Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa pierwszych kolumn głośnikowych

Zygi80 20 Sty 2012 10:39 3873 12
  • #1 20 Sty 2012 10:39
    Zygi80
    Poziom 9  

Witam
    Chciałbym zrobić sobie nieduże kolumny głośnikowe typu bassreflex podłączone do ampli tunera onkyo 506E 5x75W 8 ohm, lub 5x 130W 4ohm. Poczytałem o budowaniu kolumn, ale nie mam żadnego doświadczenia, poza słuchaniem MTV na zestawie kina domowego ;). Chciałbym przeznaczyć do 300 zł na części do każdej z kolumn (nie licząc obudowy). Chodzi mi o głośnik, wejście i zwrotnice (o czymś zapomniałem?). Z tego co się doczytałem to kolumny powinny być tej samej mocy lub nieznacznie większej niż wzmacniacz.

1.Czy mogą to być 60W? Z regóły żeby głośnik niskotonowy jak ma 100W to średnicę (poza Arn-em) ma powyżej 180mm i duże Vas , co wymusza budowę większej kolumny.

2.Czy poza STX, Tonsil, ARN, tańszymi Visatonami są jeszcze jakieś firmy sprzedające głośniki niskobudżetowe (do 150zł/szt)?

3.Które z tych firm (lub jeszcze przeze mnie nie wymienionych) są lepsze a które gorsze?

4.Czy w tym budżecie lepiej robić kolumy dwudrożne, czy trzydrożne (jak trzydrożne wymagają większego budżetu to mniej więcej jakiego?) ?

5.Przeglądając różne konstrukcje natknąłem się na taki schemat jak poniżej (wśród schematów zwrotnic ARN). Zakładając prawidłowo zaprojektowaną do tego obudowę czy to może być udana konstrukcja?

https://obrazki.elektroda.pl/4811099700_1327052421.jpg

" target="_blank" data-fancybox-group="group" class="postlink fancybox " title="Budowa pierwszych kolumn głośnikowych">Budowa pierwszych kolumn głośnikowych

Można w nim zamiast ARN 188 zastosować ARN 165-01/8 a GTC 11/100/8 to GDWK 11/100/8 (chyba).

Edit - Skasowałem bo bzdurki napisałem ;)

Jakby mi ktoś podpowiedział jak wkleić obrazek (wkleja mi się samo url lub BB a obrazek się nie wyświetla) to bym wkleił zamiast linków

Z góry dziękuję za wszelką pomoc

Pozdrawiam

0 12
  • #2 20 Sty 2012 11:02
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 20 Sty 2012 11:18
    Zygi80
    Poziom 9  

CZytałem to już wcześniej, postąpiłem zgodnie z instrukcją. U mnie nie widać obrazka. Co źle zrobiłem?

0
  • #4 20 Sty 2012 12:14
    Tomq
    Poziom 38  

Niepotrzebnie wstawiasz link do obrazku w tag "[url]"

Cytat:

1.Czy mogą to być 60W? Z regóły żeby głośnik niskotonowy jak ma 100W to średnicę (poza Arn-em) ma powyżej 180mm i duże Vas , co wymusza budowę większej kolumny.

Nie zwracaj uwagi na to "ile one mają wat". Dużo ważniejszym parametrem jest efektywność. Ale tym też nie musisz za bardzo zawracać sobie głowy, bez wchodzenia w szczegóły przyjmij, że zarówno moc, jak i efektywność głośników w tej grupie cenowej w którą celujesz będzie odpowiednia.
    Cytat:

2.Czy poza STX, Tonsil, ARN, tańszymi Visatonami są jeszcze jakieś firmy sprzedające głośniki niskobudżetowe (do 150zł/szt)?

ARN (Tesla) już upadł, więc możesz je wykluczyć. Dopisz za to Daytona, Founteka i Seasa, Vifa ma także dość niedrogie niektóre modele.
    Cytat:

3.Które z tych firm (lub jeszcze przeze mnie nie wymienionych) są lepsze a które gorsze?

