Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Patefon samoróbka. Nie dziala wkładka.

aldek51 18 Jan 2012 14:47 3219 9
 • #1
  aldek51
  Level 11  
  Witam. Trafił do mnie patefon który gość zrobił w 1960 r, a treraz jego wnuk go odnowił. Mechanika jest dobra, zasilany jest silnikiem. Problem jest z wkładką. Czy któryś z kolegów widział taką wkładkę i mógłby powiedzieć jak jest zbudowana. Tzn. wiadomo jest cewka, chyba b.dużo zwojów bo ma kilka KΩ. Magnes. Tylko jak zawieszona jest kotwiczka bo igła nie ma ruchu góra-dół. Może ktoś posiada taką wkładkę, zmierzył by cewkę podejrzał zawieszenie igły i mi opisał. Dziękuje.
  Patefon samoróbka. Nie dziala wkładka.


  Patefon samoróbka. Nie dziala wkładka.
 • #2
  fzyga43
  Level 22  
  Witam.Z tego co widzę na foto wkładka zbudowana jest standartowo.Posiada nabiegnniki magnesu i kotwiczkę pomiędzy nimi.Sprawdż istnienie pola magnetycznego w tym miejscu,powinno być dosyć silne.Takie przetworniki były tylko wychyleniowe, bez możliwości ruchu igły w pionie.Do odtwarzania wymagały znacznego wzmocnienia.Pozdrawiam.
 • #3
  tszczesn
  Old radio specialist
  aldek51 wrote:
  Witam. Trafił do mnie patefon który gość zrobił w 1960 r, a treraz jego wnuk go odnowił. Mechanika jest dobra, zasilany jest silnikiem. Problem jest z wkładką. Czy któryś z kolegów widział taką wkładkę i mógłby powiedzieć jak jest zbudowana. Tzn. wiadomo jest cewka, chyba b.dużo zwojów bo ma kilka KΩ. Magnes. Tylko jak zawieszona jest kotwiczka bo igła nie ma ruchu góra-dół. Może ktoś posiada taką wkładkę, zmierzył by cewkę podejrzał zawieszenie igły i mi opisał.


  Przetwornik jest standardowy, stosowany w adapterach od końca lat 20-tych. Sprawdź przejście cewki, jak ma przejście i magnes jest magnesem (ma pole) to musi działać. Zobacz, czy nie wypadł jakiś element obwodu magnetycznego, strumień magnetyczny musi iść od nabiegunnika magnesu, przez drgającą kotwiczkę podłączoną do igły do drugiego nabiegunnika.

  Tego rodzaju przetworniki dawały dość duży sygnał, rzędu jednego wolta. Teoretycznie powinien wymagać korekcji podobnej do RIAA, w praktyce sygnał z niego był w miarę liniowy, bez nadmiaru wysokich tonów. Podejrzewam, że przetwornik 'sam się koryguje', pojemności międzyzwojowe bardziej tłumią wysokie tony i charakterystyka jest w miarę płaska. Impedancja obciążenia średnia - kilka do kilkudziesięciu kΩ.

  Aha - i to jest gramofon, nie patefon, płyt patefonowych na nim nie odtworzysz. Długogrających drobnorowkowych też nie. Na tym sprzęcie można odtwarzać tylko płyty 78 obrotów z twardego materiału (szelakowe).
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  aldek51
  Level 11  
  Tak i tu jest problem bo gumki na kotwiczce były zparciałe, pokruszone. Poradziłem z tym tak że na ośki kotwiczki założylem wentylki rowerowe a gumkę w środku cewki - mały miekki oring. Po skręceniu jednak nabiegunników ruch igły jest tylko wychyłowy. Nie ma możliwości pracy góra-dół, a zdaje mi się ze rowki płyty szelakowej byly nacinane pionowo.
  Druga sprawa to niestety cewka ma przerwę. Dlatego mam prośbę. Chętnie kupie taki przetwornik do tego adaptera, bo z nawinięciem takiej cewki to nie miałbym problemu 40 lat temu. Drut Φ0,05 karkasik malutki, kilka tysięcy zwoi....
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #8
  tszczesn
  Old radio specialist
  aldek51 wrote:
  Nie ma możliwości pracy góra-dół, a zdaje mi się ze rowki płyty szelakowej byly nacinane pionowo.


  Nie. Płyty gramofonowe były nacinane poziomo. To płyty patefonowe były nacinane wgłębnie. Jednak prawdopodobieństwo trafienia na płytę patefonową jest małe, były mniej rozpowszechnione, i przestano je produkować gdzieś na początku XX wieku.
 • #9
  aldek51
  Level 11  
  Bardzo dziękuję wszystkim za cenne informacje. Myślę że dzięki nim dam radę. O efektach poinformuje. Przepraszam za błędne nazwanie urządzenia. Jest to gramofon.
  Pozdrawiam serdecznie.
 • #10
  aldek51
  Level 11  
  Po nawinięciu cewki ok. 7000 zwoi, drut 0,03 odpowiednim zawieszeniu kotwiczki gramofon działa poprawnie. Dziękuje.