Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hamowanie silnika krokowego

19 Sty 2012 22:23 1746 2
 • Poziom 21  
  Witam,

  buduję urządzenie, w którym mały silnik krokowy unipolarny (dwa uzwojenia) z napędu pozycjonowania głowicy CD-ROM'u sterowany poprzez mostek L293D będzie miał za zadanie utrzymywać naciąg małej sprężynki przez jakiś czas. Silnik naciąga sprężynkę bez problemu, jednak sam opór wirnika (rotora?) i jego łożyskowania nie wystarcza do utrzymania tego naciągu.

  Dlatego zastanawiam się, czy w celu hamowania i utrzymania zadanego naciągu można zostawić włączone zasilanie jednego z uzwojeń? Moje testy wykazały, że w takiej sytuacji silniczek bez problemu spełnia zadanie i utrzymuje naciąg. Pobór prądu w takiej chwili, przy napięciu zasilania 5V to około 360-400mA.

  Może to trywialne pytanie, ale pierwszy raz korzystam z silnika krokowego i dopiero uczę się jak to się je :)

  Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję!
 • Poziom 20  
  Możesz zostawić zasilanie choć do takiej operacji może dobrze było by ograniczyć prąd żeby silnika zbytnio nie podgrzać.

  Pozdrawiam Matejkos
 • Poziom 39  
  Villen napisał:
  buduję urządzenie, w którym mały silnik krokowy unipolarny (dwa uzwojenia)

  Silnik o dwóch uzwojeniach to silnik bipolarny , pozostawienie napięcia na jednym z uzwojeń to normalna rzecz nosi nazwę momentu trzymania . Tak jak napisał kolega prąd powinien być ograniczony i dobrany do parametrów silnika , osobiście raczej nie widzę większego zastosowania silnika krokowego z CD . Jeżeli naciąg sprężynki nie wymaga dużego skoku to nie prościej zastosować elektromagnes lub zwalnianie naciągu nie musi być szybki prosty napęd śrubowy , którą miałeś przy silniku do przesuwu wózka .