Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet zbyt dużo spala gazu

fosco2112 11 Feb 2012 11:15 28818 76
    User removed account
    User removed account  
    on81poznan
    Level 10  
    Więc zużycie gazu po zwiększeniu temp kotła co na 65 st zeszło z 21 do 17 m 3 na dobę przy mrozie - 22st. Niby to tylko 4 m3 ale jestem zadowolony. Dziękuję za pomoc
    jacek5m
    Level 11  
    Cześć on81poznan

tez jestem z Poznania i zamierzam się z zakupem termeta unico turbo 13 kW albo 21kW odpowiednio GCO 24-01-13 albo GCO 24-01-24

Dom niecałe 140m2 do ogrzania, ocieplony styropianem, okna plastikowe, dach welna 25cm. Instalacja CO - CU - rozdzielacze - pex grzejniki / podlogowka.

Dodatkowo CWU 140L galmet z wezownica.

Prosze o informacje czy piec z oferty termeta bedzie ekonomiczny, bo rozne slyszy sie opinie.
    Jakie sa koszty serwisu, częsci zamiennych ?

Na uwadze mam jeszcze Vailanta Turbotec 1 fcyjny turbo, 12kW.
    Zuzycie gazu max dla Vailanta jest mniejsze, zuzycie pradu takze, modulacja szersza, lecz cena prawie 1000pln wyzsza, przy czym ma juz zawor 3drogowy wbudowany...

Chcialbym uzyskac spalanie gazu na poziomie 1200 - 1300 m3 rocznie / lipiec - lipiec.

Takie ma moj kolega a ma viesmana vitopend 100 ze 120L zbiornikiem.
    Wynik by mnie satysfakcjonowal, bo to wskazywaloby na koszty rzędu 2400 rocznie za gaz...

Czy przy termecie jest to mozliwe do uzyskania ?
    I jak z moca ? wolalbym nie przewymiarowac pieca... bo niby termety maja modulacje od 7kW ale czy tak jest faktycznie.

Dom dogrzewany bedzie kominkiem, wiec o niedogrzanie pomieszczen raczej sie nie martwie, bardziej o rachunki za gaz...

Co poradzicie ?
    Brencik
    Level 26  
    jacek5m wrote:
    Chcialbym uzyskac spalanie gazu na poziomie 1200 - 1300 m3 rocznie / lipiec - lipiec.

Może się udać, ale raczej będzie to coś koło 1500m3 - u mnie będzie około 1600m3. Zależy jak będziesz grzał (krzywa grzewcza, czasy grzania/nie grzania, różnica temp. między temp. nocą a dniem itp) i od izolacji termicznej budynku oraz jego bezwładności cieplnej i podatności na dogrzewania w słoneczne dni zimowe.

jacek5m wrote:
    I jak z moca ?

Spokojnie wystarczyłby Tobie kocioł 10kW. Ja mam WOLFA 11kW i powierzchnie grzewczą podobną.
    jacek5m wrote:
    bo niby termety maja modulacje od 7kW

Czyli kiepska, mój ma od 3,5kW i wcale nie jest to mało, wolałbym gdyby szedł od 1,5-2kW - większość czasu pracy i tak kocioł pracuje z niska mocą.
    Co do samych Termetów się nie wypowiem bo nie miałem styczności, typowa składanka z zagranicznych części bo co teraz jest Polskie..
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Brencik wrote:
    Co do samych Termetów się nie wypowiem bo nie miałem styczności, typowa składanka z zagranicznych części bo co teraz jest Polskie..

Ale Wolf bazuje na tych samych podzespołach co i reszta świata...
    Brencik
    Level 26  
    serwisant73 wrote:
    Ale Wolf bazuje na tych samych podzespołach co i reszta świata...

Ale WOLF to WOLF a nie Termet. To tak jak z komputerami - też wszystkie bazują na podzespołach ale wolę fabrycznego Della niż składaka ze sklepu za rogiem...
    jacek5m
    Level 11  
    mirrzo wrote:
    A czemu nie kondens ?

Bo kondens to już inny przedział cenowy...
    A instalacje mam mieszaną, podłogówkę z mieszaczem + grzejniki stalowe piętro na rozdzielaczach.

Dodatkowo jeszcze 2 lata gwarancji... i zanim inwestycja się zwróci kocioł może się popsuć... a naprawy serwisowe i części pewnie też do tanich nie należą...

Stąd propozycja TURBO.

