Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa ustawa OZE - co z opłacalnością ekonomiczną

oze_maciek 11 Lis 2014 13:22 28309 154
  • #121 11 Lis 2014 13:22
    982177
    Użytkownik usunął konto  
  • Montersi
  • #122 11 Lis 2014 14:26
    INTOUCH
    Poziom 30  

Wobec tego podaj swoją metodę liczenia opłacalności, tylko kolego nie pisz mi w tym wzorze żadnych wskaźników procentowych. Liczą się konkrety, czyli realne pieniądze, a nie jakieś finansowe sztuczki oparte na wzorach z procentami i wskaźnikami.

W tej metodzie nie podałem kosztów nabycia energii, bo patrzyłem od strony producenta. Gdybym patrzył od strony prosumenta, sytuacja była by jeszcze mniej ciekawa pod względem opłacalności inwestycji.

• #123 11 Lis 2014 14:52
    Seas
    Poziom 21  

Metody liczenia opłacalności inwestycji są różne. Nie zgadzam się z wcześniej przedstawionym wzorem. W przypadku prosumenta wzór nie uwzględnia oszczędności produkcji na siebie. Dla porównania przedstawię rozliczenie mojej inwestycji - właśnie 7,11,2014 upłynął 1 rok od podłączenia. Nie wszystkie oszczędności były osiągane przez cały rok, gdyż CWU zacząłem dogrzewać grzałką dopiero od kwietnia. Dodatkowo od sierpnia przeszedłem na taryfę G-12W, co ma uzasadnienie przy produkcji prądu z PV. A więc: instalacja 6,63 kWp, koszt 27000 zł w cenach 2012/2013 (własny montaż). Produkcja roczna 7 MWh, sprzedaż do sieci 4,88 MWh, zużycie własne 2,12 MWh, zysk z przejścia na taryfę G-12W- 40 złp (tylko za 3 miesiące), zysk z podgrzewania CWU grzałką z PV - 240 zł (tylko 7 miesięcy). Teraz wyliczenie zysków i tzw. stopa zwrotu przy obowiązujących dzisiaj przepisach:
    Sprzedaż do sieci 4,88X145=708 zł, oszczędność na zużyciu własnym 2,12X590=1251, zmiana taryfy 40, oszczędność na gazie do CWU - 240. Razem 2239 złp. Stopa zwrotu 12 lat

• #124 11 Lis 2014 15:36
    INTOUCH
    Poziom 30  

Kolego podałeś zysk z przejścia na taryfę i to tylko za 3 miesiące. Dodatkowo podałeś zysk z grzania grzałką za okres 7 miesięcy. Jaj się ma ten wynik w przeliczeniu na rok.
    Ale nie podałeś ile cię wyniósł roczny rachunek za prąd oraz inne roczne opłaty za energię. Zysk mam wtedy gdy ktoś mi płaci a nie ja jemu. Dodatkowo mieszasz CWU z PV a to nie są te same rodzaje energii.
    Wszystkie twoje wydatki na energię w postaci rachunków powinieneś odjąć od tej kwoty.
    Zaoszczędzić? Zaoszczędzisz, ale nie zarobisz. Zresztą ciekawe jaka będzie sprawność twojego PV po 12 latach.

• #125 11 Lis 2014 15:53
    Seas
    Poziom 21  

Obawiam się, że kolega trochę nie rozumie o co w tym chodzi (bez złośliwości). Tu nie ma sensu podawać moich rachunków za prąd. Istotne jest ile mniej wydaję po zainstalowaniu PV. Co do zysków z zmiany taryfy i grzałki CWU podałem dane rzeczywiste bez rocznej aproksymacji. Poza tym sceptyków nikt nie namawia do montażu instalacji PV. Z tego co piszesz wynika, że nie posiadasz mikroinstalacji i raczej jej nie wybudujesz. I jeszcze jedna rzecz: instytucja prosumenta nie polega na zarabianiu pieniędzy lecz na mninimalizowaniu własnych wydatków.

