Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba A300-1TM wyłącza się po 30s

lukan1 20 Jan 2012 17:39 10775 22
Tespol
    lukan1
    Level 11  
    Witam,

Jak w temacie,
    Uruchamiam ją i po 30s wyłącza się
    Wszystkie podzespoły odłączone - tylko RAM LCD itp
    Płyta ładuje baterię, wszystko świeci, działa
    Jakieś pomysły?

Pozdrawiam
  • Tespol
    adorbelo
    Level 15  
    Startuje procedura post? Pojawia się coś na ekranie?
  • Tespol
    lukan1
    Level 11  
    Tak,
    Wszystko działa tylko się wyłącza po 30s
    M@rek
    Level 17  
    Czy plyta reaguje na docisk mostu polnocnego / poludniowego?
    Jak zachowuje sie napiecie przetwornicy procesora? W tych plytach lubialy padac kondensatory w przetwornicy procesora (czarna kostka NEC pod gniazdem procesora).
    Czy po zalaczeniu ktorys z elementow nie nagrzewa sie silnie (oczywoscie oprocz tyh ktore maja - procesor, most polnocny:)
    lukan1
    Level 11  
    Cześć,

Za bardzo tak się nie znam:)
    Jak sprawdzić napiecie przetwornicy procesora?
    Tego neca znalazłem pod gniazdem procesora jest to NEC TOKIN 0E907
    Płyta to SPS: V000126440
    Może wcześniej jakoś da się to sprawdzić czy na pewno to wymieniać?

Pomożecie?:)

Oto ten nec(?):

Oto płyta:
    adorbelo
    Level 15  
    lukan1 wrote:
    Za bardzo tak się nie znam:)

Lepiej zanieś do serwisu. Skasują do 200zł.
    M@rek
    Level 17  
    Odpalasz plyte glowna i miernikiem (dobrym, nie takim "targowym" za 10zl) mierzysz napiecie na procesorze. Jeszcze lepiej jesli masz dostep do oscyloskopu, latwiej zaobserwowac czy napiecie jest ladnie wygladzone, czy tez pojawiaja sie na nim jakis zakłocenia.

Do wykonania reballingo mostu polnocnego / poludniowego trzeba miec dostep do stacji BGA. Z wymiana kondensatora NEC rownierz musisz miec dostep do odpowiedniego sprzetu (stacja hot air i piecyk do wstepnego podgrzania calej plyty). Niestety kondensator znajduje sie po drugiej stronie podstawki procesora. Jezeli bedziesz nagrzewal stacja hot air sam kondensator mozesz punktowo odksztalcic plyte glowna i sa szanse na powstanie zimnych lutow pod podstawka procesora.

Reasumujac, jezeli nie masz odowiedniego doswiadczenia i sprzetu proponuje oddac plyte glowna do serwisu.
    lukan1
    Level 11  
    Mam stację lutowniczą Hot Air - może się i nie znam ale chciałbym się nauczyć, a jak wiadomo to praktyka jest najważniejsza:)

Poradźcie, gdzie najlepiej kupić takie kondensatory?

Oscyloskop mogę pożyczyć tylko gdzie go podłączyć? Macie jakiś schemat ew. jakaś pomoc w znalezieniu miejsca pomiaru?