Dodatkowo mam jeszcze piec węglowy i kominek, stąd gazówka jest kolejnym / nie jedynym źródłem ciepła, aczkolwiek jeśli finansowo wypadłaby ok, byłaby głównym źródłem ogrzewania.
    User removed account
    User removed account  
    Brencik
    Level 26  
    jacek5m wrote:
    Bo kondens to już inny przedział cenowy...

Ależ skąd.
    Różnice cenowe są marginalne.
    Walker29 wrote:
    Ps. no i wymiennik alu-krzem.

To źle czy dobrze?
    User removed account
    User removed account  
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ale Termet to też znak firmowy i jakość wcale nie gorsza od Wolfa, pokusił bym się nawet o stwierdzenie, że w pewnych punktach nawet o dwie klasy lepsza. Nie rozumiem, dlaczego niby nasz krajowy, dobry producent jest przez ciebie skreślany na starcie. Za kilka sezonów zrozumiesz, dla czego obstaję przy tym, że nasze też jest dobre. I zaznaczam, że nie jestem autoryzowany przez firmę Termet i nie mam specjalnych względów dla tej marki ale musze jej oddać sprawiedliwość.
    malykazio
    Level 13  
    Panowie, to i ja mam ogromne pytanie. Otóż jestem posiadaczem centralnego ogrzewania gazowego od kilku dni. Kocioł To Termet Miniterm Elegance Turbo (24kW)GCO-DP-21-23
    Mieszkanie malutkie 39m2, 3 grzejniki, (mieszkanie zimne, zero słońca) Kocioł ma system od i doprowadzania spalin rozdzielny 80/80) przy czym długość spalinowego ok 10 metrów (wliczając 3 kolanka 90' i tym samym "wydłużenie" komina)natomiast pobieranie powietrza ok 3-4 metry (b. długi komin, a czyste powietrze wzięte z innego punktu - nie dało się zastosować rury turbo. Wszytsko wg wskazań kominiarza. Serwisant przyszedł, odpalił kocioł, cośtam pogrzebał, powiedział mi co czym sterowć i tyle. Pojechał sobie.

Mam do was pytanie odnośnie "dolotu", ponieważ instalator nic nie grzebał tylko zamontował wszystko i powiedział że serwisant ustawi, ALE ja w kotle nie mam na 100% ODGIĘTEJ ani jednej blaszki (chodzi mi o te "języczki" w obudowie, tam gdzie adapter się przykręca) Czy tak może być??
    Dodam że przy tem zew ok 9' kocioł zeżarł ok 12m3gazu przy czym nie mam jeszcze regulatora temp (czekam na paczkę) temp wody była ustawiona na 55' a w mieszkaniu po drugiej dobie miałem 22.4 stopnie ciepła. Czy te blaszki trzeba odgiąć??
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    malykazio wrote:
    Czy te blaszki trzeba odgiąć??

To powinien zrobić (odgiąć, lub nie) serwisant podczas uruchomienia.
    malykazio
    Level 13  
    Czyli po prostu mu się nie chciało... (u mnie jest dość problematyczne "rozłączenie komina" Proszę mi powiedzieć, czy jak sam odegnę powiedzmy 2 blaszki to powinno się coś polepszyć?? Przepraszam za głup[ie pytania, ale ten serwisant jakoś bardzo opryskliwie podszedł do tematu mojego kotła - nie "podobał mu się mój komin, zaczął wydziwiać że powinna być rura turbo, że za stromy dach jest, itp, itd po prostu widać że mu się wcale nie chciało. "pan" serwisant mnie olał bo miał jeszcze "kilka punktów do zrobienia"

Raczej już bym nie chciał się z nim spotkać. Proszę mi podpowiedzieć co i jak moge zrobić z tymi blaszkami?? Bardzo dziękuję za podpowiedź. Nie chodzi mi tutaj o żadną "partyzantkę" tylko pytam jak to wygląda od strony technicznej.
    malykazio
    Level 13  
    No i kolejne spostrzeżenie, otóż jestem pewny, że po montżu czujki zewnętrznej, kocioł bardzo długo grzeje mieszkanie. Mam krzywą ustawioną na 2.2.
    Cały czas myślę nad tymi blaszkami w obudowie komina, czy je odgiąć czy nie....
    saskia
    Level 39  
    Juz sam fakt oddzielnych przewodow (spaliny-powietrze) zwieksza zuzycie o ok. 20-30%.
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    malykazio wrote:
    Cały czas myślę nad tymi blaszkami w obudowie komina, czy je odgiąć czy nie....