• #126 11 Lis 2014 16:11
    INTOUCH
    Poziom 30  

Seas napisał:
    I jeszcze jedna rzecz: instytucja prosumenta nie polega na zarabianiu pieniędzy lecz na mninimalizowaniu własnych wydatków.

Hoduję wierzbę, ogrzewam dom biomasą i też oszczędzam.
    Energia z PV i tak jest najdroższą energią jeżeli chodzi o koszty produkcji.
    Jeżeli chodzi o energię odnawialną to zastosował kolega możliwie najgorsze rozwiązanie. W przypadku ogrzewania CWU kolektory słoneczne wypadają dużo lepiej. Jeśli chodzi o energię elektryczną można pokusić się o wiatrak chyba, że w ogóle u kolegi nie wieje.

• #127 11 Lis 2014 17:50
    Zdzisław7
    Poziom 21  

Wierzby na dachu nie posadzę. Zostają panele.
    Cena inwestycji 1kW PV.
    5 x 350zł (panele 220Wp)= 1750 zł
    1 x inwerter/kW = 450 zł
    Stelaż = 750 zł
    przewody 40m x 3zł =120 zł
    Praca własna -
    Razem 3100zł
    Od początku roku z 1 kWp wyprodukowałem 0.9MWh. Wszystko na własne potrzeby.Za 1kWh płacę 0.67zł. 25lat x 0.9MWh x 603zł = 13500zł.
    13500zł - 3100zł = 10 000zł zysku.
    Mógł byś policzyć ile zysku wytworzą solary z cieczą o ile będą mogły pracować przez podobny okres.

• #128 11 Lis 2014 18:09
    Seas
    Poziom 21  

Oczywiście ma to sens. Ja mam tradycyjne solary i PV. Energię elektryczną zużywam na bieżące potrzeby, dodatkowo podgrzewam CWU, a nadwyżka idzie w sieć. Nadwyżka jest duża bo przewymiarowałem PV. Zużywam rocznie około 3-3,5 MWh, a PV w tym roku wyprodukowało 7 MWh. Tradycyjny solar w okresie listopad luty niewiele podgrzewa CWU, stanowi właściwie wsparcie dla pieca. W przypadku słonecznych dni, tak jak dzisiaj, zasobnik wody (200L) został podgrzany w połowie przez PV (grzałka zainstalowana w połowie zasobnika - taka konstrukcja) do 75 st. a w drugiej dolnej połowie przez solar do 45 st. Przewymiarowanie wynika z degradacji paneli w czasie (co będzie za 15- 20 lat?). Jest jeszcze mały szczegół - prawdopodobne rozliczenie bilansowe (bez dystrybucji) od 2016 r. Jeżeli wejdzie to w życie, będę podgrzewać CWU grzałką w II taryfie i do zapłacenia zostanie mi po bilansie dystrybucja 3 grosze za 1kWh.

• Montersi
  • #129 11 Lis 2014 21:18
    kriss032
    Poziom 20  

Dodano po 22 [minuty]:

Zdzisław7 napisał:
    Wierzby na dachu nie posadzę. Zostają panele.
    Cena inwestycji 1kW PV.
    5 x 350zł (panele 220Wp)= 1750 zł
    1 x inwerter/kW = 450 zł
    Stelaż = 750 zł
    przewody 40m x 3zł =120 zł
    Praca własna -
    Razem 3100zł
    Od początku roku z 1 kWp wyprodukowałem 0.9MWh. Wszystko na własne potrzeby.Za 1kWh płacę 0.67zł. 25lat x 0.9MWh x 603zł = 13500zł.
    13500zł - 3100zł = 10 000zł zysku.
    Mógł byś policzyć ile zysku wytworzą solary z cieczą o ile będą mogły pracować przez podobny okres.

