kontrolkę dać przewód z - nie mam pojęcia
 • Helpful post
  #4
  tobiaszek34
  Level 14  
  Podłączenie czujnika ciśnienia:
  + do 1 nóżki kontrolki, a drugą nóżkę do czujnika

  Dodano po 2 [minuty]:

  Czujnik luzo-rozruchu podłączyłeś dobrze wersja z +.
 • Wago
 • #5
  marcindmg4
  Level 11  
  Witam ponownie i dziękuje za pomoc, ale jeszcze nie podłączyłem tego czujnika luzo-rozruchu ,a są różne wersje jedne na + a drugie na-? Jaj tak to nie wiem jaka wersja jest u mnie. Mam jeszcze pytanie jak podłącze tą kontrolkę od ciśnienia powietrza to ona będzie co wskazywać?
 • Helpful post
  #6
  tobiaszek34
  Level 14  
  To zależy czy na masę masz + czy -.
  Jak masz - na masę to podłącz +.
  Jak masz + na masę to podłącz -.

  Dodano po 13 [minuty]:

  Tak wodóle jak boisz się podłączać że coś uszkodzisz to odłącz ten przewód od elektromagnesu, do któego idzie przewód od włącznika rozrusznika i podłącz go do jakiejś żarówki 12V a jej drógą nóżkę do masy i wtedy sprawdź. Jeśli przy prubie odpalenia żarówka się zaświeci (traktor na luzie) lub nieświeci - po włączeniu jakiegoś biegu, to wszystko ok.
 • #7
  marcindmg4
  Level 11  
  Witam sprawdziłem miernikiem czy nie masuje ten czujnik i jest ok . To jest c 330M i orginalnie ma "-" na masę ale dziękuje za uwagę i u mnie do tego czujnika będzie dochodził + . Po podłączeniu miernika i ustawieniu go do pomiaru oporu po wyluzowaniu traktora nie pojawił się żaden odczyt. Wykręciłem ten czujnik i po ręcznym wciśnięciu wystającego bolca czujnik pokazał wartość oporu to wnioskuje że czujnik jest dobry, może jest wytarty od użytkowania ten pręt który go naciska po wyluzowaniu traktora. Jak włożyłem palca do tej dziury po czujniku to ten pręt delikatnie poruszył się ku górze po przebiciu z biegu 4 na luz i nie wiem czy wymienić czujnik czy delikatnie nadspawać pręt, a może czujnik jest wytarty(znajduje się on na tym miejscu prawdopodobnie od roku 88 gdyż z tego roku jest ten traktor.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Mam jeszcze pytanie odnośnie podanego wcześniej linku do strony dotyczącej świateł awaryjnych przy ursus c 330M,a mianowicie mam na moim przerywaczu trochę inne oznaczenia tzn. jest to przerywacz kierunku jazdy i świateł awaryjnych RWB-02 12V/max 180W 2x21W+4W+1,2W a jego oznaczenia to: 49a,15,C2,49,31,C,30 jeżeli ktoś mógłby udzielić pomocy to z góry dziękuje.

  Dodano po 15 [minuty]:

  Posiadam założony w moim traktorze alternator ELMOT A124F-14V-44/53A i mam pytanie czy jest on 6-diodowy czy 9-diodowy. Był tam też założony regulator ELMOT RC2/12D. Z wcześniejszych poszukiwań na Forum ELEKTRODY znalazłem gdzieś oznaczenia regulatora i jeżeli jest B to jest 6 diód, a jak D to 9 diodowy i wnioskuje z tego, że regulator(mechaniczny) jest do alternatora 9-diodowego, a u mnie są takie objawy z kontrolką ładowania że po włożeni kluczyka zapala się a po odpaleniu gaśnie całkowicie a po chwili jak ciągnik pracuje to zaczyna zarzyć.Podczas ciężkiej pracy traktora np mpodczas orki kontrolka ta mruga raz światłem jaśniejszym to znowu słabszym ale ciągle zarzy i myśle że jest coś źle podpięte lub jest to 6 diodowy alternator i z braku przekaźnika tak się dzieje zaznaczam że alternator mimo tego ładuje normalnie ok 14,5-14,8V na pełnych obrotach i jeszcze dziwi mnie podpięcie tej kontrolki a mianowicie przewód z pinu nr 15 regulatora podpięty jest do wyjścia w plastikowej obudowie alternatora, a z pinu 67 regulatora do 67 na alternatorze i dodatkowo jest on przy wyjściu z regulatora zmostkowany z drugim przewodem który idzie na kontrolkę a drugi przewód z kontrolki pod stacyjkę do pinu 15. Mam pytanie czy jest to prawidłowe podpięcdie,gdyż na innych schematach kontrolka jest zmostkowana z pinem 15 i jak to zmienie to kontrolka będzie świecić prawidłowo?
 • #8
  tobiaszek34
  Level 14  
  Odnośnie przerywacza: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1439071.html

