Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pobór mocy w starszych modelach wzmacniaczy

nowy.qaz 18 Sty 2012 01:10 1810 4
  • #1 18 Sty 2012 01:10
    nowy.qaz
    Poziom 7  

Witam,

Zamierzam kupić wzmacniacz o wartości do 1000 zł i zgodnie z poradami na forum skupiam się na sprzęcie używanym. Przeglądając ogłoszenia zwróciłem uwagę na bardzo duży pobór mocy tych urządzeń - nawet do 600W jestem laikiem więc postanowiłem dopytać

1) czy pobór określany w ten sposób to wartość maksymalna a standardowo urządzenie pobiera wartości których nie odczuje ani mój portfel ani matka ziemia:)
    2) czy kupując nowszej generacji sprzęt nie działam w sposób bardziej eko/nomiczny/logiczny
    3) jaka wartość poboru mocy jest uzasadniona przy zapotrzebowaniu rzędu 2x120W / 8 OHM (tak szacuję "zapotrzebowanie" bardzo wysokim pomieszczeniu o powierzchni około 30m2)

Z góry dzięki za pomoc
    Pozdrawiam

0 4
  • #2 18 Sty 2012 02:23
    xarak0
    Poziom 14  

1) Pobór mocy zawsze podaje się maksymalny. Zazwyczaj średni jest znacznie niższy. Wzmacniacze lampowe mają duży pobór z powodu strat ciepła na lampach.

2) Nowsze nie zawsze jest lepsze. Za te same pieniądze można czasem kupić starszy sprzęt z wyższej półki i do tego z rasowym wyglądem. Jednak kupuje się go bez gwarancji.

3) Najlepiej gdy wzmacniacz jest nieco mniejszej mocy niż kolumny. Na pewno nie powinien być większej! Przy mocy 2x120W na 30m2 można ogłuchnąć. Według mnie wystarczyłyby w zupełności kolumny 20W. Kłopot jednak z tym, że jeśli kolumna ma mieć basy to musi mieć duży głośnik niskotonowy. Duży zazwyczaj powoduje, że kolumna ma dużą moc. No i kółko się zamyka.

Ja bym Ci radził kolumny 20-80W i wzmacniacz o mocy takiej jak kolumny lub mniejszej. Zwróć raczej uwagę na szumy i zniekształcenia wzmacniacza, a nie na pobór prądu.

0
  • #3 18 Sty 2012 11:52
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

1) Każdy producent podaje pobór mocy mierzony według różnych norm, czasem podają średni pobór mocy, czasem maksymalny a jeszcze inni producenci pdaja w to miejsce moc transformatora w VA.

2)Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, w domowych warunkach są to moce bardzo małe, odczuł byś różnice gdybyś zmienił wieże na estradową końcówke mocy o poborze 2kW i grałbyś przez większość dnia na pełnym wysterowaniu.

3)Wzmacniacz pracujący w klasie AB (czyli większość domowych wzmacniaczy) ma sprawność ok. 50% więc na ok 120w/kanał bez zniekształceń potrzeba 480w, dolicz do tego resztę elektroniki i wychodzi ok 550/600w.

Być możę zapytasz jeszcze o inne klasy wzmacniaczy więc odrazu wyjaśnię, New Class AA to rozwiązanie często stosowane przez Technicsa, rzadziej przez innych producentów to połączenie Klasy A i klasy B, do pewnej mocy wzmacniacz pracuje w czystej klasie A przetwarzając pełną moc na ok 25/30w mocy wyjściowej, po przekroczeniu tej mocy wzmacniacz zaczyna działać w klasie B.

Do 30m2 100w to bardzo duża moc.

0
  • #4 18 Sty 2012 18:39
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

xarak0 napisał:
    Najlepiej gdy wzmacniacz jest nieco mniejszej mocy niż kolumny. Na pewno nie powinien być większej!
    Polemizowałbym. Aby uniknąć przesterowań, lepiej używać wzmacniacza mocniejszego niż kolumny i nie przekraczać clipu.
    xarak0 napisał:
    Przy mocy 2x120W na 30m2 można ogłuchnąć.
    To zależy od efektywności kolumn.
    xarak0 napisał:
    Kłopot jednak z tym, że jeśli kolumna ma mieć basy to musi mieć duży głośnik niskotonowy.
    Nie prawda. Bas ma się nijak, do średnicy głośnika. Są 15 cm, które schodzą niżej, niż niektóre 10". Wszystko zależy od parametrów, do których średnica, ma niewielki wkład.
    xarak0 napisał:
    Duży zazwyczaj powoduje, że kolumna ma dużą moc.
    Czemu ?

Pobór prądu, we wzmacniaczach klasy AB, powinien wynosić 220% mocy znamionowej.
    Reszta została powiedziana przez Kolegę powyżej.

0
  • #5 18 Sty 2012 19:55
    nowy.qaz
    Poziom 7  

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, podsumowując proszę o potwierdzenie czy wyciągam dobre wnioski:)
    1) Kupując np używanego pioneera:
    http://allegro.pl/pioneer-a-656-srebrny-wzmacniacz-piekny-i2063512235.html
    Nie muszę przesadnie obawiać się poboru mocy np na poziomie 600W gdyż w tej klasie wzmacniaczy jest to wielkość maksymalna
    2) do bardzo wysokiego pomieszczenia 30m2 dobieram coś o mocy w okolicy 2x80do100W i szukam dedykowanych do takiej mocy głośników
    3) wzmacniacz odpowiedni do takiego zestawu powinien mieć pobór mocy około 100x2x220%=440W

Dodano po 14 [minuty]:

Wzmacniacz preferowanego przeze mnie producenta:) o zbliżonej mocy to np. model:

http://allegro.pl/pioneer-a-403r-pilot-zadbany-komplet-i2063512575.html

Bardzo proszę o opinie na temat tego modelu i konkretnej aukcji
    (czy wzmacniacz jest wart proponowanej ceny) i/lub alternatywne propozycje

0