Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego

20 Sty 2012 00:39 8198 18
 • Poziom 9  
  W wyniku błędu elektryka do odkurzacza centralnego BEAM podłączono zasilanie międzyfazowe (400V). Efekt taki, że uszkodzony został moduł sterowania Electrolux 312430. Może ktoś ma schemat, albo poda jakie elementy zostały uszkodzone. W załączeniu zdjęcia modułu. Proszę o pomoc.
  BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego
  BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • Specjalista AGD
  kruswald napisał:
  Może ktoś ma schemat, albo poda jakie elementy zostały uszkodzone.

  To Ty powinieneś podać nam jakie elementy zostały uszkodzone .Zdjęcia nie ma.
 • Poziom 9  
  Na zdjęciu jest widoczny uszkodzony element oznaczony na płytce MV1 lub MU1. Był podobny do tych żółtych okrągłych kondensatorów, ale większej średnicy. Możliwe że był to warystor, ale nie mam pewności. Drugim podejrzanym elementem jest obok znajdujący się transformator. Oba elementy widać najlepiej na pierwszym zdjęciu.
  Proszę o pomoc.
 • Specjalista AGD
  kruswald napisał:
  Był podobny do tych żółtych okrągłych kondensatorów, ale większej średnicy. Możliwe że był to warystor, ale nie mam pewności.

  Myślę że był to termistor NTC 4,7Ω służący do ograniczenia prądu silnika przy starcie, ale pewność miałbym gdybyś podał obustronne dokładniejsze zdjęcia tej pionowej płytki . Transformator powinien być dobry , jest tylko okopcony wybuchającym obok elementem . Obok zdjęcie termistora NTC :
  BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego
 • Poziom 39  
  Raczej warystor. NTC raczej nie eksplodowałby tak pięknie przy podaniu napięcia 400V.
  Aha, mam nadzieję że nie trzeba mówić że przed jakimkolwiek włączaniem należy wziąć izopropanol, pędzelek i dokładnie całą płytkę wyczyścić z węgla?
 • Poziom 9  
  Wylutowałem pionową płytkę i zrobiłem dokładniejsze zdjęcia. Dzięki za zainteresowanie moim problemem. Na zdjęciu od strony ścieżek element był wlutowany z prawej strony dwa środkowe luty.
  Muszę dodać, że w wyniku tego uszkodzenia włączenie odkurzacza powoduje zwarcie i wyrzucenie bezpiecznika w tablicy energetycznej.
  BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  kruswald napisał:
  Muszę dodać, że w wyniku tego uszkodzenia włączenie odkurzacza
  Jak masz rurę dziurawą to też będziesz odkręcał wodę żeby sprawdzić czy na pewno zalewasz sąsiadów? ;) Najpierw napraw, potem włączaj.

  MV1 to warystor. Na początek można bez niego pracować, o ile nie planujesz znów podłączania 400V.
  Z innych rzeczy które mogą powodować zwarcie:
  - węgiel którym wszystko jest pokryte po eksplozji
  - kondensatory na płytce filtra (tej pionowej)
  - transformator lub inne elementy na głównej płytce (np. układ D7, D13, R9, R10, R21, R22, Q1, U4 - ale to mało prawdopodobne).

  Skoro już wylutowałeś filtr to wyczyść trochę to wszystko i daj wyraźniejsze zdjęcia głównej płytki - szczególnie w okolicy transformatora i od drugiej strony.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  A więc movzx miał rację , to warystor , widać to pięknie na drugim zdjęciu , że punkty lutownicze naszego "wybuchowego" elementu są pod napięciem sieci zasilającej .
 • Poziom 9  
  Przesyłam zdjęcia płytki głównej, ale od spodu jest druga płytka, która zasłania ścieżki płytki głównej.
  BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego
  BEAM 355 - naprawa modułu sterowania odkurzacza centralnego
 • Poziom 11  
  Witam wszystkich. Mam podobny problem ale chyba jestem zmuszony kupić nowy moduł. Gdzie można dostać cos takiego, moze być jakaś tańsza wersja bez regulacji siły ssania(obrotow silnika). Pozdrawiam TZ
 • Poziom 2  
  Można kupić nowy moduł, ale można też naprawić stary. Trudno podać receptę na taką naprawę, bo padają różne elementy. Jednak jak dotychczas wszystkie, które do mnie trafiły po naprawie odżyły. Problem byłby gdyby uszkodzeniu uległ mikroprocesor, lub gdyby sama płytka drukowana była nieodwracalnie zniszczona .
 • Poziom 20  
  Mam podobny odkurzacz i nie załącza się dioda przycisku świeci na zielono. Silnik sprawny sprawdzony. Koledzy co sprawdzić na module Model odkurzacza SC350


  Sprawdziłem moduł okazało się że jest uszkodzony rezystor R27 smd 241 przy triaku. Wymieniłem rezystor i odkurzacz włączył się normalnie ale po niedługim czasie spaliło drugi rezystor R26. Wymieniłem również triaka i rezystor R26. Nadal palą się rezystory koledzy co sprawdzić może układ moc3020 ?
 • Poziom 9  
  Witam. Mam problem z odkurzaczem centralnym Beam SC385EB na wyświetlaczu pojawia się komunikat skontaktuj się z serwisem. Silnik na krótko działa.
 • Poziom 28  
  Witam,
  Pytanie odnośnie płytki sterownika z postów #1 #9: czy ktoś się spotkał z problemem samoczynnego uruchamiania tego odkurzacza? Jest to usterka losowa (dwa dni pochodzi, potem sam się włącza/wyłącza w nocy). Dodam, że dzieje się to także przy odłączonych stykach (sensorach) więc nie jest to wina instalacji w rurarzu. Triak, optotriak zostały wymienione na nowe i dalej to samo.
  Czy ktoś się spotkał z taką przypadłością? Problem dotyczy Płytki sterującej JC SC 285/335/385/398 Kod produktu: T040D.
 • Poziom 10  
  Witam
  podłączam się do tematu -
  mam identyczny moduł jak u kolegi na zdjęciach. U mnie po podaniu zasilania dioda świeci przez 3 sekundy na zielono i zaraz gaśnie. Gdzie mogę szukać przyczyny? jak podłączam silnik " na krótko" to chodzi. Natomiast moduł nie podaje napięcia.
  ktoś pomoże?
 • Poziom 2  
  Dzien dobry
  Mam ten sam problem co pawlon159.
  Czy moze znalazłeś rozwiązanie?
  Adam
 • Poziom 10  
  Witam
  Kupiłem nowy moduł i po wymianie odkurzacz śmiga 😊