Nie ma czegoś takiego, że jest lepsza, albo gorsza fimra. Porównuj posczególne modele pod kątem swoich wymagań.
    Cytat:

4.Czy w tym budżecie lepiej robić kolumy dwudrożne, czy trzydrożne (jak trzydrożne wymagają większego budżetu to mniej więcej jakiego?) ?

Jeśli nie masz pokoju >20m2 to lepiej zrobić 2 way. Ja osobiście szacuje, że niezłe głośniki zaczynają się od 120-150zł/szt. Licząc x6 wychodzi 720-900 zł za same głośniki. Zwrotnica również będzie nieco droższa. Jednakże dobrych projektów 3 way na lekarstwo, ale może coś uda się znaleźć.
    Cytat:

5.Przeglądając różne konstrukcje natknąłem się na taki schemat jak poniżej (wśród schematów zwrotnic ARN). Zakładając prawidłowo zaprojektowaną do tego obudowę czy to może być udana konstrukcja?

Można w nim zamiast ARN 188 zastosować ARN 165-01/8 a GTC 11/100/8 to GDWK 11/100/8 (chyba). Z tym, że ten układ będzie 4 ohm-owy, a ja raczej potrzebuję 8 ohm-owy.

6.Czy jak podłączę to tak (chciałem szeregowo) to będzie 8 ohm-owy? Chyba coś poputałem, albo nie wiem jak to zrobić.

Po pierwsze nie ufaj tym schematom, nie ma pewności co do ich źródła.
    Po drugie, nie wolno tak robić jak pokazałeś. Poczytaj - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1644509.html

0
  • #5 20 Sty 2012 13:19
    Zygi80
    Poziom 9  

Tomq napisał:
    Nie zwracaj uwagi na to "ile one mają wat". Dużo ważniejszym parametrem jest efektywność. Ale tym też nie musisz za bardzo zawracać sobie głowy, bez wchodzenia w szczegóły przyjmij, że zarówno moc, jak i efektywność głośników w tej grupie cenowej w którą celujesz będzie odpowiednia.

Chodziło mi o to by nie spalić głośników, albo amplitunera. Efektywności jak dla mnie będzie aż nadto. Roumiem, że i 100W i 60W nie niesie specjalnego zagrożenia?

Tomq napisał:
    Niepotrzebnie wstawiasz link do obrazku w tag "[url]"

dalej coś nie tak ??

Tomq napisał:
    ARN (Tesla) już upadł, więc możesz je wykluczyć. Dopisz za to Daytona, Founteka i Seasa, Vifa ma także dość niedrogie niektóre modele.

Niektóre firmy internetowe jeszcze je oferują, tak mi się zdaje. Rozumiem, że niepowinienem ich brać? Szkoda bo ich charakterystyki wyglądają na najlepsze.

Tomq napisał:
    Jeśli nie masz pokoju >20m2 to lepiej zrobić 2 way.

Czy chodziło Ci o <20m2? Nie pisałem ale nie specjalnie zależy mi na głośności, ale na dobrym brzmieniu, więc mam pytanie, czy 2waye (niskotonowy i wysokotonowy) w tym przedziale potrafią ładnie grać (w tym i przenosić w miarę niskie częstotliwości)

Tomq napisał:
    Po pierwsze nie ufaj tym schematom, nie ma pewności co do ich źródła.

Tu czuję się lekko zagubiony, ponieważ to schematy ze specjalnie przeklejonego wątku na górze działu. Skąd w takim razie poza sprawdzonymi konstrukcjami brać te schematy?

0
  • #6 20 Sty 2012 14:02
    AnTech
    Poziom 31  

Zygi80 napisał:
    dalej coś nie tak ??

Teraz obrazek będzie widoczny:

Budowa pierwszych kolumn głośnikowych

0
  • Pomocny post
    #7 20 Sty 2012 16:10
    Tomq
    Poziom 38  

Zygi80 napisał:

Chodziło mi o to by nie spalić głośników, albo amplitunera. Efektywności jak dla mnie będzie aż nadto. Roumiem, że i 100W i 60W nie niesie specjalnego zagrożenia?