Już podaję
    Moje solary na ciecz moc 8 kW cena całości z montażem 16000 zł,wymiennik wody 300l zużycie wody ciepłej 200 l /dzień, pobór gazu latem do dogrzania wody 8 m3/miesiąc. Zużycie wody ciepłej 200 l /dzień
    Zimą grzeje wodę piecem gazowym, solary wody ciepłej produkują znikome ilości podobnie jest zimą w panelach PV
    Cena 8 kw PV jest znacznie wyższa, instlacja mieszana jest najlepszym rozwiązaniem

• #130 11 Lis 2014 21:45
    rwxw
    Poziom 22  

kriss032 napisał:
    Moje solary na ciecz moc 8 kW cena całości z montażem 16000 zł,wymiennik wody 300l zużycie wody ciepłej 200 l /dzień...Cena 8 kw PV jest znacznie wyższa, instlacja mieszana jest najlepszym rozwiązaniem

Żeby podgrzać 200l wody o 30-40* wystarczy 6-8kWh, więc instalacja 4kWp do tego celu w zupełności wystarczy i nie jest potrzebne aż 8kWp. Dziś moje 4,4kwp wyprodukowały 9kWh, a 4 solary podgrzały mi około 200l wody o marne 7*. 5.11 było lepiej, bo solary podgrzały 300l wody o 15*, ale pv wyprodukowały prawie 13kWh co by zapewniło podgrzanie 300l o około 40*.
    Latem pv wystarcza na zapotrzebowanie domu, a nadmiarami spokojnie można by podgrzać średnio 200l cwu na dobę, więc nie jestem pewien, czy warto mieć solary cieczowe i pv. Dziś wybrałbym pv, a cieczowych bym nie zakładał, no ale mam co mam.

• #131 11 Lis 2014 22:14
    Seas
    Poziom 21  

Nie rozważamy tutaj PV jako podstawowego źródła do podgrzewania CWU. PV przede wszystkim ma zaopatrywać dom w energię w dzień. Nadmiar energii zamiast odsprzedawać do sieci po 14 gr. lepiej zużyć do podgrzewania wody. Skuteczność hybrydy, która przy okazji podgrzewa wodę zależy od pory roku. Mam solar, PV i kocioł gazowy. W okresie V-X (pół roku) zużyłem 66 m3 gazu i 0,4 MWh energii z PV.
    W tę drugą połówkę roku przewiduję nie przekroczyć 30 m3 gazu średnio w miesiąc.
    W zimowe miesiące z solara nie ma pozytku, ale z PV jest. Dzisiaj z mojego SMA 5k wychodziłyprawie 4 kW co pozwoliło równocześnie nagrzać CWU i obsłużyć dom. W miesiącach zimowych przewymiarowanie PV jest jak widać korzystne.

• #132 11 Lis 2014 22:17
    kriss032
    Poziom 20  

Kolego RWX Żeby podgrzać 200l wody o 30-40* wystarczy 6-8kWh. Na papierze wystarczy ale w praktyce nie wystarczy, podgrzaną wodę zużywasz i kolejna moc jest do grzania napływającej zimnej wody jest potrzebna. W zainstalowanych panelach wodnych podgrzewam wodę czerpaną ze studni głębinowej o temperaturze ok. 10-12C do jak największej temperatury jaką da słoneczko czasami latem jest to 90C czasami 50C Mieszając ją zimną w kranie starcza na dłużej tu polecam baterię z termostatem trzyma ustawioną temperaturę (38 C jest to optymalna temperatura w której się nie poparzysz)
    Nie można zakładać że zagrzejesz wodę w wymienniku ciepła i będziesz ją tam magazynował na czarną godzinę wodę się zużywa
    Na jedno kąpanie w jakuzi wychodzi 300 litrów ciepłej wody, instalujemy te wszystkie wynalazki żeby mieć komfort i przy okazji oszczędność..... no można cofnąć się w czasie i zbierać chrust rąbać drzewo i palić w kuchni na fajerki na ale to już nie ta epoka proszę smoka

PV do produkcji i konsumcji energii elektrycznej, a do grzania wody solary na glikol
    za takim podziałem przemawia rachunek ekonomiczny

• #133 11 Lis 2014 23:05
    rwxw
    Poziom 22  

kriss032 napisał:
    Na papierze wystarczy ale w praktyce nie wystarczy, podgrzaną wodę zużywasz i kolejna moc jest do grzania napływającej zimnej wody jest potrzebna.

