Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty projektor multimedialny

Stiepanowna 19 Sty 2012 18:09 14040 6
  • Prosty projektor multimedialny

Czasy ZSRR już dawno się skończyły, ale zostało po nich sporo niepotrzebnego nikomu sprzętu. Na przykład, u niektórych z pewnością znajdzie się w piwnicy rzutnik do slajdów czy przeźroczy, a szkoda go wyrzucać... Darujmy mu więc drugie życie i przeróbmy go na projektor multimedialny, na którym będzie można oglądać filmy.

Uwaga: funkcję matrycy może pełnić nie tylko mały telewizor, jak przedstawiono w tym artykule, ale również odtwarzacz mp4 czy telefon komórkowy - tu najlepszy byłby ipod, ponieważ ma dobrą rozdzielczość. Dróg do uzyskania efektu końcowego może być wiele. I nawet taśma połączeniowa nie będzie wymagała przelutowania.

A jako rzutnika do slajdów można użyć dowolnego rzutnika przeźroczy.
    Ja zaś kupiłem za 75 dolarów wynalazek chińskich przyjaciół - telewizor "Super" z całkiem dobrą matrycą 2,5", standardową dla podobnych urządzeń rozdzielczością 480*234 i wejściem video, co w naszym przypadku jest bardzo istotne:

Tu należy wspomnieć, że rozmiar matrycy zależy od rozmiaru otworu do slajdów w projektorze, przy czym chińskie telewizorki z większą matrycą i tak mają podobną rozdzielczość (po prostu piksele są większe), dlatego, moim zdaniem, nie opłaca się specjalnie pod nie przygotowywać całej instalacji (lampa, optyka, obudowa).

W dolnej części widać złączkę elektryczną taśmy od matrycy:

Odrywamy podświetlenie wraz z przewodami (po prawej):

Zostaje nam matryca z bardzo krótką taśmą o długości ok. 5cm, co dla naszego projektu jest niewystarczające, przy czym w tym przypadku chińska myśl techniczna zaszła tak daleko, że na taśmie o szerokości niespełna 1,5cm znajduje się 28 pinów.

No, ale nic - będziemy przedłużać. Uwaga: jeśli nie macie wprawy w robieniu takich rzeczy, lepiej poproście kogoś o pomoc.
    Ja natomiast uzbroiłem się w japońską lutownicę o mocy 25W, stop lutowniczy, lupę i przewód [cienki kynar, przyp. tłum.], przykleiłem taśmę do stołu, podłożyłem kawałek plastiku i po 2 godzinach męczarni otrzymałem taki oto efekt:

Następnie zalałem to klejem z pistoletu, sprawdziłem miernikiem wszystkie 28 kontaktów na płycie (punkty były po obu stronach płytki) i przylutowałem je:

Otrzymałem zewnętrzną matrycę na 20-centymetrowym kablu (napis "Super" to obraz na wyświetlaczu pojawiający się w momencie braku sygnału):

Wysłużony rzutnik „Свитязь-Авто” dostałem za bezcen:

W środku ma wszystko, czego potrzeba - chłodzenie i optykę, składającą się z 24V lampy halogenowej o mocy 150W, odbłyśnika, trzech soczewek, filtra UV ze specjalnego szkła i trzysoczewkowego obiektywu (nie ma go na zdjęciu):

Wstawiłem matrycę w okno do wyświetlania slajdów i na wszelki wypadek dodałem dodatkowe chłodzenie w postaci coolera od Pentium 4 i rury, chociaż w przypadku lampy rodzimej produkcji wystarczyłby i zwykły, ponieważ okazało się, że temperatura na matrycy nie przewyższa 40 stopni (powietrze przepływa przez szczelinę do slajdów akurat vis a vis matrycy). Następnie usunąłem całą, już niepotrzebną mechanikę:

Gotowy projektor wygląda następująco:

Wyrzuciłem też fabryczny wentylator i wstawiłem turbinę promieniową. Umocowałem zasilanie telewizora i wentylatorów w obudowie. Urządzenie przestało szumieć i przybrało taki wygląd:

Biorąc pod uwagę poziom wszystkich pozostałych elementów, ekran też został zrobiony w sposób dość oszczędny. Ponieważ poszukiwania profesjonalnych materiałów po sklepach nie dały rezultatu, spryskałem kawałek kartonu zwykłą farbą w spray'u "do powierzchni chromowanych", a ramkę pomalowałem na czarny mat. Otrzymałem panel o przekątnej 125cm (50").

Porównanie z obrazem z telewizora (20" Sony Trinitron):

Wyszło, co wyszło - będziemy testować. Chińskie halogeny po projektorów kosztują 50 rubli (150W i 250W). Co prawda, nie wiem skąd pochodzą, ale według informacji na stronie lampa28.ru dla lampy Osram o mocy 150W żywotność wynosi 2000 godzin, co brzmi dość optymistycznie.

Źródło: http://www.sdelaysam-svoimirukami.ru/news/proektor_svoimi_rukami/2010-07-18-282

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 20 Sty 2012 00:16
    bartek 8118
    Poziom 17  

Z tymi kablami to trzeba mieć anielską cierpliwość.
    Ja myślałem nad rzutnikiem do foli i zwykłym monitorze. Ale muszę poczekać jak w szkole będą utylizować rzutniki to w tedy pomyślę nad taką zabawką.