Z góry przepraszam za swoją totalną amatorszczyznę ale co tam:)
    M@rek
    Level 17  
    Zamiast NECa spokojnie mozesz zastosowac zwykle kondensatory tantalowe jakie stosowane sa na innych plytach glownych. Trzeba wlutowac rownolegle kilka kondensatorow zeby utworzyc pojemnosc powyzej 1000uF. Ostatnio kolega z powodzeniem zastosowal taki zabieg.
    M@rek
    Level 17  
    Obudowa dobra, ale nie wiem czy to sa kondensatory niskoimpedancyjne. Popatrz na oferte TME, ewentualnie jesli nic nie znajdziesz, mozesz wylutowac z innej plyty glownej (o ile masz do takowej dostep).
    struna
    Level 18  
    lukan1 robiłem właśnie Toshibe A205 z NEC TOKIN 0e128 ten jest o pojemności 1200u wymieniłem na kondensatorki takie jak zamieściłeś w linku i płytka uruchamia się bez żadnego problemu.
    Akurat w moim przypadku były to 3x330 i 1x220.
    krzysiek2924
    Level 10  
    Witam! mam podobny problem w laptopie satellite A300-1EG, również restaruje mi się bądz zatnie laptop jak podłącze zasilacz, ale dopiero jak odpali mi się widows. Ale w biosie chodzi dość długo czasami nawet ponad 2 godz, a przy w grywaniu systemu czesto się restartuje lub zatnie. na zasilaczu na baterii jest dobrze. Czy to może być również ta sama przyczyna? Ale na biosie chodzi na zasilaczu?
    Proszę o doradzenie czy wyniana tego kondesatora by pomogła?
    M@rek
    Level 17  
    krzysiek2924 - nikt nie jest w stanie powiedziec na odleglosc czy w Twoim przypadku winowajca jest kondensator. Sadzac po pytaniu, najlepszym wyjsciem bedzie oddanie laptopa do serwisu. Samodzielne proby naprawy przy braku odpowiedniej wiedzy / sprzetu najczesciej koncza sie znacznym poszezeniem uszkodzen.
    krzysiek2924
    Level 10  
    Masz M@rku 100% racje i dziękuje za racjonalą wypowiedż. Ja wolabym iść pod górkę i rozwinąć temat.o ile są chętni w tym temcie się wypowiedzieć. pozdrawiam !!!
    M@rek
    Level 17  
    krzysiek2924 - rozumiem ze probowales reinstalacji windowsa zeby wykluczyc problem softwarowy
    krzysiek2924
    Level 10  
    tak próbowałem,już kilkanaście razy i to różne systemy tylko na baterii moge ponownie zainstalować system, przy podłączeniu zasilacza odrazu tnie się bądz restaruje. tylko jest szczegół że na biosie chodzi. miałem podejrzenie na dysk ale podłączałem go do drugiego kompa ale dobrze się formatuje i system również dobrze na nim chodzi. wszystko sie wali jak odpali się system po podłaczeniu zasilacza, na baterii jest ok. zasilacz również kupiłem dla pewności drugi, i sprawdzałem miernikiem zasilanie jest ok.
    krzysiek2924
    Level 10  
    Doświadczenia niemam zawodowego, ale lubie ten temat wałkować. udawało mi się naprawić kilka płyt jak był wylany kondenator. Ale tam obiawy były widoczne i to była beczułka z nużkami. Tutaj jest smd troszkie czytałem na ten temat na innym forum jakie dać zamienniki. Zamówiłem na allegro hotair, ale się troszkie obawiam ponieważ z drugiej strony płyty jest mocowanie procesora. niewiem czy gra jest warta świeczki?
    Naped mam zepsuty wgrywam system z pendrive. Ale postaram się sciągnąć mini xp i przetestować
    misiupan
    Level 35  
    Jak masz płytę na stole to podlutuj do tego kondensatora drugi równolegle np 470µf i sprawdź jak reaguje płyta. Zwykły kondensator elektrolityczny LOW ESR oczywiście. Nie męcz Neca póki się nie upewnisz ze to jego wina, on jest bardzo solidnie osadzony - luty pod całą powierzchnią i demontaż jest dla niego najczęściej destrukcyjny.
    diseasekowalski
    Level 35  
    Jeśli kondensator ma zwarcie to chyba takie równoległe podlutowanie nic nie da,,?
    krzysiek2924
    Level 10  
    Wczoraj wgrałem mini xp i jest ten sam objaw, zainstalowć daje się
    cały o dziwo cała instalacja przebiga bardzo szybko. niestety jak już wgram te same objawy zatnie się na dobre luz ponowny restart. Dysk miał jeden bad sektor dał się zregenerować, ale to pozytywnego skutku nieprzyniosło. zmieniłem też paste na procesorze i grafice. dziwne że w biosie może chodzić nieskończenie i się nie zatnie i niewyłączy.

Dodano po 3 [godziny] 14 [minuty]:

Aha chciałem dodać że w tybie awaryjnym chodzi dobrze!
    M@rek
    Level 17  
    Na 80% wykluczylbym kondensator NEC przy procesorze. Podejzewam ze problemy robi jeden z mostow albo grafika. Najbardziej do opisanych objawow pasuje most poludniowy.
    krzysiek2924
    Level 10  
    Dziś udało mi się wgrać xp sp3, bez baterii. Po wgraniu chodził stabilnie, opcjach oszczedzania baterii ustawił się na stacjonarny, a nie na laptop przenośny. Powgrywałem sterowniki i było ok. Dopółki z ciekawości nie przestawiłem na przenośny. Próbowałem tak wgrać Win 7 ale niestety przy wgrywaniu restartuje się jakieś większe obciążenie jest przy 7. Teraz jeszcze raz wgram xp tym samym sposobem jeśli bedzie stabilnie się zachowywał to zostawie go na tym systemie. Dzięki M@rek za odpowiedzi. Czytałem na innych forach o moscie południowym i również wydaje mi się że jest duże prawdopodobieństwo że to może być główna przyczyna.