Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBIZA 1.4 8V AKK -zatarty silnik.

arktik1 18 Sty 2012 12:44 86497 61
  • #1 18 Sty 2012 12:44
    arktik1
    Poziom 27  

Witam.
    Chciał bym spytać fachowców...
    Potrzebuję informacji o silniku AKK montowanym w samochodach SEAT Ibiza 2000 rok.
    Jak wiadomo silnik miał wadę fabryczną, zamarzała woda pod smokiem pompy olejowej.
    Spowodowane było to chyba odmą, która powodowała spływanie skroplonej wody do miski olejowej- Tak słyszałem od mechanika.
    W każdym razie gdy woda zamarzła to silnik chodził bez oleju.
    Żeby było śmieszniej fabryka wymyśliła czujnik ciśnienia oleju działający dopiero od 2000 RPM.
    Efekt jest taki że mój silnik dziś rano się zatarł.
    Uruchomiłem go rano i w tym czasie poszedłem skrobać szyby z resztek szronu.
    Silnik po kilku minutach zgasł.
    Dał się uruchomić jeszcze raz ,lecz po przekroczeniu 2000 RPM zaczęła świecić kontrolka oleju, po czym znów stanął .
    W tej chwili da się uruchomić, próbowałem czy nie zacięty do końca.

Pytanie brzmi:
    Czy tego typu silnik nadaje się do naprawy, czy trzeba szukać od razu 2 motoru?.
    Doszły mnie też słuchy że uw silnik miał nie rozkręcane stopki panewek na wale głównym(podobno nitowane).
    Czy rozmrozić go i próbować uruchamiać?

1 29
  • #2 18 Sty 2012 17:14
    robi1214
    Poziom 31  

Ńaprawiać na pewno nie zapali

0
  • #3 18 Sty 2012 20:01
    Stanisław 1
    Poziom 16  

Nitowane to nie były tylko skręcane ale po rozkręceniu i ponownym skręceniu mogą się poluzować samoczynnie śruby a czy w tym konkretny przypadku musiał bym sprawdzić.

1
  • #4 18 Sty 2012 20:08
    wytrych121
    Poziom 21  

Co szkodzi rozmrozić i spróbować uruchomić. Jedynie po rozmrożeniu podłączyć czujnik zegarowy i obserwować ciśnienie oleju.

0
  • #5 18 Sty 2012 20:21
    kidu22
    Poziom 35  

Tydzień temu to robiłem , 9kg aluminium to jedyny pożytek z tego, wał nabrał kolorów i chwyciło 3 panewke korbową.
    A żeby było śmieszniej 3 tyg temu był taki sam 1,4 tylko 16V z dokładnie taką samą dolegliwością.

0
  • #6 18 Sty 2012 20:53
    wytrych121
    Poziom 21  

"Kasza" w silnikach robi się jak samochodem robi się krótkie odcinki. Woda która się zbiera w silniku wskutek pocenia się żelastwa (zimno - ciepło - zimno itd.) nie zdąży odparować i robi się "bagno" w oleju, stąd te problemy z zacierającymi się silnikami. Kto naprawia silniki temat zna. Pozdrawiam.

2
  • #7 19 Sty 2012 07:40
    Stanisław 1
    Poziom 16  

Według danych Autodata: Jeżeli śruby łożyska głównego zostaną poluzowane, blok cylindrów i wał korbowy muszą zostać wymienione.

0
  • #8 19 Sty 2012 11:02
    arktik1
    Poziom 27  

Wniosek jest 1, VW odstawił lipę z tym silnikiem, szkoda tylko że dowiedziałem się dopiero po kupnie auta.
    Rozmroziłem samochód i silnik zapalił, nawet nie stuka, wygląda na to że tym razem "przeżył".
    Zdaję też sobie sprawę że na zdrowie to mu nie poszło.
    Samochód jest jeżdżony ok 10Km na tydzień :D .
    Zobaczymy co będzie dalej.
    Jest jakiś silnik który można zastosować w tym samochodzie zamiast tego G....?

2
  • #9 19 Sty 2012 11:24
    stoki22
    Poziom 13  

Miałem podobny silnik w Polo i też mimo 50km pokonywanych dziennie potrafiła się skraplać para wodna w odmie i zimą zamarzać.Problemem w tych silnikach jest ta nieszczęsna odma,jak zamarznie to wywala olej tam gdzie ma najłatwiej i silnik nie ma dostatecznego smarowania.