Liczymy chyba średnie zużycie ? Z 4.4 kWp generowało się i ponad 20kWh, co wystarczy prawie do zagotowania tych 200l w jeden dzień.
    kriss032 napisał:
    Mieszając ją zimną w kranie starcza na dłużej tu polecam baterię z termostatem

Ja polecam porządny termostat przy zasobniku, żeby się nigdzie nie poparzyć bez względu na rodzaj zastosowanej baterii.
    kriss032 napisał:
    to już nie ta epoka proszę smoka

A kto pisze o myciu sie w cebrzyku ?
    kriss032 napisał:
    PV do produkcji i konsumcji energii elektrycznej, a do grzania wody solary na glikol za takim podziałem przemawia rachunek ekonomiczny

Teoretycznie tak, przynajmniej tak się wydaje, ale jeśli masz wydać 16kzł na solary cieczowe i 16kzł na pv, to kompletnie nie ma to sensu, zwłaszcza że zimą cieczowe nie działają, a latem jedne i drugie generują nadmiary energii: solary zmarnowanej, a pv oddanej po 11gr/kWh, czyli też zmarnowanej. Gdybym miał wydać określoną kwotę, to na dziś mam takie przemyślenia, że wybrałbym pv, a z solarów bym zrezygnował. Ktoś inny może oczywiście mieć inne przemyślenia.

• #134 12 Lis 2014 00:11
    kriss032
    Poziom 20  

Kolego RWX na swoje solary cieczowe Hewalex 8 kW komplet panele wymiennik ciepła 300l, konstrukcja nośna na gruncie, rury, ociepliny, elektronika razem z montażem zapłaciłem 10 lat temu 16000 zeta co daje 2 zł za wat (ceny na dzisiaj są niższe sprawdź na Hewalex.pl) zwrot mojej inwestycji nastąpił już dawno.
    Kompletnego zestawu paneli PV razem a inwenterem, okablowaniem,konstrukcją nośną na gruncie nie kupisz za 2 zł/wat. Poza tym jesteś w błędzie że w zimę cieczowe nie działają, działają tak samo jak panele PV jak jest słońce uzysk jest identyczny jak nie ma słońca produkcja szczątkowa w obu przypadkach. Podam ci wynik produkcji moich paneli PV moc zainstalowana 4,5 kW w deszczowy dzień w listopadzie dały 800 wat/dzień czyli prawie nic 1 telewizor zje to przez 8 godzin a gdzie reszta sprzętu ? Podobnie jest z panelami wodnymi.
    Jeszcze z innej beczki latem gdy w nocy jest 20C lub więcej panele wodne pracują dogrzewają ciepłą wodę do 20C lub więcej w zależnośći od temperatury otoczenia, w nocy panele PV nie nie działają
    Mam umowę na sprzedaż prądu z RWE energia odprowadzona do sieci 20 gr za 1 kw i pełne bilansowanie w stosunku półroczny dlaczego ? RWE promuje program prosument i chce na tym zarobić inwestując w PV i montaż instalacji PV w Polsce no napewno po wygórowanej cenie Dodatkowo zyskuje nowych klientów w programie zmień operatora i przepisz się do RWE

