Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nvidia Geforce GT220 - problem z pamięcią

Altoids 19 Jan 2012 21:49 2767 11
    Altoids
    Level 9  
    Witam
    Mam pewien problem związany z kartą Nvidia Geforce GT220 (512 mb DDR2) oraz kośćmi ramu Goodram (DDR2 2x2gb 667Mhz CL5). Otóż jakiś czas temu dokupiłem sobie owe kości ramu - 4gb. 2 lata wcześniej zakupiłem wymienioną wyżej kartę graf. Po włożeniu kości do komputera ,jakimś cudem podskoczyła mi pamięć karty graf. z 512mb do 1gb ,a pamięć ramu podskoczyła tylko do 2.8gb. Po tym 'nagłym' przeskoku il. pamięci w karcie ,wydajność tej karty zmniejszyła się. Tzn. załóżmy ,że wcześniej miałem po 60-75 fps w grze CS 1.6 ,a teraz skaczą od 10 do 50.. o.O
    Wie ktoś może o co chodzi ? Byłbym bardzo wdzięczny za wytłumaczenie tego 'zjawiska' ,bo ja kompletnie nie wiem ocbg..
    Gdy z powrotem włożyłem moją starą kość ramu 512 mb ,pamięć karty graficznej powróciła do stanu wcześniejszego czyli 512mb. I gdy tak jest ,wówczas w CS'ie wyciągam równiutko 60 fps.
    Kasek21
    Level 43  
    Pełna konfiguracja komputera z uwzględnieniem marki i modelu zasilacza?!

Daj screeny po obsadzeniu płyty nowymi pamięciami z programu CPU-Z - wszystkie zakładki; dla zakładki SPD dla każdego zajętego slotu

SPOSÓB WKLEJANIA GRAFIKI
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Altoids
    Level 9  
    System: Win XP SP2
    Płyta Główna: MSI MS-7255 P4M890M
    Procesor: Intel Pentium 4 630 3.0Ghz
    Ram: Noname 512mb / 2x Goodram 2Gb DDR2 GR667D264L5/2G
    Karta graficzna: Nvidia Geforce GT 220
    Zasilacz: Modecom FEEL 500W
    Dysk twardy: Seagate Barracuda 500gb 7200.12

Nvidia Geforce GT220 - problem z pamięcią Nvidia Geforce GT220 - problem z pamięcią Nvidia Geforce GT220 - problem z pamięcią Nvidia Geforce GT220 - problem z pamięcią Nvidia Geforce GT220 - problem z pamięcią Nvidia Geforce GT220 - problem z pamięcią
    riki007
    Level 17  
    Posiadasz Windows XP, i to rozwiewa wszelkie wątpliwości.
    A mianowicie, Windows XP (32bit) nie obsługuje 4GB RAM, dlatego nie pokazuje ci pełnej pojemności.
    A co do karty graficznej, ma ona własną pamięć, plus pamięć współdzieloną, przydzielaną albo przez BIOS, albo sterowniki.
    W twoim przypadku pamięć przydzielana ustawiona jest w tryb automatyczny, (o ile takie ustawienie w BIOSie masz, bo w sterownikach z tego co wiem, nie daje się dostępu do sterowania wielkością przydzielanej pamięci), co oznacza, że pamięć karty graficznej "cudownie" powiększa się, gdy dokładasz pamięci RAM.
    Rozwiązaniem problemu jest instalacja Windows 7 x64 plus przestawienie opcji w BIOSie na najniższą możliwą wartość.
    P.S. trochę dziwne, że to powoduje spadek wydajności (szczególnie, że CS nie jest wymagającą grą, i nie wykorzystuje nawet 50% wbudowanej w grafikę pamięci), ale nadal uważam, że to co napisałem powinno rozwiązać problem.
    Altoids
    Level 9  
    Wielkie dzięki. Nawet nie wiedziałem ,że xp nie wykorzystuje takiej il. pamięci. : ]
    Zmienię dzisiaj na Win 7 tylko mam problem z tą pamięcią w karcie graf. ,bo nie mogę się odnaleźć w BIOSie z tą opcją... Wiesz może jak może ta opcja być nazwana ?
    wariato
    Level 43  
    Szukaj w którejś zakładce coś podobnego do "Share Memory Size" lub "Graphics Aperture Size".
    PrzemQ24
    Level 25  
    Technologia, o której tutaj mowa nazywa się TurboCache i została opatentowana przez firme nVidia.
    Umożliwia ona procesorowi GPU renderowanie bezpośrednio na pamięci fizycznej RAM, co pozwala na oszczędzanie pamięci karty graficznej.
    Altoids
    Level 9  
    Dzięki wszystkim ,problem został rozwiązany (skołowałem Win 7 Ultimate) w sumie nie do końca ,ale jest jak jest ,a mianowicie ,karta ma ponownie 512 mb ,ale mam tylko 2,5 gb ramu.
    Jeszcze raz dzięki
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Otwieram na prośbę autora.
  • Helpful post
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    riki007 wrote:
    Rozwiązaniem problemu jest instalacja Windows 7 x64

Jeśli autor wątku skołował Win7 x64 ze sklepu to wyszło na to, że naciągnąłeś go na koszty...

System x64 nie jest uniwersalnym panaceum na problem 4GB.
    Bo widzisz ta płyta a właściwie mostek północny VIA P4M890 na to nie pozwala.

http://en.wikipedia.org/wiki/3_GB_barrier#Chipset_and_other_motherboard_issues

Altoids zainstalowałeś 4GB a zapomniałeś o VRAMie na grafice, który 'przysłonił' kawałek RAMu (pomijam już takie drobnostki jak system BIOS, zasoby płyty głównej itd.)

IMHO w przypadku płyt jak ta rozsądnym max. RAMu to 3GB (1+2GB bo i tak dual channel nie obsługuje) a instalacja O/S x64 nie ma większego sensu.

Tutaj podobny przypadek, z GT220 1GB na płycie z mostkiem intela z ograniczeniem przestrzeni adresowej do 4GB czyli tak jak u Ciebie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8511886#8511886
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1929819.html

-
    Co do cyrków z wykrywaniem VRAM na GT220 może właśnie nadmiar RAMu jest temu winny bo MSI podaje w spec. płyty obsługe max. 2GB:
    http://pl.msi.com/product/mb/P4M890M-L-IL.html#/?div=Detail

Reasumując: możesz pogodzić się z niewykorzystanym RAMem / wstawić 2GB + 512MB a reszte sprzedać lub zmienić płytę na 'odpowiednią' (przy okazji z dual channel).
    Altoids
    Level 9  
    Win7 sprawiłem od kumpla.
    Dzięki wielkie za wytłumaczenie mojego 'problemu'.
    Zostawię na razie jak jest czyli 2x2gb.
    Jeszcze raz dzięki wielkie ; ]

EDIT: Hmm.. Jest jeszcze jedna pewna sprawa związana z moją kartą graficzną. Mam strasznie mało klatek na sekundę w grze(20-50). Wcześniej było więcej (70+). Pytałem wujka gugla ,znalazłem kilka poradników itp. Robiłem różne rzeczy ,ale jakoś mało to dało :/
    Do tego przy włączeniu CS'a mam dwa czarne paski po bokach. Zmieniałem w opcjach na Widescreen ,ale to dało tylko tyle ,że paski są mniejsze.
    Wie ktoś może co można zrobić ,aby zwiększyć jej wydajność i usunąć te paski ?