Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niebezpieczne napięcie na listwie N - PE

20 Sty 2012 21:46 7016 55
  • Poziom 18  
    Witam mam następujący problem między zbiorczymi szynami N i PE występuje napięcie 5v mierzone miernikiem fluke 289 po odłączeniu głównego przewodu ochronnego napięcie mierzone tym samym miernikiem wzrasta do 118v...

Zauważyłem również że odłączając zabezpieczenie nadprądowe od niektórych odbiorników (UPS, oświetlenie świetlówkowe i klimatyzację ) to napięcie spada do wartości około 1V bez podłączonego głównego przewodu ochronnego.

Przewody między rozdzielnią a tymi odbiornikami są sprawne gdy podłączam te urządzenia kawałkiem przewodu do rozdzielni sytuacja się powtarza.

UPS jest urządzeniem online czyli jest odseparowane od sieci w momencie zaniku napięcia.

Chciałbym zasięgnąć rady osób które spotkały się z takim wpływem odbiorników na sieć elektryczną

Proszę posługiwać się poprawnymi symbolami jednostek technicznych. Przypominam że wolt piszemy [V]. [retrofood]
  • TestoTesto
  • Moderator sekcji Technicznej
    Za mało informacji o instalacji i odbiornikach, a poza tym... czy wiesz po co rozdziela się PEN?
  • Specjalista elektryk
    Jaki jest układ sieci zasilającej?
  • Poziom 1  
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Jeżeli sieć pracuje w układzie TT, to tę różnicę potencjałów pomiędzy N i PE możesz kolego BeneVaco uznać za rzecz normalną.
    Natomiast w przypadku układu TN-C, instalacja powinna pracować w układzie TN-S – przewód PEN powinien zostać rozdzielony w rozdzielni na N i PE, więc o różnicy potencjałów w tym przypadku nie może być mowy.
    Jeśli chodzi o pojawianie się napięcia w okolicy 115V pomiędzy N i PE przy odpiętym przewodzie ochronnym w rozdzielni, to jest to również normalne zjawisko ze względu na to, że niektóre odbiorniki posiadają na wejściu filtry z kondensatorami wpiętymi również pomiędzy N i PE.
  • Poziom 18  
    Powiem tak przyłącze jest ok a zasilanie budynku jest z transformatora Trzy fazy + przewód PEN który w miejscu rozdziału na przewód PE i N jest uziemiony.

Instalacja i rozdzielnia o której mowa jest dołączona do instalacji już istniejącej w której nie występują takie zjawiska. Chcę powiedzieć że po odłączeniu problematycznej rozdzielni w starej instalacji do której ją przyłączam nie występują takie napięcia. Problem pojawia się po jej podłączeniu...

Zastanawiam się czy problemem nie jest zbyt słabe uziemienie ponieważ gdy odłączam przewód PE w problematycznej rozdzielni miedzy N a PE mam te 118V po podłączeniu PE jest około 5V
  • TestoTesto
  • Specjalista elektryk
    BeneVaco napisał:

Zastanawiam się czy problemem nie jest zbyt słabe uziemienie ponieważ gdy odłączam przewód PE w problematycznej rozdzielni miedzy N a PE mam te 118V po podłączeniu PE jest około 5V

To już napisałeś.

Gdzie masz podzielony PEN, ile metrów od "problematycznej" rozdzielni, jaki przewód ją zasila - jak wychodzi pomiar impedancji pętli zwarcia ?

