Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja instalacji telekomunikacyjnej z ADSL2+ na VDSL2 - jaki przewód ?

elektronik123456789 19 Jan 2012 20:47 3137 0
    elektronik123456789
    Level 21  
    Witam wszystkich forumowiczów !
    W związku że od pewnego czasu korzystam z usługi VDSL2 plus IPTV chciałbym zasięgnąć konkretnej porady. Gdy miałem Internet w technologii ADSL2+ na mojej linii mogłem osiągnąć nawet takie wyniki dzięki zmianie SNR:

Tutaj nadal ADSL2+, po zmianie na modem VDSL2 i po przełączeniu na lepszą parę co zresztą widać

Osiągi ADSL2+

Przeprowadziłem mały wywiad dlaczego mając tłumienie aż ok 17 dB miałem tak dobrą synchronizację i dowiedziałem się:
    dobre kable w kanalizacji technicznej i z głowicy w bloku do klatek schodowych a mianowicie prawdopodobnie XzTKMDXpw z tego co wiem w kanalizacji leży. Ale już nie jest tak ładnie od skrzynki operatora na klatce do mojego mieszkania. Jak miałem ADSL2+ to wszystko działało idealnie i nie przejmowałem się tym lecz teraz uświadomiłem sobie że czas na zmiany kiedy iskrzenie na łączniku do kinkietu w kuchni powoduje zakłócenia w pracy IPTV :)

I teraz mi się oberwie jak powiem jak wygląda właśnie ten problematyczny odcinek linii. Od skrzynki która jest chyba 2 piętra niżej wychodzi przewód YTKSY 2x2x0.5 który to na moje piętro dociera pionem technicznym (domofony, sieć energetyczna, TV kablowa) i kończy się w puszce. Tam jest za pomocą etonów połączony dalej z przewodem YTKSY 2x2x0.5 i kończy się w pierwszym gnieździe telefonicznym. Z żył zrobione oczka i zalutowane. Ale potem z tego gniazda do drugiego koło modemu znajduje się przewód podejrzewam że YTDY 4x0.5 który jak wiem obecnie że do w.cz się nie nadaje zupełnie (kolory żył niebieski, pomarańczowy, biały i biały). Przy usłudze VDSL2 modem sypie dość obficie błędami, synchronizuje się zwykle na 52 000 kb/s DL i 15 000 kb/s UL. Stąd wpadłem na pomysł wymiany instalacji. I teraz nasuwa się pytanie: czy zastępować YTKSY a już bez namyślenia YTDY ? Jeżeli tak to czym ? Skrętka kat 5e lub 6 starczy ? A może są jakieś specjalne kable telekomunikacyjne w.cz (ale bez przesady, XzTKMDXpw pod gniazdo nie podłącze :) ) ? Bo YTKSY jest kablem m.cz, ma dość mały skręt par i do VDSL też średnio może się nadawać. Bez wzywania sztabu technicznego mógłbym wymienić instalację aż do etonów na moim piętrze. A może wzywać ekipę i wymienić aż do skrzynki operatorskiej ? Jeżeli skrętka to jaka ? Ekranowana czy nie ?

A że wymiana jest konieczna może świadczyć jeden fakt: Kawałek przewodu YTDY POPRAWIA mi osiągi. Jak wepnę się pod pierwsze gniazdo a drugie odłączę (odlutuje YTDY do drugiego gniazda) mam gorszą synchronizację niż w drugim gnieździe mimo że tego przewodu jest przecież więcej i jest złej jakości. Przewód do modemu to YTKSY z wtyczkami RJ11.

Bardzo proszę o pomoc w doborze tego przewodu i zakresu ewentualnej wymiany, ma być to zrobione dobrze, niech nawet i 20 PLN więcej to kosztuje.

Pozdrawiam.