Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Immergas Victrix błąd 26 - presostat.

18 Sty 2012 17:04 11752 15
  • Poziom 36  
    Witam,
    Zaczął mi wyskakiwać błąd 26 w instrukcji opis 26 = uszkodzony (zacięty) presostat wody .
    Pytanie: Skąd urządzenie dostaje o tym informacje i w jaki sposób ?
    Presostat jest połączony z płytą główną dwoma przewodami. Działa bez zarzutu (przełącza) więc nie wiem co mogę jeszcze sprawdzić.
  • Poziom 23  
    Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Skąd urządzenie dostaje o tym informacje i w jaki sposób ?

Presostat zwiera lub rozwiera styki i w związku z tym zamyka lub otwiera obwód i w ten sposób płyta odczytuje błąd - usterkę.
    Jeśli jesteś pewien że presostat działa prawidłowo i nie ma winy z jego strony jak i funkcji którą pełni to sprawdź miejsce podłączenia go do płyty oraz przewody.
  • Poziom 36  
    Wyjąłem jego i sprawdziłem.
    Sterowany jest on przez membranę ciśnieniem wody. Przy wyjętym presostacie (rozłączony) włączam piec i pokazuje błąd 10 (brak zadziałania presostatu wody) , naciskam presostat błąd znika i kocioł normalnie startuje i działa cały czas do momentu przejścia w stan uśpienia (odłączenie przez regulator pokojowy). Potem pojawia się błąd 26 (nie za każdym razem).
    Wydaje mi się, że jeśli było by coś nie tak z samym presostatem pojawiał by się wcześniej błąd 10.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    A podświetlanie wyświetlacza świeci światłem ciągłym czy miga ok. 25Hz?
  • Poziom 36  
    Teraz niestety nie pamiętam :cry: ale sprawdzę ja się włączy.
    Chyba chcesz napisać to co ja podejrzewam, że sygnał z presostatu przez wilgoć zwiera z masą urządzenia. Jest to możliwe ale właśnie chciałem uzyskać potwierdzenie od kogoś kto się z tym spotkał.
    Przy następnym załączeniu błędu sprawdzę czy blaszka presostatu zwiera z jednym z przewodów co uprawdopodobniło by takie rozwiązanie.

Dodano po 2 [godziny] 54 [minuty]:

Problem rozwiązany ale .... po kolei.
    Presostat jest zwykłym kontaktronem monostabilnym.
    Przy przejściu w stan czuwania ciśnienie czynnika CO w kotle spada i powinno doprowadzić do rozłączenia styków presostatu.
    Jeśli presostat nie zostanie rozłączony mikrokontroler sterujący kotłem uznaje to jako usterkę presostatu i wyświetla błąd 26 .
    W moim przypadku powodem było zbytnie podgięcie blaszki presostatu przez serwisanta przy wymianie membrany presostatu.
    Możliwe jest że taki sam objaw będzie występował jeśli ciśnienie w instalacji będzie zbyt wysokie (ale tego nie gwarantuje - warto jedna sprawdzić).
    Przy uruchamianiu kotła (przed włączeniem) mikrokontroler sprawdza czy ciśnienie statyczne w instalacji jest właściwe i po otwarciu obiegu:
    a) Jeśli jest, styki presostatu zostają zwarte (ciśnienie właściwe) sprawdza inne czujniki ;
    b) Jeśli nie, styki pozostają rozwarte i zostaje wyświetlony błąd 10.
    Temat można zamknąć.
  • Pomocny post
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Chyba chcesz napisać to co ja podejrzewam, że sygnał z presostatu przez wilgoć zwiera z masą urządzenia.

Bardziej miałem na myśli uszkodzenie płyty, z którym właśnie dzisiaj się spotkałem.
  • Poziom 36  
    piracik napisał:

Bardziej miałem na myśli uszkodzenie płyty, z którym właśnie dzisiaj się spotkałem.

To chyba robiłeś nowszą serię. Z opinii serwisantów starsze są znacznie mniej awaryjne.
    Dziękuję jednak za zainteresowanie problemem.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Ten presostat nie kontroluje ciśnienia w obiegu co tylko przepływ wody ( czy pracuje pompa obiegowa ). Jeśli po zatrzymaniu się pompy styk presostatu się nie otworzy to kocioł pokaże błąd 26, a jak się otworzy i po uruchomieniu się pompy nie zewrze styków to pokaże błąd 10.
  • Poziom 36  
    Presostat jest kontaktronem monostabilnym.
    Jest on uruchamiany za pośrednictwem tłoczka przez membranę.
    Membrana jest jedną częścią "naczynia" a to naczynie małym otworem połączone jest z obiegiem CO.
    Ani membrana, ani tłoczek nie mierzą przepływu tylko ciśnienie.
    Zmiana ciśnienia w układzie następuje po włączeniu pompy gdyż ciśnienie dynamiczne (po włączeniu pompy) jest wyższe od ciśnienia statycznego (po wyłączeniu pompy).
    Zanim coś skręcę lub w ogóle zabiorę się za naprawę muszę zrozumieć zasadę działania. Do mierzenia przepływu stosuje się przepływomierze.
  • Poziom 13  
    Nazwa tego czujnika (presostat) jest błędnie przetłumaczona przez producenta w instrukcji obsługi, powinien nazywać się czujnikiem przepływu.
    Presostat co jest to urządzenie które przy odpowiednim ciśnieniu na które jest ustawiony zwiera lob rozwiera styki.
    Czujnik przepływu o którym mówimy to urządzenie membranowe, które przy odpowiednim przepływie wody zwiera lub rozwiera styki.

