Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet zbyt dużo spala gazu

fosco2112 01 Dec 2012 09:08 28839 76
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A my co??? Do przekwalifikowania? A tak poważnie, to to pewnie jest przyszłość. I to nie odległa. Teoretycznie sonda lambda w komin i resztę program załatwi. Potentat palnikowy, firma Waishaupt już to testuje... I za niedługo będzie to wdrażane w nowej serii palników.
    malykazio
    Level 13  
    Panowie proszę podpowiedzcie mi czy zużycie ok 140m3 gazu na miesiąc to dużo?? Mieszkanie jest małe ale zimnie, cały czas cień w mieszkaniu, okna plastikowe kilkuletnie, drzwi nowe. Temp na pokojwym ustawiona na 21stopni, za oknem pogodówka, krzywa ustawiona na 2.2

Jak lepiej ustawić krzywą?? żeby była wyższa temp wody czy niższa??
    Czytałem o "taktowaniu" kotła, ale mój i obojętnie jak ustawie to i tak się wyłącza co jakiś czas na 3 minuty i tak. Czyli rozumiem że te "zapłony" to są takotwania??
    serwisant100
    Level 1  
    Wywal pogodówkę a max.temp.wody grzewczej co ustaw na 75oC.Jesli dalej taktuje to moc grzejników/kaloryferów/ jest za mała w stosunku do powierzchni lub są skutecznie zasłonięte firankami.
    malykazio
    Level 13  
    Koledzy, kolejny miesiąc, kolejny odczyt. W mieszkaniu 38m2 zużycie gazu 168m3. Co do mocy grzejników, są 3 grzejniki o mocy 2750wat (tak przynajmniej pisało na instrukcji) grzejniki. Czy jest ktoś z okolic śląska kto może odpłatnie do mnie przyjechać i sprawdzić dlaczego mam takie duże zużycie?? Bardzo proszę o odpowiedź.
    Jakub813
    Level 10  
    168 m3 - może to wcale nie tak dużo jeśli mieszkanie jest nieocieplone.
    Daje to ok 5,4 m3 na dobę w tym zapewne grzanie wody do mycia i gotowanie.
    Dla porównania ja w domku nieocieplonym o pow. ogrzewanej ok 95m2 w Styczniu spaliłem ok 350 m3 - temperatura w pomieszczeniach ustawiona na 18,5 st. co daje około 11,3 m3 na dobę.
    To chyba porównywalne wielkości - u Ciebie wyraźnie cieplej w pomieszczeniach.
    malykazio
    Level 13  
    Czy cieplej, no na pewno nie 18 stopni tylko na pokojowym jest ustawione między 21 a 22 stopnie (w zależności od naszych potrzeb) natomiast temp na noc. obecnie 19 stopni. Tylko że mam także taką stację pogodową i w tym samym miejscu jest na tej stacji temperatura o ok 1 stopień niższa. Dodam że raczej staramy się dobrać temperaturę taką żeby nie było za ciepło, mamy małego synka i nie chcę aby się przegrzał. Co do wody to jak najbardziej, grzejemy CWU i gaz do kuchenki w kuchni.

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego "taktowania" kocioł rozpala płomien kilkanaście razy na godzinę, zapala, grzeje wodę ok 1 - 2 minut, przerwa 3 minutowa (L3) potem znowu rozpala płomień na 1- 2 minuty , przerwa L3 i tak w kółko aż zagrzeje "hałupe" Te grzanie zmniejsza się wraz z ocieplaniem mieszkania, np ok godz 20 może 21 kocioł załącza się na kilkanaście sekund potem L3, znowu kilkanaście sekund i L3. Czy to prawidłowe?? Oczywiście wiem po co to L3, ale czy prawdiłowe że tak często ma zapłony?

Acha, co do ocieplenia to tak jak pisałem wcześcniej, jest to stare budownictwo, NIEOCIEPLONE, jedynie podstawowe sprawy, okna drzwi, itp, nademną strop także zimny
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Taktowanie może być spowodowane zbyt dużą mocą kotła (nastawienie kotła na minimum może dawać zbyt dużą moc, by grzał cały czas dla utrzymania właściwej temperatury w mieszkaniu). Pogodówkę warto zostawić. Zużycie gazu nie wydaje się być przesadzone, tym bardziej, że nie wiadomo, ile idzie na samo ogrzewanie, ile na CWU, ile zużywa kuchenka.
    malykazio
    Level 13  
    Zbigniew Rusek wrote:
    (nastawienie kotła na minimum może dawać zbyt dużą moc, by grzał cały czas {...}

Przepraszam, ale za bardzo nie umiem pojąć tego co napisałeś. Kocioł wg dokumentów ma modulacje od 7 do 24kW. Sprawa druga to odgiąłem dzisiaj kilka tych blaszek w "dolocie" bo kocioł "świszczał" jak pracował, mam wrażenie że teraz spaliny są bardziej gorące ale to takie mierzenie na "rękę".

Ja mogę w kotle ustawić tylko temp CWU lub/i temp (lub krzywą) CO, ciśnienie w układzie mam na ok 1.8 bara, grzejniki rozkręcone na max, inst. w plastiku. Kurcze nie wiem jakie mogę jeszcze informacje podać.

Acha jeden z kolegów pisał że rozdzielenie przewodów kominowych nie daje dobrych rezultatów, dzis po ponownych oględzinach, jestem w stanie zrobic rurę turbo od samego kotła, do wysokości ok 2,5 metra, później spaliny idą nad dach ok 3-4 metry, a czerpnia powietrza musiała by zostać na tej wysokości ok 2.5 metra.