• #135 12 Lis 2014 09:33
    Seas
    Poziom 21  

Koledzy, Wasza dyskusja przypomina dyskusję o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia. Nie można porównywać PV z tradycyjnym solarem do CWU. Nie można porównywać kosztów 1 kW w różnych technologiach. To tak jakbyśmy przeliczali koszt 1 KM w ciągniku i w samochodzie osobowym. Takie porównanie ma sens w ramach jednej kategorii np. tylko PV i mniej za kWp wcale nie znaczy lepiej. Najlepszą metodą na porównanie PV i solara jest określenie stopy zwrotu dla jednej i drugiej inwestycji. Mam to szczęście, że posiadam jedno i drugie i bardzo skrupulatnie liczę swoje wydatki na energię. Poza tym nie jestem związany z branżą (odpada marketing) i wszystkie inwestycje robiłem z własnej kieszeni tj. bez dotacji, kredytów itp. Koszt instalacji solara do CWU (Ferroli, zas. 200l, 2-3 osoby, moc paneli 4kW) wyniósł 6000 zł. Zużycie gazu do podgrzewania CWU bez solara około 600 m3 tj. 1500 zł. Po zainstalowaniu solara około 390 m3 tj. 1050 zł. Czyli zysk 450 zł/rok. Stopa zwrotu 6000/450=13 lat.
    Teraz PV - 6,63 kWp na dachu (Yingli Solar mono panda 255WX26 szt., inwerter SMA SB5000 TL-21, czyli sprzęt dobrej marki, fabrycznie nowy). Zysk ze sprzedaży energii do sieci, produkcji na własne potrzeby, oszczędność na gazie (grzałka w zasobniku) i zmiana taryfy na G12W - razem 2500 zł, czyli stopa zwrotu 11 lat. Jeżeli wejdzie w życie net metering (nawet bez dystrybucji) to CWU będzie grzana tyko solarem i prądem elektrycznym - wzrost oszczędności do 3500 zł rocznie, czyli stopa zwrotu poniżej 8 lat

• #136 12 Lis 2014 10:22
    darkdude
    Poziom 9  

Jako użytkownik systemu glikolowego zwymiarowanego na dogrzewanie CO, z perspektywy czasu widzę temat następująco:

system glikolowy:
    - do zastosowania w przypadku małych instalacji - w zimie ani jedno ani drugie nie nagrzeje CWU, w lecie z żadnego nie będzie nadwyżek, system glikolowy będzie tańszy i zajmie mniej miejsca na dachu
    - w przypadku dużego zapotrzebowania na CWU przez cały rok
    - w przypadku braku miejsca na dachu

PV:
    - duże instalacje przewidziane na pokrycie jak największej części zapotrzebowania na CO/CWU - w lecie z czegoś takiego zawsze będzie nadprodukcja, przy PV nie trzeba rzeźby żeby się jej pozbyć

Każdy z systemów sprawdzi się w trochę innych zastosowaniach, ale przy inwestycji powyżej 10 - 12 000 zł wyraźnie widoczna zaczyna być przewaga PV.

• #138 12 Lis 2014 11:05
    Seas
    Poziom 21  

Oj zauważył, zauważył. Jest tylko jeden problem zainwestowałem w PV 27k, które zwróci sie za 12 lat. Teraz mogę zainwestować w pompę ciepła, klimatyzację, wattrouter, bufory ciepła i z moich 27k zrobi się ile: strzelam - 80-100k. Czy kolega może w przybliżeniu określić po ilu latach te inwestycje się spłacą?

• #139 12 Lis 2014 11:18
    prose
    Poziom 32  

PV będzie zawsze miało przewagę a kto tego nie rozumie to niech się więcej dokształci miałem glikol i zdemontowałem na to miejsce zainstalowałem panele PV i wychodzę na tej instalacji lepiej ,przez 2 lata testowałem jeden i drugi system i wybrałem PV bo mam ciepłą wodę i prąd a na glikolu tylko ciepła woda , w dodatku z glikolu w zimie nici z ciepłej wody PV zawsze coś daje i niema sensu się sprzeczać jak ktoś ma tylko glikol a o PV niema zielonego pojęcia uwaga do INTOUCH .Co do wierzby to trzeba ją posadzić ,ściąć ,wysuszyć ,mokra chyba palić się nie będzie.

• #140 12 Lis 2014 12:15
    darkdude
    Poziom 9  

Nie przesadzajmy w drugą stronę. Są zastosowania, w których glikol sprawdzi się lepiej. Co nie zmienia faktu, że biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny, możliwości i uwarunkowania prawne tych zastosowań jest mało, a będzie jeszcze mniej.

Jest grupa ludzi, którzy zainwestowali 2 - 3 lata temu w systemy glikolowe (a wbrew pozorom te 2-3 lata temu PV to była droga zabawka dla hobbystów, a nie realna alternatywa - pomijając ceny osprzętu, bez małego trójpaku w grę wchodziły drogie off-gridy albo panele wpinane w grzałkę, legalnej synchronizacji z siecią nie było) i teraz nie chcą przyznać, że to nie była najlepsza inwestycja, że wystarczyło poczekać i zainstalować PV. Będą bronić swojej decyzji bez względu na siłę argumentów, dlatego też takie dyskusje będą prowadziły donikąd :)

Jeszcze w kwestii grzania zimą. Nie mam jeszcze opracowanego tematu odczytu ze sterownika, więc solidnych danych nie wrzucę. Ale - w zakresie grudzień-luty w układzie z buforem 400/200 w słoneczny dzień piec gazowy (ustawiony na 30 stopni) działa tylko jako obiegówka, przy ciągłej pracy podłogówki w górze zbiornika mam ok. 40 stopni. W dzień z częściowym zachmurzeniem piec czasem załącza palnik, ale CWU muszę wieczorem dogrzać. Przy zachmurzeniu całkowitym kolektory faktycznie nie grzeją - pytanie ile wat w tych warunkach da odpowiadające mocą PV i ile te waty są warte.

Tak więc stwierdzenie, że glikol nic nie da w zimie też nie jest zgodne z prawdą. Mam, używam i widzę efekty.

Co nie zmienia faktu, że również w moim przypadku PV byłoby dużo lepszą inwestycją i teraz muszę żyć z tym co mam. A w zasadzie nie muszę, dołożę do tego PV :)

• #141 12 Lis 2014 12:36
    rwxw
    Poziom 22  

kriss032 napisał:
    co daje 2 zł za wat (ceny na dzisiaj są niższe sprawdź na Hewalex.pl) zwrot mojej inwestycji nastąpił już dawno........
    Poza tym jesteś w błędzie że w zimę cieczowe nie działają, działają tak samo jak panele PV jak jest słońce uzysk jest identyczny

Tak jak koledzy zauważyli nie można porównywać 1kW pv do 1kW solarów. Nie dyskredytuję Twojej instalacji i Twoich decyzji, a sam posiadam 4 panele glikolowe na dachu które grzeją cwu i 4.4kWp pv, więc jedziemy na tym samym wózku ;-) i też mam porównanie. Żeby nie być gołosłownym, to postaram się wieczorem wkleić wykres przedstawiający jak solary glikolowe grzeją u mnie zimą. Pv można sprawdzić na pvmonitorze. Ja też zakładałem solary parę lat temu, a wtedy nie było innej możliwości - pv on-grid nie istnaniało w PL. Teraz czasy się zmieniły i można mieć jedno i drugie albo jedno lub drugie. Fakt, że solary glikolowe zajmują mniej miejsca na dachu (może dla kogoś ma to znaczenie, dla mnie nie) i mają dużo większą sprawność z 1m2, ale z 1PLN to już sprawa dyskusyjna, a taka sprawność jest dosyć ważna.
    Na dzień dzisiejszy dla osób zastanawiających się czy wydać kasę na pv, czy na solary odpowiedź nie jest jednoznaczna (kilka lat temu temu nie było dylematów i instalowało się solary), zależy od priorytetów i od zapotrzebowania na cwu (przy dużym wskazanie na solary, przy normalny, czy małym już niekoniecznie). Ja u siebie widzę, że latem na luzie ogrzałbym cwu nadmiarami prądu z pv, które prawie za darmo upycham do sieci, więc w moim przypadku zdublowanie instalacji nie ma sensu, ale skoro mam jedno i drugie, to nie będę jednej instalacji zdejmował. Może niech się wypowiedzą koledzy, którzy grzeją cwu nadmiarami z pv i napiszą jak się to sprawdza - będzie to cenny głos w dyskusji.

