Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie transformatora toroidalnego oraz zasilacza stabilizowanego

19 Sty 2012 15:27 4300 9
  • Poziom 8  
    witam, chciałbym się dowiedzieć jak to jest z doborem zabezpieczenia transformatorów bo na necie wyczytałem kilka różnych wersji.

Transformator toroidalny 230/24, 200W, do tego dioda prostownicza, obciążenie trafo po stronie wtórnej ok 3A, dobrałem zabezpieczenie 6A po stronie wtórnej ze Schneidera C6 230VDC. Czy po stronie pierwotnej trzeba trafo zabezpieczać np wyłącznik nadprądowy C2 Schneider 230VAC??

Zasilacz stabilizowany 230/24VDC, 1,5A.....zasilacz ten w sobie posiada zabezpieczenie nadprądowe na wyjściu, wiec w tym przypadku wystarczy zabezpieczyć zasilacz od wejścia wyłącznikiem nadprądowym?np też C2 Schneider 230VAC??
  • Metal Work Pneumatic
  • Poziom 43  
    Prostownik na jednej diodzie? Daj mostek. Po stronie pierwotnej daj sobie jak już chcesz co dawać prosty softstart i zwłoczny bezpiecznik ok 2-3A, mają szansę wytrzymać start przy obecnym softstarcie. Jeśli masz stabilizator - wszędzie piszesz zasilacz a to szersze pojęcie - to między nim a głównym kondensatorem filtrującym daj bezpiecznik powiedzmy 2A.

Niemniej po stronie pierwotnej nie spotyka sie aż tak często wymyślnych zabezpieczeń dla takiego poziomu mocy mając taki zapas mocy.
  • Metal Work Pneumatic
  • Poziom 8  
    witam, po stronie wtórnej transformatora toroidalnego jest mostek, źle napisałem. Soft starty są drogie więc to nie wchodzi w grę, z tego trafo będą zasilane cewki elektrozaworów 24VDC, dlatego się pytam po której stronie zabezpieczyć trafo?? czy po pierwotnej, czy po wtórnej czy po obu..... i jak juz to w grę wchodzi wyłącznik nadprądowy bo takie posiadam.

Zasilacz taki jak ten tylko że 1,5A

http://www.aldom.pl/katalog_produktow/kontrola_dostepu/zasilacze_na_szyne_din/mdr20_24v/

Jakie zabezpieczenie dać na wejściu, ?? C2??

Chodzi o to że w razie jakiejś awarii nie wywalało głównego wyłącznika nadprądowego tylko od danego obwodu i później też łatwiej jest ustalić co się popsuło.
  • Poziom 43  
    Na co do tego zasilacza na szynie Ci transformator jaki wymieniłeś? Nie będzie to w nim w ogóle gadać i nawet nie potrzebuje.
  • Poziom 8  
    Witam, ten zasilacz na szynie jest do zasilania czegoś innego.
  • Poziom 43  
    Sofstart w wykonaniu nie jest drogi, chyba, że kupujesz w sklepach dla pożal się Boże audio(podobno)fili - koszt tego patentu to kilkanaście zł - ograniczy udar i możesz pomyśleć o zwykłej wkładce topikowej. Możesz też to zignorować i zabezpieczyć to po stronie tylko wtórnej przed mostkiem jeśli nie będziesz stosował elektrolitów za mostkiem (sprawdź, czy elektrozaworom nie będzie przeszkadzać tak duże tętnienie napięcia zasilającego). Ten transformator masz mocno na wyrost jeśli chodzi o ledwie 1,5A a wkłądkę mozesz dać sobie na 2A tylko nie szybką.
  • Poziom 15  
    Bezpieczniki służą do zabezpieczania urządzeń przed nim a nie za nim. Bezpiecznik przed transformatorem zabezpiecza instalację zasilającą a nie transformator.
  • Poziom 8  
    witam, z tego co wyczytałem soft-starty się stosuje dla trafo powyżej 200W, ja mam akurat 200W wiec soft-start nie będzie potrzebny(nie wiem ile w tym prawdy). Dlaczego zabezpieczenie przed mostkiem a nie za mostkiem?jakie to ma znaczenie?? Pisząc o elektrolicie ma Pan na myśli kondensator(rozumiem że to jako filtr do tętnień)?Dla cewek elektromagnesów nie ma specjalnego wymaganie odnośnie tętnień tak samo jak dla styczników(nie wiem ile w tym prawdy).

Zasilacz impulsowy stabilizowany na szynę DIN będzie zasilał inne urządzenie które wymaga napięcia stabilizowanego. Więc jako zabezpieczenie na wejściu mogę dać wyłącznik nadprądowy C2??
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Napisałem przed mostkiem, gdyż mostek dzięki swej prostocie ma szanse przetrwać zwarcie dłużej niż bezpiecznik oraz odetnie to co zasilasz od transformatora, który w samym zasilaczu jest wyraźnie najdroższy.
    Z taką pewnością lepiej zacznij poszukiwania teorii a potem zacznij budować, nie odwrotnie. W każdym razie nie stosuj kondensatorów elektrolitycznych jeśli nie masz do tego regulatora obniżającego napięcie - dlaczego to powinieneś wiedzieć.
  • Poziom 15  
    Spokojnie możesz dać ten wyłącznik C2 przed transformatorem. Kondensatorów za mostkiem nie stosuj bo mogą ci podnieść napięcie do 33V i będzie Ci palić te elektrozawory. Wtórne możesz zabezpieczyć jak Ci radzi kolega.