Jeśli nadal upierasz się, że jest to presostat to odłącz na chwilę elektrycznie pompę i napuść wody do kotła 2,5 lup nawet 3 bary i włącz kocioł gwarnntuję ci że kocioł nie uruchomi palnika i pokaże kod 10 - brak wody.

Presostat jest w kotłach np Nike Star - tam jeśli będziesz miał odpowiednie ciśnienie w instalacji co i uszkodzoną pompę kocioł się odpali i wejdzie w blokadę przegrzewu.
  • Poziom 36  
    Jeśli masz pod ręką taki kocioł to :
    1) Obniż ciśnienie w instalacji do 0,8 i spróbuj go włączyć. Ciekaw jestem co wyświetli Ci wyświetlacz ?
    2) Następnie przy włączonym kotle zewrzyj styki presostatu (kocioł ruszy i będzie pracował);
    A tak przy okazji wytłumacz jak za pomocą tłoczka w naczyniu o jednym otworze jesteś w stanie zmierzyć przepływ ?
  • Poziom 13  
    Tam się nie mierzy przepływu tylko wykrywa.
    Działa to tak samo jak podzespoły wodne w termach gazowych tylko są znacznie prostrzej konstrukcji.

Tam są dwa otworki jeden pod membraną (tam jest nadciśnienie) drugi otwór jest nad membraną (podciśnienie) ta właśnie różnica ciśnień występuje przy prawidłowym przepływie wody przepływającej przez zwężkę Venturiego (gdy pracuje pompa i jest przynajmiej ciśnienie minimalne w instalacji).

Jeśli pompa nie pracuje to ciśnienia po obu stronach membrany się wyrównuje i sprężyna cofa tależyk.

Tak w prostych słowach to działa i zawsze działało.
  • Poziom 36  
    To jest presostat wraz z tłoczkiem , sprężyną i obudową.
    Immergas Victrix błąd 26 - presostat. Immergas Victrix błąd 26 - presostat.
    Z jednej strony na membranę napiera ciśnienie czynnika CO, który dostaje się do korpusu czujnika ciśnienia otworem.
    Ciśnienie od strony czynnika CO zmienia się w zależności od tego czy jest włączona czy wyłączona pompa (ciśnienie statyczne niższe) czy włączona (ciśnienie dynamiczne wyższe).
    Z drugiej strony napiera tłoczek naciskany przez sprężynę.
    Wstępne ciśnienie przy którym ma załączyć się presostat można wyregulować przez rozciągnięcie sprężynki (będzie dzięki temu stawiała większy opór z tłoczkiem).
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Widzę że niechcesz zrozumieć zasady działania czujnika przepływu wody to nie będę się upierał.
    Znam te czujniki i ich konstrukcje oraz zasadę ich pracy.

Myślę, że wcześniej dość jasno wyjaśniłem zasadę pracy tego urządzenia.

Zasada działania jest prosta tylko trzeba wiedzieć jak działa dane urządzenie.

Tam nie ma żadnego tłoczka a sprężynka jest tylko po to aby przy stojącej pompie i wyrównaniu ciśnień tależyk powrócił do stanu wyjściowego.

I tylko po to jest ta sprężynka.
  • Poziom 36  
    Zrozum w końcu :
    1) Jak widać na zdjęciu tylko po jednej stronie membrany jest czynnik CO a nie po dwóch -> z drugiej strony napiera tylko ciśnienie atmosferyczne i sprężyna przez tłoczek . Jakbyś miał jakiekolwiek wątpliwości to spuść przed demontażem czujnika czynnik CO z kotła. Zobaczysz wtedy po demontażu że zewnętrzna część membrany jest sucha !!!! ;
    2) Jak widać na zdjęciu jest tylko w obudowie JEDEN otwór którym wpływa czynnik więc nie ma przez niego żadnego przepływu !!!! ;
    3) Obniż ciśnienie w kotle do 0,6 (przy wyłączonym kotle) i sprawdź, że presostat się rozłączy a potem dobij do 1,5 i sprawdź że się załączy co jest jednoznacznym dowodem na to, że nie mierzy to przepływu tylko ciśnienie gdyż przy wyłączonym kotle nie ma przepływu (jest równy zero). Gdyby sprężyna tylko przytrzymywała to by się nic nie działo !!!! .
    Tego wszystkiego można się nauczyć na fizyce lub mechanice płynów.
    To jest zakres wiedzy technikum a nie szkoły wyższej !!!
  • Poziom 36  
    Witam,
    Małe sprostowanie z mojej strony i jednocześnie podziękowanie dla Krzysztofa z forum który pomógł mi znaleźć jeszcze jedną nieprawidłowość.
    Na załączonej poniżej miniaturze zaznaczyłem element który ..... jest otworem.
    Immergas Victrix błąd 26 - presostat.
    U mnie był całkowicie niedrożny (kamień) i do prawidłowego działania należy go udrożnić.
    Nie zmienia to jednak faktu, że presostat nie mierzy przepływu tylko różnicę ciśnień za i przed membraną.