Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Autonomiczny system fotowoltaiczny - zasilanie Satel Micra

eworks 17 Sty 2012 20:00 8410 25
  • #1 17 Sty 2012 20:00
    eworks
    Poziom 19  

Witam,

Chciałbym znać wasze zdanie w tym temacie. Mam do wykonania system. Satel Micra + 3 x PIR+MW. System ma ochraniać budowany budynek, który nie ma zasilania. Początkowo mowa była o akku, ale po przeliczeniu prądów nie starczył by na dłużej niż na 14 dni. Pobór prądu max 500mA/12V. Znalazłem fajny zestaw ogniw:

http://www.modernhome.pl/product-pol-645-Solarny-zestaw-zasilajacy-MH-30W.html

Prądowo powinien dać radę z parametrów które podaje sprzedawca, ale nie jestem w 100% pewien czy tak jest. System będzie pracował w minusowych temperaturach, więc trzeba wziąć pod uwagę mniejszą pojemność akumulatora. Może ktoś wykonywał podobna instalację i ma doświadczenie w tym temacie, czekam na cenne opinie ;-)

Pozdrawiam
    Krzyziek

0 25
  • #2 19 Sty 2012 13:05
    mirekq
    Poziom 17  

Witam,
    Rozważałem coś takiego czysto teoretycznie ale z braku czasu, temat nie został zrealizowany.
    Temat jest do przebrnięcia w 100% tylko musisz parę rzeczy w miarę dokładnie przeliczyć ( parametry tego zestawu jak dla mnie nie są miarodajne, podane prądy max czyli podejrzewam w warunkach lab. w max oświetleniu pod kątem 90st)
    W rzeczywistości musisz wziąć pod uwagę faktyczny czas nasłonecznienia (pora roku, miejsce montażu panelu (dostępne tabele wskazujące liczby dni słonecznych w zależności od położenia geograficznego), czyli musisz wiedzieć jaka jest faktyczna sprawność tego układu w Twoich warunkach.
    Domyślam się ze w tym sklepie nie dostaniesz więcej parametrów poza tymi na stronie.
    W uproszczeniu przeliczając czas potrzebny na wyliczenia i prawdopodobieństwo pomyłki lub nie uwzględniania jakiś danych zrobił bym tak:

1) Kupił bym ten zestaw + dodatkowy panel podłączył równolegle (regulator ładowania na to pozwala)
    http://www.modernhome.pl/product-pol-36-Monokrystaliczna-Bateria-Sloneczna-MH30-30W.html

Wg mnie to powinno wystarczyć. Tak jak pisałem bez mocniejszego zagłębiania się w obliczenia z powodu braku danych.Oczywiście jak je zasypie śniegiem to może być problem:)

2) Kupić ten zestaw + małą prądnicę wiatrową np: http://allegro.pl/elektrownia-wiatrowa-zrob-sam-amerykanke-i1986663905.html
    Oczywiście trzeba dostosować napięcia.

0
  • #3 19 Sty 2012 18:35
    eworks
    Poziom 19  

Po rozmowie z konsultantem z firmy, zrobię log prądu w trybie dobowym, uśrednię wynik i wezmę zestaw, który da mi dany prąd +30/40% aby wyeliminować różne nasłonecznienie + mniejszy akku ok 18Ah. Dam znać jak zamontuje zestaw.

Pozdrawiam.
    Krzysiek

0
  • #4 19 Sty 2012 18:53
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

O wiele za słaby zestaw, daj sobie spokój z akumulatorem 17Ah.
    Panel musi naładować Ci akumulator w parę godzin aby ten wystarczył na dwa tygodnie.
    Wyglądnij przez okno - ile miałeś dni słonecznych podczas tego miesiąca?

Wszystko dobre tylko micra potrzebuje do startu sieci 230V i jak się aku rozładuje to z powrotem się już nie uruchomi po naładowaniu przez panel.

0
  • #5 19 Sty 2012 21:03
    eworks
    Poziom 19  

Od softu 2.02 micra startuje z 12V można to ustawić w opcjach. Co do panelu to się mylisz we wszystkim. Micra rozładuje akku w max 50% w ciągu dnia, więc panel ładuje akku codziennie do 100% czyli od mniej wiecęj 50% do 100%. Ale nie będę tego tłumaczył bo to nie jest dla mnie problemem. Zamówiłem panel 50W dla 17V. Napięcie jest przetworzone dla akumulatora na 14,4 i na wyjściu do 12.

