Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Attiny13] LED'owy napis by Mesho

mesho 18 Sty 2012 16:57 2168 4
  • [Attiny13] LED'owy napis by Mesho

Witam wszystkich!
    Ponieważ jest to mój pierwszy projekt, proszę o wyrozumiałość;)

Wstęp
    Na pomysł stworzenia "neonowego" napisu wpadłem jakiś rok temu. Nadał się on do szkoły na tzw. dzień integracyjny jako emblemat mojej klasy, 1TM2. Jako że zacząłem przygodę z mikrokontrolerami, postanowiłem stworzyć coś więcej, mianowicie migający na różne sposoby napis.

O samym napisie słów kilka...

Całość składa się z 13 diod LED zamontowanych w obudowy od długopisu za złotówkę. Za podstawę dla nich posłużył stary karton oklejony czarną folią. Wyprowadzony wyłącznik i dwa switche - jeden reset, drugi do zastosowania w przyszłości.

Układ sterowania

[Attiny13] LED'owy napis by Mesho

Najprostszy mikrokontroler - Attiny13. Jako że ma ograniczenie prądu I/O do 80mA, a diodki pobierają razem około 100 mA zastosowałem tranzystor BC 547, każdy odpala oddzielnie swój segment. Wszystko to na płytce uniwersalnej PDU-21. Całość zasilana z dwóch dużym baterii 1,5V. Program został napisany przeze mnie w C, cudów nie stworzyłem ale jestem dopiero po "przesiadce" z Bascoma.

Wrażenia
    Banerek przedstawia się całkiem fajnie, zwłaszcza w ciemności :)

Film przedstawiający działanie napisu:

Link

[Attiny13] LED'owy napis by Mesho [Attiny13] LED'owy napis by Mesho [Attiny13] LED'owy napis by Mesho [Attiny13] LED'owy napis by Mesho

Fajne!
  • #2 18 Sty 2012 17:45
    Kubaandcom
    Poziom 17  

Witam.

Pomysł inny niż wyświetlacze znaleźne w internecie. Natomiast te obudowy z długopisów to dla mnie przegięcie, ale nawet to bym przełknął gdyby wszystko było prosto poprzyklejane a kleju nie było widać z "kilometra" i jeszcze ta taśma. :(

Choć lepiej robić coś takiego i nauczyć się używania procesorków niż nie robić nic.
    Z mojej strony tylko życzę powodzenia w przygodach z językiem C.

Pozdrawiam

• #3 19 Sty 2012 08:12
    c64club
    Poziom 17  

Jako numer domu, czemu nie. Sam coś podobnego kombinuję, na pomysł wykorzystania długopisów nie wpadłem, a po biurze piętro niżej trochę się tego wala koleżankom :)
    W Elektronikum za takie paskudne wykonanie facet z cyfrówki wyrzuciłby mnie cyt. "przez zamknięte okno" a potem kazał wrócić i poprawić :) Zrób prosto, popraw te kable (bo są okrutne) i będzie.
    Dobrze, że rzeźbisz coś samemu i uczysz się pisać.

• #4 19 Sty 2012 11:59
    pirotechnik1212
    Poziom 14  

Ogólnie to pomysł fajny, sam program a raczej jego działanie też może być ale sposób montażu tych długopisów mnie przeraża... jakbyś to poprawił to byłoby naprawdę niezłe jak na początek :)

• #5 19 Sty 2012 12:33
    mesho
    Poziom 14  

Nie brałem do wyglądu aż takiej uwagi, w końcu ma świecić w nocy;) Już wkrótce zacznę robić coś porządnego na podstawie tego pomysłu na nowo (może wyświetlacz cyfr, kto wie...), ponieważ długopisy połapałem na super glue i gdybym je odkleił byłoby więcej szkody jak pożytku. Schemat i wsad zapodam jak wrócę do domu, ale nie ma tam zbyt wielkiej filozofii:)

@Edit
    Zamieściłem wsad do proca i schemat w załączniku, trochę chaotyczny ale do tej pory schematy tworzyłem w głowie i nie miałem do czynienia z programami do projektowania schematów.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo