Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skutki napięcia stałego na kolumny

18 Sty 2012 01:13 1430 8
  • Poziom 12  
    Po otrzymaniu napięcia stałego z niesprawnego wzmaciancza, kolumna wyraźnie zmieniła barwę dźwięku. Jakie uszkodzenia najczęściej występują w takich sytuacjach?
    Wszystkie 3 głośniki grają, ale dźwięk jest inny. Wydaje się, jakby był płytki i zniekształcony bas i za mało góry. Przełożyłem wysokotonowy do drugiej kolumny, mam wrażenie że jest sprawny. Zatem uszkodziło zwrotnicę?
    Głośniki średniotonowe i gwizdki są separowane kondensatorami, więc nie są zagrożone? Jutro spróbuję przełożyć basowy. Co możecie doradzić przy diagnozowaniu tych kolumn?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Przy podaniu napięcia stałego pali się cewka głośnika niskotonowego, zniekształcona ociera się o magnes a pozostałe głośniki wytrzymują bo są podłączone przez kondensatory. Krótkotrwałe pojawienie się napięcia stałego może także naderwać cewkę z resora, która ociera się o magnes i głośnik zaczyna zniekształcać. Pozostałe głośniki mogą się spalić gdy wzmacniacz się wzbudzi na częstotliwościach akustycznych lub ponadakustycznych.

Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Akurat wysokotonowy mógł być najmniej narażony na działanie składowej stałej. Zależy od konstrukcji zwrotnicy. Jak był cięty szeregowo kondensatorem, to powinien przeżyć.
    A reszta ma pewnie przegrzane cewki i wszelkie tego konsekwencje.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik obserwowany
    soltyk napisał:
    Po otrzymaniu napięcia stałego z niesprawnego wzmacniacza

Jak duże było to napięcie oraz jak długo podawałeś je na kolumny?

Dalej, jak wyżej.
  • Poziom 12  
    Cały dzień zmarnowałem na wachlowanie głośnikami pomiędzy kolumnami. Z tego co widzę, ucierpiał tylko głośnik basowy. Wydaje mi się, że zwrotnica działa prawidłowo - raczej nie słyszę różnic przerzucając zdrowe głośniki pomiędzy kolumnami. Wycofuję kwestię o niedoborze wysokich tonów.

Luke15 napisał:
    Jak duże było to napięcie oraz jak długo podawałeś je na kolumny?

Napięcie stałe dostała jedna kolumna, było to ok 58V przez pół-jedną minutę. Zmierzona wartość już przy odłączonej kolumnie.

Teraz konkrety. Dzwięk wydawany przez niskotonowy GDN 30/80 ma dziwną, nienaturalną barwę. Nawet windowsowy ,,ding" brzmi zupełnie inaczej. Nie widać żadnych uszkodzeń, rezystancja cewki w normie, cewka nie trze o magnes. Spec od napraw powiedział, że powinna (liczy 80 zł za regenerację + wysyłka, czy to dobra cena?).

Zastanawiam się, co z tym zrobić. Firma z Wrocławia sprzedaje tanie, sklejone zestawy naprawcze, piszą że nawet amator da radę zrobić z nich użytek. Ale czy później głośnik będzie grał identycznie jak poprzednio? Czytaj, tak samo jak drugi? Kolejna rzecz to wygląd. Nie mam do nich maskownic; czy nowa membrana i zawieszenie nie będzie różnić się wyglądem? Nie wiem czy warto kupić 2 zestawy i rozgrzebywać drugi, sprawny głośnik. Wszak to ryzykowna operacja, a całe kolumny niedawno były odnawiane. Doradźcie coś proszę.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie dobra cena, już lepiej zrobić to samemu lub kupić nowy. Z przesyłką wyniesie Ci to ponad 100 zł, a widziałem nowe głośniki za 124 pln.

soltyk napisał:
    Firma z Wrocławia sprzedaje tanie, sklejone zestawy naprawcze

Domniemam, że chodzi o firmę na s... Jeśli tak, to niezbyt dobry wybór na chińskich podzespołach. Głośnik będzie brzmiał podobnie tylko wtedy, gdy zostanie naprawiony na dobrych częściach, zakupionych przykładowo na www.umifon.pl .

Drugi głośnik jest z którego "rocznika"?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Teraz wyraźnie jest ocieranie, czyli padła cewka. Kurczę, sam nie dam rady zrobić tego głośnika bez gotowego ,,repair kitu''...

parish napisał:
    Drugi głośnik jest z którego "rocznika"?

Kolumny kupiłem niespełna 2,5 roku temu całe odrestaurowane od zapaleńca, który zmieniał je jak rękawiczki, więc pewnie mają około trzech lat. Teraz tak sobie pomyślałem: A może on zlecił remont właśnie na chińskich częściach? Wydaje mi się, że najlepszym wyjściem będzie zamówienie tego gotowca i zachowanie starych części. Jeśli to nie będzie to, wtedy wysyłka głośnika na remont na oryginałach.

ps. Uszkodziłem ten głośnik popełniając błąd w ostatniej fazie budowy wzmacniacza. Po skręceniu obudowy płytka dotknęła do niej i stąd zwarcie. Czy mogło to zaszkodzić wmacniaczowi (TDA7294)? Pytam, bo nie mogę zrobić prawdziwych testów odsłuchowych, dopóki nie będę miał dwóch sprawnych kolumn.