P.S. Przy starym junkersie (tlko do CWU) atmosferyk, i kuchenka zużycie gazu było ok 90zł na 2 miesiące, niestety nie mam zapisu ile metrów wtedy się zużywało.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    7kW może być i tak zbyt dużo, przez co kocioł - nawet na tej małej mocy - musi "taktować", gdyż inaczej temperatura w tym małym (38m2) mieszkaniu byłaby bardzo wysoka. W końcu to tak mała powierzchnia mieszkania, że moc konieczna jest znacznie mniejsza. Także grzejniki (ta moc, o ile zrozumiałem, dotyczy wszystkich grzejników w mieszkaniu) mają 2750W, co oznacza, że w stosunku do grzejników kocioł nawet na minimalnej mocy musi taktować. Maksymalna moc - 24kW - jest potrzebna jedynie dla CWU. Cóż z tego, że mieszkanie nieocieplone, skoro są plastikowe, a więc szczelne okna, i samo to powoduje bardzo małe zapotrzebowanie mocy na ogrzewanie. Ta moc grzejników jest zupełnie wystarczająca na ten metraż (nawet jest z lekkim naddatkiem, mając na uwadze szczelne okna) i to licząc na duże mrozy (rzędu minus 20). Przy temepraturach w okolicach zera lub nieco powyżej, zapotrzebowanie na moc do ogrzewania będzie bardzo małe, stąd kocioł tak pracuje.
    malykazio
    Level 13  
    Nie, otóż na każdym z trzech grzejników jest moc 2750watt (tak pisze na instrukcji każdego z grzejników, oraz temperatury chyba 75\65\20 jak dobrze pamiętam)Będe wieczorem w domu to poszukam dokumentów i napisze dokładnie.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Jeżeli tak jest, to znaczy, że grzejniki są bardzo przewymiarowane, jak na tak małe mieszkanie (łącznie ponad 8kW na zaledwie 38m2). Gdyby ustawić temp na kotle 75 stopni, jak pisano w jednym poście, to mieszkanie mogłoby przypominać piekarnik przy takich grzejnikach. Znam coś z praktyki - jeden budynek (niemieszkalny), nieocieplony, nieszczelne okna (przed remontem). W pewnych pomieszczeniach powiększono kaloryfery, więc tam, gdzie były powiększone, panował nieziemski upał (grzano tak, jak do pomieszczeń o małych grzejnikach), chociaż okna były duże i niedomykające się a ściany o bardzo słabej izolacji. Po prostu zbyt duża była moc cieplna (ogrzewanie z sieci miejskiej). Niemniej jednak nie były to grzejniki o aż tak dużej mocy w przeliczeniu na metraż (ale nieraz do nich szła woda o temp. jakieś 90 stopni).
    Jakub813
    Level 10  
    Wygląda, że wszystko działa normalnie. Nawet minimalna moc kotła jest zbyt duża dla tego mieszkania. Są ponoć na rynku kotły z mocą minimalną ok 2,5 kW.
    U mnie w domku nieocieplonym 95 m2 przy temp na zewnątrz około zera i powyżej kocioł (Termet turbo 7-13kW) pracuje z minimalną mocą 7 kW i też taktuje.
    Ale z pewnością nie z tak dużą częstotliwością jak u Ciebie.
    Poprzedni kocioł miał moc minimalną 4 kW i nie taktował przy takich temperaturach.
    W obecnym kotle moc maksymalna jest ograniczona przez serwisanta na 10-11kW - z taką mocą kocioł pracuje zaraz po starcie, potem moduluje do 7kW.
    malykazio
    Level 13  
    Sprawdzone, są 3 grzejniki po 2510wat każdy. Czy np zakręcenie któregoś z grzejników da jakieś korzyści?? A może inaczej, czy przewymiarowana instalacja ma więcej wad czy zalet?? System pracuje z pogodówką, krzywa ustawiona na 2.5 Przy temp 0 stopni na kotle jest około 63'C. W domu nie jest zimno. Jak ustawie kocioł ręcznie na 75 stopni to zagrzewa mieszkanie " w mgnieniu oka"
    Poradzcie jak będzie najlepiej u mnie to poustawiać. Zakrecić któyś grzejnik?? zwiększyć lub zmniejszyć krzywą?? upuścić ciśnienia z układu??
    Brencik
    Level 26  
    Problemem jest zbyt duża moc kotła.
    U mnie pracuje na 130m2 kocioł 11kW, przez 90% czasu pracy działa z mocą 3-6kW pewnie.
    malykazio
    Level 13  
    Tak, ja teraz już wiem że za duża moc kotła, ale niestety jest zbyt drogi aby go wyrzucić. Proszę o podpowiedź czy jest szansa coś z tym zrobić.
    malykazio
    Level 13  
    Kolejne dni i kolejne spostrzeżenie, otóż delikatnie poodginałem te blaszki, którymi kocioł zasysa powietrze, i na razie jedno co zauważyłem, z rury ze spalinami przestała lecieć woda. Nie mam jeszcze odprowadzenia "kondensatu" i zbieram go po prostu do butelki. Na chwilę obecną zero wody ze spalin. Czy to prawidłowe czy jednak te skropliny muszą być?? Wiem, że może moje pytania są "dziwne" ale tak jak pisałem wcześniej, człowiek który serwisuje kotły w mojej miejscowości wg mnie nie wie jak to ma działać (z całym szacunkiem do prawdziwych instalatorów)
    ganz1
    Level 13  
    witam
    Jeżeli chodzi o te blaszki to w dtr od termeta Minimax Elegance turbo jest wyraźnie napisane że się je odgina coraz mocniej aż przestanie wyskakiwać błąd E03.
    zbyt mocne odgięcie skutkować może spadkiem sprawności kotła.

Logicznie rzecz ujmując im większy przepływ powietrza tym więcej ciepła idzie w komin.