Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kolumn, bez podanej impedancji. Jak?

Kukis0908 20 Sty 2012 16:39 1421 12
  • #1 20 Sty 2012 16:39
    Kukis0908
    Poziom 12  

Witam, posiadam wzmacniacz SMX 11. Zamierzam podłączyć do niego 4 kolumny estradowe. Czy jeżeli podłącze dwie kolumny do powermixera, i następnie z tych kolumn są wyjścia, więc podłącze do nich następne dwie kolumny to nic się nie stanie? Czy te całe Omy będą dobrze?

Proszę o szybką odpowiedź. Zależy mi na tym!

0 12
  • #2 20 Sty 2012 16:45
    Dj Joker
    Poziom 26  

Bez danych kolumn, dokładniej rzecz ujmując ich parametrów. Nic nie zdziałamy.
    Nikomu raczej nie chce się szukać danych tego wzmacniacza. Niech kolega opisze cóż to za wzmacniacz. Jak się domyślam (a może raczej wróżę z fusów) jest to krajowego pochodzenia wzmacniacz firmy LDM.

Niech kolega nam ładnie napisze cóż jest napisane na tylnim panelu przy wyjściach głośnikowych, w ów czas będziemy myśleć.

Bo przecież...skąd my mamy wiedzieć...co za kolumny kolega ma...

Tak samo...cóż napisane jest przy wejściu i wyjściu w kolumnach?
    Takie same są te kolumny?

Jak nam kolega powie...dowiemy się jak to jest z tymi "Całymi Om-ami".

Pozdrawiam. DJ JOKER...

0
  • #3 20 Sty 2012 16:52
    Kukis0908
    Poziom 12  

A więc wzmacniacz to LDM SMX 11 - Powermixer 2x200W.

Kolumny SoundMan 2x250 W RMS. Drugie kolumny mają większą moc, ale nie jestem pewien jaką. coś ok. 300-400W RMS. W kolumnach SoundMan są 4 wyjścia. 2x XLR i 2x Jack. Założmy, że wejdę Jackiem, i podłączę do nich XLR drugą kolumnę. Co się może stać, jak np. jedna kolumna ma 8 Om, a druga 4? Niestety dokładnych parametrów nie znam.

0
  • #4 20 Sty 2012 17:05
    Dj Joker
    Poziom 26  

Miernik uniwersalny kolega posiada?

Co prawda impedancji nie da się zmierzyć, jednakże w przypadku głośników można ją oszacować. Przyjmując, że impedancja jest równa oporowi cewki w głośniku pomniejszonym o 2.

Zatem jeśli cewka ma Rezystancję np.: 10Ω to impedancja jest równa (w przybliżeniu) 8Ω.

Z≈R-2

Z - Impedancja [Ω]
    R - Opór głośnika [Ω] (Zmierzony multimetrem)

Ów kolumny posiadają dwa głośniki niskotonowe? Jeśli tak należy pomierzyć to z osobna na każdym głośniku. Później trzeba impedancję wyliczyć z zasad łączenia szeregowego/równoległego urządzeń o charakterze oporowym.

Pozdrawiam. DJ JOKER

P.S. Dopuszcza się łączenie głośników/kolumn tylko i wyłącznie o identycznej impedancji.

Jeśli kolega połączy to bez odpowiedniej wiedzy, czy też...odpowiednich testów...na chybił trafił różnie może to się skończyć. Znając ten wzmacniacz...Może on tego nie przeżyć.

Sprzęt LDM-a ma na tylnim panelu zwykle napis w stylu "Min load" lub " MinΩ=4Ω"
    O to konkretniej pytałem.

0
  • #5 20 Sty 2012 17:08
    Kukis0908
    Poziom 12  

Jutro jest dyskoteka, więc nie będę miał czasu tego pomierzyć, gdyż nawet tych kolumn w domu nie mam. Jeżeli bym to podłączył, to ew. jak by się coś działo zabezpieczenie w SMX 11 by zadziałało?

0
  • #6 20 Sty 2012 17:12
    Dj Joker
    Poziom 26  

Zabezpieczenie może zadziałać, w najlepszym wypadku, a może i nie zadziała? I nic się z wzmacniacza nie zostanie? Nie jestem wróżką...