W sumie kolejnym pomysłem rozwoju pvmonitora może być opomiarowanie instalacji glikolowych, przynajmniej w zakresie temperatur (jeśli ktoś miałby podpięty ciepłomierz ze zdalnym odczytem, to by było fajnie). Byłbyś zainteresowany ? Ja swoją instalację mam opomiarowaną, tylko trzeba będzie wrzucić dane na pvmonitor i wszystko (niestety poza kWh) będzie ładnie widać.
    kriss032 napisał:
    Mam umowę na sprzedaż prądu z RWE energia odprowadzona do sieci 20 gr za 1 kw i pełne bilansowanie w stosunku półroczny dlaczego

Masz net-metering w zakresie energii w ramach RWE, czy tylko półroczne rozliczenie ? Jeśli net-metering, to super i może trzeba pomyśleć o zmianie dostawcy energii.

• #142 12 Lis 2014 13:52
    kriss032
    Poziom 20  

W październiku 2013 złożyłem wniosek w RWE przy dalszej procedurze powiedziano mi tak : jest pan pierwszy w tym temacie damy panu pełne bilansowanie i tyle. Po długiej drodze przez mękę związanej z procedurą papierkową założenie licznika dwukierunkowego nastąpiła w lutym 2014 r.
    Do dzisiaj nie wystawiono mi żadnego rachunku za energię mimo że na liczniku jest ponad 2000 kW energii pobranej i ok 1900 kW energii oddanej to by oznaczało ze mam bilansowanie Z tego co czytałem RWE promuje program prosument oczywiście po to by na tym zarobić

• #144 12 Lis 2014 20:51
    rwxw
    Poziom 22  

Obiecałem, że wrzucę wykresy jak działały moje solary zimą, więc wrzucam. Dane są za luty 2014. U mnie tak szczęśliwie się złożyło, że mam 2 zasobniki spięte szeregowo. 300l, które grzeję tylko i wyłącznie solarami (kolor fioletowy) i 160l, które grzeję gazem (kolor niebieski) jeśli solary nie wystarczają. Gdy solary nagrzeją 300l bardziej niż jest nagrzane 160, to oba zasobniki się mieszają. Jeśli ktoś ma 1 zasobnik, to w nim nie utrzymuje 10* tyko pewnie min. 35-40* i solary zimą będą miały większy problem z dogrzaniem takiego zasobnika niż u mnie, gdyż u mnie solary startują od temperatury wodociągu, czyli zimą 10*, a nie od nagrzanego do 30-40* zasobnika. A oto wykresy dla porównania za luty (od końca stycznia uruchomiłem pv) 4 solarów płaskich cieczowych i pv 2kWp:
    4 solary płaskie firmy Dea:
    pv 2kWp:
    Widać na nim, że zimą 4 panele dogrzewały 300l wody w słoneczne dni o około 25*, czyli generowały około 7-8kWh. W tym samym czasie 2kWp pv generowało również 6-8kWp, a zima była ciepła, przy mrozach sprawność solarów byłaby jeszcze mniejsza. Jak widać pv sobie całkiem nieźle radzą.

kriss032 napisał:
    to by oznaczało ze mam bilansowanie

No to rewelacja. W takim przypadku nie masz nadwyżek prądu do zagospodarowania, większość z nas niestety jest w dużo gorszej sytuacji :-(

• #145 12 Lis 2014 21:22
    SAWEK101
    Poziom 30  

Kriss czy ja dobrze czytam, nie płacisz za energię, kiedy chcesz to pobierasz , oddajesz i tyle, przecieram oczy i nie dowierzam, to możliwe u nas.
    Dużo jest z tym zachodu?
    Ja mam dostawce pge, kurcze chyba zadzwonię i się zapytam.