Dodatkowo co do akumulatora w zestawie jest 26Ah, ale dla tego zastosowania jest za duży i może być nie doładowany w ciągu dnia więc 17Ah będzie lepszy, prąd z panela w ciągu dnia spokojnie doładuje akku i pociągnie micrę i tak w cyklu dobowym, będzie perpetum mobile ;-)

Pozdrawiam
    Krzysiek

0
  • #6 19 Sty 2012 22:13
    mirekq
    Poziom 17  

Panie Krzyśku też mi się wydaje że się uda tym bardziej że nawet przy całkowitym zachmurzeniu w dzień panele dają prąd.
    Trzymam kciuki i proszę się podzielić spostrzeżeniami jak to Pan odpali.
    Aku 17Ah polecam Europowera.
    Pozdrawiam

0
  • #7 19 Sty 2012 23:19
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

eworks napisał:

Od softu 2.02 micra startuje z 12V można to ustawić w opcjach

Jeśli tak to zwracam honor, wcześniej tego nie było na pewno, nawet w instrukcji o tym pisze, ale jeśli startuje z aku to dobra wiadomość.
    eworks napisał:
    prąd z panela w ciągu dnia spokojnie doładuje akku i pociągnie micrę i tak w cyklu dobowym, będzie perpetum mobile

Mam ten panel o którym wcześniej wspominałeś - 30 watowy i wiem co piszę. Jak jest pochmurno to ledwo 100mA wyciąga a to nie wystarczy nawet na zasilanie centrali a co dopiero doładowanie akumulatora! Przy lekkim zachmurzeniu z panela wyciągniesz około 500mA i żeby doładować rozładowany w połowie akumulator 17Ah potrzebowałbyś na to 17godzin. W jakiej strefie żyjesz że chcesz to uczynić? masz dzień polarny ? :-)
    Nie chce psioczyć i marudzić ale też taki temat przerabiam, choć na razie nie podłączałem centrali a testuje na sztucznym obciążeniu.

Jeszcze kolejna sprawa która mi się nasuwa i jest do rozważenia - panel to bateria ogniw. Jeśli którekolwiek z nich zostanie przysłonięte to masz zero ładowania. A tak się stać może jeśli śnieg zasypie ci dolne ogniwa, przyklei się, przymarznie. Rozważyłbym czy nie lepiej zamiast jednego 50W spiąć dwa panele 30W. Jak jeden zasypie to jest szansa że choć połowę mocy uzyskasz.

eworks napisał:
    Co do panelu to się mylisz we wszystkim. Micra rozładuje akku w max 50% w ciągu dnia, więc panel ładuje akku codziennie do 100% czyli od mniej wiecęj 50% do 100%.

Chciałbym sie mylić we wszystkim :)

Również czekam na spostrzeżenia.
    Pozdrawiam

0
  • #8 20 Sty 2012 07:10
    Pawel2420
    Poziom 30  

eworks napisał:
    prąd z panela w ciągu dnia spokojnie doładuje akku i pociągnie micrę i tak w cyklu dobowym, będzie perpetum mobile ;

Tylko jeśli będzie to dzień słoneczny. W zimę jednak takie dni zdarzają się sporadycznie.

0
  • #10 20 Sty 2012 22:05
    eworks
    Poziom 19  

crunky cenie sobie twoje uwagi, dostałem od sprzedawcy gwarancję, że jeżeli panel nie spełni moich oczekiwań to mogę go zwrócić. Powiem tak, akku 18Ah starczy na więej niż jedeń dzień pracy więc nie wszystkie dni muszą być "pogodne". Słońce jest nawet w pochmurne dni i wydaje mi się, że nasza rozmowa jest czysto teoretyczna dopóki nie przetestuję tego rozwiązania i nie przedstawię wniosków ;-)

P.S: wybrałem panel 50W dla 17V.

