Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter analogowo cyfrowy do przetwarzania sygnału wibracyjnego

nezor 18 Sty 2012 11:48 1756 6
  • #1 18 Sty 2012 11:48
    nezor
    Poziom 9  

Witam,
    Czy ktoś może doradzić konwerter analogowo cyfrowy, do którego dochodziłby sygnał analogowy o napieciu od 0 do 10 V,sygnał jest sterowany mocą i częstotliwością wibracji. Chciałbym sygnał badać przez program matlab.
    Wiem, ze wystarczy mi konwerter 10- bitowy, o czasie probkowania max 1kHz. Czy ktoś może mi poradzić jakis konwerter i mam pytanie czy bede mógł przy pomocy tego konwertera odworzyć prawdziwy obraz sygnału? Wiem, ze występują błędy kwantyzacji itp. ale chodzi o to czy sygnał bedzie wypadkowym wszystkich sygnałów czy też bedzie on pokazywał ileś sygnałów sinsoidalnych o róznych amplitudach i roznych częstotliwościach bo taki sygnal chce otrzymac. Wiem by mogl otrzymac taki obraz potrzebuje konwertera, ktorego czestotliwosc probkowania wynosi dwukronie wiecej niz czestotliwosc sygnalu o najwiekszej czestotliwosci.
    Mariusz

0 6
  • #2 19 Sty 2012 18:42
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Karta dźwiękowa PC'ta ma co najmniej 16bit 48kHz, jedyny problem to że ma również ograniczenie pasma od dołu, no i 10V trzeba by podać przez dzielnik. Możesz kupić kartę pomiarową ale są trochę drogie. Możesz użyć oscyloskopu cyfrowego. Albo poszukać przetwornika A/C na USB.

Cytat:
    Wiem, ze występują błędy kwantyzacji itp. ale chodzi o to czy sygnał bedzie wypadkowym wszystkich sygnałów czy też bedzie on pokazywał ileś sygnałów sinsoidalnych o róznych amplitudach i roznych częstotliwościach bo taki sygnal chce otrzymac

Jeśli masz jedno wejście, to jest tylko jeden sygnał, rozkład na składowe sinusoidalne to tylko wynik transformacji Fouriera. Sygnał w dziedzinie czasu zostaje zamieniony na swoją reprezentację w dziedzinie częstotliwości (która nie jest sygnałem).

Na komputerze możesz wykonać DFT (najczęściej FFT), jest to narzędzie matematyczne do którego trzeba poznać "instrukcję obsługi", żeby nie dostać bzdur na wyjściu.

0
  • #3 19 Sty 2012 21:53
    nezor
    Poziom 9  

Wlasnie jadac autobusem sobie to uswiadomilem... nie wiem czemu myslalem ze otrzymam sygnal rozlozony na sinusoidy. Patrzylem na necie oscyloskop cyfrowy, ktory dosc tanio mozna dostac na allegro (26zl http://allegro.pl/avt2767-b-oscyloskop-w-pc-i2055322070.html) i ma pasmo od 20Hz do 20kHz z tego co patrzylem... sygnal max 24V moze byc na wejsciu do ukladu....przy odpowiednim wysterowaniu potencjometrami by nie wyszedl do karty dzwiekowej wiekszy nic 2V. Z tego co wiem to przy pomocy freeware programu Winscope mozna zapisywac sygnal w postaci txt... co juz bede mogl wgrac do matlaba i tam odpowiednio uzyc funkcji fft itp ;) A mozesz podac przyklady kart pomiarowych ?? tak na pozniej bo pierwszo chce sie zaznajomic z obrobka sygnałów, ale później bede potrzebował czegoś dokładniejszego co bedzie w stanie wczytwać sygnał od powiedzmy 5 Hz. Ciekaw jestem tylko jak oscyloskop wyżej wymieniony odwzorowuje rzeczywisty sygnał ( np chodzi o szybkość zmiany położenia punktu na monitorze)?

0
  • #4 20 Sty 2012 16:37
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Ten "oscyloskop" AVT2767 to bufor oddzielający wejście karty dźwiękowej od układu badanego. Mógł byś go pominąć, jeśli źródło sygnału ma małą impedancję i zmniejszysz rezystancję potencjometru, ale bufor trochę zabezpiecza wejście PC.
    O parametrach decyduje karta (pasmo, rozdzielczość, f próbkowania), możliwe że dało by się przerobić kartę dźwiękową, tak żeby pasmo było od 0Hz (usunąć odpowiednie kondensatory).
    Czy wiesz jaka dolna częstotliwość graniczna jest Ci potrzebna?.

To powyżej to jest rozwiązanie tanie i łatwo dostępne, ale z założenia żadne wejście audio w PC nie jest to sprzętem pomiarowym (dokładność pomiarów nie była brana pod uwagę przy projektowaniu).

Z porządniejszych rozwiązań, czyli sprzętu pomiarowego, szukaj oscyloskopów cyfrowych (prawdziwych) - te w postaci przystawek USB są w znośnej cenie. Lub kart pomiarowych - możesz obejrzeć produkty Advantech'a (dystrybutor Elmark).

W sprzęcie pomiarowym masz pasmo od 0 i od razu znasz napięcie (kartę dźw. musisz sobie skalibrować).

Cytat:
    Ciekaw jestem tylko jak oscyloskop wyżej wymieniony odwzorowuje rzeczywisty sygnał ( np chodzi o szybkość zmiany położenia punktu na monitorze)?

Ograniczenie częstotliwości wyświetlania ma, jak każdy program komputerowy, co się ma nijak do częstotliwości próbkowania i szybkości rejestrowanych sygnałów.

Co jest źródłem sygnału?

0
  • #5 20 Sty 2012 17:26
    nezor
    Poziom 9  

Zakres częstotliwośći w zupełności by mi wystarczył od 5Hz. Zródłem sygnału jest rzecz drgająca. Mam zamiar badać sygał wibracji... a z mego doswiadczenia wiem, ze sygnał wibracji mierzony na danym urządzeniu jest złożeniem wibracji z całego otoczenia... dlatego pasmo chce mierzyć od 5Hz tak do 5kHz :) Chciałbym mieć możliwość pobawienia się troszkę. Mam też odpowieni sprzęt z którym moge porównać moje eksperymenty. Pierwszo chciałbym sobie poeksperymentować sygnałem... za 4-6 dni ma przyjść mój zestawik oscyloskopa do złożenia.... jak zacznie mi cos wychodzic to pomysle nad drozszymi i dokladnymi rozwiaznami....podziele sie wnioskami i spostrzezeniami z mojego malego eksperymentu.

0
  • #6 21 Sty 2012 10:58
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Zródłem sygnału jest rzecz drgająca

Co jest źródłem sygnału elektrycznego?, jak te drgania (przyśpieszenie?) są przetwarzane na napięcie i skąd wiadomo że zakres napięcia jest 0÷10V?

0
  • #7 21 Sty 2012 15:33
    nezor
    Poziom 9  

Źródlem napięcia jest czujnik przyspieszenia... z dokumentacji technicznej czujnika mam, ze sygnał wyjsciowy jest z zakresu od 0 do 10 V . Przyspieszenie jest zamieniane na napięcie i prąd z zakresu od 4 do 20 mA. z Tych wielkości potem ustala się amplitudę i charakter wibracji :)

0