Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Na którą oś lepsze opony?

miler80 17 Sty 2012 22:15 1308 9
  • #1 17 Sty 2012 22:15
    miler80
    Poziom 34  

Witam, jako że mialem ostatnio przygodę z policjantami i podczas kontroli policjant zwrócił uwagę że mam opony z wyższym bieżnikiem na przedniej osi a wg. niego powinno być inaczej! Szczerze mówiąc komletnie mi kopara opadła- zawsze zakładałem lepsze na przód (oś napędowa), tak radził wulkanizator i sam też tak zawsze uważałem, lecz w ostatnim czasie z wielu źródeł spływały do mnie informację że jest to błąd zwłaszcza w przypadku sezonu zimowego. Co wy na to, co mówią przepisy ruchu drogowego???

0 9
  • Pomocny post
    #2 17 Sty 2012 22:22
    MCB
    Poziom 27  

Przepisy nic nie mówią. Wulkanizator nie musi myśleć logicznie.
    Zakładanie opon z mniej zużytym bieżnikiem na tylną oś jest jak najbardziej logiczne. Chyba, że chcesz mieć skrajnie nadsterowne auto....... :)
    Oczywiście cały czas mowa o czterech takich samych oponach.

pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 17 Sty 2012 22:36
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Opony z lepszym bieżnikiem z tyłu pojazdu.
    Ładnie to zostało wyjaśnione w tvn turbo, w programie Jazda Polska. Poszukaj, powinno być do obejrzenia w sieci.

0
  • Pomocny post
    #4 17 Sty 2012 22:37
    Cowboy zagrabie
    Poziom 26  

Policjanta powinna obchodzić jedynie minimalna głębokość rzeźby bieżnika, ewentualnie opony opasane(których nie widziałem już chyba ze 30 lat) zamontowane na przedniej osi. Jeżeli autko jest nadsterowne, to lepsze na tył, jeśli podsterowne lepsze na przód.

0
  • Pomocny post
    #5 17 Sty 2012 22:43
    kamil907
    Poziom 28  

Rzeczywiście bezpieczniej jest mieć lepsze opony z tyłu. Bezpieczniej nie znaczy jednak lepiej. Ja wolę mieć lepsze z przodu, przynajmniej w zimie bo z nadsterownością sobie poradzę, a na przednią oś napędową wolę mieć lepsze opony żeby dało się wszędzie sprawnie wjechać.

0
  • #6 17 Sty 2012 22:46
    miler80
    Poziom 34  

Czytałem w sieci trochę na ten temat i nie jest jednoznacznie powiedziane że na tył lepsze. Zresztą chyba nie zamierzam ich zamieniać, chociażby z przyzwyczjenia. Od tylu lat tak jeżdżę i uważam że jest wporządku, tylko ciekawe co mówią i czy wogóle mowią coś na ten temat przepisy? Nie mam czasu czytać kodeksu i szukać. Dodam że opony na osiach dwóch różnych firm.

0
  • #7 17 Sty 2012 22:49
    kamil907
    Poziom 28  

Przepisy mówią tylko jaki jest minimalny dopuszczalny stan bierznika i, że na jednej osi muszą być dwie takie same opony. Nigdzie nie jest sprecyzowane na której osi mają się znajdować "lepsze" opony.

0
  • #8 17 Sty 2012 22:51
    MCB
    Poziom 27  

To, że lepsze na tylnej osi to tylko sugestia, tym bardziej w takim przypadku:

miler80 napisał:
    Dodam że opony na osiach dwóch różnych firm

W każdym razie rozsądek rozsądkiem, ale obowiązku nie ma... :)

pozdrawiam

0
  • #10 18 Sty 2012 19:20
    miler80
    Poziom 34  

Zamykam. Dzięki wszystkim.

0