Pozdrawiam.
    Krzysiek

0
  • #11 21 Sty 2012 10:53
    humek
    Poziom 32  

Jeśli sprzedawca gwarantuje Tobie działanie panela to zanies do niego akumulator podłacz u sprzedawcy i potestuj.Jak system ładowania spełni Twoje oczekiwania to kupisz.WSZYSCY sprzedawcy CHCĄ SPRZEDAĆ SWÓJ TOWAR i dlatego zrobią wszystko by mieć zysk.Potem jakoś ich amnezja ogarnia co do rozmów o zwrocie zamontowanego wcześniej u klienta panela.Jesli jednak próby wypadna pozytywnie nie zapomnij kontrolowac zdalnie przez SMS-a stan zasilania systemu.Życzę powodzenia i pozdrawiam. DAJ nam znać jak już zrobisz system i go przez kilka miesiecy (pochmurnych)przetestujesz.

0
  • #12 21 Sty 2012 11:04
    beerman
    Poziom 16  

Montowałem podobny system do bardzo prostego oświetlenia nocnego. Moim zdaniem daje za mało prądu, żeby skutecznie naładować aku.

0
  • #13 26 Sty 2012 20:28
    eworks
    Poziom 19  

System wisi u kilenta, wcześniej przetestowałem go u siebie, logowałem prądy z micry w cyklu dobowym i o to moje spostrzeżenia:

1) Warto zapoznać się z mapami nasłonecznienia, moja instalacja jest o tyle w dobrej sytuacji, że teraz mamy okres najsłabszego nasłonecznienia ok 90-100W/m2 (optymalnie ok 800-1000W/m2)

2) Panel na początku dawał tylko ok 100-400mA - ciut mało, ale do micry wystarczy. I ładuje akku przy tej pogodzie (bez słońca)

3) Prąd jaki pobiera micra to w normalnej pracy bez czujek to ok: 56-67mA, w czasie nadawania od 190mA do 320mA (max) w trybie GPRS, uśredniony wynik to ok 90-105mA przy 12,35V

4) Solar daje w normalnej pracy ok 14-14,8V więc pobór prądu będzie mniejszy.

5) W instalacji użyłem 2 czujniki PIR+MW Bosch i Crow, co ciekawe Bosch pobiera ok 2x mniej prądu niź wspomiany Crow (obydwa bez LED)

6) Zastosowałem akku 12Ah, co pozwala na utrzymanie centralki bez zasilania słonecznego przez ok 35-39h (licząc ok 10Ah ze względu na niską temp)

7) Dam znać za miesiąc jakie będą wyniki. Aha zastosowałem panel 50W dla 17V napięcia pracy.

Poniżej fotki:

Autonomiczny system fotowoltaiczny - zasilanie Satel Micra Autonomiczny system fotowoltaiczny - zasilanie Satel Micra Autonomiczny system fotowoltaiczny - zasilanie Satel Micra Autonomiczny system fotowoltaiczny - zasilanie Satel Micra

0
  • #14 29 Maj 2013 10:02
    celafon
    Poziom 10  

@eworks - możesz podzielić się wrażeniami? Właśnie próbuję skompletować podobny system do mojego domu w stanie surowym bez prądu.

EDIT: Poczytałem instrukcję do Micry i już nieco więcej wiem. Rozumiem, że sama centralka specjalnie nie różni się od "normalnej" wersji poza tym, że zasilanie (z ogniwa) powinno zostać podpięte do pinu AUX, tak? A czy centralka nadal posiada swój aku? Czy to raczej zbędny wydatek na ładowanie, skoro już ładowany jest 1 aku? Tylko co z zabezpieczeniem przed odcięciem dostawy prądu z ogniwa?

Zastanawiam się także, czy nie mniejszym obciążeniem byłoby wykorzystanie czujek bezprzewodowych MPD-300? Ciekaw jestem jaka jest różnica w poborze prądu względem czujki przewodowej.

Z góry dzięki!

PS. Przepraszam za może nieco śmieszne pytania, ale dopiero zaczynam czytać instrukcję centralki, a z systemami alarmowymi nie miałem wcześniej do czynienia...