0
  • #10 19 Sty 2012 11:49
    bartek_j
    Poziom 35  

Tam zdajesię była akcja serwisowa i montowali elektryczny podgrzewacz odmy. Niektóre miały też taki podgrzewacz montowany fabrycznie. Nie jestem tylko pewien czy akurat na pewno ten...
    Może warto pomyśleć o dołożeniu ?

2
  • #11 19 Sty 2012 12:01
    stoki22
    Poziom 13  

bartek_j napisał:
    Tam zdajesię była akcja serwisowa i montowali elektryczny podgrzewacz odmy. Niektóre miały też taki podgrzewacz montowany fabrycznie. Nie jestem tylko pewien czy akurat na pewno ten...
    Może warto pomyśleć o dołożeniu ?

1.4 16V to miały montowany fabrycznie podgrzewacz ale na niewiele się zdawał(dużo jest informacji o zacierających się tych silnikach)u siebie zamontowałem dodatkowe odpowietrzenie w razie gdyby fabryczne zamarzło,kupiłem nowy korek wlewu oleju i nawierciłem w nim otwór na wężyk który poprowadziłem do obudowy filtra powietrza.

2
  • #12 19 Sty 2012 12:36
    arktik1
    Poziom 27  

"u siebie zamontowałem dodatkowe odpowietrzenie w razie gdyby fabryczne zamarzło"
    Co daje zamontowanie odpowietrzenia gdy zamarza woda w misce olejowej??

0
  • #13 19 Sty 2012 14:27
    kidu22
    Poziom 35  

arktik1 napisał:

Fakt ale przecierz normalnie przy 90'C na silniku olej jest cieplejszy i woda odparuje.
    Ale jak się jezdzi niedogrzanym , z gazem to właśnie tak jest.
    Można odme owinąć termoizolacyjną pianką. I wywalić ten kawałem rurki w filtrze powietrza.

0
  • #14 19 Sty 2012 17:20
    kwok
    Poziom 39  

Żadnych pianek itp - położyć goły wąż jak najbliżej silnika - nawet jak masło zamarznie to się dość szybko przynajmniej częściowo rozpuści od silnika a to już wystarczy żeby odpowietrzenie ruszyło. Na wodę w misce rady nie ma - po prostu trzeba jeździć żeby woda się wyparowywała.

0
  • #15 19 Sty 2012 18:27
    stoki22
    Poziom 13  

arktik1 napisał:
    "u siebie zamontowałem dodatkowe odpowietrzenie w razie gdyby fabryczne zamarzło"

4 lata jeździłem Polówką(dodatkowo silnik zasilany lpg) i nigdy mi się nie zdarzyło aby w misce zamarzła mi woda.Zawsze zbierało mi się zimą masło w oddzielaczu oleju i rurce która prowadzi do obudowy filtra.Fakt może jak się jeździ na krótkich odcinkach to taka sytuacja jest prawdopodobna że zamarznie maź w misce.Jutro wstawię fotkę jak to miałem u siebie zrobione.

0
  • #16 19 Sty 2012 20:17
    arktik1
    Poziom 27  

Jednego nie rozumie.
    Co ma odpowietrzenie do smarowania wału głównego i rozrządu?.

2
  • #17 19 Sty 2012 20:27
    wytrych121
    Poziom 21  

arktik1 napisał:
    Jednego nie rozumie.
    Co ma odpowietrzenie do smarowania wału głównego i rozrządu?.
    To co napisałem w pierwszym poście, tylko dołącz sobie do tamtego słowa "zamarzająca odma".

0
  • Pomocny post
    #18 19 Sty 2012 20:35
    kidu22
    Poziom 35  

arkiki1 woda jest cięższa od oleju, w misce jest zagłębienie na smoka, tam zbiera się woda i zatyka przepływ, bo zamarza.

Odma zaczyna sie w bloku potem jest puszka oddzielająca i rura do filtru oleju.