pzdr
  • Poziom 43  
    Cytat:
    ...gdy odłączam przewód PE w problematycznej rozdzielni miedzy N a PE mam te 118V po podłączeniu PE jest około 5V
    Za takie postępowanie powinieneś kolego BeneVaco dobrowolnie poddać się sprawdzeniu kwalifikacji.
  • Poziom 35  
    Ale może opisz w czym jest problem i po diabła odłączasz te przewody. Po co w ogóle mierzyłeś to napięcie ? Moim zdaniem wszystko jest w najlepszym porządku.
    Dlatego też zadałem pytanie na początku, czy Kolega BeneVaco wie po co rozdziela się PEN.
    W dodatku jak się chce coś zmierzyć, to należy wiedzieć jak to należy zrobić, czym i kiedy, oraz najważniejsze: po co? Czyli jak interpretować wyniki. Tutaj nie wiemy czym Kolega mierzył (jeśli multimetrem, to sprawa jest jasna). Takie pomiary niczego nam nie mówią.
  • Poziom 18  
    Przewód PE został wypięty ponieważ trapi mnie losowe nie ustalone wyrzucanie wyłącznika różnicowoprądowego dlatego też odłączyłem przewód w celu sprawdzenia czy coś się zmieni... (Wypięcie nic nie zmieniło) Dodam że wyrzucanie towarzyszy załączeniu rentgena do prześwietlania bagażu który jest podłączony do UPS-a o którym mowa w pierwszym poście. Wyrzucanie nie jest każdorazowe zdarza się raz na 20-30 włączeń rentgena a czasami kilka razy pod rząd.

Moc UPSa - 3kW

Jeśli chodzi o przyrządy pomiarowe to nie mierzę niczego tanimi multimetrami z marketu miernik którym wykonany jest każdy pomiar to FLUKE 289 Ewentualnie oscyloskop tektronix TDS 210 w razie potrzeby

Impedancja pętli zwarcia na przewodzie (3x4mm) zasilającym problematyczna rozdzielnie 0,38 Ohm 237V zmierzone przyrządem pomiarowym Sonel.

Czy Wyższe harmoniczne mogą mieć w tym wypadku jakieś znaczenie ?

Do Pana moderatora proszę czytać dokładnie... W pierwszym poście jest napisane czym został wykonany pomiar. I proszę nie zadawać głupich pytań ponieważ zaśmieca Pan wątek i staje się on mało czytelny. Dziękuje

Kolega natomiast powinien dokładnie przeczytać regulamin zanim zamieści następną uwagę w tego typu. A wypinając żyłę ochronną pozbawił kolega odbiorniki (wykonane w I klasie ochronności które są zasilane z tej rozdzielni) ochrony przeciwporażeniwej. A to już jest wysoce nieodpowiedzialna postawa. [kkas12]
    BeneVaco napisał:

Jeśli chodzi o przyrządy pomiarowe to nie mierzę niczego tanimi multimetrami z marketu miernik którym wykonany jest każdy pomiar to FLUKE 289 Ewentualnie oscyloskop tektronix TDS 210 w razie potrzeby

Kolego, pomijając wszelkie inne zagadnienia, to zastanów się co Ty mierzysz. Bo wg Twojego wykazu to mierzysz SEM a nie napięcie. I tutaj wracamy do źródeł.
    Należy wiedzieć co się mierzy, czym, kiedy i jak.
    Oraz jak interpretować wyniki takich pomiarów.
  • Specjalista elektryk
    Witam

W miejscu podziału na wyjściu do wlz-tu tej rozdzielni napięcie między N a PE nie występuje ? jaki to odcinek przewodu (długość) ?
    Urządzenie za pewne podłączone jest na stałe do obwodu, czy różnicówkę nakazywał projekt instalacji czy producent urządzenia, jaki jest jej typ ?
    pzdr
  • Poziom 18  
    W takim razie skąd 5V przy podłączonym przewodzie PE i odłączonych odbiornikach ?

W rozdzielni do której przyłączam rozdzielnię zabezpieczającą rentgen nie występuje to napięcie miedzy listwami N - PE

Odcinek 25 metrów od jednej do drugiej rozdzielni przewodem 3x4mm
    BeneVaco napisał:
    W takim razie skąd 5V przy podłączonym przewodzie PE i odłączonych odbiornikach ?

Kolego, wróć do mojego pierwszego postu.