0
  • #15 30 Maj 2013 09:52
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Zasada jest prosta, przeczytaj najpierw instrukcję, a potem zadawaj pytania na forum ;)
    Jeżeli podłączasz Micrę pod zewnętrzne zasilanie 12V DC, to nie montujesz wewnętrznego aku. W GprsSoft, przy konfiguracji zaznaczasz, że moduł jest zasilany z 12V DC i wtedy wewnętrzny zasilacz Micry zostaje wyłączony i nie pracuje. Oczywiście, że istnieje możliwość odcięcia zasilania z ogniwa, dlatego wszystko musi być zamontowane w niedostępnym miejscu. Akumulator raczej też musi być większy niż standardowy 7Ah pasujący do obudowy Micry. Co do czujek zasada jest prosta "kabel to kabel". Współczesne czujniki nie pobierają dużo prądu, więc nie powinien być to problem.

Pozdrawiam.

0
  • #16 30 Maj 2013 21:04
    celafon
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź.

W kwestii poziomu naładowania, to jednak minimalne zabezpieczenie w postaci czujki rozładowania akumulatora jednak by się przydało. W końcu zanik napięcia może się pojawić z różnych przyczyn.

W instrukcji nie znalazłem informacji, czy centrala w jakikolwiek sposób jest w stanie informować o niskim napięciu na zasilaniu DC przez AUX. Jeżeli nie, to w takim razie chyba należałoby kupić sterownik ładowania z taką funkcją (zgaduję, że powinny takie być), albo po prostu dodać jako niezależny układ (?) i dodać do centralki jako wejście ciche (?)

0
  • #18 30 Maj 2013 22:55
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

bhtom napisał:
    Wejścia przewodowe Micry można wykorzystać jako analogowe do pomiaru napięcia

Zgadza się, ale tylko wtedy, kiedy moduł pracuje w trybie modułu komunikacyjnego. W trybie alarmowym (a tutaj pewnie taki tryb będzie wybrany), nie ma możliwości konfiguracji typu wejścia jako analogowego.

Zasada jest taka:
    Jeśli decydujesz się na zasilanie zewnętrzne poprzez 12V i zaznaczasz opcję "Zasilanie 12V DC", to od tej pory na Twojej głowie jest zapewnienie tego napięcia 12V - Micra się odcina od tego problemu. Jasne jest więc, że użyty system solarny powinien być stabilny i posiadać rezerwowy akumulator. U nas w firmie testowaliśmy Micrę z panelem 40W i kilkoma czujkami Amber (po 3mA/szt.). Testy trwały kilka miesięcy - z powodzeniem.

0
  • #19 31 Maj 2013 06:28
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

dariusz.bembenek napisał:
    Zgadza się, ale tylko wtedy, kiedy moduł pracuje w trybie modułu komunikacyjnego. W trybie alarmowym (a tutaj pewnie taki tryb będzie wybrany), nie ma możliwości konfiguracji typu wejścia jako analogowego.

Wszystko się zgadza, nie pomyślałem o tym ;)

Pozdrawiam.

0
  • #20 20 Cze 2013 10:52
    celafon
    Poziom 10  

Dziękuję za wskazówki. Udało mi się skonfigurować i uruchomić Micrę.

Na razie lato, więc na jednym ogniwie 30W akumulator jest naładowany już do godziny 10-11 rano. Zamierzałem użyć równolegle 2 ogniw po 30W, ale widać na razie starcza jedno.

Śmieszne jest tylko to, że mimo tego, że centralka monitoruje napięcie zasilania (widać spadek z 13,6V pod koniec dnia do wartości poniżej 12V nad ranem), to nie ma opcji, żeby poinformować mnie o fakcie niskiego napięcia. W sumie szkoda, bo wystarczyła by głupia zmiana w firmwarze i wykorzystanie istniejącego alarmu niskiego napięcia akumulatora (przecież i tak jest nie używane), a tak to trzeba dodatkowe urządzenie zakładać i duplikować funkcjonalność, która już jest praktycznie realizowana...

Skontaktowałem się z Satelem i próbowałem przedstawić to jako sensowne rozszerzenie funkcjonalności, ale chyba jakoś nie specjalnie byli zainteresowani - to pewnie dla nich niszowa sprawa.

0
  • #21 20 Cze 2013 13:09
    thewire
    Poziom 10  

Nie boicie się że kto ukradnie samo ogniwo? Albo przesłoni w celu neutralizacji systemu...

0
  • #22 20 Cze 2013 14:06
    celafon
    Poziom 10  

thewire napisał:
    Nie boicie się że kto ukradnie samo ogniwo? Albo przesłoni w celu neutralizacji systemu...