• #146 12 Lis 2014 22:53
    kriss032
    Poziom 20  

Tak to wychodzi no nie do końca bo za nadprodukcję latem za pierwsze półrocze zapłacili mi 111 zł po 20 gr/1 kW Do września liczniki pobór i produkcja szły prawie łeb w łeb to wyszło na zero, teraz produkcja spada a pobór raczej rośnie to w końcu coś zapłacę Na liczniku dwukierunkowym wychodzi tak: energia pobrana pomniejszona o moją produkcję a energia oddana pomniejszona o zużycie może coś pomyliłem dla mnie to czarna magia oba odczyty na jednym liczniku dwukierunkowym osobnego licznika tylko produkcja nie założyli
    Zachodu jest tyle samo co u innych dostawców czyli nic więcej. Jak podpisywałem umowę z ZE dla nich tez to była czarna magia i zero wiedzy
    ACHA dzwońcie do RWE ale proszę nie powoływać się na Krisa bo może to jakieś ich niedopatrzenie i mi to z korygują

Tu na pocieszenie info z innego tematu
    12 Lis 2014 22:11 Re: Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra Dodaj do ulubionych na forum Cytowanie selektywne - zaznacz tekst wiadomości i kliknij Odpowiedz z cytatem
    Cześć solarniki Smile
    W tej chwili ponoć projekt ustawy został zmodyfikowany i w naszym temacie cena to 100% giełdowej ogłaszanej jako średnia z poprzedniego kwartału. Rozliczenia również kwartalne z bilansowaniem w tym okresie, czyli Q1 i Q4 będzie słaby, ale Q2 i Q3 to raczej się za prąd grosza nie zapłaci... No a jeśli i w tych słabszych kwartałach ktoś chce wyjść na 0, to będzie musiał zainwestować w dodatkowe kW

• #147 13 Lis 2014 08:27
    SAWEK101
    Poziom 30  

Jeśli dobrze rozumiem to masz zwykły licznik z jedną tarczą i liczydłem, tylko nalicza i odlicza, ale to chyba coś nie teges, bo ZE i skarbowy chce wiedzieć ile dokładnie zużyłeś i wyprodukowałeś by mógł sobie policzyć zieloną energię, tak mi się wydaję.
    Kurcze mi by odpowiadał taki licznik dwukierunkowy :D

• #148 13 Lis 2014 09:22
    Seas
    Poziom 21  

Kriss skąd masz takie wieści o rozliczeniu kwartalnym to bije w PV. 100% vs 80% to dla instalacji 6 kWp ledwie 150 zł rocznie wiecej. Przy bilansie półrocznym można mieć CWU w 100% z prądu bilansowanego PV (koszt dystrybucji II taryfy 3 gr za 1kWh)

• #149 13 Lis 2014 18:41
    kriss032
    Poziom 20  

Wieści są z tematu Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pra

• #150 13 Lis 2014 19:38
    Seas
    Poziom 21  

Na panele 4,5 kW... nie ma żadnego źródła, czyli mogą to być tylko plotki, albo ktoś przeczytał wersję ustawy skierowaną do Sejmu niezbyt dokładnie. Z tego co pamiętam rozliczenie bilansowe miało być półroczne, ale informacja od prosumentów o ilości wyprodukowanej energii przez miokroinstalacje co kwartał. Jak będzie zobaczymy i to najwcześniej w 2016r.