0
  • #19 19 Sty 2012 20:36
    arktik1
    Poziom 27  

Jeśli dobrze rozumiem to "zamarzająca odma" powoduje zablokowanie wylotu "powietrza" ze skrzyni korbowej do filtra powietrza, chyba że się mylę?
    To jakim cudem ciśnienie zbierające się w komorze powoduje wstrzymanie smarowania silnika?

0
  • #20 19 Sty 2012 20:39
    kidu22
    Poziom 35  

Bo czasami ''masło'' zatyka powrót oleju z głowicy do miski i cały olej zostaje wypompowny do góry, w skodach spotykane.

0
  • #21 19 Sty 2012 21:04
    arktik1
    Poziom 27  

"woda jest cięższa od oleju, w misce jest zagłębienie na smoka, tam zbiera się woda i zatyka przepływ, bo zamarza."
    Czyli to było przyczyną zatarcia silnika u mnie, a nie odma.
    Zatkanie odmy mogło by spowodować zwiększenie ciśnienia w komorze i co najwyżej wypchnięcie bagnetu, co dalej spowodowało by wypompowanie oleju z silnika na zewnątrz.
    Czyli podsumowując:
    Zła konstrukcja miski olejowej i smoka pompy.
    Zła konstrukcja odprowadzenia spalin z komory korbowej.
    Dodam jeszcze, złe miejsce umieszczenia komputera i wieczne zalewanie go wodą.
    Poza tym, nie remontowalny aluminiowy silnik
    Fabryczny montaż grzałek był tak potrzebny jak hamulec ręczny po stronie pasażera. :D

Rozwiązanie:
    Podgrzać miskę przy dużych mrozach, trzymać samochód w garażu, nie jeździć na krótkich odcinkach gdy temperatura spadnie po niżej 0, przynajmniej raz na miesiąc zmienić olej.
    Powiem szczerze że same plusy, pozostaje mi tylko pośmiać się z tej sytuacji i czekać aż silnik stanie.
    Następnym razem chyba zmienię markę samochodu.

0
  • #22 20 Sty 2012 05:26
    Grzela3
    Poziom 1  

Bardzo ciekawe rzeczy opisujesz, mam taki sam silnik w VW Polo z 2000r i nie mam absolutnie z nim żadnych problemów. Używam oleju Valvoline MaxLife 10w40, obojętnie czy robię krótkie trasy czy długie nie mam żadnego "majonezu", ani w odmie ani pod korkiem oleju. Wymień olej na dobrą markę to pewnie i problemy się szybko skończą. Jak się jeździ na podróbie "polskiego mobila" to skutki zawsze będą opłakane. Warto jest wydać te 70zł więcej na dobry olej.

0
  • #23 20 Sty 2012 08:33
    kidu22
    Poziom 35  

Grzela3 napisał:
    Bardzo ciekawe rzeczy opisujesz, mam taki sam silnik w VW Polo z 2000r i nie mam absolutnie z nim żadnych problemów. Używam oleju Valvoline MaxLife 10w40, obojętnie czy robię krótkie trasy czy długie nie mam żadnego "majonezu", ani w odmie ani pod korkiem oleju. Wymień olej na dobrą markę to pewnie i problemy się szybko skończą. Jak się jeździ na podróbie "polskiego mobila" to skutki zawsze będą opłakane. Warto jest wydać te 70zł więcej na dobry olej.

A co ty sprzedawca oleju?

0
  • #24 20 Sty 2012 12:25
    wytrych121
    Poziom 21  

arktik1 napisał:
    "woda jest cięższa od oleju, w misce jest zagłębienie na smoka, tam zbiera się woda i zatyka przepływ, bo zamarza."
    Czyli to było przyczyną zatarcia silnika u mnie, a nie odma.
    Właśnie zamarznięta woda w odmie była przyczyną zatarcia,a przynajmniej dała początek problemowi. Gdy jest drożna wtedy opary wody są pochłaniane przez filtr powietrza do silnika. Może to głupio zabrzmi ale woda jest "spalana", a tak naprawdę wyrzucana do wydechu. Jak odma się zatka wtedy ta woda ścieka do miski olejowej i tam powoli zamarza przy smoku i chyba wiadomo, że pompa olejowa lodu nie zaciągnie.

