Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik temperatury (termopara typ K)

kyriosmk 03 Lut 2012 11:04 27773 31
 • #31 03 Lut 2012 11:04
  Galareta
  Poziom 21  

  Dokładniejszy by był już pomiar poprzez mnożnik * 10 albo np *100 i według tabelki odczytanie jaka ma być dodana temperatura do temperatury pokojowej i najzwyklejszym miernikiem mierzenie temperatury.

  kompensacja hmm najprościej by było chyba wzmacniacz x 100 potem lm35 na drugim wzmacniaczu dobrać wzmocnienie aby była według tabeli taka temperatura jak ma być w pokoju (na zwartej termoparze ma pokazywać temperaturę pokojową) i dodatkowy wzmacniacz sumujący;) Albo sumować na wzmacniaczu termopary:) mnożyć i sumować na raz;)

 • #32 03 Lut 2012 11:51
  andrzej55
  Poziom 35  

  Warto przeczytać: http://automatykab2b.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=139&Itemid=33
  :arrow: Galareta z tym wzmacniaczem sumującym to przekombinowałeś, jakby dwa napięcia-z termopary i ze złącza p-n(po dzielniku) nie można było połączyć normalnie(jak szeregowo baterie). Obiecująco wygląda schemat z postu W_Mirek. Po poprawieniu zasygnalizowanych błędów schematu, przeróbce na np. OP07, z rezystorami metalizowanymi(pięciopaskowymi) i dołożeniu potencjometru wzmocnienia zamiast R9(tak właściwie to rezystora z potencjometrem) powinno ładnie śmigać. Na drugim opampie linearyzacja na co najmniej dwóch diodach w pętli USZ. Nie mam potrzeby zbudowania w tej chwili takiego przetwornika i zainstalowanego sensownego symulatora bo inaczej pewnie zamieścił bym gotowca(może w DIY już mamy-nie mam czasu szukać).
  ps.Rezystory metalizowane o niestandardowych oporach można sobie w sporym zakresie dorabiać przez delikatne "podskrobywanie", "podpiłowywanie". Ze względu na to, że potencjometry(wieloobrotowe) są węglowe musimy starać się ograniczać zakres regulacji(wpływ na układ) do niezbędnego minimum -inaczej stosowanie rezystorów metalizowanych staje się bezcelowe.