Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar widmowy AVT programowanie

rakso1313 17 Sty 2012 20:41 3131 8
 • #1 17 Sty 2012 20:41
  rakso1313
  Poziom 13  

  Witam ponieważ dopiero zaczynam z elektronika i programowaniem postanowiłem kupić ZEGAR WIDMOWY - ZESTAW DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU Link Link tylko nie wiedziałem ze potrzeba będzie programować układ atmega 8. Wiec zamówiłem programator usbasp pobrałem plik hex z tej strony Link i teraz się zastanawiam czy trzeba będzie ustawiać FUSEbity ?
  Oraz mój programator ma 10 pinów i nie wiem czy wszystkie piny maja być przylutowane na czas programowania i gdzie ?

  Tutaj umieściłem obrazek jak wyobrażam podłączenie pinów tylko nie wiem czy to robi różnice gdzie podłącze GND?

  Zegar widmowy AVT programowanie

  SCHEMATY

  0 8
 • #2 18 Sty 2012 00:46
  Zlata_n
  Poziom 14  

  Z tego co wiem, kupując kity z AVT dostajemy już zaprogramowany mikroprocesor. Przynajmniej ja tak zawsze miałem. Jeśli natomiast będziesz musiał zaprogramować mikroprocesor to trzeba ustawić fusebity. Praktycznie zawsze jest tak że gdy kupujemy mikroprocesor ze sklepu do jest on domyślnie(fabrycznie) zaprogramowany na 1MHz. Jeśli natomiast w naszym projekcie jest wymagana inna częstotliwość taktowania procesora to musimy to ręcznie ustawiać fusebit'y.

  Co do podłączenia programatora, wykorzystujesz tylko piny: VCC,GND,MISO,MOSI,rESET,SCK. Nie musisz podpinać trzech GND do procesora (nic tym nie popsujesz, ale generalnie nie trzeba, bo po co?, jeden pin GND załatwia sprawę, lepiej łączyć GND blisko pinu VCC, poniewaz inne piny GND mogą być podłączone do wewnętrznych układów mikroprocesora, np. do AVCC(zasilanie przetwornika). Te piny co zostaną z programatora (4 piny GND) są nieużywane.
  Inna sprawa jak projektujesz układ, wtedy należy podpinać mase do każdej nozki GND i zasilanie do VCC i AVCC, ale to trochę z innej beczki.

  0
 • #3 18 Sty 2012 01:13
  McMonster
  Poziom 32  

  Motacie trochę. Jeśli już podłączać programator do układu bez osobnego złącza dla niego, to MISO, MOSI, SCK i Reset łączy się z odpowiednimi pinami mikrokontrolera, Gnd łączy się w dowolnym miejscu z masą układu, a Vcc lepiej nie podłączać do układów, które mają własne zasilanie, ten pin służy do tego, żeby zasilić układ programowany z programatora, ale nie wszystkie to potrafią i można coś zepsuć.

  0
 • #4 18 Sty 2012 01:50
  Zlata_n
  Poziom 14  

  Kolega rakso1313 napisał, że używa USBasp. Też używam tego programatora, programowałem nim procesory które były już na pokładzie układów i miały swoje zasilanie(oczywiście nie włączone), podpinałem VCC i nic sie nie działo strasznego. Gwoli sprostowania.

  0
 • #5 18 Sty 2012 08:42
  rakso1313
  Poziom 13  

  Cytat:
  Jeśli natomiast będziesz musiał zaprogramować mikroprocesor to trzeba ustawić fusebity. Praktycznie zawsze jest tak że gdy kupujemy mikroprocesor ze sklepu do jest on domyślnie(fabrycznie) zaprogramowany na 1MHz. Jeśli natomiast w naszym projekcie jest wymagana inna częstotliwość taktowania procesora to musimy to ręcznie ustawiać fusebit'y.


  W zestawie jest zewnętrzny kwarc zegarkowy o częstotliwości 32768 kHz i jak zerkniesz na schemat on nie jest podłączony do atmega8 tylko do układu PCF8563.
  Wiec chyba nie jest potrzebna ingerencja w FUSEbity ?
  Oraz jeszcze jedno pytanie skąd wiedzieć która strona przylutować atmega 8 nie widziałem żadnych znaków a atmega8 jest w obudowie TQFP32.

  0
 • Pomocny post
  #6 18 Sty 2012 10:42
  Zlata_n
  Poziom 14  

  Wyczytałem w pdf tego AVT że należy ustawić fusebity (uruchomić wewnętrzny oscylator rc procesora działający z częstotliwością 8 MHz)

  Nie rozumiem drugiego pytania? nie wiesz gdzie jest 1 pin tak ? Jeśli czegoś nie wiesz, zawsze zaglądaj do noty katalogowej. Tam widać wcięcie.

  0
 • #7 18 Sty 2012 17:15
  rakso1313
  Poziom 13  

  Juz wiem nie miałem lupy i dopiero teraz poczta doszła i zauważyłem ze na płytce jak i na układzie jest małe kuleczko które ma zachodzić na siebie ?

  Co do FUSEbitow czy takie ustawienie będzie dobre?

  I co to jest ta opcja Brown out detection ?

  Zegar widmowy AVT programowanie

  0
 • Pomocny post
  #8 22 Sty 2012 15:48
  Zlata_n
  Poziom 14  

  To ustawienie jest złe. Po pierwsze, nie radzę grzebać w ustawieniach "calibrated". Łatwo można coś poprzestawiać i później wychodzą błędy.
  Opcja "Brown out detection" ustawia próg zerowania procesora. Najpierw uruchom sobie burn-o-mat i ustaw sobie fusebity dokładnie na 8MHz. Polecam w tym pomoc sobie tą stroną : http://mirley.firlej.org/fuse_bity_w_mikrokontrolerach_avr
  Zegar widmowy AVT programowanie
  Następnie musimy odblokować próg zerowania procesora. Ustawiamy to bitem BODEN. Następnie masz dwie opcje do wyboru: 4V i 2.5V. 4V ustawimy bitem "BODLEVEL".
  W ostateczności powinno to wyglądać tak:
  Zegar widmowy AVT programowanie.

  0
 • #9 22 Sty 2012 21:21
  rakso1313
  Poziom 13  

  Zlata_n Bardzo ci dziękuje za pomoc już nieco rozumiem co i jak. Tylko to zajmie czasu aby się nauczyć :D Ale najpierw trzeba coś zepsuć i uczyć się na błędach jak coś się nie uda to napisze.

  0