Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odwijanie transformatora Toroidalnego z 57,5V na 18-20V

19 Sty 2012 12:10 2512 7
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich

Mam taki transformator toroidalny:
    C&T Elmech TTS460/1

Z opisu wynika że na uzwojeniu wtórnym ma 2 x 57,5V
    Był zamontowany w zasilaczu stabilizowanym symbol:Z063 (obecnie uszkodzonym i rozszabrowanym)

Planuje zrobić prostownik do samochodu na bazie tego trafa i chce się dowiedzieć czy jest sens odwijania na niższe napięcie lub czy tak można.
    Do prostownika na tyrystorze potrzebuje przedział napięcia 18-20V wiec różnica jest spora ponad 30V.

Proszę o konstruktywne wypowiedzi.

Mam prośbę: proszę nie wpisywać że prostownik można kupić w Auchanie za 60zł

Dzięki i Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Sprawdziłeś moc transformatora? Bo po odwinięciu uzwojenia spadnie napięcie, ale prąd pozostanie. Czy nie będzie zbyt mały do prostownika?
  • Poziom 42  
    Szkoda rozwijać ten transformator - można go spokojnie sprzedać za dobra cenę na Allegro i kupić taki, jaki sie potrzebuje.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    2171009 napisał:
    Mam taki transformator toroidalny:
    C&T Elmech TTS460/1

Z opisu wynika że na uzwojeniu wtórnym ma 2 x 57,5V

Odwijanie częściowe nie ma sensu, sens miałoby ewentualnie odwinięcie całego wtórnego i nawinięcie nowego grubszym drutem.
    Jeśli ten transformator ma moc 460VA to wyjdzie ci z tego niezły prostownik z rozruchem.

2171009 napisał:
    Mam prośbę: proszę nie wpisywać że prostownik można kupić w Auchanie za 60zł

W Lidlu widziałem taniej ;)
  • Poziom 38  
    Można ten sprzedać, można nowy kupić, ale można też odwinąć/przewinąć.
    Nie piszesz nic o mocy trafa ani o tym jaki prąd dawało ono na tym uzwojeniu.
    Jeśli to jest trafo 460VA, i miało tylko to uzwojenie wtórne 2x57V, to z prostego przeliczenia wynika, że nawinięto je drutem zapewniającym prąd ok. 4A, czyli fi =1,1mm około.
    Nie wiem, jaki prąd chcesz czerpać z tego prostownika, ale widziałem już prostowniki 4A i do wielu domowych zastosowań (aku do samochodów osobowych) byłby "od biedy) wystarczający, chociaż trafo byłoby niewykorzystane.
    Jeśli 4A za mało - odwiń całe uzwojenie wtórne i nawiń nowe uzwojenie tym samym przewodem, ale trzema drutami (12A) albo dwoma (8A), tylko przy odwijaniu nie uszkodź emalii.
  • Poziom 42  
    Jest jeszcze inne wyjście - niczego nie rozwijać, wyprostować i wygładzić z grubsza to napięcie i zastosować przetwornicę step-down w układzie źródła prądowego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2158519.html
    W ten sposób uzyska się banalnie prostą regulację prądu ładowania bez marnowania energii w wielkich radiatorach.
  • Poziom 10  
    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

Finalnie trzeba kupić trafo 230V/20V 20A i z tego zrobić dobry prostownik.

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam
  • Moderator
    Nikt nie pomyślał, aby zrobić odczep na odpowiednim zwoju. Da się, z toroidów pięknie to wychodzi.
    Pozdrawiam.