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je zabezpieczyć, może kontaktron by się nadawał - nie wiem, nie znam się, ale może by ktoś mógł potwierdzić. Drugim zabezpieczeniem (przed przysłonięciem) musi być kontrola napięcia akumulatora (o czym pisałem wcześniej).

0
  • #23 12 Lis 2013 22:02
    xdjx
    Poziom 9  

Witam Panów

Chciałbym odświeżyć temat tą jesienną aurą. Mamy listopad. Bardzo jestem ciekaw jak te micry działają w te pochmurne dni ? Możecie się podzielić opiniami.

Chcę właśnie zmontować taki sam zestaw z tym ze na dwóch czujkach bezprzewodowych oraz jednej Vidicon Bingo + sygnalizator Satela. Ten zestaw co kolega eworks prezentuje ma tylko dwie czujki przewodowe, a gdzie sygnalizator ?

Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa: Czy akumulator który jest tak ładnie zamontowany na ścianie jest dodatkowym akumulatorem a standardowo w obudowie od Micry znajduje się 7Ah ?

Tutaj Link Panowie z e-alarmów sprzedają taki zestaw i zapewniają ze testowali go kilka miesięcy i działał bez zarzutu.

Podają że w komplecie jest jeden akumulator 7Ah, za to nie podają mocy panelu słonecznego.

Ja osobiście zastanawiam się nad tym Link zestawem, co myślicie ?

Koledzy napiszcie jak po tych paru miesiącach zestawy Micra + Solar się sprawdzają ?

0
  • #24 13 Lis 2013 09:08
    celafon
    Poziom 10  

Musiałem zadowolić się panelem 30W, bo ten 50W był akurat niedostępny, a czas oczekiwania był jakiś kosmiczny. Dlatego też kupiłem 2x30W, ale na razie korzystam tylko z jednego i jak na razie działa.

Obecnie nad ranem Micra pokazuje jakieś 11,5V. Z końcem dnia - sprawdzę dzisiaj (mamy aurę dosyć pochmurną i dżdżystą, więc dobra okazja, żeby zobaczyć ile się zmieni). Nie wiem czy wkrótce nie będę musiał założyć drugiego panela, bo energię elektryczną mi podłączą chyba najwcześniej na wiosnę...

EDIT: zapomniałem dodać, że mam sygnalizator Satela do tego podpięty i 4 czujki bezprzewodowe. Wszystko ładnie działa. Sygnalizator kilka razy się włączał już i jakoś nie miało to znaczącego wpływu na akumulator. Noszę się z zamiarem podpięcia czujki przewodowej do garażu, bo czujka bezprzewodowa często traci zasięg - garaż stoi obok domu i jest cały z blachy...

0
  • #25 13 Lis 2013 09:14
    xdjx
    Poziom 9  

Dzięki za szybka odpowiedź :)

Czyli centralka pracuje Ci od czerwca nieustannie, tak ?
    Napisz jak z tymi akumulatorami, masz tam w samej centrali jeszcze jeden, czy tylko zewn 7Ah ?
    No i napisz ile masz czujek no i jakich (przewodowych czy bezprzewodowych) ?

pozdrawiam

0
  • #26 13 Lis 2013 09:51
    celafon
    Poziom 10  

Tak - cały czas działa nieprzerwanie (pomijając krótkie wyłączenia na czas przepięcia kabli podczas tynkowania i zakładania okien).

Mam sygnalizator Satela, 4 czujki bezprzewodowe, Akumulator tylko jeden, chyba 12 Ah - zobacz we wcześniejszych postach jak podpięty. Ewentualnie zedrzyj instrukcję do Micry i poczytaj jak skonfigurować/podpiąć niezależne źródło zasilania.

EDIT: aha - na budowie bardzo dobrze mi się sprawdzają te czujki bezprzewodowe. Zwłaszcza podczas większych rewolucji typu tynkowanie. Łatwo to wtedy zdjąć ze ścian i zainstalować gdzieś indziej (nawet tymczasowo). System działa wtedy nieprzerwanie i nie ma stresu, że mamy niezabezpieczony budynek, bo nie ma czasu wszystkiego pospinać z powrotem.

0