Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ATX do zasilania 4 taśm led - piszczy

Myrek1 18 Sty 2012 23:04 4557 6
  • #1 18 Sty 2012 23:04
    Myrek1
    Poziom 23  

Mam zasilacz ATX na KA7500B. Do tego podłączony jest sterownik RGB (pod 12V) na MOSFETach, dokładnie ten:

Zasilacz ATX do zasilania 4 taśm led - piszczy

Do tego 20 metrów taśmy RGB. Taśma przy maksymalnym poborze ciągnie ok 6A. Wszystko gra, ładnie działa, ale do czasu zmiany koloru.

Przy zmianie kolorów (szczególnie na bliski białemu zimnemu) coś bardzo piszczy w zasilaczu. Winne jest oczywiście PWM sterownika, przy różnych kolorach różnie piszczy. Wydaje się, że to piszczenie jest na stronie pierwotnej. Pierwsze co przyszło mi do głowy do podpięcie dużego kondensatora na wyjściu 12V ale nic to nie dało.
    Czy macie jakieś pomysły jak wyeliminować te piski?

Dzięki i Pozdrawiam

0 6
  • #2 19 Sty 2012 12:01
    flubber.trip
    Poziom 27  

Spróbuj dociążyć linie +12V i +5V żarówkami np 21W odpowiednio na 12V i 6V.

0
  • #3 26 Sty 2012 17:08
    Myrek1
    Poziom 23  

To nic nie dało.
    12V mam stałe, dałem sztuczne obciążenie linii 5V, tak żeby zasilacz dobrze regulował napięcie 12V. Polega to na tym, że zamiast doprowadzenia faktycznego napięcia 5V z wyjścia przetwornicy zasilacza, wstawiłem w to miejsce LMa 7805, który jest zasilany z 12V. Daje to stabilne 12V przy 6A na wyjściu. Wcześniej napięcie z obciążeniem spadało do 10V.
    Problem to tylko to piszczenie przy innych kolorach niż czysty biały (przez PWM sterownika).

0
  • #4 26 Sty 2012 17:19
    DamianRTV
    Poziom 27  

Myrek1 napisał:

Problem to tylko to piszczenie przy innych kolorach niż czysty biały (przez PWM sterownika).

Bo biały - to robi się z mieszania kolorów RGB. Wtedy wszystkie LEDY jakie są to świecą.

0
  • #5 26 Sty 2012 19:28
    Myrek1
    Poziom 23  

DamianRTV napisał:
    Myrek1 napisał:

Bo biały - to robi się z mieszania kolorów RGB. Wtedy wszystkie LEDY jakie są to świecą.

Ehh, przecież wiem i pisałem o tym wcześniej. Jak pobór jest liniowy to jest ok, ale przez PWM sterownika (inne kolory niż biały) są te piszczenia i za nic nie wiem jak je zmniejszyć/wyeliminować.

0
  • #6 26 Sty 2012 22:06
    -RoMan-
    Poziom 42  

Używając zasilacza przeznaczonego do zasilania LEDów a nie komputerów.

0
  • Pomocny post
    #7 26 Sty 2012 22:27
    flubber.trip
    Poziom 27  

Zapewne piszczą cewki, spróbuj je zalać woskiem, jeżeli tylko w tym problem, to nie powinno być problemów.

0