0
  • #25 20 Sty 2012 14:08
    arktik1
    Poziom 27  

Używam właśnie Mobila 5W50, samochód po wymianie przejechał 2000Km/1ROK.
    Częstotliwość używania auta jest zatem znikoma.
    Jeździłem już w życiu różnymi samochodami, ale ten jest 1 z takim lipnym motorem.
    Rozmawiałem z różnymi ludźmi, mechanikami, mam nawet znajomego w autoryzowanej stacji.
    Po wyciągnięciu historii napraw tych silników okazało się że jest to największa nienaprawialna lipa jaką wymyślili.
    Grzela, sprzedaj tą polówkę jeśli chcesz spokojnie teraz spać :D.
    Myślę że temat został wyczerpany.
    Dzięki wszystkim za zainteresowanie.
    Gdybym tylko wiedział zanim go kupiłem...

0
  • #26 20 Sty 2012 15:52
    stoki22
    Poziom 13  

wytrych121 napisał:
    Właśnie zamarznięta woda w odmie była przyczyną zatarcia,a przynajmniej dała początek problemowi. Gdy jest drożna wtedy opary wody są pochłaniane przez filtr powietrza do silnika. Może to głupio zabrzmi ale woda jest "spalana", a tak naprawdę wyrzucana do wydechu. Jak odma się zatka wtedy ta woda ścieka do miski olejowej i tam powoli zamarza przy smoku i chyba wiadomo, że pompa olejowa lodu nie zaciągnie.

Zgadzam się z tym stwierdzeniem.Fakt że ten silnik jak i wiele konstrukcji VW potrafi sprawić problemy z całkiem błahych zdawałoby się powodów ale cóż.Poniżej przedstawiam jak kwestię odmy "ulepszyłem" u siebie,wiem że nie wygląda to na profesjonalną robotę ale chyba najważniejsze że zdaje egzamin zimą.Nie jest to dokładnie identyczny silnik jak w Ibizie autora tematu ale bardzo podobną ma konstrukcję.Jest to jednostka 1.3 o oznaczeniu ADX.
    IBIZA 1.4 8V AKK -zatarty silnik.

0
  • #27 21 Sty 2012 21:02
    xyro
    Poziom 23  

Jedyna rada to w dekielku zrobić dziurę 14mm i dorobić króciec na węża i w podłużnicę go. Trzeba tylko popatrzeć żeby olej w tym miejscu nie chlapał. I wada tego silnika usunięta :)

0
  • #28 21 Sty 2012 21:08
    wojtekryba
    Poziom 32  

xyro napisał:
    Jedyna rada to w dekielku zrobić dziurę 14mm i dorobić króciec na węża i w podłużnicę go. Trzeba tylko popatrzeć żeby olej w tym miejscu nie chlapał. I wada tego silnika usunięta :)

A co z ekologią ? :-)

0
  • #29 22 Sty 2012 00:20
    kwok
    Poziom 39  

To co zwykle. Kierujesz ten wężyk do dolotu powietrza i ekologia jest szczęśliwa.
    Druga prawda jest taka ze jak masło sie zbierze i zamarznie nawet w tym obejściu to i tak nic nie pomoże - jak w 1.3NZ gdzie to jest zrobione fabrycznie - rurka miarki zanurzona w oleju (nie wiem czy w tym silniku tak jest) to jest tak że zrobi się ciśnienie w komorze korbowej i wypcha olej miarką.

0
  • #30 23 Sty 2012 00:53
    xyro
    Poziom 23  

Zapewniam że przy rurce 14 mm nie zagiętej nigdzie nie zatka się odma :) trzeba uważać gdzie się wierci dziurę w dekielku żeby w tym miejscu za dużo olejem nie bryzgało. Ekologia: pociągnąć rurkę do dolotu lub do pojemnika na syf (catch tank). Przerabiane w tym silniku wielokrotnie. Innym problemem jest, że trzeba mieć układ chłodzenia w dobrej kondycji (termostat) bo jak ktoś będzie jezdził na ciągle zimnym silniku to i 10 rurek nie pomoże. Problem jest trochę bardziej skomplikowany a chodzi o obieg mgły olejowej w silniku. Polecam dobry olej na zimę (0-30 lub 5-40), dodatkową odmę i będzie na prawdę po problemie.

0
  Szukaj w 5mln produktów