Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

do elektronikow - redukcja zaklocen zasilacza - jak?

Mayhem-TPC 20 Gru 2004 09:38 1263 6
  • #1 20 Gru 2004 09:38
    Mayhem-TPC
    Poziom 10  

Witam,
    mam problemik, otoz mam zasilacz (dosc dobry: Fortron 400W), i niestety ale daje chyba jakies zaklocenia w napieciu, bo gdy podlaczam do kompa TV, to zawsze na TV sa jakies zaklocenia: niezaleznie czy odpinam antene, czy puszaczam przez composite, czy przez s-video, czy z karty graficznej (Radeon Herculesa), czy z RealMagic Hollywood+, kable wysokiej jakosci, dobrze ekranowane, sprawdzane ze stacjonarnym DVD, ktory nie powoduje zaklocen obrazu na TV.

Podejrzewam zasilacz. Komp podlaczony do UPSa.
    Dodam ze jak puszczam obraz droga radowa (wideosender) to tych zaklocen nie ma, jednakze obraz lekko gorszej jakosci, i podatny na zaklocenia z powietrza.

Czy jest mozliwosc dorobienia w zasilaczu jakiegos ukladu, ktory by niwelowal zaklocenia? Jesli ktos wie, to prosze o w miare ludzki opis jak to zrobic. (stacjonarny odtw. DVD/DivX odpada)

Dzieki i pozdr

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 20 Gru 2004 12:47
    anddd
    Poziom 23  

W niektórych biosach jest możliwość zmniejszenia zakłóceń.Nazywa się to chyba jakoś Spectrum czy jakoś tak....Zorientuj się...
    Pozatym spróbuj wyłączyć UPS-a.Może to on jest powodem......

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 21 Gru 2004 09:30
    Mayhem-TPC
    Poziom 10  

Pewnie chodzi o "Spread Spectrum Modulated", ale nie sadzilem, ze jakas funkcja biosu moze dzialac w podobny sposob. Sprawdze.
    Natomiast co do UPS-a, to kupilem go wlasnie min by zredukwac zaklocenia, ale bez rezultatu, wiec UPS ich nie powoduje.

0
  • #4 21 Gru 2004 09:44
    Calineczka*
    Poziom 31  

...hmm..zaklocenia to zawsze nie najlatwiejszy problem..Napisales ze droga radiowa tych zaklocen nie ma-czepial bym sie wiec polaczenia kablowego.Jak dlugi jest ten kabelek audio?Co do jakosci-skad wiesz, ze jest wysoka?To, ze na innym sprzecie nie ma zaklocen nie swiadczy o wysokiej jakosci kablach...Zasilacze impulsowe rzeczywiscie sieja, delikatnie mowiac-taka ich natura-choc powinny miec ograniczane zaklocenia...ale kto to sprawdza?Co moglbys zrobic...-sprawdzic na innym, jak najkrotszym kablu-postaw ten sprzecik na kompie-zeby to byl moze 1m kabla.Sproboj polaczyc ich obudowy grubym przewodem.Sprobuj polaczyc masy gniazd chinch tez grubym przewodem-zeby nie plynal po masie zaden prad...tej masie ekranu.W kompie-wazne, zeby plyta byla przykrecona do obudowy wszystkimi srubkami, a nie na kolki plastikowe-funkcja ekranowania.Co do samego zasilacza-raczej ciezko chyba bedzie go odklocic...jesli to on sieje.Jakie to sa zaklocenia??Mozesz pozakladac na kable wychodzace z zasilacza takie petle ferrytowe....zasilacz powinien byc dobrze przykrecony do obudowy.To chyba na poczatek tyle-powodzenia;-)