Nigdy nie ma zagrożenia o ile do słuchania muzyki podchodzi się z głową i samo słuchanie nie jest mylone robieniem hałasu potrzebnego do robienia nagonki na niedźwiedzia. Po Twoim poście wywnioskowałem, że należysz raczej do "normalnych" słuchaczy, więc moim zdaniem nie musisz się przejmować tą kwestią. Co innego jakbyś budował kolumny do wzmacniacza lampowego, na estradę, albo skupiłbyś się na jakiś chińskich głośnikach z 83dBSPL, wtedy kwestia efektywności i mocy ma znaczenie.
    Cytat:

Niektóre firmy internetowe jeszcze je oferują, tak mi się zdaje. Rozumiem, że niepowinienem ich brać? Szkoda bo ich charakterystyki wyglądają na najlepsze.

Same charakterystyki przenoszenia to nie wszystko, żeby wstępnie ocenić głośnik trzeba także spojrzeć na jego parametry (mms, fs, materiał membrany, itp), charakterystykę impedancji i wykres zniekształceń harmonicznych, który mówi najwięcej, ale najrzadziej jest publikowany (zwykle tylko przez "droższe" firmy - zapewne domyślasz się dlaczego). Może to wydać się herezją, ale na początek najlepiej oceniać głośniki po cenie - te droższe nie bez powodu kosztują więcej. Oczywiście ta zasada nie sprawdza się w 100%, ale na początek to chociaż jakiś punkt odniesienia.
    Cytat:

Czy chodziło Ci o <20m2? Nie pisałem ale nie specjalnie zależy mi na głośności, ale na dobrym brzmieniu, więc mam pytanie, czy 2waye (niskotonowy i wysokotonowy) w tym przedziale potrafią ładnie grać (w tym i przenosić w miarę niskie częstotliwości)

Dokładnie, miałem na myśli "<20m2". W większych pomieszczeniach będzie brakowało niskich tonów. Jednak układ 2 way na dobrych przetwornikach na pewno zapewni miłe wrażenia odsłuchowe.

Cytat:

Tu czuję się lekko zagubiony, ponieważ to schematy ze specjalnie przeklejonego wątku na górze działu. Skąd w takim razie poza sprawdzonymi konstrukcjami brać te schematy?

W tym wątku znajdują się różne rzeczy. A ten schemat pochodzi zapewne z pdfu w którym było wrzucone dość dużo schematów, bez żadnych informacji o kolumnach.
    Sama koncepcja podziału 18 cm głośnika przy 4 khz - no cóż, tak się nie robi.

Szukaj kolumn, które już ktoś zrobił. Sam schemat zwrotnicy nie gwarantuje, że jest poprawny, ja kiedyś naciąłem się na schemat zabezpieczeń do wzmacniacza, też był opublikowany na elektrodzie i wydawał się ok, a okazał się niepoprawny.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1446841.html
    Poszukaj także kolumn na fountekach w dziale DIY na forum i przejrzyj także zagraniczne strony. To, że w zbiorze znajduje się dość dużo kolumn nie znaczy, że to jedyne projekty możliwe do zrobienia. Na dole podane są link m.in do strony visatona. Wybierz coś (nie sugeruj się zbytnio typem obudowy - z podstawkowych zwykle da się zrobić podłogowe i vive versa) i poczytaj opinie innych użytkowników na temat tych kolumn i użytych w nich głośników.

0
  • #8 20 Sty 2012 22:21
    Zygi80
    Poziom 9  

Dzięki serdeczne za pomoc.

Poszukam innych konstrukcji i niedługo wrzucę pomysły z pytaniami.