To ustawia serwisant robiąc analizę spalin.
    saskia wrote:
    Juz sam fakt oddzielnych przewodow (spaliny-powietrze) zwieksza zuzycie o ok. 20-30%.

Tu pojechałeś.
    saskia
    Level 39  
    Chyba raczej nie :-)

Wiem to z osobistych pomiarow, bo juz w latach 80-tych (chyba 89r) przerobilem przeplywowy ogrzewacz wody z Termetu, na kociol turbo :-)
    Pracujac w Zakladzie Termoenergetycznym mialem dostep do dokladnych miernikow temperatury, itp.

W kazdym badz razie ostateczne wyniki potwierdzilo zuzycie gazu.
    Poprzednie spalanie jako kociol otwarty, spadlo o 30% po zainstalowaniu ukladu turbo.
    Biedaczek nie wytrzymal mroznej zimy w bodajze 2002r i pekl mu wymiennik oraz pare rurek, bo byl wylaczony. :-(

Bez wzgledu na to jaka byla sprawnosc urzadzenia przed przerobka, to dalej bylo to, to samo urzadzenie, lecz z zabudowana komora i dodanym turbo, wiec te 30% to tylko zasluga zabudowy i turbo.

Najwazniejsze bylo dla mnie to, ze pozbylem sie problemow z wentylacja i cofaniem spalin przy silnych wiatrach.

Obecnie mam orginal turbo od Termeta. :-)
    malykazio
    Level 13  
    Przecież mój kocioł jest ORYGINAŁEM Termet TURBO - 2 rury sa z powodu zbyt małego komina, wszystko jest zgodne ze "sztuką kominiarska" i dokładnie tak jak pisze książka z tego kotła. Musiałem dokupić specjalne adaptery, nic nie przerabiane, dziwi mnie dlaczego kolego wg Ciebie ma się zwiększyć zużycie gazu?? Naprawdę nie rozumiem Twojej wypowiedzi. Pierwotnie była rura 100/60 ale wchodziła tylko do połowy szachtu kominowego i stad była decyzja na 2 rury.
    User removed account
    User removed account  
    saskia
    Level 39  
    Dokladnie !

Podalem wczesniej "od 20-30%" bo sadze ze 10% daje zamkniecie komory spalania, przez co nie ma "przeciagow wentylacyjnych" i wychladzania pomieszczenia. :-)
    malykazio
    Level 13  
    Nie chce tutaj teraz się wymądrzać ale z fizyki pamiętam że chłodne powietrze ma większą gestość aniżeli ciepłe, wiec z tego wynika że powinno być mniejsze spalanie, przy zasilaniu kotła zimnym i gęstym powietrzem. Proszę nie wnikać w nazewnictwo bo to było X lat temu w szkole, ale tyle zapamiętałem.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    malykazio wrote:
    Nie chce tutaj teraz się wymądrzać ale z fizyki pamiętam że chłodne powietrze ma większą gestość aniżeli ciepłe, wiec z tego wynika że powinno być mniejsze spalanie, przy zasilaniu kotła zimnym i gęstym powietrzem. Proszę nie wnikać w nazewnictwo bo to było X lat temu w szkole, ale tyle zapamiętałem.

Kominem wylatują spaliny o temperaturze X i ... stałym ciśnieniu. Tyle też trzeba dostarczyć powietrza do spalania aby spalanie było zupełne i całkowite. Czy będzie to 10L czy 12L to mało istotne. Istotniejsze jest , że większość powietrza to gazy niepalne które przez kocioł tylko przepływają i trzeba je ogrzać. W związku z tym lepiej jest dostarczyć powietrze ciepłe (nie trzeba aż tyle podgrzewać azotu).
    Nie trzeba koniecznie stosować układu koncentrycznego ale ... jest łatwiej.
    Mam u siebie układ rozdzielony ale nawet w największe mrozy powietrze zasysane z zewnątrz ma temperaturę powyżej 5°C.
    malykazio
    Level 13  
    No to u mnie w zeszłym roku powietrze na strychu nie spadło ponizej 11 stopni. Ze strychu, ponieważ stamtąd czerpie powietrze. Ale wracając do mojego problemu blaszek... jaka jest zasada na odginanie?? Jak to "ugryźć"
    saskia
    Level 39  
    Najlepiej bylo by aby kazdy z kotlow mial wbudowany analizator i odpowiednio do wskazan sterowal gazem i powietrzem.
    No, ale to tylko marzenia. :-)
    saskia
    Level 39  
    No, no, ledwo sie o czyms zamarzy , a tu juz gotowe! :-)
    Jak ta technologia szybko postepuje.