0
  • #5 21 Gru 2004 11:12
    Mayhem-TPC
    Poziom 10  

Dzieki Calineczka za wyczerpujaca odpowiedz poruszajaca tak wiele aspektow. W odpowiedzi:
    1. Kabelek dla scislosci - video, nie audio, ale zakladam przejezyczenie z Twojej strony.
    2. Co do jakosci - kabel composite - zrobilem sam lutujac cinche do kabla antenowego, co poradzil mi ktos kiedys, wiec ekranowanie raczej jest dobre. Kabel s-video - 2 osobne zyly, osobno ekranowane, co prawda o dlugosci 3m, no ale raczej docelowo TV nie bedzie stal na kompie, tylko w odlwglosci tych 3m, wiec musze walczyc z problemem na dluzszym kablu. Dodam, ze na kablu composite (tym antenowym) zaklocenia sa mniejsze, jednak wciaz moje oko je dostrzega, zwlaszcza widac problem gdy robie stopklatke w TV. Sa to jakby pionowe 'fale' (o ksztalcie linii lekko ukosnych, trudno mi to sprecyzowac), podwojne, przebiegajace w poziomie, najczesciej z prawej do lewej (ale to chyba bez znaczenia).
    3. Dodam, ze komp i TV sa na tej samej fazie, a odwracanie wtyczek nie pomaga. Dodatkowo - gniazdka nie maja wlasnego uziemienia, uziemienie dla kompa (UPSa) zrobilem mostkujac zero z bolcem.
    4. Plyta przykrecona srubkami do kompa.
    5. Zasilacz juz nawet wyjmowalem i izolowalem od kompa, ale to zupelnie nic nie zmienialo.
    6. Probowalem nawet laczyc kabel uziemiajacy z kompa z gniazdem antenowym TV (podobno tv uziemia sie przez antene) - to redukowalo zaklocenia znacznie (juz ich w zasadzie nie bylo) jednakze obraz w TV 'pulsowal' i balem sie ze cos sie usmarzy.

Czy mogl(a)bys napisac cos wiecej o tych petlach ferrytowych?

Pozdr.

0
  • Pomocny post
    #6 21 Gru 2004 11:38
    Calineczka*
    Poziom 31  

...hmm...to audio to rzeczywiscie przejezyczenie;-).dla mnie to po prostu "niska".Powiazales w wypowiedzi composite i antenowy..??Composite to m.cz a antenowy-w.cz...jak to zrozumiec.Widze, ze walczyles troche z tematem...ja jednak sprobowal bym z innym kablem.Jak najkrotszym.To, co jeszcze przychodzi mi do glowy to rozkrecic kompa, polaczyc wszystko i, oczywiscie ostroznie, zwierac jakims naprawde grubym kablem rozne masy w kompie...np. mase zasilacza z masa chincha.Co do zaklocen...moze jakis zrzut ekranu?Nie wiemy, czy wchodza po zasilaniu czy jakas fala w.cz. cos indukuje.komputer to jeden wielki nadajnik.Moga pomoc jakies ekrany na karte, dodatkowa filtracja zasilania, jakies kondensatorki...zabawa z masami-zeby jak najmniej ziwnych pradow plynelo kablem sygnalowym...przez jego mase...i wewnatrz kompa-niepowolanymi sciezkami.Te petle ferrytowe to takie pierscienie, kolka, ktore zaklada sie na kable emitujace zaklocenia-moze widziales kiedys na jakich np. monitorowych, usb, na kablach zasilajacych...jak Ci zalezy moge strzelic jakas fote...moooze to by cos zmienilo-po cos sie te rdzenie zaklada na te kable.....Kidys walczylem z zakloceniami na karcie TV-pomogla...wymiana plyty na inna.Powodzenia...;-)

0
  • #7 21 Gru 2004 12:57
    anddd
    Poziom 23  

Uważam że nie powienieneś używać kabla antenowego w.cz. do sygnału m.cz. Fale elektromagnetyczne indukują się przecież w takim kablu. A zasilacz impulsowy takie częstotliwości rozsyła.(taka ich natura działania).

0