  Dodano po 15 [minuty]:

  Jak zmostkowana? Jedna nóżka do pinu 15 a druga do masy?

  Dodano po 32 [minuty]:

  Co do alternatora to jeśli ładuje to dobrze jest podłączony, w przeciwnym razie by się uszkodził. Kontrolka może migać z kilku powodów:
  - za lużny/zużyty pasek;
  - regulator na padnięciu;
  - "pełne" obroty ciągnika;
 • #9
  krzysiek7
  Moderator of Electricity
  marcindmg4 wrote:
  Mam pytanie czy jest to prawidłowe podpięcdie,gdyż na innych schematach kontrolka jest zmostkowana z pinem 15

  Tak, ma być dołączona do zacisku 15. Połączenie kontrolki z wyjściem 67 jest błędne.
  tobiaszek34 wrote:
  Co do alternatora to jeśli ładuje to dobrze jest podłączony, w przeciwnym razie by się uszkodził. Kontrolka może migać z kilku powodów:
  - za lużny/zużyty pasek;
  - regulator na padnięciu;
  - "pełne" obroty ciągnika;

  Z tymi "pełnymi obrotami" to nieźle przesadziłeś.
 • #10
  tobiaszek34
  Level 14  
  W niektórych alternarorach np. w T-25 (starsze wersje), przy osiągnięciu przez traktor prawie pełnych obrotów, "mrugała" kontrolka ładowania.
 • #11
  krzysiek7
  Moderator of Electricity
  Tak, ale to było spowodowane usterką układu ładowania. W pełni sprawny alternator nigdy się tak nie zachowa.
 • #12
  marcindmg4
  Level 11  
  Dziękuje za odpowiedzi ale byłem u poprzedniego właściciela tego traktora i przy okazji spytałem go jak z tym ładowaniem miało się od początku(po założeniu alternatora) i gość mi powiedział iż był to nowy alternator od żuka, który posiadał na rezerwę jak miał żuka ale później leżał w garażu i po zakupie nowych akumulatorów 4 lata tem okazało się że padła orginalna prądnica. Postanowił wtedy wykorzystać ten alternator(fabrycznie nowy). Zakładał mu go sąśiad który jak on to stwierdził jest złotą rączką i regulator napięcia też był do tego zestawu zakupiony nowy (mechaniczny), a ta kontrolka od samego początku tak się zachowywała czyli to nie to, że pada regulator, pasek jest nowy i natrokowany dobrze więc to też nie to i dalej jestem w kropce.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Zakupiłem też nowy czujnik luzo-rozruchu do mojej EMKI ale gość sprzedał mi ten czujnik odwrotnie działający niż w ciapku podejrzewam, że jest to czujnik od fergusona choć nie wiem . Gwint się zgadza ale on po wciśnięciu końcówki rlozłancza bieguny, czyli na biegach są połączone i ciągnik odpali, a na luzie rozłączone i nie odpali a powinno być odwrotnie.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Najlepiej pasowało by aby ktoś kto posiada schemat instalacji elektrycznej do C 330M umieścił go na forum i było by po sprawie awaryjnych i czujników i całej reszty,ale widać dorwać schemat do tego traktora graniczy z cudem. Gdziekolwiek tylko pojawi się schemat do ciapka(jest ich zatrzęsienie) to nie jest on od C330M,a ja chciałbym zrobić moją emkę tak jak producent to przewidział albo żeby instalację posiadała tak jak wychodziłóa z fabryki(prócz modyfikacji układu ładowania z alternatorem) i najlepsze jest to, że wiązkę inbstalacji do C330 M można kupić a ze schematem to już problem.
