Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Motorola GP 320 - jaki może być realny zasięg?

renioda 18 Sty 2012 18:27 2368 6
  • #1 18 Sty 2012 18:27
    renioda
    Poziom 7  

    Witam.
    Posiadłem dwie Motorole gp 320.
    Chciałbym je używać na jeziorze.
    Jestem żeglarzem.
    Jaki może być realny zasięg?

    0 6
  • #2 18 Sty 2012 18:42
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

    Witam.

    Zasięg to pojęcie dość abstrakcyjne i zależne od wielu czynników, jak :
    - częstotliwość pracy
    - wysokość anteny (na łódce)
    - antena (jej dBd)
    - moc nadajnika
    a z drugiej strony (korespondent) - podobnie jak wyżej.
    Nie wspominam tu o :
    - tłumieniu kabla koncentrycznego
    - tłumieniu trasy (topografia terenu, propagacja)
    - czy łączność za pomocą urządzeń pomocniczych (przemienniki)

    Przed chwilą pisałem w podobnym wątku więc powtórzę, że łącze radiowe :
    przy wysokości anteny "bazowej" (na łódce) około 7m n.p.w. (nad wodą) i antena korespondenta około 5m n.p.z. to teoretycznie 17,4km - zasięg łącza sygnału radiowego ( wg zasady J.J.Egli`ego = 50% na 50% ).

    Problemem może być gdzie będziesz nadawał (czytaj : na jakich częstotliwościach). :?:


    Pozdrawiam.

    0
  • #3 18 Sty 2012 20:09
    renioda
    Poziom 7  

    Ja mówię o łączności między dwiema jednostkami.

    0
  • #4 19 Sty 2012 13:48
    sp5wcx
    Poziom 33  

    A masz Pozwolenie radiowe w służbie żeglugi śródlądowej?
    http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lea...ws_cat_id=366&news_id=3995&layout=9&page=text

    Bo jak domniemywam, chciałbyś używac te radia na częstotliwościach przeznaczonej dla żeglugi. Ale przypuszczam że takiego pozwolenia nie posiadasz, bo na kursie o tym dużo wykładów jest, a potem na egzanminie takie pytania padają.
    Jako "żeglarz" powinieneś chociaż tą pozycję przewertować szczegółowo:
    http://www.seamaster.pl/ksiazki-lacznosc.php

    Prowadzenie łączności bez wymaganego Pozwolenia to jak pływanie dużym jachtem motorowym po jeziorze, nie mając ani jachtu zarejestrowanego ani nikt z załogi nawet karty pływackiej by nie miał, o jakimkolwiek patencie nie wspominając nawet.
    Z tą różnicą, że takie pływanie jest wykroczeniem, a "gadanie na rydajkach" to już przestępstwo. Tysiące razy było o tym na Elektrodzie.

    Dodano po 5 [godziny] 36 [minuty]:

    Jeden z Elektrodowiczów zarzucił mi nieznajomość prawa, gdyż jak twierdził, używanie takich radiostacji bez pozwolenia nie jest przestępstwem.
    W ramach obrony zamieszczam po raz kolejny cytat z ustawy - Prawo telekomunikacyjne:

    Rozdział 2
    Używanie i obsługa urządzeń radiowych
    Art. 143.
    1. Z zastrzeżeniem art. 144, używanie urządzenia radiowego wymaga posiadania pozwolenia
    radiowego, zwanego dalej "pozwoleniem".
    2. Pozwolenie wydaje Prezes UKE w drodze decyzji.
    3. Postępowanie w sprawie wydania pozwolenia wszczyna się na pisemny wniosek zainteresowanego
    podmiotu.
    4. Podmiot posiadający rezerwację częstotliwości może żądać wydania pozwolenia radiowego
    wykorzystującego zasób częstotliwości objęty rezerwacją częstotliwości w okresie jej obowiązywania.
    5. Minister właściwy do spraw łączności może określić, w drodze rozporządzenia, wzór i tryb
    składania wniosku o wydanie pozwolenia oraz rodzaje dołączanych dokumentów niezbędnych do
    rozstrzygnięcia sprawy, uwzględniając specyfikę służb radiokomunikacyjnych, sieci
    telekomunikacyjnych lub usług telekomunikacyjnych, w których będą wykorzystywane urządzenia
    radiowe.
    6. W przypadku częstotliwości radiowych, których przeznaczenie określono w Krajowej Tablicy
    Przeznaczeń Częstotliwości lub ustalono w planie zagospodarowania częstotliwości, decyzja powinna
    być podjęta w terminie 6 tygodni od dnia złożenia wniosku.
    7. Przepisu ust. 6 nie stosuje się w przypadkach wymagających uzgodnień międzynarodowych lub
    wynikających z umów międzynarodowych wiążących Rzeczpospolitą Polską dotyczących użytkowania
    częstotliwości radiowych lub pozycji orbitalnych.