Cytat:
    Za mało informacji o instalacji i odbiornikach,

Diabli wiedzą co tam jest. A ja mam już tyle lat, że w cuda nie wierzę. Ty natomiast nie ułatwiasz mi życia, ani nie pozwalasz na logiczną odpowiedź.
  • Specjalista elektryk
    Kolego, 25 metrów to stosunkowo nie wiele. Zrób pomiar impedancji między L-N i L-PE tego wlz-tu, powinieneś otrzymać odpowiedź, musi być problem na stykach bądź samym przewodzie.
    pzdr

Dodano po 1 [minuty]:

BeneVaco napisał:
    Odbiorniki to:
    Aparat RTG do prześwietlania bagażu (może mieć duże THD)
    UPS APC 3kW
    Klimatyzacja 1600W
    Oświetlenie 3 oprawy świetlówkowe 2x36W

Aparat RTG jest podłączony przez ups do gniazdka tego wymaga producent RTG

Super, że teraz o tym piszesz.
    BeneVaco napisał:
    Odbiorniki to:
    UPS APC 3kW
    Klimatyzacja 1600W

No to pięknie. Zastanów się ile tam może być zasilaczy impulsowych i nadal rozłączaj PE.
  • Specjalista elektryk
    Teraz mnie rozłożyłeś...
  • Poziom 18  
    retrofood napisał:
    BeneVaco napisał:
    Odbiorniki to:
    UPS APC 3kW
    Klimatyzacja 1600W

No to pięknie. Zastanów się ile tam może być zasilaczy impulsowych i nadal rozłączaj PE.

A ty nadal zakładaj że odbiorniki były podłączone podczas gdy szukałem powodu wyrzucania róznicówki... trzeba być idiotą i szukać powodu wyrzucania rózicówki i nie odłączyć wszystkich odbiorników w pierwszej kolejności
    BeneVaco napisał:
    retrofood napisał:
    BeneVaco napisał:
    Odbiorniki to:
    UPS APC 3kW
    Klimatyzacja 1600W

A ty nadal zakładaj że odbiorniki były podłączone podczas gdy szukałem powodu wyrzucania róznicówki... trzeba być idiotą i szukać powodu wyrzucania rózicówki i nie odłączyć wszystkich odbiorników w pierwszej kolejności

Czyli wyrzuca różnicówkę bez obciążenia... a to ciekawostka!
  • Poziom 18  
    To twoja teoria... tyle że nie masz żadnej na to dlaczego sporadycznie wywala RCD

Z konsultacji z profesorem z Politechniki warszawskiej wynika że THD upsa i THD aparatu rtg Mogą powodować tego typu zachowanie różnicówki tym bardziej jeśli ma ona głównie takie obciążenie jak lapmpy metalohalogenowe

Dodano po 2 [minuty]:

retrofood napisał:
    BeneVaco napisał:
    retrofood napisał:
    BeneVaco napisał:
    Odbiorniki to:
    UPS APC 3kW
    Klimatyzacja 1600W

Czyli wyrzuca różnicówkę bez obciążenia... a to ciekawostka!

A gdzie to wyczytałeś dziwny człowieku że wyrzuca rcd bez obciążenia ? Ponieważ ja napisałem ze szukałem powodu i odłączałem wszystkie obciążenia by sprawdzić czy wyrzuci.. przecież pod tą samą RCD pracuje oświetlenie hali..
  • Poziom 43  
    Nikt to jasnowidzem nie jest.
    Bardzo oszczędnie kolego podajesz informacje i to zarówno na forum jak i na PW.
    Co chcesz w ten sposób osiągnąć?
    Potwierdzenia Twej teorii bez teorii, czy sprawdzenia informacji uzyskanej od profesora a może chcesz zweryfikować wiadomości uczestników forum?
  • Poziom 18  
    Widzę że tracę tu czas zamiast kupić RCD 500mA lub filtr by obniżyć THD

Chcę rozwiązać problem a informacje czerpię z rożnych źródeł do tej pory nie spotkałem się z problemem wyższych harmonicznych o których wspomniał tylko profesor na politechnice a pewien moderator zamiast pomyśleć czepia się pomiaru N-PE wprowadzając nieład w temacie który potem będzie komukolwiek ciężko zrozumieć
  • Specjalista elektryk
    Podsumowując - odłączyłeś L i N każdego odbiornika, każdego obwodu oprócz omawianego Rentgena, mierzyłeś róznicówkę w takim układzie, co wyszło ?
    pzdr
  • Spec od Falowników
    Jest tam cała kupa kondensatorów "odkłócających", stąd duży upływ i rosyjska ruletka z włączaniem kolejnego odbiornika.