0
  • #9 25 Sty 2012 20:15
    Zygi80
    Poziom 9  

Poszukałem konstrucji DIY, przeczesałem sklepy i wyciągnąłem wnioski. Co do głośnika niskotonowego - Daytona, Founteka i Seasa, Vifa nie dostanę do 200 zł (- chyba, że się mylę co do cen, a zakładałem koło 150zł ) więc znalazłem niskotonowego STX GDN-18-140-8-AWX http://www.stx.pl/mx-140-diy.html ewentualnie WS 17 E 8 OHM http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/tiefton/ws17e_8.html,, choć do tego drugiego nie szukałem zwrotnicy.

1. Ten konkretny STX to dobry wybór, czy może visaton, a może jest jeszcze jakaś alternatywa poza wymienionymi dwoma?

2. Jak na STX-sie to zastanawiam się nad dwiema konstrukcjami:

a) ze strony producenta MX 140 z wysokotonowym STX GDWK-10-250-8-AWX http://www.stx.pl/gdwk-10-250-8-awx.html ?

b) 3SM http://audiohobby.pl/topic/1/4747/1 gdzie STX GDN-18-140-8-AWX zestawiony jest z Seas 27TBFC/G http://audiosklep.com.pl/seas-h121206-27tbfcg-p-786.html , ale tu raczej zastąpiłbym tą kopułkę jakąś tańszą seas ze zbliżonymi parametrami np SEAS H0831-06 27TFF http://audiosklep.com.pl/seas/h0831.pdf różnica jest w częstotliwości rezonansowej w tańszej 1200 a w droższej 550, a częstotliwość podziału byłaby na około 1900Hz. Czy może jednak nie mógł bym tak zamienić?

0
  • #10 25 Sty 2012 23:32
    Tomq
    Poziom 38  

Nie można zmieniać głośnika bez zmiany zwrotnicy. 3SM zbudował niedawno jeden z forumowiczów i pisał, że to raczej monitorki do odsłuchów z bliskiej odległości.

Zestaw na awxach z stxa raczej zbiera dobre opinie. Jeśli chodzi o np. Daytona to jest za 220zł dayton RS180 i za ~150 zł seasa 27tdfc z którym to jest zwrotnica. Ale to metalowe głośniki, nie każdemu mogą przypaść do gustu. Ta niedawno publikowana konstrukcja też jest ciekawa: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2165490&highlight= Z peerlesów to kiedyś był popularny hds 180 9ale teraz dość drogi..) z vifa xt 25.

Z visatonów dobra jest tylko ta droższa seria (AL). Seria "W", np "W170" nie jest zła, jest kilak projektów z tym glosnikiem (np z tweeterami seasa, albo z visatonowskim dt94), ale to jednak połka niżej (cenowo także!) niż wszystkie w/w.

0
  • #11 26 Sty 2012 12:45
    Zygi80
    Poziom 9  

Przejrzałem twoje propozycje i po prostu niestać mnie w tej chwili, choć mogę poczekać i uzbierać. Głośniki będą służyć do bliskiego odsłuchu około 1m, tyle, że 4 sztuki (do komputera) będą służyły do muzyki i gier komputerowych, nie będą służyć do oglądania filmów. biorąc to pod uwagę czy warto zbierać na konstrukcję z Dayton RS180, lub lepszą? Na audiohobby Krs47 porównuje swojego 3SM na STX do takiego na 2,5 raza droższym Dayton i tej samej kopułce i nie specjalnie stwierdza przewagę któregoś zestawienia.

Tak naprawdę to stać mnie w tej chwili tylko na STX GDN-18-140-8-AWX + STX GDWK-10-250-8-AWX, ale jak się zepnę i na koniec lutego wraz z rodziną będę jadł chleb z ketchup-em ;) (albo trochę zaczekam) to mi starczy na STX GDN-18-140-8-AWX + Seas 27TBFC/G, ale czy warto? Niecałe 20% różnicy w cenie, a czy dźwięk też będzie zauważalnie lepszy?

Co byś wybrał na moim miejscu ?

0
  • #12 26 Sty 2012 17:51
    Tomq
    Poziom 38  

Niestety nie doradzę Ci nic konkretniejszego (jak pewnie zauważyłeś podrzuciłem tylko propozycje nad którymi mógłbyś się zastanowić), bo sam wyżej wymienionych zestawów nie słuchałem.