    Art. 144.
    1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.
    2. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego:
    1) używanego dla potrzeb zagranicznej radiokomunikacji lotniczej lub morskiej i żeglugi
    śródlądowej, zgodnie z międzynarodowymi przepisami radiokomunikacyjnymi, jeżeli
    urządzenie zostało dopuszczone do używania przez właściwy organ krajowy lub zagraniczny;
    2) używanego w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, zgodnie z międzynarodowymi
    przepisami radiokomunikacyjnymi na okres nieprzekraczający 90 dni;
    3) końcowego, wykorzystującego międzynarodowo uzgodnione zakresy częstotliwości:
    a) dołączanego do zakończenia sieci telekomunikacyjnej operatora publicznego,
    b) służącego do utrzymywania łączności z przebywającym krótkookresowo na terytorium
    Rzeczypospolitej Polskiej lub znajdującym się na nim w tranzycie, zagranicznym
    pojazdem, statkiem morskim lub statkiem żeglugi śródlądowej albo statkiem
    powietrznym, przytwierdzonego w sposób trwały do tego pojazdu lub statku,
    c) niewymagających rezerwacji częstotliwości.
    3. Minister właściwy do spraw łączności może, w drodze rozporządzenia, rozszerzyć zakres urządzeń
    radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia, kierując
    się zasadą zwiększania liczby rodzajów takich urządzeń.


    Art. 149.
    1. Obsługiwanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, używanego w
    radiokomunikacji lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej oraz w służbie radiokomunikacyjnej
    amatorskiej, wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych.
    2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób wykonujących obowiązki w zakresie zadań komórek
    organizacyjnych i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez
    niego nadzorowanych oraz podmiotów, o których mowa w art. 4 pkt 3.


    DZIAŁ XI
    Przepisy karne i kary pieniężne
    Art. 208.
    1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczoodbiorczego,
    podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
    2. Sąd może orzec przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu
    określonego w ust. 1, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.
    3. Sąd orzeka przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w
    ust. 1, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich używanie zagraża życiu lub zdrowiu
    człowieka. Przepis art. 195 Kodeksu karnego wykonawczego stosuje się niezależnie od wartości
    przedmiotów, których przepadek orzeczono.


    Dodano po 14 [minuty]:

    renioda napisał:

    ... Posiadłem dwie Motorole gp 320.
    Chciałbym je używać na jeziorze.
    Jestem żeglarzem.
    Jaki może być realny zasięg?


    Wystarczy poczekać aż lód zejdzie, wypłynąć na jezioro i przetestować, w czym problem?


    Mam rower "WIGRY 2" z zamontowanym bardzo dokładnym prędkościomierzem. Napiszcie mi proszę jaką prędkość mogę na tym rowerze rozwinąć na asfalcie, bez wiatru, bo nie wiem jak to mam zmierzyć.

    0
  • #5 19 Sty 2012 18:43
    renioda
    Poziom 7  

    dozwoloną prędkość

    0
  • #6 19 Sty 2012 19:20
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

    Witam.

    sp5wcx napisał:
    A masz Pozwolenie radiowe w służbie żeglugi śródlądowej?

    Z pełnym Szacunkiem dla Twoich osiągnięć na tym Forum --- ale z funkcji tu pełniącej, jestem zmuszony przypomnieć, że tematem jest " Motorola GP 320 - jaki może być realny zasięg? " i nie rozpatrujemy Tu (na tym Forum elektroda.pl) "form" Prawnych.

    renioda napisał :
    Cytat:
    Ja mówię o łączności między dwiema jednostkami.

    Ja osobiście również uważam, że kolega renioda nie jest Radiowcem i nie wie co chce zrobić, ale nie podał również "pasma" czy "częstotliwości" na jakiej chciałby uzyskać ten "zasięg".

    Kolega SP5WCX "pokazał" formę Prawną i oczywiście tego, należy się "trzymać" jak i również musimy podpowiedzieć, że MOTOROLA GP-320 to nie radio na CB czy PMR.


    Pozdrawiam.

    0
  • #7 19 Sty 2012 20:05
    renioda
    Poziom 7  

    Dziękuję za wszystko! Proszę o zamknięcie tematu. Pozdrawiam

    0
  Szukaj w 5mln produktów