Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt filtrów Bessel'a na TL072 w systemie 2.1

18 Sty 2012 20:45 7194 37
  • Poziom 15  
    Witam zaprojektowałem filtry na subwoofer i satelity do mojego kina domowego 2.1 , są to 2 filtry z nachyleniem zbocza 12dB/oct., czy dobrze je połączyłem, czy między nimi coś powinno być przy przejściu z jednego na drugi ??

Chciałbym, aby ktoś sprawdził czy są dobrze zaprojektowane. Z góry serdecznie dziękuje za pomoc.

Filtr środkowo przepustowy do subwoofera od 30Hz do 150Hz.

R1, R2, R3, R4 – 11K
    R5 – 22K
    R6 – 220
    C1, C2 – 500nF
    C3, C4 – 100nF

Filtry stereo środkowo przepustowe do satelit/koluien od 150Hz do 16KHz

R1, R2, R3, R4 – 11K
    R5 – 22K
    R6 – 220
    C1, C2 – 100nF
    C3, C4 – 450pF
  • IGE-XAO
  • Poziom 15  
    Witam czy może ktoś tylko powiedzieć czy się wszystko zgadza ??? Bo nie mogę zacząć z robotą.
  • Poziom 31  
    Nie widzę uzasadnienia dla konstrukcji jaką chcesz zrobić.
    Proponuję zamiast filtrów pasmowo przepustowych zastosować filtr dolnoprzepustowy dla subbasu i górnoprzepustowy dla satelitek. Częstotliwość podziału może być 120-150Hz.
  • IGE-XAO
  • Poziom 15  
    Chodzi mi o to żeby nie zaśmiecać tymi 30Hz poniżej i powyżej 16k bo są nie potrzebne pytałem czy jest dobrze zaprojektowane i tyle.
  • Poziom 31  
    Przede wszystkim jest źle policzone. Np dla filtru dolnoprzepustowego 150Hz przy R3 i R4 równych 11kΩ pojemność C3 wychodzi ok. 87,5nF, a C4 ok. 65,6 nF. Oczywiście liczone dla filtru Bessel'a drugiego rzędu, dla filtru Butterworth'a pojemności będą miały inne, większe wartości. Rezystory R5 są niepotrzebne.
    Podaj wzory wg których liczyłeś.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    Filtr górnoprzpustowy 30Hz na estradę to się zgodzę, ale do kina domowego... no może ;)
    W przytoczonym temacie znalazłem wzorki dla filtrów czwartego rzędu, a kolega DJ_Pawlak zastosował filtry drugiego rzędu. Chyba, że coś przeoczyłem.
  • Poziom 15  
    Witam wszystko liczone z tego programu.

Najpierw są filtry górno przepustowe a później dolno przepustowe. Filtry zostały połączone szeregowo bo inaczej nie będzie odpowiednio filtrować. Moim zdaniem dobrze są pojemności zaokrąglone.
  • Poziom 31  
    dj-MatyAS napisał:
    -> AnTech
    Podstawą jest filtr 12dB/oct. 24 uzyskuje się poprzez łączenie dwóch 12'tek szeregowo.

Zgadzam się z Tobą, ale zauważ, że obie sekcje filtrów 12dB/otk tworzacych razem filtr 24 dB/okt różnią się wartościami elementów co widać we wspomnianych wzorach.

DJ+Pawlak napisał:
    Witam wszystko liczone z tego programu.

Ładnie to tak wpuszczać nas w maliny? ;) W tytule podałeś że filtry mają być Bessel'a, a stosujesz kalkulator dla filtrów Linkwitz-Riley. To są inne charakterystyki.
  • Poziom 15  
    Sorki xD nie zwróciłem uwagi na napis w programie,a filtrach od niedawna siedzę więc się cały czas uczę. Więc powie mi ktoś w końcu czy dobrze wszystko zrobiłem ??
  • Poziom 31  
    Skoro program wylicza takie a nie inne wartości elementów to pewnie sie na tym zna ;)
    Przed filtrami zastosuj wtórniki napięciowe na takich samych opampach. Rezystory R5 są zbędne.
    Przed montażem elementów pomierz ich wartości, szczególnie kondensatorów. Zazwyczaj są robione w dolnym zakresie tolerancji (koszty produkcji). Nominalny 100nF najczęściej ma ok.90-95nF. Trzeba przewidzeć na płytce miejsce dla równoległego ich łączenia aby dobrać właściwe wartości.
  • Poziom 15  
    Właśnie najpierw miałem po selekcjonować wszystko i dopiero płytkę zaprojektować, rezystory 1% więc są ok. nie wiem czy warto robić te wtórniki filtry są za przedwzmacniaczem na TL072, więc ma wystarczające wzmocnienie chyba jak myślisz ??
  • Poziom 31  
    Wtórnik napięciowy nie wzmacnia. To taki elektroniczny "transformator Impedancji".
    Chodzi o to aby impedancja stopnia poprzedzajacego filtry aktywne była jak najmniejsza.
    Wrzuć rysunek całości układu.
  • Poziom 15  
    W całości miałby być taki układ. Czy wszystko jet dobrze połączone ??