Zależnie od tego jak to kolega połączy, równolegle lub szeregowo. Zależnie od tego jak jest połączone wyjście i wejście w kolumnach...
    Albo będzie się mniej grzać...albo się włączy protektor...albo się spali. Rosyjska Ruletka :D

Jedna kolumna będzie dostawać więcej mocy druga mniej...zniekształcenia będą inne ;) itd. itd...

Generalnie zasada jest taka...ot...całkiem prosta...Jak się nie znam, to się za to nie biorę. Bo potem my, mamy więcej roboty.

Mam nadzieję że pomogłem. (Jeśli tak, jest na forum stosowny przycisk do wykorzystania)

Pozdrawiam. DJ JOKER.

P.S. Takich rzeczy nie zostawia się na ostatni gwizdek. To technika, zawsze może coś się stać. To tak na przyszłość...

0
  • #7 20 Sty 2012 17:16
    Kukis0908
    Poziom 12  

No dzięki za pomoc, dowiemy się wszystkiego jutro :D ew. podłączę na próbę, jak się będzie grzać, to się dwie podłączy. W kolumnach jest raczej równolegle :)

0
  • #8 20 Sty 2012 17:16
    Dj Joker
    Poziom 26  

Raczej...ale kolega nie ma takiej pewności ;)

0
  • #9 20 Sty 2012 17:18
    Kukis0908
    Poziom 12  

Kolumny nie były przerabiane. Zwykle jak w kolumnach robią? Równolegle czy szeregowo?

PS. Wyczytałem w instrukcji, że można podłączyć 2x8 lub 2x4 Omy.

0
  • #10 20 Sty 2012 17:24
    Dj Joker
    Poziom 26  

Równolegle. Ale to robią zwykle :) Widziałem różne wynalazki...Na pewno nie były przerabiane?

Widzi kolega...jak kolega połączy dwie kolumny i będą mieć po 4R to Rz=2R w połączeniu równoległym. I wzmacniacz tego nie wytrzyma lub wyłączy zestaw głośnikowy.

Połączenie szeregowe zdało by egzamin. Ale jeśli impedancje będą różne, to w ów czas jedna kolumna dostanie więcej mocy a druga mniej...i nie wiadomo jak będą się zachowywać zniekształcenia.

Dlatego polecam, iść do szkoły wcześniej i się tym zainteresować. Przy pomocy multimetru.

DJJOKER

P.S.: Znam szkoły w których niby sprzęt nie był przerabiany, a przy jakiś naprawach wychodzi...że był wszędzie.

Wątpię by ten model mógł pracować przy 2Ω, należy dowiedzieć się jak. Bo 2x4Ω w poł. szeregowym jak najbardziej. 2x8Ω w poł. równoległym także. Jednak wątpię by wytrzymał w poł równoległym 2x4Ω bo Rz=2Ω To za mało, jak mniemam dla tego wzmacniacza.

0
  • #11 20 Sty 2012 17:27
    Kukis0908
    Poziom 12  

Ma Pan rację... Jutro wszystko zobaczę, czyli jak wszystkie kolumny miały by po 4 Omy, to by wszystko chodziło, dobrze zrozumiałem?

0
  • Pomocny post
    #12 20 Sty 2012 17:32
    Dj Joker
    Poziom 26  

Niestety nie, jak wszystkie będą mieć po 8Ω w poł. równoległym (Czyli tym przy użyciu kolumn, zakładając że takowe tam zastosowano) Rz=4Ω. Zatem TO JEST POPRAWNE.(Rz-Rezystancja zastępcza/impedancja zastępcza po połączeniu)

Jeśli kolumny mają po 4Ω to możesz je połączyć szeregowo, i uzyskasz 8Ω, będziesz mieć mniej mocy ale nie odczujesz tego znacznie, bo głośność spadnie tylko o około 3dB. Ale działać będzie, i będzie stabilne. Wzmacniacz Ci za to podziękuje, a większa powierzchnia membrany zastąpi stratę mocy.

Niestety w ów czas nie możesz łączyć tego za pomocą tego poł. w kolumnach, musisz to zrobić ręcznie, przy pomocy lutownicy i innych narzędzi.

Pozdrawiam. DJ JOKER
    P.S. Żaden ze mnie pan. Proszę mówić normalnie. Joker lub Adam.

0
  • #13 20 Sty 2012 17:35
    Kukis0908
    Poziom 12  

Sądzę, że już wszystko mi wytłumaczyłeś, dzięki za poświęcenie swojego czasu.

Pozdrawiam.

0