Bardzo podchwytliwie napisałeś ostatnie zdanie i ciężko się z tego wykręcić - osobiście więc wybrałby founteki, dlatego, że:
    - mają mniejszą membranę niż 18awx
    - marian123, którego opinie wg mnie są miarodajne, napisał, że te głośniki mogą konkurować z (droższymi) usherami
    - to nowe głośniki więc mnie ciekawią
    - boję się aluminiowych wysokotonowych, a zwłaszcza tweeterów seasa (taka moja prywatna fobia).

Gdy już nieco osłuchałbym się z tymi kolumienkami i zgromadziłbym więcej funduszy zrobiłbym zwrotnicę aktywną, co wymaga 4 końcówek mocy (które posiadam), mikrofonu pomiarowego (również mam na stanie) i nieco wiedzy niezbędnej do poradzenia sobie z prawidłowym zgraniem głośników. Oczywiście zarejestrowałbym się na forum audioarena.com.pl i napisałbym co najmniej 5 sensowych postów, żeby dostać rabat na głośniki w sklepie loudspeakershop (nie jest to żadna reklama, powtarzam tylko informacje które przeczytałem w internecie!).

Ale zrobisz jak zechcesz. Napisz jeszcze tylko po co Ci 4 kolumny, bo dla mnie jest to kompletnie niezrozumiałe.

Ale jeśli to mają być głośniki do komputera, a nie do odsłuchu w salonie przy zgaszonym świetle i wsłuchiwaniu się w każdy szczegół muzyki, to nie musisz w nie inwestować jakiś wielkich pieniędzy. Wydaje mi się, że poziom 18AWX będzie już wystarczający (jako nieco lepsze od pierwszych kolumn które miałem), zapewne i tak część kolekcji swojej muzyki (tych w słabszej jakości mp3) będziesz musiał usunąć, bo głośniki pokażą wady słabych nagrań.

0
  • #13 26 Sty 2012 21:15
    Zygi80
    Poziom 9  

Tomq napisał:
    Napisz jeszcze tylko po co Ci 4 kolumny, bo dla mnie jest to kompletnie niezrozumiałe.

Mają to być głośniki do komputera, między innymi do gier komputerowych (nie śmiej się :) ) a w nich niezbędne jest przynajmniej 4.0, ale również do muzyki. Najpierw chciałem kupić w sklepie, więc poszedłem posłuchać najdroższych logitechów. Co może taki mały jednodrożny głośnik zamknięty w maciupkim plastikowym pudełeczku. Oczywiście zniekształcać, szumieć (no może specjalnie nie szumiał), ale za to głośno.

Tomq napisał:
    Ale jeśli to mają być głośniki do komputera, a nie do odsłuchu w salonie przy zgaszonym świetle i wsłuchiwaniu się w każdy szczegół muzyki, to nie musisz w nie inwestować jakiś wielkich pieniędzy. Wydaje mi się, że poziom 18AWX będzie już wystarczający (jako nieco lepsze od pierwszych kolumn które miałem), zapewne i tak część kolekcji swojej muzyki (tych w słabszej jakości mp3) będziesz musiał usunąć, bo głośniki pokażą wady słabych nagrań.

Do odsłuchu w salonie używam Quintas 700 (stereo) i z regóły włączam ampli na pure audio, korektora dźwięku używam z komputera (drugiego). Używam ich również (5.0) do filmów. Gdyby udało mi się poprawnie sklecić pierwszą konstrukcję, to chciałbym w przyszłości zbudować zestaw do salonu, albo chociaż soobwoofer (trochę brak im poniżej 90Hz). Co do słuchanej muzyki wyrzuciłem prawie wszystko poniżej MP3 256kB/s ale i tak głównie słucham w formacie flac lub nieskompresowanym.

Więc stanęło na 18 AWX. Czy warto dopłacić 200pln do 4 kopułek seasa czy wziąć kopułki STX a może jakaś alternatywa?

0
  Szukaj w 5mln produktów