 • #13
  rafałszabla
  Level 13  
  Witam szukając pomocy zdobądz obsługa i eksploatacja fso125 tam model od 90 roku miały taki przerywacz kier. jak w Twojej E-mce .Z tego co pamiętam to= 31 masa .15 zapłon,49 impuls do przełącznika kierunkowzkazów 49a kontrolka 30 +stały coś jeszcze ale nie pamiętam :?: już .
 • #14
  tobiaszek34
  Level 14  
  Nic nie szkodzi z tym czujnikiem, jeśli nie ma oryginalnego to możesz podłączyć ten przez przekażnik żeby działał odwrotnie. Ze schematem jest krucho, ale takie żeczy jak awaryjne to jasaś żarówka i miernik - 15min i gotowe. co do alternatora to najlepiej kupić regulator elektroniczny i głowa spokojna. Ja ten mechaniczny złom już kilka lat temu wymontowałem i żadnych problemów z ładowaniem/doładowywaniem do tej pory niemam.
 • #15
  marcindmg4
  Level 11  
  No dzięki za podpowiedzi. Z awaryjnymi już sobie jakoś poradzę. Kolega pisze coś aby dać przez przekaźnik, ale jakby mógł sprecyzować jak to ma wyglądać lub jakiś pobieżny rysuneczek jak to podłączyć, gdyż w tym temacie jestem zielony. Mam jeszcze pytanie odnośnie tej kontrolki ciśnienia w układzie pneumatyki,a mianowicie gdy podłącze ten czujnik to co ona będzie wskazywać? Kiedy będzie się zapalać? Jeszcze pytanie jaki regulator napięcia mam kupić 6-eścio czy 9-więcio diodowy
 • #16
  majdus76
  Level 12  
  Witam
  Kontrolka od ciśnienia w układzie pneumatycznym powinna świecić jeżeli ciśnienie powietrza spadnie poniżej bodajże 4 lub 5 atm, bynajmniej u mnie tak jest w troszkę większym ursusie. A co do alternatora to jeżeli jest od żuka to kup i regulator elektroniczny do żuka (RA 2DE). Podłączenie proste więc nie sprawi Ci to kłopotu.
 • #17
  tobiaszek34
  Level 14  
  Kolega wyżej wszystko wyjaśnił. Został przekażnik, zamieściłem rysunek "poglądowy" jak to ma wyglądać. Przekażnik bez żadnych numerowych oznaczeń ale samą zasadę połączenia, ponieżaż nie wiem jaki masz przekażnik.

  URSUS c-330M - schemat instalacji elektrycznej
 • #18
  wojtek9603
  Level 10  
  witam mam pytanie czy przy alternatorze jak podlaczyc kontorlke ladowania ? plus od kabla wzbudzajacego altek a - na masie ??
 • #20
  marcindmg4
  Level 11  
  Wojtek nie wiem jaki masz alternator ani regulator, ale jak od żuka czy poloneza to dajesz jeden przewód z diody wzbudzenia do pinu nr 15 na regulatorze i z tego pinu wyprowadzasz też przewód do kontrolki, a drugi styk kontrolki podłączasz do stacyjki pod pin nr 15 jeżeli jest to Ursus.

  URSUS c-330M - schemat instalacji elektrycznej
 • #22
  krzysiek7
  Moderator of Electricity
  wojtek9603 wrote:
  No to jest rozrusznik od Golfa 2

  Ja na fotce widzę alternator, a nie rozrusznik. :D
  Wyjście z czerwonym grubym kablem na plus akumulatora, drugie wyjście z cieńszej śruby na kontrolkę.
 • #23
  wojtek9603
  Level 10  
  Tak owesym to wiem tylko , jak kontorlke + od stacyjki a - do kontrolki od regulatora napiecia ? :)
 • #24
  krzysiek7
  Moderator of Electricity
  wojtek9603 wrote:
  jak kontorlke + od stacyjki

