Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór urządzenia do domowego serwera plików

LOA 17 Jan 2012 18:40 2662 5
 • #1
  LOA
  Level 16  
  Witam
  Chciałbym zakupić urządzenie, które miało by pracować w mojej domowej sieci. Działa tam: komputer PC, laptop oraz TV z DLNA. Aby nie kopiować danych, zdecydowałem się na serwer. Z wymagać żony - "ma być cichy i mały" :) Z mojej strony - w miarę szybki dostęp do plików na dysku w otoczeniu sieciowym oraz na TV, który wykorzystuje DLNA i najważniejsze - pobór prądu. Obecnie te rzeczy mam na routerze TP-Linku 1043 z dyskiem na USB, działa na nim minidlna, torrent oraz samba, a chciałbym go odciążyć. Mam dysk 3,5" oraz 2,5" po 320GB które chciałbym wykorzystać. Nie mogę się zdecydować na co, mianowicie:
  1. czy jakiś odtwarzacz multimedialny z dyskiem typu: np. Ariva HDplayer 210. Będzie podpięty HDMI do TV, więc dlna odpada. Nie wiem jakby się sprawował z obsługą zapisanych zdjęć, muzyki oraz filmów w sieci z komputerami.
  2. Terminal HP lub podobny. Tam nie mogę podpiąć dysku na SATA i zainstalować XP, który byłby w pełni konfigurowalny. Po USB byłby spadek wydajności kopiowania danych.
  3. Dysk NAS np. LevelOne GNS-2000. Ceny np Synology sa poza moimi możliwościami. Nie wiem jakby się sprawowało DLNA, z routera idzie wszystko pięknie.
  4. Laptop / netbook z uszk matrycą. Podtrzymanie zasilania przy braku prądu, oraz duże możliwości jeśli chodzi o konfigurację.  I ostatnie pytanie: 1 czy LAN może być 100Mbit czy szukać 1000Bit. TV jest 100Mbit.

  Nie wiem, który typ urządzenia byłby dla mnie, jest spory wybór. Dzięki za pomoc
 • #2
  Heinzek
  Network and Internet specialist
  ja bym się skusił za jakimś netbookiem albo laptopem. to jest jednak pc. jeśli ma to być coś mniejszego to ostatnio oglądałem iomega iconnect. dość mocny procesor, można wgrać openwrt, debian.
 • #3
  LOA
  Level 16  
  Ciekawa ta iomega. Poczytam jak się sprawuje, na pewno jest energo oszczędna. Musiałbym zakupić kieszeń na dyski, ale to nie problem. Jak wygląda sprawa z żywotnością dysków w kieszeni?
 • #4
  Szymon Tarnowski
  Level 27  
  LOA wrote:
  I ostatnie pytanie: 1 czy LAN może być 100Mbit czy szukać 1000Bit. TV jest 100Mbit.
  Dla TV 100Mbps wystarczy, ale jeśli chciałbyś np szybko kopiować pliki po sieci LAN to 100Mbps da jakieś 10-12MB/s. Jeśli chciałbyś więcej to potrzeba wymienić wszystkie elementy na 1000Mbps i zapewnić odpowiednią wydajność serwera, netbook może być zbyt wolny.
 • #5
  LOA
  Level 16  
  Tak, 1000Mbit będzie obowiązkowy. Router ma port 1000bit, komputer też. Laptop łączy się po WiFi, a czasem po kablu - port 1000Mbit. TV i konsola są 100Mbit. Tak, że dobrze by było mieć zapas na łączu. Dzieki!
 • #6
  LOA
  Level 16  
  Witam
  Zakupiłem ZyXELL NSA-310. Dograłem FFP Sticka i chodzi super ;)