• Poziom 31  
    Pasywne sumowanie sygnałów to nie najlepszy pomysł. Rezystory 22k wraz z rezystorem R2 w filtrze tworzą dzielnik napięcia, sygnał na wyjściu tego filtru będzie wyraźnie słabszy od sygnałów na wyjściach L i R. Dużo lepszym rozwiązaniem jest sumator aktywny na wzmacniaczu operacyjnym. Rezystory 22kΩ zostaw tak jak są na rysunku tylko zamiast bezpośredio do filtra dołącz je do wejścia odwracajacego dodatkowego opampa, w sprżężeniu zwrotnym daj rezystor też o wartości 22kΩ. Za sumatorem przydał by się układ odwracający fazę sygnału czyli kolejny opamp. Akurat jeden TL072 załatwi obie sprawy. Na wyjściach filtrów otrzymasz sygnały w zgodnych fazach.
    Ogólnie, jak widzę, cały przedwzmacniacz odwaraca fazę sygnału. Nie jest to konieczne ale moim zdaniem dobrze jest jak fazy sygnału wchodzącego do urządzenia audio i zeń wychodzącego są zgodne. Impulsowe uderzenia stopy perkusji popychają wtedy membranę głośnika do przodu a nie do tyłu. W twoim układzie można jako wstępny zastosować układ wzmacniacza odwracającego zamiast nieodwracajacego jak to teraz jest.
    Układ regulacji barwy skopiowałeś czy sam wymyśliłeś? Dziwny jakis jest, rezystory R119 i R219 są zwarte... jak dla mnie R117,R118, R119 i dalej R217,R218,R219 są zbędne. Brakuje natomiast kondensatorów ca 15nF (tak na oko, nie liczyłem) między R108,R109 i R208,R209 a potencjometrami VR2A i VR2B. I jeszcze jakieś kondensatory ceramiczne po kilkadziesiąt pF w sprzężeniu zwrotnym na U2A i U2B.

Qcze, jeden rysunek potrafi powiedzieć więcej niż potok słów. Niestety skaner wysiadł a Eagle'ów i temu podobnych jeszcze się nie "naumiałem". Całe życie kartka papieru mi wystarczała ;)
  • Poziom 15  
    Dzięki wielkie za tą wypowiedź ale chyba błąd schematu się wkradł xD ogólnie przedwzmacniacz mam zrobiony na kicie AL-26 myślałem, że ten schemat jest od tego przeanalizowałem płytkę i na niej jest 16 kondensatorów i 20 rezystorów i 2 TL.

Na sprzężaniu zwrotnym są 4 kondy wima 120nF, przy regulacji basu są 4 kondensatory 47nF, i jeszcze inne jakieś 4,7nF i 2,2nF więc chyba dobry przedwzmak .

Nie zrozumiałem za bardzo Twojej wypowiedzi ale domyślam się, że chodzi o coś takiego ??

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 31  
    DJ_Pawlak napisał:
    Dzięki wielkie za tą wypowiedź ale chyba błąd schematu się wkradł xD ogólnie przedwzmacniacz mam zrobiony na kicie AL-26 myślałem, że ten schemat jest od tego przeanalizowałem płytkę i na niej jest 16 kondensatorów i 20 rezystorów i 2 TL.

Na sprzężaniu zwrotnym są 4 kondy wima 120nF, przy regulacji basu są 4 kondensatory 47nF, i jeszcze inne jakieś 4,7nF i 2,2nF więc chyba dobry przedwzmak .

Ech, w ciuciubabkę się kolega z nami bawi ;) Trudno, chyba będziemy zgadywać o co tak naprawdę chodzi 8-)

DJ_Pawlak napisał:
    Nie zrozumiałem za bardzo Twojej wypowiedzi ale domyślam się, że chodzi o coś takiego ??

Dobrze się domyślasz, Teraz wystarczy to ładnie ubrać na płytce i będzie grać. Skorzystaj z rady dj-MatyAS'a i poczytaj co nieco o wykorzystaniu wzmacniaczy operacyjnych w układach audio.
  • Poziom 15  
    A jeżeli nie wykorzystam sumatora to wtedy pogorszy jakość basu ???
  • Poziom 31  
    Pogorszy się separacja kanałów i zachwiana zostanie równowaga tonalna na wyjściach urządzenia.
    Ja Ci radzę zrób jak Najwyższy przykazał, czyli dobrze a nie byle jak.
  • Poziom 15  
    Zrobiłem nowy schemat i nie wiem, czy dobrze zrobiłem jeden za drugim układ odwracający xD , czy między jednym, a drugim powinien być jeszcze rezystor ??

Schemat:
  • Poziom 31  
    Rezystor jest w tym miejscu niezbędny, wstaw go spowrotem. Pierwszy opamp pracuje jako wzmacniacz sumujący, a że odwraca sygnał to już rzecz wtórna. Z pewnych względów musi tak być. Dlaczego? poczytaj w literaturze.
    Aby przywrócić zgodność fazy kanału basowego z kanałami L i R potrzebny jest drugi wzmacniacz operacyjny odwracający. Całość preampu mozna by zrobić jeszcze inaczej ale nie będę Ci mieszał w głowie. Kiedyś sam do tego dojdziesz.
    Korektor barwy zweryfikowałeś?
  • Poziom 15  
    Korektor barwy jest na kicie AL-26.

Czy teraz jest dobrze ??

Nowy schemat:

• Poziom 31  
    Może być.
    Ten AL-26 to może wkleisz bo mnie nie bardzo się chce szukać.
    Najlepiej wklej całość projektu tak jak poprzednio.
  • Poziom 31  
    Jak to nie ma? Jest sumator, tyle że kiepski. Jest i bufor na tym samym scalaku. Dalej jest filtr aktywny dolnoprzepustowy a za nim końcówka mocy w układzie mostkowym o bardzo ambitnych parametrach.
    Panowie, nie podsyłajcie nowych pomysłów bo kolega DJ_Pawlak nigdy nie skończy swojego urządzenia ;)
    :arrow: DJ_Pawlak, miałeś wkleić ten AL-26 abyśmy mogli przyjrzeć się całości projektu.
  • Poziom 15  
    Problem w tym że nie dysponuje jego schematem mam tylko przedwzmacniacz ale zdjęcia chyba się na nic nie zdadzą ??