  Tak, drugie wyjście kontrolki do stacyjki, zacisk 15 lub 54.
 • #25
  marcindmg4
  Level 11  
  Witam forumowiczów. Mam problem z podpięciem amperomierza w moim ciapku. Amperomierz pochodzi od Ursusa c 385 i ma zakres od - 50 poprzez zero do + 50. Amperomierz podpiąłem szeregowo w przewód idący od rozrusznika do pinu nr 30 stacyjki i zachowuje się on w ten sposób, że po załączeniu stacyjki nic się nie dzieje a jak włączę jakiś odbiornik prądu np światła lub STOP to wskazówka spada na pole czerwone w kierunku - 50 a nie podnosi się nigdy w drugą stronę tylko bez załączonych żadnych odbiorników i na odpalonym traktorze stoi w pozycji 0

  Dodano po 6 [minuty]:  URSUS c-330M - schemat instalacji elektrycznej

  Dodano po 9 [minuty]:

  Podłączałem jeszcze do amperomierza jeden przewód idący od akumulatora "+" ale na amperomierzu też nie było żadnej reakcji w kierunku +50 tylko wskazówka utkwiła w pozycji "0". Jak podepne przy amperomierzu przewody odwrotnie to wszystko dzieje się w odwrotny sposób tzn po włączeniu świateł wskazówka idzie w stronę +50 a po odpaleni przy włączonych światłach nic się nie podnosi ani nie opada a jak wyłączę wszystkie odbiorniki to wskazówka pozostaje na "0" i mimo dodania gazu nic nie drga. Zaznaczam, że alternator ładuje prawidłowo. Na maksymalnych obrotach tak około 14,4 a 14,5 tak skacze, a na wolnych obrotach ok. 14V.
 • #26
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  1. OBOWIĄZKOWO popraw błędy.
  2. I tak będzie w tej konfiguracji, którą stworzyłeś. W tej chwili przez amperomierz płynie jedynie prąd obciążenia, czyli to co załączysz przez stacyjkę. Stąd cały czas pokazuje na minusie, czyli prawidłowo.
  Podłącz sobie według schematu C:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10032021#10032021
  Będziesz wtedy widział prąd oddawany z alternatora minus prąd obciążenia, czyli to, co idzie na akumulator lub jest z niego pobierane.
 • #27
  marcindmg4
  Level 11  
  Przepraszam za błędy ale nie umie ich poprawić. To z tego schematu wywnioskowałem, że aby amperomierz pokazywał wartości poboru i ładowania to muszę to przerobić tak:

  URSUS c-330M - schemat instalacji elektrycznej
  I dziękuje za pomoc. Myślę, że moje rozumowanie jest prawidłowe, a jeśli nie to proszę mnie wyprowadzić z błędu.
 • #28
  Zico63
  Level 37  
  O, właśnie! Teraz będzie dobrze pokazywał.
 • #29
  marcindmg4
  Level 11  
  Witam kolego Zico63. Dziękuje za udzielenie porady. Jak podłącze ten amperomierz w/g tego schematu to napiszę czy działa prawidłowo, ale na razie nie mam czasu bo szykuje się do żniw, a mam troszkę rozkręcania aby się do niego dostać. Jeżeli będzie działać prawidłowo to ofiaruję koledze jakieś punkty za podpowiedź i pomoc, a tematu nie zamykam bo może będę znów miał jakieś problemy z instalacją w moim ciapku i znów będę potrzebował cennych wskazówek to gdzie ich szukać jak nie tu.:D
 • #30
  marcindmg4
  Level 11  
  Witam forumowiczów. Podłączyłem amperomierz według schematu i działa wszystko prawidłowo. Pozwolę sobie wrzucić kilka fotek jak wygląda moja EMKA po remoncie.URSUS c-330M - schemat instalacji elektrycznej

  Dodano po 5 [minuty]:

  amperomierz na tym zdjęciu nie pokazuje nic bo jest ono zrobione przed zmianą podłączenia, a tu kolejne zdjURSUS c-330M - schemat instalacji elektrycznej90400_1352051296_thumb.jpg[/img][/url]ecie