• #3 20 Sty 2012 00:18
    nsvinc
    Poziom 35  

Wyświetlacz jest źle wypozycjonowany względem soczewek, i z tego wynikają przyciemnione rogi obrazu i widoczne tam lekkie odkształcenia. Wystarczyłoby lekko przesuwać wyświetlacz jednocześnie obserwując rzucony obraz, aby tego zonka się pozbyć.

• #4 20 Sty 2012 18:35
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Pomysł ciekawy. Ciekawe, czy w takim projektorze wciśnie się lampa metalohalogenkowa 70W.
    Wtedy jasność obrazu będzie większa, a nie trzeba będzie intensywnego chłodzenia. Tylko, że koszt takiej lampy razem ze statecznikiem może być spory.

Nie wiem, czy to prawda, ale słyszałem, że w takich rzutnikach jeden slajd nie powinien być dłużej niż 15-20 minut, żeby nie zniszczył się od temperatury, co sugeruje, że tam panuje bardzo wysoka temperatura. Nie wiem, ile tam jest stopni, ale też nie wiem, czy LCD wytrzyma taką wysoką temperaturę. Bardzo słusznie, autor konstrukcji dorobił dodatkowe chłodzenie.

Z drugiej strony, nigdy nie miałem w rękach projektora "pico", ale wydaje się, że dobrze zrobione projektory domowej roboty mają jakość zbliżoną do projektora pico.
    Tańsze projektory pico to cena chyba gdzieś 400-600zł.

Projektor domowej roboty:
    Lampa metalohalogenkowa 70W: 50-80
    Statecznik do lamp metalohalogenkowych: 100-150zł
    Mały telewizor LCD: 100-200zł
    Razem to już jest gdzieś koło 300-400zł.

Do tego dochodzi optyka. W przypadku autora tematu nic nie kosztowała, na Allegro takie rzutniki są gdzieś 50-100zł.

Potem dużo pracy, żeby to odpowiednio przerobić i poskładać do kupy.

Oczywiście ja nie potępiam samodzielnego konstruowania projektorów, nawet fajnie jest taki samemu zbudować i opisać jako DIY. Tylko ja mam już wątpliwości, czy warto się w to bawić, bo za niewiele wyższy koszt (w niektórych przypadkach podobny) można kupić gotowca wielkości telefonu komórkowego oferując jakość porównywalną z dobrze zbudowanym domowym projektorem. Sama idea pochodzi z czasów, jak nie było projektorów pico, a prawdziwe projektory były bardzo drogie, wtedy bezapelacyjnie się opłacało zrobić DIY nawet o dużych gabarytach (np. wykorzystując rzutnik pisma). A teraz?

• #5 23 Sty 2012 00:01
    misiupan
    Poziom 35  

Łatwiej zdemontować gniazdo od tej tasiemki i to je na przewodach wyprowadzić, niż męczyć taśmę od tej matrycy. Rozdzielczość tej matrycy jest mała, więc piksele na ścianie będą niczym cegły.
    Posiadam fabryczny projektor na matrycy 7 cali i można powiedzieć że obraz jest zadowalający.

• #6 27 Sty 2012 14:12
    Bizonekn
    Poziom 11  

Hej,
    Projekt jest ciekawy jeśli ktoś się straaaasznie nudzi się w domu. Podliczając koszta jednak nie opłaca się zabawa bo podejżewam, że kupując wszystko trzeba by przeznaczyć z 300zł, a szczerze to na alledrogo można kupić za taką cenę podobnej klasy (jak nie lepszej) projektor z przepaloną lampą i najprościej przerobić na dowolną inną lampę/żarówkę. Mniej zabawy a efekt z pewnością o niebo lepszy.
    Pozdrawiam

• #7 08 Lut 2012 15:50
    hacker_ice

Poziom 24  

Koledzy ja już w przeróbkach projektorów siedzę od dość dawna i jeśli naprawdę chcecie mieć projektor to radze poszukać na allegro za jakieś 200-300zł projektor z lampą która ma przepracowane powiedzmy 50% swojego żywota, po 1 od razu macie projektor, po 2 od razu cieszycie się z oglądania na dużym ekranie :) bez przeróbek itd :) ale jeśli ktoś naprawdę szuka projektora do przeróbek to i tak ciężko znaleźć odpowiedni model co się da łatwo przerobić, a najlepiej wtedy przerobić jego balast "zmniejszyć moc" i włożyć xenona 55W. Warunek najlepiej projektor o dużych matrycach LCD :) Wszystko wtedy jest we wnętrzu projektora bez dodatkowych zasilaczy itd :) Jeśli myślicie o projektorze DLP to lepiej sobie odpuścić z przeróbkami, po 1 ciężko je oszukać a po 2 jeśli będziecie chcieć wstawić np lampe MH to jest baaardzo trudno ją tak wyogniskować aby światło było idealnie skupione w tak małej kratce :) PoZdR :)