Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Attiny13] LED'owy napis by Mesho

mesho 18 Sty 2012 16:57 2348 4
 • [Attiny13] LED'owy napis by Mesho

  Witam wszystkich!
  Ponieważ jest to mój pierwszy projekt, proszę o wyrozumiałość;)

  Wstęp
  Na pomysł stworzenia "neonowego" napisu wpadłem jakiś rok temu. Nadał się on do szkoły na tzw. dzień integracyjny jako emblemat mojej klasy, 1TM2. Jako że zacząłem przygodę z mikrokontrolerami, postanowiłem stworzyć coś więcej, mianowicie migający na różne sposoby napis.

  O samym napisie słów kilka...

  Całość składa się z 13 diod LED zamontowanych w obudowy od długopisu za złotówkę. Za podstawę dla nich posłużył stary karton oklejony czarną folią. Wyprowadzony wyłącznik i dwa switche - jeden reset, drugi do zastosowania w przyszłości.

  Układ sterowania

  [Attiny13] LED'owy napis by Mesho

  Najprostszy mikrokontroler - Attiny13. Jako że ma ograniczenie prądu I/O do 80mA, a diodki pobierają razem około 100 mA zastosowałem tranzystor BC 547, każdy odpala oddzielnie swój segment. Wszystko to na płytce uniwersalnej PDU-21. Całość zasilana z dwóch dużym baterii 1,5V. Program został napisany przeze mnie w C, cudów nie stworzyłem ale jestem dopiero po "przesiadce" z Bascoma.

  Wrażenia
  Banerek przedstawia się całkiem fajnie, zwłaszcza w ciemności :)

  Film przedstawiający działanie napisu:

  Link


  [Attiny13] LED'owy napis by Mesho [Attiny13] LED'owy napis by Mesho [Attiny13] LED'owy napis by Mesho [Attiny13] LED'owy napis by Mesho


  Fajne!
 • #2 18 Sty 2012 17:45
  Kubaandcom
  Poziom 17  

  Witam.

  Pomysł inny niż wyświetlacze znaleźne w internecie. Natomiast te obudowy z długopisów to dla mnie przegięcie, ale nawet to bym przełknął gdyby wszystko było prosto poprzyklejane a kleju nie było widać z "kilometra" i jeszcze ta taśma. :(

  Choć lepiej robić coś takiego i nauczyć się używania procesorków niż nie robić nic.
  Z mojej strony tylko życzę powodzenia w przygodach z językiem C.

  Pozdrawiam

 • #3 19 Sty 2012 08:12
  c64club
  Poziom 18  

  Jako numer domu, czemu nie. Sam coś podobnego kombinuję, na pomysł wykorzystania długopisów nie wpadłem, a po biurze piętro niżej trochę się tego wala koleżankom :)
  W Elektronikum za takie paskudne wykonanie facet z cyfrówki wyrzuciłby mnie cyt. "przez zamknięte okno" a potem kazał wrócić i poprawić :) Zrób prosto, popraw te kable (bo są okrutne) i będzie.
  Dobrze, że rzeźbisz coś samemu i uczysz się pisać.

 • #4 19 Sty 2012 11:59
  pirotechnik1212
  Poziom 14  

  Ogólnie to pomysł fajny, sam program a raczej jego działanie też może być ale sposób montażu tych długopisów mnie przeraża... jakbyś to poprawił to byłoby naprawdę niezłe jak na początek :)

 • #5 19 Sty 2012 12:33
  mesho
  Poziom 14  

  Nie brałem do wyglądu aż takiej uwagi, w końcu ma świecić w nocy;) Już wkrótce zacznę robić coś porządnego na podstawie tego pomysłu na nowo (może wyświetlacz cyfr, kto wie...), ponieważ długopisy połapałem na super glue i gdybym je odkleił byłoby więcej szkody jak pożytku. Schemat i wsad zapodam jak wrócę do domu, ale nie ma tam zbyt wielkiej filozofii:)

  @Edit
  Zamieściłem wsad do proca i schemat w załączniku, trochę chaotyczny ale do tej pory schematy tworzyłem w głowie i nie miałem do czynienia z programami do projektowania schematów.