Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hamowanie silnika krokowego

Villen 19 Sty 2012 22:23 1596 2
 • #1 19 Sty 2012 22:23
  Villen
  Poziom 21  

  Witam,

  buduję urządzenie, w którym mały silnik krokowy unipolarny (dwa uzwojenia) z napędu pozycjonowania głowicy CD-ROM'u sterowany poprzez mostek L293D będzie miał za zadanie utrzymywać naciąg małej sprężynki przez jakiś czas. Silnik naciąga sprężynkę bez problemu, jednak sam opór wirnika (rotora?) i jego łożyskowania nie wystarcza do utrzymania tego naciągu.

  Dlatego zastanawiam się, czy w celu hamowania i utrzymania zadanego naciągu można zostawić włączone zasilanie jednego z uzwojeń? Moje testy wykazały, że w takiej sytuacji silniczek bez problemu spełnia zadanie i utrzymuje naciąg. Pobór prądu w takiej chwili, przy napięciu zasilania 5V to około 360-400mA.

  Może to trywialne pytanie, ale pierwszy raz korzystam z silnika krokowego i dopiero uczę się jak to się je :)

  Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję!

  0 2
 • #2 19 Sty 2012 23:18
  Matejkos
  Poziom 20  

  Możesz zostawić zasilanie choć do takiej operacji może dobrze było by ograniczyć prąd żeby silnika zbytnio nie podgrzać.

  Pozdrawiam Matejkos

  0
 • #3 20 Sty 2012 17:21
  bogdan_p
  Poziom 39  

  Villen napisał:
  buduję urządzenie, w którym mały silnik krokowy unipolarny (dwa uzwojenia)

  Silnik o dwóch uzwojeniach to silnik bipolarny , pozostawienie napięcia na jednym z uzwojeń to normalna rzecz nosi nazwę momentu trzymania . Tak jak napisał kolega prąd powinien być ograniczony i dobrany do parametrów silnika , osobiście raczej nie widzę większego zastosowania silnika krokowego z CD . Jeżeli naciąg sprężynki nie wymaga dużego skoku to nie prościej zastosować elektromagnes lub zwalnianie naciągu nie musi być szybki prosty napęd śrubowy , którą miałeś przy silniku do przesuwu wózka .

  0